Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Iphone 5 vs Samsung Galaxy s3

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#37
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005

View PostAlex-Softpedia, on 29 noiembrie 2012 - 20:43, said:

Ai incercat sa pocnesti pe cineva cu Note2-ul ? Cred ca daca-i dai un dos de Note peste mecla ii cad plombele.
nu fii atat de sigur.. e destul de usor fata de ce dimensiuni are...

#38
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttoceprol, on 29 noiembrie 2012 - 20:41, said:




nu
nu
nu stiu

apple e strict croit sa NU folosesti nici un fel de aplicatie care nu le apartine. de aia vorbeam de comunism. sunt stricti si NU vor sa auda de orice altceva care nu e facut de ei. nu poti sa te abati de la ce iti dau ei. de aia e si limitat.


Hmm..acum imi dau seama ca yu de fapt, critici un produs, in necunostinta de cauza, ceea ce e grav si chiar ma mira, la ferventa cu care te exprimi.

1. Vrei sa-ti dau un snapshot cu IGO PRIMO instalat pe iphone?
2.  Vrei sa-ti fac u filmulet in care imi copiez ce muzica vreau eu in iphone?

Tu chiar crezi ca in IOS nu se poate face nimic :).

#39
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împãrat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postjericho, on 29 noiembrie 2012 - 20:49, said:

nu fii atat de sigur.. e destul de usor fata de ce dimensiuni are...

N-am zis ca e greu, faptul ca are diagonala mare il face rivalul unei palme de femeie, usoara dar care sa usture.

#40
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postrichelieu, on 29 noiembrie 2012 - 20:47, said:

Nu te cunosc, dar dupa cum scrii, nu cred ca ai mai mult de 20 de ani. Posted Image. Nu o lua ca pe ofensa, acest entuziasm tineresc este minunat.  

Nu e vorba de stagnare, e borba de necesitate. Nu stiu daca are IOS-ul transfer de fisiere pe BT. Si stii de ce? Pentru ca nu m-a interesat. Am avut transfer pe BT pe alte telefoane si nu l-am folosit niciodata. Nu am avut motiv s-o fac.  In schimb, am vrut sa-mi instalez IGO pe al meu Motorola Defy si mergea ca naiba, adica inutilizabil. Da...stiu pe Samsung S3, ruleaza impecabil. Dar nu am nevoie de o asa imensitate de telefon, pentru a-mi functiona IGO-ul.  Dar oricum, deja am stabilit ca S3 e cel mai bun. Posted Image.
Comparatia IOS-ului cu Dacia este cel putin deplasata...dar chiar si asa.....prefer Dacia in acest caz. Mai multe optiuni decat am pe IOS, nu imi sunt necesare in acest moment....si nici nu cred ca-mi vor fi vreodata. La fel ca la masini, mai mult de atat, deja tine de pasiune, ori pe mine nu ma pasioneaza telefoanele. Am nevoie de un telefon care sa functioneze corect si sa imi functioneze atunci cand am nevoie de el.  Chiar nu ma intereseaza ca wallpaperul meu si ecranele imi sunt identice cu ale posesorului de Iphone de langa mine. Chiar nu ma intereseaza sa personalizez telefonul. Vreau insa, sa-mi mearga bine.  Si sa fie sigur, pentru ca am in el date personale destul de importante. Rpet, mai mult de atat, tine de pasiune, ori eu am alte pasiuni. Telefonul este doar o unealta, la care .....cu precadere vorbesc cu altii. Ori cand il tin la ureche, nu conteaza cat e de personalizat Posted Image.

sunt TOTAL de acord.

insa nu vad de ce ai crede ca s3 nu este fiabil si nu iti pastreaza datele pe el. nu vad de ce crezi ca nu functioneaza corect. eu cred ca functioneaza chiar extrem de corect si bine. poti sa il tii la ureche si personalizat si nepersonalizat.

dupa ce spui tu aici pentru tine e ok si un nokia 1100.

comparatia cu dacia e chiar importanta. ca daca mercedes nu dezvolta s classul ala , in ziua de azi nici o masina nu avea multe chestii care sunt standard. vezi centuri pretensionate spre exemplu. deci e bine ca sa existe cineva care evolueaza si care face ceva pentru viitor. de aia ios e o mizerie. ca apeleaza la conceptul dacia. aceiasi masina 40 de ani , cu mici imbunatatiri pe ici pe colo si cu un look diferit la 10 ani. insa nu asta e calea ;)

View Postrichelieu, on 29 noiembrie 2012 - 20:53, said:

Hmm..acum imi dau seama ca yu de fapt, critici un produs, in necunostinta de cauza, ceea ce e grav si chiar ma mira, la ferventa cu care te exprimi.

1. Vrei sa-ti dau un snapshot cu IGO PRIMO instalat pe iphone?
2.  Vrei sa-ti fac u filmulet in care imi copiez ce muzica vreau eu in iphone?

Tu chiar crezi ca in IOS nu se poate face nimic Posted Image.

pai lasa frate jailbreak. ca la android nu tre sa apelezi la mizerii din astea ca sa ai libertatea de ati pune propria muzica.
eu vb de telefoanele standard. nu mi cumpar telefon cu gandul sa il crackuiesc. il cumpar sa mearga direct.

#41
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttoceprol, on 29 noiembrie 2012 - 20:45, said:



pai din punct de vedere obiectiv unul e mai bun tot timpul. ca altfel spunem ca dacia berlina e peste un vw passat. chiar daca apeleaza la nevoi diferite , din punct de vedere obiectiv si factual passatul are mai multe avantaje din mai multe puncte de vedere. chiar daca pentru unu e mai folositoare berlina (sa zicem) asta nu schimba realitatea obiectiva.

Ei..uite ca te contrazic. Avantajele, nu sunt niste atribute prea obiective ale unu lucru, dimpotriva, au caracter puternic subiectiv. Ceea ce constituie un avantwj pentru un om, pentru altul poate constitui un dezavantaj, sau chiar o corvoada. Deci nu poti face astfel de afirmatii, decat in nume personal.

View Posttoceprol, on 29 noiembrie 2012 - 20:57, said:



sunt TOTAL de acord.

insa nu vad de ce ai crede ca s3 nu este fiabil si nu iti pastreaza datele pe el. nu vad de ce crezi ca nu functioneaza corect. eu cred ca functioneaza chiar extrem de corect si bine. poti sa il tii la ureche si personalizat si nepersonalizat.

dupa ce spui tu aici pentru tine e ok si un nokia 1100.
Nu, pentru ca pe nokia 1100 nu pot ințra pe net cand am nevoie urgenta, nu am acces la mailuri si nu am o organizare la fel de buna. Si nu am navigatie instalata. Nu am spus ca S3 nu e fiabil, dar eu nu mai am incredere in android. Si oricum, neajunsul principal in ceea ce ma priveste, este dimensiunea infiorator de mare.

Quote

comparatia cu dacia e chiar importanta. ca daca mercedes nu dezvolta s classul ala , in ziua de azi nici o masina nu avea multe chestii care sunt standard. vezi centuri pretensionate spre exemplu. deci e bine ca sa existe cineva care evolueaza si care face ceva pentru viitor. de aia ios e o mizerie. ca apeleaza la conceptul dacia. aceiasi masina 40 de ani , cu mici imbunatatiri pe ici pe colo si cu un look diferit la 10 ani. insa nu asta e calea ;)
Pai atunci, tu de ce nuti cumperi un S klasse? Ca doar e cea mai inovativa masina.  Altfel spus, de ce nu sunt pline strazile de S Klasse? Chiar si intre cei care-si permit, e o minoritate, de ce oare?


Quote


pai lasa frate jailbreak. ca la android nu tre sa apelezi la mizerii din astea ca sa ai libertatea de ati pune propria muzica.
eu vb de telefoanele standard. nu mi cumpar telefon cu gandul sa il crackuiesc. il cumpar sa mearga direct.

Si eu tot de telefon standard vorbeam, nu am jailbreak pe el. IGO il gasesti de cumparat pe Appstore....si mi se pare ca e si ceva navigator de la garmin, iar in itunes, ai optiunea de Manually manage music and movies, care iti permite sa copiezi ce vrei si unde vrei, in materie de muzica si filme.
Un singur neajuns vad eu in IOS: lipsa flash-ului, dar si aia are rezolvare OFICIALA :)

#42
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postrichelieu, on 29 noiembrie 2012 - 21:11, said:

Ei..uite ca te contrazic. Avantajele, nu sunt niste atribute prea obiective ale unu lucru, dimpotriva, au caracter puternic subiectiv. Ceea ce constituie un avantwj pentru un om, pentru altul poate constitui un dezavantaj, sau chiar o corvoada. Deci nu poti face astfel de afirmatii, decat in nume personal.


Nu, pentru ca pe nokia 1100 nu pot ințra pe net cand am nevoie urgenta, nu am acces la mailuri si nu am o organizare la fel de buna. Si nu am navigatie instalata. Nu am spus ca S3 nu e fiabil, dar eu nu mai am incredere in android. Si oricum, neajunsul principal in ceea ce ma priveste, este dimensiunea infiorator de mare.


Pai atunci, tu de ce nuti cumperi un S klasse? Ca doar e cea mai inovativa masina.  Altfel spus, de ce nu sunt pline strazile de S Klasse? Chiar si intre cei care-si permit, e o minoritate, de ce oare?




Si eu tot de telefon standard vorbeam, nu am jailbreak pe el. IGO il gasesti de cumparat pe Appstore....si mi se pare ca e si ceva navigator de la garmin, iar in itunes, ai optiunea de Manually manage music and movies, care iti permite sa copiezi ce vrei si unde vrei, in materie de muzica si filme.
Un singur neajuns vad eu in IOS: lipsa flash-ului, dar si aia are rezolvare OFICIALA Posted Image

pai ei am S classe.... adica galaxy S,,,, am evoluat.

cat despre Flash... nici pe s3 nu exista preinstalat. defpat , vad ca se trece de la flash la html5. nu cred ca in 1 an de zile vom mai vedea siteuri flash. sunt depasite oricum.

oricum ma bucur ca spre deosebire de December care s a suparat , tu macar stai si vb si deszbati subiectul. ;) chiar daca avem pareri diferite putem sa comunicam non violent si sa ne dam cap in cap in un mod constructiv.



PS: da , marimea ecranului s3 face din telefon ceva mai mare. insa sincer , dupa 2 3 zile nici macar nu mai bagi in seama. defapt cand ma uit la un ecran de 4 inch .... WOWWWW simt ca mi trebuie ochelari la cat de mic este. asta sa nu mai vb de un i4 care are de 3.5 inch. e minuscul :)

#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Eu am 4s si o vedere de vultur :). Nu mi-am luat 5, pentru ca si ala mi se pare prea mare.

#44
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postrichelieu, on 29 noiembrie 2012 - 22:18, said:

Eu am 4s si o vedere de vultur Posted Image. Nu mi-am luat 5, pentru ca si ala mi se pare prea mare.
e clar ca daca 5 ti se pare mare , atunci s3 e imens. eu am avut un bb cu ecran micccccc... miccccc... sper sa nu mai am parte de bb vreodata in viata mea. cat de ecran... wow... la 3.5 inch chiar imi tre ochelari. direct. si 4 inch mi se pare mic.

ORICUM nu ecranul face neaparat telefonul mare. vezi galaxy note si note 2. desi note 2 are ecran mai mare , dimensiunile sunt similare. din cate ma uit pe net s4 se speculeaza ca va avea ecran de 5 inch (imagine that) insa nu va fi mai mare decat un s3.

#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai si defy-ul, avea ecran mai mare decat i4 si era mai mic. Ca dimensiuni, ala mi s-a parut perfect. E adevarat insa, ca si asta e o chestie subiectiva. Pana la urma, cum zicea cineva in alt topic, e bIne ca avem ce alege.
Sunt nevoit sa folosesc destul de mult telefonul in timp ce conduc, deci  am nevoie de o scula usor de manevrat cu o singura mana. La mai mult de atat, imi devine greu sa fac asta.

Edited by richelieu, 29 November 2012 - 22:41.


#46
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View Posttoceprol, on 29 noiembrie 2012 - 21:36, said:

oricum ma bucur ca spre deosebire de December care s a suparat , tu macar stai si vb si deszbati subiectul. Posted Image chiar daca avem pareri diferite putem sa comunicam non violent si sa ne dam cap in cap in un mod constructiv.
Nu cred ca s-a suparat nimeni, insa toate topicurile iPhone vs orice altceva devine instant defapt topic iOS vs Android. Si omul s-o fi saturat+ ca a facut deja alegerea, fiind proaspat posesor de i5.
Daca este sa comentam pe marginea subiectului acestui topic, revenim la reprosul cel mai mare pe care un utilizator de iPhone il poate avea la adresa produselor cu Android: am nevoie de cel mai nou ca sa am ce-i mai nou.Sunt sute de telefoane ce nu vor vedea vreodata ICS, si zeci care nu vor vedea Jelly Bean.
Daca am 3GS, nu am Panorama, FaceTime via 3G si Siri. In rest am tot ce au i4,i4s si i5. Design, greutate, materiale si specificatiile sunt evindent mai slabe dar pot face tot ce face un nene cu i5, doar ca imi ia 1sec plus(or less, depinde cu ce comparam). Asta stock.
Trec de la 3gs la i5 si am back-up la telefon in icloud, la cateva minute(sau zeci de minute, in functie de viteza netului) am totul in telefonul nou fara sa stau sa caut ce aplicatii aveam. Dar asta nu e meritul i5, ci al iOS-ului pe care multi il hulesc.
Da, as vrea sa pot sa descarc de pe telefon o melodie de pe zedge si sa am optiune de set as ringtone. Nu se poate si nu va putea vreodata(cand Jobs a mers la toate casele de discuri sa ii convinga sa il lase sa listeze melodii individuale si nu doar albume intregi, a decis pentru toti viitori de iPhone-isti/iPod-ist si iPad-ist ca daca vrei sa piratezi muzica[like myself, sa nu fiu fariseu], macar sa te straduiesti putin, macar pana la lansarea itunes Match) asa ca imi rapesc 2 minute sa copiez muzica in libraria itunes si apoi sa dau sync.
As vrea sa pot pune ce ton de sms vreau fara sa le cumpar, dar nu pot din telefon, asa ca ma duc la itunes si pana la urma imi iese. Acelasi pact incheiat de Jobs cu casele de discuri este de "invinuit si aici".
Totul tine de ce esti dispus sa accepti vs ce astepti de la produsul cumparat. Eu accept minusurile de mai sus(BT nu ma intereseaza, MMS nu trimit, am iPhone de la primul asa ca stiu de ce capacitate am nevoie de la inceput, baterie detasabila!?) si ma astept sa fac tot ceea ce am eu nevoie. Iar eu accept ce nu face si face ce ma astept.

Edited by medley, 30 November 2012 - 13:43.


#47
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012
medley. nu poti sa pui ics sau jb pe un galaxy S1. pentru ca nu te ajuta hardul telefonului. e ca si cum ai vrea sa pui windows 8 pe un 286. nu se va intampla niciodata.

ios e un sistem SIMPLIST , chiar foarte simplist si e mult mai usor sa il pui pe ceva mai vechi , tocmai pentru ca nu inglobeaza cine stie ce evolutie.
cat despre ce a facut steeve jobs... are valoare = 0. nu a facut decat sa oblige lumea sa dea bani mai multi in loc sa ia chestii pe gratis. si daca tu vrei sa dai bani e problema ta. eu cred ca daca pirateria ar disparea am traii in o lume mult mai proasta si mult mai controlata si lipsita de libertati.

#48
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Posttoceprol, on 30 noiembrie 2012 - 13:49, said:



steeve jobs... are valoare = 0.
Mai documenteaza-te si nu vorbi in necunostinta de cauza.
Eventual pune mana pe o mizerie de iphone (mai mult de 15 minute), si apoi poate mai afli cate ceve.

#49
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postferibalint, on 29 noiembrie 2012 - 20:44, said:

Asa de fapt divers....
Cum e de fapt povestea cu "ciobirea" şi uzarea lui iPhone 5: experiment de utilizare de 2 luni....
Articolul in linkul de mai jos.

http://stiri-telefoa...luni_15440.html

urmareste si spune-mi cum se comporta amoledul,...am citit ca dupa cateva saptamani, 2-3luni incepe sa se "beleasca"...pe albastru in special

#50
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postdanutz96, on 30 noiembrie 2012 - 15:53, said:

Mai documenteaza-te si nu vorbi in necunostinta de cauza.
Eventual pune mana pe o mizerie de iphone (mai mult de 15 minute), si apoi poate mai afli cate ceve.

tu crezi ca eu vb de nebun? crezi ca nu am avut in  mana un iphone?

ba mai acum 2 saptamani cand intram in orice magazin de operator ma rugau sa mi fac abonament. ca e gratis , ca imi dau aia , ca e nush cate lire pe luna. am multi prieteni cu iphone si m am jucat destul de mult pe 4s si pe i5. poate inainte sa apara in romania. defapt sigur inainte sa apara in romania. gandeste te ca am prieteni de sunt nebuni cu apple , din aia de stau in fata la EE si la vodafone sa cumpere iphone chiar cand se lanseaza.

asa ca nu ma impresionezi cu nimic. steve jobs a facut decat un pas spre oprirea pirateriei. eu cred ca nu e un pas bun. pentru ca eu nu vreau sa dau 1 lira pe o melodie sau XX pence pe nush ce single. pot sa le iau de pe net si moca si sa mi le pun pe telefon. si ce a mai facut steve? a bagat 60%+ din bani pe marketing , asa incat acum , cumperi un iphone si peste juma din valoarea de piata reprezinta doar marketing. WOWWWWW.... ce desteptaciune. ma ajuta enorm pe mine ca si client chestia asta. le dau bani sa vad reclama la tv.

View PostDIVX2006, on 30 noiembrie 2012 - 17:45, said:

urmareste si spune-mi cum se comporta amoledul,...am citit ca dupa cateva saptamani, 2-3luni incepe sa se "beleasca"...pe albastru in special

al meu papa are S1 de vreo 1 an si jumate asa. si tot amoled este. nici o problema. iar la s3 nu am vazut nici unul bulit. eu cel putin nu am nici o problema :)

#51
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Repet, muzica de pe net o poti copia in Iphone fara probleme.

#52
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postrichelieu, on 30 noiembrie 2012 - 20:01, said:

Repet, muzica de pe net o poti copia in Iphone fara probleme.

cum? eu nu sunt poseser de iphone. insa colegul de mai sus este. lumineaza l!

#53
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ti-am spus deja intr-un post anterior. In Itunes, selectezi telefonul si bifezi Manually manage music.  Si gata, iei melodiile cu drag&drop si atat.

#54
caddy98

caddy98

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 05.11.2012
Am vazut un reportaj pe BBC ,si era asa:"The real cost of an iphone 5 is 207$" ,mi sa parut foarte interesant, hai mai zic cu casti si alea ~300 , da nu 399 eur pret de pronire, la +TVA 24%, nu stiu de ce va mira pretul de 3000 ron..
P.S. Un video interesant [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A48A4J5qpYA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate