Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Panasonic MD-10.000 3CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#109
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Bun...tocmai am primit 2 buc. MD10000. Ce sa zic...prima impresie e buna, dar intradevar are senzori de 1/6....dar minim lux 1.4..:). Dupa ce apuc sa ma joc un pic cu camera o sa postez si niste mostre...;)

#110
daacy1975

daacy1975

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.03.2006
Decat doua MD10000,as lua VX1000 fara sa mai stau pe ganduri (chiar daca e din 1995); e clar acum ca sunt unii care filmeaza la nunti cu camere cat mai mari si pe doua umere daca s-ar putea :o  doar ca sa lase impresie; sa stiti ca vestea ca aveti o imagine proasta se va duce dupa ce oamenii vad nunta -deci mai putini posibili clienti (si parerea mea este ca veti pierde mai mult); lumea incepe sa se priceapa si isi va da seama ca o camera gen VX este foarte buna (mai ales ca este mai mare ca una de buzunar-deci puteti face impresie si cu VX); nu vedeti ca si stirile sunt mai nou trase pe camere din ce in ce mai mici si chiar mai performante); o camera (mare,cat mai mareee :puke: )MD10000 o ridici si cu un deget,iar un vx cu doua degete (mai trebuie sa va spun ce inseamna asta?); MD 10000 e cea mai chicioasa camera din cate stiu si e f.greu sa urmaresti pe acel jalnic LCD,care parca-ti intra in gura; dar la firmele de doi lei (care cica "Facem totul pt.o nunta ca in visele cele mai nevisate",iar la inceputul nuntii sa scrie: "O SupermegaProductie..."nu spun firma caci nu-s magar, la un pret redus) sa nu credeti ca se investe prea mult in scule .Trebuia sa-ti iei 5 camere, ca poate mai trimiti niste studenti la filmat si le dai 1milion pe munca lor (te mai miri ca mor de foame :o ), sau tu filmezi cu doua deodata,ca sa ai doua unghiuri diferite :proud: ? Gandeste-te ca VX1000 la lumina naturala nu o poti deosebi (doar cu lupa..) de VX2100 (am filmat eu cu cineva in paralel-filmare cu 2 camere= 300 euro, iar apoi am vazut rezultatele); in interior nici nu se discuta ca 2100 bate pe oricine, dar cu lampa nici vx100 (care totusi a fost cap de serie pana sa apara 2000,2100..) nu sta rau, fata de Panasonic care are culori gretoase si imagine zgomotoasa); dar trebuia sa stii ca la camere Sony este nr.1 (obiectiv,mecanica..)

Quote

Bun cred ca o sa incerc cu vx 1000 dar cum imi dau seama in ce an e fabricata ( sa fie ultimele 2 cifre care la cea pe care am vazut-o sunt 01 )?

Cum as putea testa panglica ( presupun ca asta e cablajul flexibil nu?? ) de la evf si cea de la taste??

multumesc .


eu am muscat-o cu panglica aia,intradevar; am luat Vx1000 din piata si dupa vreo juma' de an mi-i s-a rupt pe undeva un traseu de la panglica si n-am mai vazut nimic la ocular, dar puteam face orice cu camera:redare, rec. etc; am dus-o la o reprezentanta Sony din Arad (mi-a dus panglica la comanda, iar cu tot cu manopera m-a costat 50 euro); acum,acelasi lucru mi-i s-a intamplat cu panglica de la butoanele cu play,rew..(nu mai repar nimic: oricum redau in calculator cu HC17E digital); acest model a aparut in sept.1995 din cate stiu; parerea mea este sa mai strangi inca 1000 euro si sa-ti iei Vx2100 (http://www.digitalxx...sonyvx2100.html) -merita toti banii. Dar cred ca in viitor, la orice model pot aparea astfel de probleme (este din cauza vechimii aparatului, a temperaturii la care a fost expusa, culisajul prea dur etc)

GunX : Ti-am editat postul dublu si am scos quote-ul de la postul imediat anterior. Ti-am atras deja atentia asupra acestor aspecte aici. Decizia ta de a le ignora te-au costat 10% de warn. Te rog nu ma face sa repet figura, chiar nu am timp si chef de asta. Merci de intelegere.

Edited by GunX, 21 April 2006 - 15:26.


#111
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Deci, concluzia mea (practica) este ca nu o putem compara cu GS400...:)...este 3 ccd, dar in afara de faptul ca e mare si are manual (care dupa mine conteaza foarte mult), e la fel ca orice camera 3ccd de plama sub GS400.

PS:schimbati extensia in *.exe


Edited by Ankh, 21 April 2006 - 18:28.


#112
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
E ceva zgomot in imaginile alea...exact la ce ma asteptam...
Ankh eu oricum iti urez sa le folosesti sanatos si sa faci treaba multa si buna cu ele!

#113
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
repet....nu comparam cu GS sau VX....e 3ccd....dar de 1/6..:(...asta e, oricum  e mai bun decat 1CCD de 1/4.

@andjar: merci

Edited by Ankh, 21 April 2006 - 20:57.


#114
nicub

nicub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 11.04.2006
a auzit cineva de camera video Panasonic NV-MD1000.costa 5.887ron.are cineva

Attached File  camera_video.jpg   16.97K   100 downloadswww.dm.ro

#115
c.d.

c.d.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 20.12.2005
e camera pentru filmari evenimente si e semi-profesionala . cei care merg pe la nunti , botezuri etc ar trebui s-o stie

#116
nicub

nicub

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 11.04.2006
:worthy:  chiar nimeni nu are?sau sa fi auzit despre calitatile sau defectele sale

#117
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Incepi de la pagina 1 si citeste. Data viitoare sa faci search inainte sa deschizi thread.

enjoy,
Mtz

#118
miniDV

miniDV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2006
Am camera asta din ianuarie. Nu se compara cu VX-ul, dar ... "la nunti merge".
Problema e ca de la o vreme, in interior imaginea devine neclara (parca ar cauta ceva in alt plan decat cel in care filmez). Daca "umblu" la zoom, imaginea revine la normal. Nu am gasit o regula dupa care se intampla asta. Frecventa e destul de mare.
A mai intalnit cineva problema asta (chiar si la alt model de camera)? Cei de la Panasonic nu au reusit sa o rezolve.

#119
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Probabil ai o problema cu focalizarea cand o lasi pe auto.

#120
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
problema cunoscuta...se pare ca "unguentul" de la lentile devine prea vascos.

#121
IL_ConTe

IL_ConTe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 16.08.2005
cumva md 10000 e vreun gs 180 intr-o cutie mai mare....nu sariti pe mine...intreb....?  :confuzzled:

#122
miniDV

miniDV

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.09.2006

 Ankh, on Sep 25 2006, 16:21, said:

problema cunoscuta...se pare ca "unguentul" de la lentile devine prea vascos.

ok, exista remediu ... daca ar fi asta ?  "Meseriasii" de la Panasonic nu au solutii  :cursing:

#123
raptordivx

raptordivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 13.03.2005
Mda am citit aici si rascitit topicul asta si inca nu am inteles daca cei care arunca cu pietre in MD10000 au folosit-o sau vb doar din auzite , forumuri, etc.. Deoarece eu nu am o "Gasca de bani" si nici nu il filmez pe "Viri". Mai mult de atat imi voi lua 2 lampi fixe de 500W sa le pun pe ringul de dans + lampa de camera de 20-30W. Acum mai vedeam pe unul scriind "sa vad ce poze face" si sa ma cocosez de ras sper ca pe aici nu se fac pozele de la nunta cu camera video ca ma banez singur pe forum. Pretul camerei este super OK. SI daca ai avut de a face cu un calculator dotat cu adobe si pinacle .. eu zic ca iese o treaba frumusica. Cu riscul de a va cadea in dizgratie ca nu imi iau VX am sa achizitionez un MD10000 cu trusou complet si am sa o pun la treaba. Vom vedea ce iese.

#124
Croconelu

Croconelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 02.10.2005

 raptordivx, on May 6 2007, 11:43, said:

Mda am citit aici si rascitit topicul asta si inca nu am inteles daca cei care arunca cu pietre in MD10000 au folosit-o sau vb doar din auzite , forumuri, etc.. Deoarece eu nu am o "Gasca de bani" si nici nu il filmez pe "Viri". Mai mult de atat imi voi lua 2 lampi fixe de 500W sa le pun pe ringul de dans + lampa de camera de 20-30W. Acum mai vedeam pe unul scriind "sa vad ce poze face" si sa ma cocosez de ras sper ca pe aici nu se fac pozele de la nunta cu camera video ca ma banez singur pe forum. Pretul camerei este super OK. SI daca ai avut de a face cu un calculator dotat cu adobe si pinacle .. eu zic ca iese o treaba frumusica. Cu riscul de a va cadea in dizgratie ca nu imi iau VX am sa achizitionez un MD10000 cu trusou complet si am sa o pun la treaba. Vom vedea ce iese.
as vrea sa vad unde cum si.... cine va permite sa instalati 1000 W pe ringul de dans si ce se mai alege de luminile de ambianta din acel ring...
e cam jenant  :o

#125
srjKhan

srjKhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 07.09.2006

 Croconelu, on May 6 2007, 23:48, said:

as vrea sa vad unde cum si.... cine va permite sa instalati 1000 W pe ringul de dans si ce se mai alege de luminile de ambianta din acel ring...
e cam jenant  :o
Cu tot respectul, eu nu am gasit loc unde sa Nu mi se permita sa pun luminile. Si, de obicei, pentru o buna iluminare trebuie sa pui 3-4 lumini, nu doua. Ce e drept ca uneori se impune sa le mai si stingi, iar ca sa nu ma tarai pe sub mese le-am facut cu telecomanda. Practic eu port dupa mine un set de 7 lumini (plus lampa de camera), insa trebuie sa recunosc faptul ca nu le-am folosit pe toate decat la o singura nunta la tara, la cort (unde cred ca daca mai aveam mai puneam vreo trei...).
Bafta!

#126
cluca1969

cluca1969

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 07.06.2006

 raptordivx, on May 6 2007, 13:43, said:

Mda am citit aici si rascitit topicul asta si inca nu am inteles daca cei care arunca cu pietre in MD10000 au folosit-o sau vb doar din auzite , forumuri, etc.. Deoarece eu nu am o "Gasca de bani" si nici nu il filmez pe "Viri". Mai mult de atat imi voi lua 2 lampi fixe de 500W sa le pun pe ringul de dans + lampa de camera de 20-30W. Acum mai vedeam pe unul scriind "sa vad ce poze face" si sa ma cocosez de ras sper ca pe aici nu se fac pozele de la nunta cu camera video ca ma banez singur pe forum. Pretul camerei este super OK. SI daca ai avut de a face cu un calculator dotat cu adobe si pinacle .. eu zic ca iese o treaba frumusica. Cu riscul de a va cadea in dizgratie ca nu imi iau VX am sa achizitionez un MD10000 cu trusou complet si am sa o pun la treaba. Vom vedea ce iese.

Vorba lui srjKhan fara 4 lampi sa nu pleci d-acasa, iar dupa prima filmare ai sa te convingi ca mai bine mergea un VX, care din pacate e cam pe cale de disparitie. Oricum bafta.

 IL_ConTe, on Sep 25 2006, 17:25, said:

cumva md 10000 e vreun gs 180 intr-o cutie mai mare....nu sariti pe mine...intreb....?  :confuzzled:

Cam ai perfecta dreptate.

Edited by GunX, 08 May 2007 - 08:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate