Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sony Xperia miro

- - - - -
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#37
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Telefonul e blocat intr-o retea.
Acel cod care iti apare pe ecran este un cod de 15 caractere folosint doar pentru deblocare. Se pot introduce maxim 5 sau 10 variante dupa care telefonul devine inutilizabil.
Decodarea printr-o asemenea metoda costa cam $75.
Nu stiu, dar s-ar putea sa fie si alte metode de deblocare decat prin cod.

#38
ravyD

ravyD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 31.01.2013
Eu sincer sunt multumit de el, RAM maricel, aplicatiile/jocurile merg bine. Nota : 3-4/5

#39
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Aplicatiile si jocurile meg bine, intr-adevar, dar reclamele sunt o mare problema, ocupa prea mult din ecran.
O solutie de a scapa de ele a fost sa root-ez telefonul si sa instalez AdAway.

#40
FMT

FMT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2013
Telefonul meu Xperia miro cumparat de la vodafone nu a fost livrat cu casti. Problema asta am rezolvat-o. Am cumparat casti (a-Jays One Plus) perfect compatibile in sensul ca asigura si functia de preluare apeluri.
Dar am urmatoarea problema: receptia FM este foarte proasta. Programul de scanare gaseste foarte putine posturi in Bucuresti. In plus, toate se aud cu interferente. Practic nu poti merge pe strada si asculta radioul. Am facut update de soft la versiunea 11.0.A.5.5. Receptia radio FM a ramas la fel de proasta. Acum cateva zile am facut alt update de soft la versiunea 11.0.A.5.8. Acum scanarea gaseste mai multe posturi dar calitatea receptiei este la fel de proasta. Nu exista niciun post de radio din cele importante pe care sa-l poti asculta fara interferente. Mai are cineva probleme cu receptia radio? Si daca da, ce solutie a gasit?
Multumesc anticipat pt. raspuns

#41
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Castile ca si cardul de memorie nu sunt incluse in pachetul cu care vine telefonul de la cei de la Vodafone.
Legat de calitatea receptiei posturilor de radio in FM.
Castile cu fir au rol de antena, asta cred ca o stiai, dar insist ca sa iti dai seama cat de importante sunt. Nu stiu modelul cumparat de tine, dar daca sunt prea bine izolate firele, adica daca prezinta vreun ecranaj s-ar putea sa ai problemele semnalate de tine.
Eu pot sa zic ca am comparat cu Sony Ericsson Xperia Neo (MT15i) si mi s-a parut ca e asemanatoare. Nu exista nici o diferenta intre ele.
Eu comparatia am realizat-o doar in orasul Iasi cu niste casti pur audio, cu 3 pini, e anulat microfonul, dar astfel am putut compara sa zicem folosind aceeasi "antena".
Asadar, incearca sa folosesti pentru teste niste casti audio normale, cu 3 pini.
Daca tot la fel ai probleme, trimite-le celor de la Vodafone sau dealear-ului, un e-mail cu problema ta, de asemenea sa specifici si ce firmaware-uri ai folosit, sa vada ca ai incercat tot ceea ce tine de software.
S-ar putea sa trebuiasca sa trimiti telefonul pentru reparatii, in garantie.

Ah, eu am verificat radio-ul atat cu fimware-ul branduit Vodafone, cat si cu cel original Sony. Nu era nici o diferenta.

Edited by Ciubex, 06 February 2013 - 15:20.


#42
FMT

FMT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2013
Am verificat calitatea receptiei FM cu trei tipuri de casti audio, cu si fara hands free. Se aude la fel de prost. Cu vodafone am discutat pe forum. Acolo cineva a trimis aparatul la service pentru problema receptiei FM proaste si i s-a intors cu concluzia ca nu are nimic !!

#43
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Daca poti demonstra calitatea prosta a receptiei, atunci poti trimite linistit aparatul de cateva ori in garantie, dupa 3 incercari, aparatul trebuie sa-ti fie schimbat sau primesti banii inapoi.

#44
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
ma intereseaza o pereche de casti cu microfon pentru acest model. Imi puteti recomanda ceva ce ati testat si merge microfonul ? Multumesc.

#45
FMT

FMT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2013
Vezi mai sus - post #40

#46
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
Totusi 120 ron nu dau pe niste casti, ca nu sunt pasionat de muzica, vorbesc la ele si atat. Ma gandeam ca aveti idee daca hf de la alte modele de Xperia actuale sunt compatibile ?
Cam asa ceva: http://www.okazii.ro...adou-a115047711

#47
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Castile de la modelele mai vechi, cele de dinainte de 2012 nu sunt compatibile.
Am incercat sa folosesc castile de la Xperia Neo (e din 2011) si nu sunt recunoscute. Eu mi-am luat niste casti pentru Neo, compatibile, ieftine (36 lei) si in doua saptamani mi s-a impuscat cablul aproape de mufa. In conditiile in care le foloseam doar dimineata si seara, cand mergeam de acasa la serviciu si invers. Am cumparat si am inlocuit cablul si mufa pana la microfon si am mai platit 10 lei pentru astea, deci am ajuns la un cost de 46 de lei.
Ale mele, nu-s originale, nu-s ieftine si nici nu-s bune.

Asa ca decat sa te zgarcesti ia-ti ceva mai bun.

Eu ti-as recomanda sa-ti iei: Casti Cu Fir Momo Momohsmicbk 3.5mm pentru ca au cablul invelit in material textil, il face mai rezistent la smulgeri si sunt compatibile cu modelul tau de telefon.

Edited by Ciubex, 08 February 2013 - 15:24.


#48
florinho12

florinho12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 19.08.2010
doreste o cunostiinta sa achizitioneze telefonul de la vodafone .. bugetul fiind de 800 de lei.. ce pareri aveti despre el

#49
FMT

FMT

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.02.2013
Ciubex: eu am testat castile de la momo pe care le-ai mentionat mai sus si nu au fost compatibile cu miro, adica nu preluau apelurile. Eu am ajuns, dupa mai multe inercari nereusite, la castile pe care le-am mentionat anterior. Sunt foarte multumit de ele. Din ce am mai studiat pe net, dupa despartirea de Ericsson cei de la Sony fac telefoane ce nu mai sunt compatibile cu castile de pe vremea cand colaborau.

razor_titann: sfatul meu este sa incerci castile pana gasesti unele care sa preia si apelurile, poate sunt si modele mai ieftine decat ale mele.

#50
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc pentru informare, nu am crezut ca ar fi probleme cu acele casti.
Intr-adevar, intre modelele de dinainte de 2012 si cele de dupa 2012 nu exista compatibilitate intre casti.
Au schimbat doua fire in mufa de la casti: microfon+ si masa (GND).
Asadar, testatul este cea mai buna varianta.
La mine, la Neo, butonul de la microfon face scurt intre mic+ si GND, rezultatul fiind:
- atunci cand sunt apelat imi raspunde la apel, indifrent daca ascult muzica sau la radio;
- atunci cand este telefonul in stand by, imi deschide ultima aplicatie multimedia folosita: playerul de MP3-uri sau FM Radio
- atunci cand ascult muzica sau la radio, imi pune pauza, fara a-mi inchide aplicatia.

Edited by Ciubex, 11 February 2013 - 12:06.


#51
florin2311

florin2311

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 20.03.2009
salutare, un igo pt acet tel de unde iau?

#52
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Incearca programele de navigare de pe Google Play - gps navigation
Eu spre exemplu am experimentat OsmAnd Free, e un program decent, insa are nevoie de conexiunea la Internet pentru (re)calcularea rutelor, hartile sunt stocate pe telefon. Am incercat doar deva navigare prin oras doar, nu am folosit programul la drumuri lungi.
Daca te astepti sa primesti aici informatii despre programe piratate, sparte nu ai sanse sa le primesti: regulament

#53
razor_titann

razor_titann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 24.11.2006
eu folosesc copilot :)

#54
Stormania

Stormania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.03.2012
Buna seara,
Telefonul are optiunea de a seta ton de apel pentru fiecare persoana de contact in parte ... nu imi functioneaza - dupa ce dau editare si aleg tonul de apel nu salveaza modificarea, ma poate ajuta cineva cu problema asta ? multumesc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate