Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Panasonic MD-10.000 3CCD

- - - - -
  • Please log in to reply
178 replies to this topic

#91
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
@caesar....d-le,pe mine ma intereseaza prea putin ce scrie in carte tehnica si asta chair deloc. Am avut 2 XM1 acum 2 ani si cu riscul sa ma repet, camera este "live" foarte slaba. Si te rog sa nu ma iei cu marimea ccd-ului si asa mai departe ca, repet, nu ma intereseaza. In conditii de lumina proasta, ca trag cu o "palma" de la Pansonic sau XM1...tot aia e. A...sa nu uit, una dintre camere suferea de problema cunoscuta la XM1...si adica compatibilitatea casetelor. Asta inseamna ca nu puteam reda casetele decat cu ea sau cu un deck de x mii de $. Numai bine.

#92
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

View PostAnkh, on Feb 25 2006, 01:26, said:

@caesar....d-le,pe mine ma intereseaza prea putin ce scrie in carte tehnica si asta chair deloc. Am avut 2 XM1 acum 2 ani si cu riscul sa ma repet, camera este "live" foarte slaba. Si te rog sa nu ma iei cu marimea ccd-ului si asa mai departe ca, repet, nu ma intereseaza. In conditii de lumina proasta, ca trag cu o "palma" de la Pansonic sau XM1...tot aia e. A...sa nu uit, una dintre camere suferea de problema cunoscuta la XM1...si adica compatibilitatea casetelor. Asta inseamna ca nu puteam reda casetele decat cu ea sau cu un deck de x mii de $. Numai bine.

revin sa-ti spun ca ai avut ghinion curat cu camera aia , eu am redat casete de xm pe orice altceva fara nici o problema

apropo cred ca esti live foarte slabut :))

si sa stii ca eu chiar sunt fan panasonic dar sa compari tu md9000 sau md10000 cu xm1 si sa spui ca e sunt mai bune e jenant .

View PostAnkh, on Feb 25 2006, 01:26, said:

@caesar....d-le,pe mine ma intereseaza prea putin ce scrie in carte tehnica si asta chair deloc. Am avut 2 XM1 acum 2 ani si cu riscul sa ma repet, camera este "live" foarte slaba. Si te rog sa nu ma iei cu marimea ccd-ului si asa mai departe ca, repet, nu ma intereseaza. In conditii de lumina proasta, ca trag cu o "palma" de la Pansonic sau XM1...tot aia e. A...sa nu uit, una dintre camere suferea de problema cunoscuta la XM1...si adica compatibilitatea casetelor. Asta inseamna ca nu puteam reda casetele decat cu ea sau cu un deck de x mii de $. Numai bine.

si inca una : mai sunt sunt o multime de detalii tehnice in care nu prea se lauda md-urile si matale compari o cutie cu camera foarte buna

slabuta prestatie

View PostGunX, on Feb 24 2006, 12:57, said:

caesar73 abtine-te de la astfel de posturi sau te trimit la curatat cartofi. asta e o discutie tehnica.
ai ceva de zis, spune si argumenteaza. nu mai cita posturi integi doar ca sa le dai tu un calificativ gratuit.
[size=6]
[/b]LA CURAT DE CARTOFI CU MATALE[b][size=7]
SI NU MAI TINE PARTEA NIMANUI!!!!!!!!!!!!!!!!! :
:angry:  :angry:  :angry:
:angry:  :angry:  :angry:  :angry:

#93
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Ankh, cred ca ti-ai dat seama din mesajul de deasupra acestuia ca respectivul e bolnav. Lasa-l si nu-i mai raspunde. Eu cred ca are una si vrea sa scape de ea si nu stie cum sa atraga elogii asupra camerei ca sa arate eventualilor cumparatori.
Mai nenea nascut in 73 si cam isteric, degeaba te uiti matale inv revista si vezi o femeie super frumoasa daca Ankh iti spune ca pute. Fii sigur ca a dezbracat-o mai des si stie ce vb cand spune ca pute. Ce-i asa greu de crezut?
In conditii de lumina slaba tare nici o camera nu este superbuna. S-a impamantenit pe aici proverbul: "Nu poti face din cacat bici". Apropos, eu am vazut si vx2100 si nu o consider camera de 1 lux (real) ci de 2 lux. Abia la 2-3 lux sunt multumit de ce scoate si abia pe la 4-5 iese ceva lacrima. In conditii de iluminare decenta si calculele mele arata ca md10000 trebuie sa fie cu un 10% mai buna decat gs400. Asta pana cand o va primi Ankh si ne va spune si noua parerea lui. Pt ca stii ceva, noi suntem pe aici sa ne ajutam nu sa ne bagam sula in coaste. Si nici bazar nu e aici. Asa ca suntem siguri ca Ankh nu ne va minti doar de dragul de a-si lauda cioara (poate cunosti si proverbul asta). Iar altii considera mai buna gs400 iar noi le respectam parerea. Pt ca au avut cu ce sa probeze macar teoretic parerea lor. Dar daca tu pui la "superavantaje" zoomul de 2sn....m-ai dat gata.
Prin urmare esti liber sa parasesti sectiunea daca tot nu ai nimic obiectiv si argumentativ de scris. Daca mai ramai in primul rand schimba tonul ca altfel nu cred ca vrei sa ne impungem prin cuvinte ca n-ai nici o sansa.

Edited by daddy, 25 February 2006 - 20:33.


#94
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
nu va mai enervati degeaba. caesar73 este istorie.

#95
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
Sa nu fim rai. Dar in primul rand sa ascultam de "MODERATORI", ca nu degeaba sunt aici, apoi mai spunem ceva, in completare( daca mai avem ce :console: ). Eu unul am ramas "uimit" :w00t:  de cunostintele lor. Chiar vreau sa ascult parerea lui GunX(Moderator), Andjar(junior-dar cu experienta),Ankh(membru),...si multi altii. Cred ca cel mai convingator este prin proba, imagini...cu asta se lamureste toata lumea, nu?
                                                                                  Cu stima, Vlad

#96
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Eu lucrez nunti intr-un oras mai mic si am filmat anul trecut cu Panasonic M9000 SVHS ( in vhs normal ).
Daca imi cerea clientul DVD, copiam caseta pe un dvd recorder. Acum vreau sa urc un pic calitatea si serviciile pe care le ofer. Nu am bani de vx 2100 si nici nu imi place pentru vreau o camera de umar si nu una de mana.
  Imi place o camera de umar si as vrea sa stiu daca diferenta de calitate de la MD10000>pc>DVD va fi vizibila in comparatie cu VHS>DVD RECORDER.
Si pana la urma MD 10000 are senzori de 1/4,7 sau 1/6???

Multumesc!

#97
Vlad237

Vlad237

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 12.11.2005
500 se pare ca nu prea ai citit topicul, ca aflai, dar eu te indrum...date despre MD 1000 aflii AICI ( cu ajutorul lui "Andjar".
Mai am o intrebare,

Quote

imi cerea clientul DVD, copiam caseta pe un dvd recorder
tu descarci de pe camera direct pe DVD Recorder? Pai nu faci nici o prelucrare, nimic. Ii dai omului direct   :nonobad: NU TE-A OMORAT INCA NIMENI , sau

Quote

oras mai mic
e undeva mai sus de varful Omu ?
Pai in primul rand
1.nu cred ca se poate compara un VHS cu un Mini DV ( doar la greutate)
2. 1 CCD cu 3 CCD (doar daca o sa compari Sony cu Panasonic)
3.

Quote

MD10000>pc>DVD
nu inseamna ca doar trece prin calculator cum trece "acceleratul prin halta" , se mai face si o prelucrare, un filtru...( ceea ce inseamna imbunatatire a imaginii si a gustului)
4. treci la camere

Quote

de mana
,

Quote

camera de umar
  nu iti ofera decat o mai buna stabilitate, dar manevrare greoaie. Pai daca filmezi toata nunta de pe "umar", imi imaginez ce iese. Incearca sa te "joci" putin cu camera, nu doar filmare de pe umar ... ca plictiseste si lumea vrea noutati in domeniul "atractivitatii" prin imagine.
                  Nu vreau sa fiu rau, dar ..... asta e parerea mea
                                                                                  Cu stima, Vlad

#98
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Mersi frumos de lamuriri si e totul OK in legatura cu critica!
O sa caut la cunoscuti sa vad cum e cu o camera de mana dar pana la urma tot la o camera de umar ma gandesc sa cumpar ( obisnuinta)  si cu tot cu senzorii ei de 1/6  ( am lampa de 20w si 40 w ) cred ca md 10000 e numai buna de nunti.

Numai bine!

#99
andjar

andjar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 10.01.2006
Decat sa dai 1000 si ceva de euro pe "facatura" aia de md10000 care are senzori de 1/6" mai bine iti iei o camera de palma buna.Un sony hc96 sau un panasonic gs500(cand o sa apara) ar fi mult mai performante si chiar  mai ieftine decat md10000.Si daca esti obisnuit cu filmatul de pe umar iti asa ceva:
http://www.f64.ro/de...id=205&pid=2673

#100
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

View Post500, on Mar 15 2006, 22:51, said:

Mersi frumos de lamuriri si e totul OK in legatura cu critica!
O sa caut la cunoscuti sa vad cum e cu o camera de mana dar pana la urma tot la o camera de umar ma gandesc sa cumpar ( obisnuinta)  si cu tot cu senzorii ei de 1/6  ( am lampa de 20w si 40 w ) cred ca md 10000 e numai buna de nunti.

Numai bine!


  in ciuda unora care tot declara facaturi aceasta camera parerea mea e ca o filmare din miina nu o sa fie niciodata mai stabila decit cea de pe umar .
  oricita stabilizare stabilizare optica ar avea o camera tot iti oboseste miina .
  iar in privinta libertati de miscare daca stii ce vrei si stii cum sa filmezi te poti descurca foarte bine cu o camera de umar .
  in plus pentru nunti e foarte buna md10000
  important e sa scoti bani cu ea nu sa te mindresti ca ai cea mai frumoasa camera din vitrina !
toate cele bune si daca apuci sa vezi cum merge un md10000 o sa fi multumit


View Post500, on Mar 14 2006, 18:55, said:

Eu lucrez nunti intr-un oras mai mic si am filmat anul trecut cu Panasonic M9000 SVHS ( in vhs normal ).
Daca imi cerea clientul DVD, copiam caseta pe un dvd recorder. Acum vreau sa urc un pic calitatea si serviciile pe care le ofer. Nu am bani de vx 2100 si nici nu imi place pentru vreau o camera de umar si nu una de mana.
  Imi place o camera de umar si as vrea sa stiu daca diferenta de calitate de la MD10000>pc>DVD va fi vizibila in comparatie cu VHS>DVD RECORDER.
Si pana la urma MD 10000 are senzori de 1/4,7 sau 1/6???

Multumesc!


vei avea calitate mai buna cu md10000 decit cu svhs>dvd recorder

View Postandjar, on Mar 15 2006, 23:02, said:

Decat sa dai 1000 si ceva de euro pe "facatura" aia de md10000 care are senzori de 1/6" mai bine iti iei o camera de palma buna.Un sony hc96 sau un panasonic gs500(cand o sa apara) ar fi mult mai performante si chiar  mai ieftine decat md10000.Si daca esti obisnuit cu filmatul de pe umar iti asa ceva:
http://www.f64.ro/de...id=205&pid=2673

multumesc pt link asta singura informatie buna din reply tau , o sa imi iau si eu :)
Gunu sa nu se supere........

#101
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Ma insel eu sau md 10000 este versiunea PAL a lui AG DVC 10 ( sau a lui dvc 15 )???

#102
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

View Post500, on Mar 16 2006, 19:46, said:

Ma insel eu sau md 10000 este versiunea PAL a lui AG DVC 10 ( sau a lui dvc 15 )???

nu,  este un model mai nou , daca nu ma insel este varianta pal de la modelul ag dv20 nou lansat de panasonic
http://reviews.cnet....7-31738569.html
http://nleguide.com/...0060306-03.html
http://reviews-zdnet...69.html?tag=nav

#103
kpki

kpki

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.09.2005

View Postcaesar73, on Mar 15 2006, 23:29, said:

in ciuda unora care tot declara facaturi aceasta camera parerea mea e ca o filmare din miina nu o sa fie niciodata mai stabila decit cea de pe umar .
  oricita stabilizare stabilizare optica ar avea o camera tot iti oboseste miina .
  iar in privinta libertati de miscare daca stii ce vrei si stii cum sa filmezi te poti descurca foarte bine cu o camera de umar .

Gresesti foarte mult. D c crezi ca mi-a dat D-zeu doua maini; sa le tin pe VX :P. Cand trag cadru de sus dreapta in pozitie normala si stanga pe parasolar; cand trag cadru de jos, cu dreapta cuprind camera din spate ca o menghina (ma ajuta foarte mult si faptul ca mana se muleaza perfect pe acumulatorul mare NPF970) si stanga pe inelul de zoom sau parasolar. Pot sa fac grow foarte ushor cu ea ;). La doua maini e mult mai stabila decat camera de umar, plus ca sunt cat se poate de mobil si elastic, unghiuri diferite perspective diferite, n-ai cum sa te plictisesti. Mai mult, faptul ca lucrez cu stanga pe inelul de zoom ma ajuta foarte mult in situatii de dinamica de la tele la normal in planuri si unghiuri diferite, pur si simplu e magnifica. Nu as putea sa suport a ma intoarce la o camera de umar. Legat de oboseala este intr-adevar accelerata daca stai numai cu mana dreapta in pozitie normala, dar hey .. tocmai de asta am VX, sa schimb unghiul in permanenta, altfel imi iau monopod :P. Am tras continuu cu ea si nici dupa 1-2 ore nu m-am simtit obosit. Face toti banii din lume.

Ce-i adevarat ca am vazut ca unii se confunda cu trepiedul, se aseaza intr-un colt si nu-i misti nici cu escavatoru` d`acolo. +ca la o camera de umar devi lenesh fara sa vrei si implicit si plictisitor, fara imaginatie.

#104
caesar73

caesar73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 16.11.2004

View Postkpki, on Mar 18 2006, 23:18, said:

Gresesti foarte mult. D c crezi ca mi-a dat D-zeu doua maini; sa le tin pe VX :P. Cand trag cadru de sus dreapta in pozitie normala si stanga pe parasolar; cand trag cadru de jos, cu dreapta cuprind camera din spate ca o menghina (ma ajuta foarte mult si faptul ca mana se muleaza perfect pe acumulatorul mare NPF970) si stanga pe inelul de zoom sau parasolar. Pot sa fac grow foarte ushor cu ea ;). La doua maini e mult mai stabila decat camera de umar, plus ca sunt cat se poate de mobil si elastic, unghiuri diferite perspective diferite, n-ai cum sa te plictisesti. Mai mult, faptul ca lucrez cu stanga pe inelul de zoom ma ajuta foarte mult in situatii de dinamica de la tele la normal in planuri si unghiuri diferite, pur si simplu e magnifica. Nu as putea sa suport a ma intoarce la o camera de umar. Legat de oboseala este intr-adevar accelerata daca stai numai cu mana dreapta in pozitie normala, dar hey .. tocmai de asta am VX, sa schimb unghiul in permanenta, altfel imi iau monopod :P. Am tras continuu cu ea si nici dupa 1-2 ore nu m-am simtit obosit. Face toti banii din lume.

Ce-i adevarat ca am vazut ca unii se confunda cu trepiedul, se aseaza intr-un colt si nu-i misti nici cu escavatoru` d`acolo. +ca la o camera de umar devi lenesh fara sa vrei si implicit si plictisitor, fara imaginatie.

depinde de fiecare cum se descurca cu camera
ai dreptate ca ai foarte mobilitate cu o camera de mina dar sa stii ca nici cu o camera de umar nu pierzi prea mult daca stii ce sa faci cu ea

acum ai si tu dreptate la faza cu trepiedu , poti face pe trepiedu si cu o camera de umar si cu o camera de mina  :-)

#105
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006
Inca o intrebare:

Poate fi comparata md 10000 cu vx 1000 din punct de vedere al calitatii imaginii la iluminare redusa?
( Un coleg imi poate face rost de un vx 1000 la 30% din cat ar fi un md 10000 nou )

#106
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
in nici un caz,insa vx1000 e destul de veche max 10 ani.calitatea vx e mult mai buna la lumina slaba.insa ... m-as mira sa gasesti una in stare perfecta, atentie la panglica de la viewfinder, sau la cea de la tastele de play, pericol f mare de intrerupere.insa mecanismul e cel mai robust.probleme si cu acumulatorii de tip mai special ca format.recomand vx1000 comparativ cu md10000.daca e in stare ok insa.ezi si seria de fabricatie ca sa vezi in ce an e facuta,poate nimeresti una din ultimele serii, cum am avut un vx2000 luat in sep 2003- nu stiam ca o sa apara vx2100 atunci.

#107
500

500

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2006

View Postiora, on Mar 20 2006, 20:07, said:

in nici un caz,insa vx1000 e destul de veche max 10 ani.calitatea vx e mult mai buna la lumina slaba.insa ... m-as mira sa gasesti una in stare perfecta, atentie la panglica de la viewfinder, sau la cea de la tastele de play, pericol f mare de intrerupere.insa mecanismul e cel mai robust.probleme si cu acumulatorii de tip mai special ca format.recomand vx1000 comparativ cu md10000.daca e in stare ok insa.ezi si seria de fabricatie ca sa vezi in ce an e facuta,poate nimeresti una din ultimele serii, cum am avut un vx2000 luat in sep 2003- nu stiam ca o sa apara vx2100 atunci.

Bun cred ca o sa incerc cu vx 1000 dar cum imi dau seama in ce an e fabricata ( sa fie ultimele 2 cifre care la cea pe care am vazut-o sunt 01 )?

Cum as putea testa panglica ( presupun ca asta e cablajul flexibil nu?? ) de la evf si cea de la taste??

multumesc .

#108
iora

iora

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 25.03.2005
ca sa verifici viewfinderul il inspectezi vizual, si il extinzi la maxim ,dar in acelasi timp urmaresti sa nu apara intreruperi in imagine sau alte probleme.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate