Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Antena TV fara amplificator.

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
O intrebare pentru flobuc.de la sarbi este vreun canal care promite macar ca vechiul 25 analogic.la mine mai am de asteptat  sa se opreasca localele.toate sub 10 km

59 il iau fb dar am zis ca e suficient exemplul.nu prea pot sa o dau in vertical este pus provizoriu in balcon et 6 vis a vis deRAR

Ar mai fi ceva pe 30?

#20
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Dupa cate am inteles ProTV a oprit ch 30 si oricum erau codate.

#21
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
s.a oprit si ch 45 analog .ceva cu national tv.s.a mai facut liniste.ca era chiar la doua blocuri
.din ce stiu la gasti e spectrul mai curat.aveti sarbi?

#22
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postciucu, on 28 aprilie 2015 - 17:24, said:

yagi cu 30 elementi pe un lg 32 semnal 60% ch 54 la targoviste
Calitate 30_40.In acelasi amplasament atx scoate srmnal 99_100% calitate 80_100%.fara amplificare

Yagi ala cu 30 elemente pentru ce canale este, nu cred sa fie de banda larga.
Daca pui in acelasi amplasament antena lui mishu77 sigur semnalul o sa fie la fel ca la atx.
Atx-ul l-am tinut pe bloc un an si ceva pana am gasit o alta antena tot de banda larga ceva mai buna.Se poate vedea si in poza din avatar ca am avut atx, alea chiar sunt antenele mele.
Cand vrei sa faci receptie digitala t2 de la sarbi permanenta de la o distanta de 150km de emitator indiferent de conditiile de propagare, conteaza 2 decibeli.
Cand spun ca atx-ul e teapa de antena stiu ce spun, am testat 1 an jumate tot felul de antene, daca costa 50 lei era buna, dar la 120 lei deja ai variante mult mai bune.

@ciucu tu stai chiar in Targoviste ?

Incearca canalul 31 sau 52 pe digital de la sarbi.
Dupa 1 iunie se vor stabili Tupiznica pe 22, 25, 28 si Deli Jovan pe 23, 43, 41 sunt singurele 2 locatii ale sarbilor la care poti sprea la o receptie de cateva ore cand e propagare.

Edited by marsel90, 28 April 2015 - 19:03.


#23
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Pentru sarbi incearca C31 Tupiznica sau C52 Deli Jovan. dar numai pe propagare. Cand urc antena pe catarg revin cu informatii, acum e totul in "revizie". Nu stiu daca te ajuta mult dealul de la Ungureni, dar pe mine ma seaca spre Targoviste, receptionam doar Columna si DbTv de acolo slabut. Asta vara receptionam Tupiznica dimineata si seara, acum vreau sa urc antena mai sus, am intors si dipolul la 360° pentru ca era gresit pus din fabrica(nu corespundeau masuratorile) si astept o zi buna pentru ridicat antena sus.

Edited by flobuc, 28 April 2015 - 18:59.


#24
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmarsel90, on 28 aprilie 2015 - 18:47, said:

Cand spun ca atx-ul e teapa de antena stiu ce spun, am testat 1 an jumate tot felul de antene, daca costa 50 lei era buna, dar la 120 lei deja ai variante mult mai bune.



Antenele pentru 21-35 Yagi , le-ai testat ?
Ce parere ti-ai format despre ele ?

#25
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
E in amintiri.yagi stie cinci canale mai jos de frecventa de acord.la atx avem doar un grafic orientativ
g potential de 18 db undeva in treimea superioara .am vrut sa evidentiez ca daca e corect montata din cate un
am probat .in conditii similare scoate ce nu scoate yagi.sunt inregistrat de mult pe forum dar nu postez.oricum nu am vazut cum se face asamblarea atx. Eu cred ca sunt niste amanunte care ne bagate in seama duc la esec
E u va pot spune pasii adoptati de mine









To marsel.hai sa ne lamurim cum asanblam atx din cutia de la dipol.eu m.am incurcat .am stat  doua ore

#26
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
Zi cum faci tu.

#27
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Mai este o antena 21 35 dintr-o carte militara al carei nume imi scapa.era creditata cu gain 21 db .element special de e adaptare ln3/4lambda si dipol in lambda .cu un sistem de doua suprapuse cablu ff prost si un amplificator home made(1987)cu bf 509 luam ch 25 la doicesti 10 km nord de db pe propagare aprox 15 % din an .nu ca ar conveni dar antena ar trebui aflata

#28
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Mie mai mult de 30 de min nu mi-a luat.  Mi s-a parut mura in gura.

#29
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Mie mi-a fost greu ca in cutie suportii de plastic ai elementilor au venit cu doi elementi de-gata  stii ca suportii astia sunt diferiti si numerotati?

#30
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 967
  • Înscris: 22.04.2010

View Postmarsel90, on 27 aprilie 2015 - 17:56, said:

ATX 91 un rahat de antena, am renuntat la ea, va spun sigur 100% ca exista antene la aceeasi bani mult mai bune.

Ai vazut ca sint mai multe variante si cotele difera binisor intre ele.Plus ca nu sint la toate toti directorii pe aceiasi dimensiune.
Doar numele este la fel.Modifica dupa cotele originale si lungeste cu 10mm primii cinci directori.
Nu e greu.

#31
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010

View Postciucu, on 28 aprilie 2015 - 20:01, said:

Mie mi-a fost greu ca in cutie suportii de plastic ai elementilor au venit cu doi elementi de-gata  stii ca suportii astia sunt diferiti si numerotati?

Sincer, nu mai stiu daca am avut si eu doi elementi de-a gata, dar n-am vazut nicio numerotare pe ei. Poate ca n-am dat prea multa atentie. Eu am comandat-o de la Dipol, si e cea galbena.

#32
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Ok cea galbena are noua tipuri de suporti ,tot galbeni cu diferente de lungime intre nr 1(3 buc) si nr 8 sau 9(1 buc ) de  aprox 8 mm

Pe un site sarbesc asamblarea atx costa 30euro

#33
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
M-ai facut curios, maine studiez mai bine antena, ca tot o am jos.

#34
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postqazwsxqazwsx, on 28 aprilie 2015 - 19:17, said:

Antenele pentru 21-35 Yagi , le-ai testat ?
Ce parere ti-ai format despre ele ?
Am chiar acum una pe bloc cu un lna 177 direct in dipol.
Am luat 2 bucati de la traiect de la cluj anul trecut, cand nu puteam sa vad permanent canalul 31 de Tupiznica, cu gandul de a pune doua sinfazate.
Se duce peste atx cu mult mult, dar atentie merge foarte bine de la canalul 21 pana la canalul 36 dupa care pierde brusc, vorbesc de randamentul antenei la semnale slabe, mai am pe 46 protv de la ranca care se vede, dar pe ala il prind si cu o sarma. Pe canalul 38 vine de la Deli Jovan in analog 1Prva si nu il mai ia.
Toate antenele testate de mine au fost testate numai pentru receptia programelor sarbesti care incep asa 23,25,34,38,42,43,45,48,61,66,69 asezate mai mult decat bine sa poti vedea cam toata banda.

Ca si @flobuc, atx-ul l-am asamblat in cateva minute.
Se pare ca circula pe piata antena in mai multe variante, a mai spus cineva de diferente intre elementi si asezarea lor difera de modelul pe care il am eu, Fiind data jos, maine voi arunca o atentie sporita suportilor sa vad daca difera marimea.

Edited by marsel90, 28 April 2015 - 21:11.


#35
ciucu

ciucu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 25.01.2008
Sa inteleg ca atx se mai asambleaza la primul impuls.si dupa vrem performanta.dx fac din 86 cand a fost ionosferica cu tarile nordice care bloca tvr 2 din ch 2.am avut si  ch 33 cu rusi luati de la bulgari(parbeam cotat 19 db cu un bfg prim etaj),constant.Asta nu inseamna ca ar merge si acum.s
.au schimbat standarde polaritati.puteri de emisie etc dar merita sa ne vedem de pasiune si sa colaboram cu ce putem





@marsel.cum le faci sinfazate ca panglica ceausista pe  300 ohm?

#36
innesat

innesat

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 8,043
  • Înscris: 26.09.2010
Am luat acum 5 elementi aleatoriu de pe antena, si i-am masurat in fel si chip: toti au aceleasi dimensiuni, si nu sunt numerotati.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate