Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Iphone 5 vs Samsung Galaxy s3

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#1
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012
Pro si contra :)

sa le punem cap la cap. nu pe baza unor reviews facute de altii , ci pe baza argumentelor noastre.


Eu , by default merg pe samsung. ca minusuri la iphone mi se pare sistemul de operare (o mizerie) dar si lipsa unor chestii esentiale cum ar fi transferul de date , widgets , etc. pe langa asta mai adaug si faptul ca esti obligat sa folosesti itunes pentru orice. practic urasc limitarile aberante ale iphone.

ca hardware urasc faptul ca nu are radio , ca bateria nu se poate scoate si ca (mai ales) ca nu are card de memorie.

s3 nu are nimic din minusurile iphone 5. ba mai mult , are si radio , si card bateria se scoate , androidul e extrem de customizabil , etc.

voi ce credeti? telecomanda de iphone sau 4,8 inch de senzatie pura?

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Pai daca ai dat atat de multe argumente pro samsung, ce asteptari mai ai de la noi?

#3
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 15:48, said:

Pai daca ai dat atat de multe argumente pro samsung, ce asteptari mai ai de la noi?
Sa veniti cu vechea scuza ca ,,it just works,, de ex?Posted Image

#4
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 31.07.2012
Eu iti recomand iPhone mai ales daca il treci pe jailbreak o sa poti sa faci transfer de fisere prin bluetooth sau sa-l customize-ezi cum vrei tu

#5
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Nu inteleg ce vrei sa spui dar da, aveti dreptate. Samsung is cei mai buni in toate. Multumit?
P.S. simpatica chestia aia cu "sistemul de operare o mizerie" :) Glumeti...

#6
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 15:52, said:

Samsung is cei mai buni in toate. Multumit?
Nu, eu sunt de parere ca Apple sunt cei mai buni, vrajeala lor indoaie fierul. Imi aduc aminte cand au anuntat I4, ziceau la un moment dat ,,are si blitz, si il puteti folosi chiar si cand filmati!!!!,,.  Wow, no shit Sherlock, pe bune?

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 15:52, said:

P.S. simpatica chestia aia cu "sistemul de operare o mizerie" Posted Image
Am vrut si eu sa-i atrag atentia, trebuia din start sa specifice ca e cea mai mare mizerie, nu doar mizerie. Deh, s-a grabit omul, intelege-l si tu...

#7
CiprianZCM

CiprianZCM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 08.10.2012
Eu sunt pro Samsung S3. Nu se compara Android cu Apple. Daca stii sa il setezi bine  Androidul poti sa ii faci ce setari vrei pe Apple ca tot nu ajungi la performantele lui S3.

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Ionut, se stie ca samsung is cei mai buni, cei mai performanti, cei mai, cei mai. In cazul asta, la ce mai deschideti topicele astea? Ca sa faceti posturi la numar? Ca sa dovediti ce?
Sa-mi explicati mie, fost utilizator de samsung (wave si galaxy), iphone 4 si iphone 4s ca nu mai iau in viata mea telefon samsung? Sau sa dovediti altora cat is de minunate telefoanele samsung?

Edited by December, 29 November 2012 - 16:05.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Din pct meu de vedere, si strict intre cele 2 telefoane - Samsung.
Clar hardware mult peste Iphone 5.

Ca soft, iOS 6 are bug-uri destul de multe, dar e relativ ok ca interfata. Daca la Android i-as da 9 ca interfata, la iOS i-as da un 8,5.
( in conditiile in care la Windows Phone i-as da 5 )
In schimb ca stabilitate, iOS este inca mult peste Android. Aici nu prea exista comparatie.

Edited by eiffel, 29 November 2012 - 16:08.


#10
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 16:02, said:

Ionut, se stie ca samsung is cei mai buni, cei mai performanti, cei mai, cei mai. In cazul asta, la ce mai deschideti topicele astea? Ca sa faceti posturi la numar? Ca sa dovediti ce?
Sa-mi dovediti mie, fost utilizator de samsung (wave si galaxy), iphone 4 si iphone 4s ca nu mai iau in viata mea telefon samsung? Sau sa dovediti altora cat is de minunate telefoanele samsung?
Eu nu inteleg de ce te agiti si de ce ai mai postat in topicul asta, daca tot nu te intereseaza subiectul? Si eu am avut toate iPhone-urile pana la 4S (4 la numar) si nu mai cumpar iPhone degraba, iar Samsung continui sa cumpar (chiar maine imi ajunge S3-ul) dar pt asta nu ma agit si nici nu sar in sus ca ars daca cineva zice ceva despre Samsung sau high-end-urile lor.

#11
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Din doua motive:
1.Postez unde vreau eu, fara sa-ti dau tie explicatii
2.

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2012 - 16:07, said:

In schimb ca stabilitate, iOS este inca mult peste Android. Aici nu prea exista comparatie.

Puteti continua.

Edited by December, 29 November 2012 - 16:09.


#12
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostCiprianZCM, on 29 noiembrie 2012 - 16:02, said:

Daca stii sa il setezi bine  Androidul poti sa ii faci ce setari vrei pe Apple ca tot nu ajungi la performantele lui S3.
Dar de ce mi-as dori eu, un average Joe, sa stiu sa setez bine un Android, cand IOS-ul e gata setat bine, din fabrica si merge impecabil? Doar pentru ca are slot de SDcard, se poate scoate bateria (chiar...asta ce avantaj aduce?) poti instala widget-uri (niste semi-inutilitati consumatoare mari de resurse) si nu trebuie sa folosesc Itunes pentru orice transfer? (BTW..nu e chiar asa). Si colac peste pupaza sa ma aleg si c-o ditamai paleta care scartaie din toate incheieturile cand misti de ea, pentru asta? Pai atunci ...no thank you. Desi ma pricep la calculatoare, OS-uri, am facut multa programare in tinerete si nu sunt un profan in domeniu, sincer chiar nu am nici cel mai mic chef sa fac asta. Eu vreau un smartphone, care chiar sa functioneze, fara sa fiu eu nevoit sa-l setez. A...ca permite Androidul sa faci chestii...aia nu contest. Ca si customizare, e number1. Dar asta, iti aduce avantaje doar daca ai nevoie de chestiile alea. Altfel, iti aduce doar bataie de cap. De-aia am si renuntat la Android in favoarea IOS-ului, dupa ce, initial am ales Android fix pentru aceleasi motive enumerate de voi. Mi-am dat seama ca am gresit, l-am vandut si am mers mai departe.

Dar da, samsung este the best (si o spun cu toata sinceritatea) dpdv al performantelor si dotarilor. Doar ca se pune problema necesitatii celui mai tare telefon din scara blocului.....:)

View Posteiffel, on 29 noiembrie 2012 - 16:07, said:

In schimb ca stabilitate, iOS este inca mult peste Android. Aici nu prea exista comparatie.
Si va mai fi, mult timp de acum incolo.

#13
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
In primul rand vreau sa spun ca nu tin cu Samsung, nu-i urasc dar nici nu am peretii camerei tapetati cu postere Samsung, insa dintre cele 2 aleg clar S3.
Daca abuzezi de telefon atunci da, are uneori lag, insa daca stii cum sa-l folosesti atunci va merge "smooth as f**k".
Si nici iPhone-ul mult laudat nu e asa stabil 100% din timp. Daca stii cum sa procedezi il poti ingenunchea in 2 timpi si 3 miscari.

iPhone-ul e clar un telefon destinat in primul rand unui average grandpa ce nu stie ce-i aia wifi tethering, jailbreak, root, Cydia sau Custom ROM, iar S3 si alte telefoane cu Android sunt destinate celor ce nu se tem de un Cyanogenmod, de un mic fix ca sa foloseasca functia de USB OTG desi producatorul nu a avut timp sa o implementeze software.

Edited by Hider141, 29 November 2012 - 16:22.


#14
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Pai vezi diferenta?
"Daca stii cum sa-l folosesti, Samsung va functiona impecabil"
"Daca stii cum sa faci, Iphone poate fi ingenunchiat"

:)

#15
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Nu stiu cum e Apple ca nu am avut,in schimb sunt proaspat detinator de Samsung Galaxy Note 2 si pot spune ca de data asta Samsung chiar a facut un telefon bestial,care merge impecabil,fara lag,bateria tine lejer 2 zile.
Si nu sunt fanboy Samsung(poate o sa devin)....Ionut stie.....

Ca sa fiu ontopic,recomandarea mea este S3.

#16
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View Posttoceprol, on 29 noiembrie 2012 - 15:45, said:

...ca minusuri la iphone mi se pare sistemul de operare (o mizerie) dar si lipsa unor chestii esentiale cum ar fi transferul de date , widgets , etc. pe langa asta mai adaug si faptul ca esti obligat sa folosesti itunes pentru orice. practic urasc limitarile aberante ale iphone.

...ca hardware urasc faptul ca nu are radio , ca bateria nu se poate scoate si ca (mai ales) ca nu are card de memorie.

s3 are si radio , si card bateria se scoate , androidul e extrem de customizabil , etc.


Daca astea sunt minusurile i5(sau a altor produse gsm Apple) atunci nu le cunosti suficient. Fiind, dupa cum spui tu, by default fan Samsung, nu este de mirare ca esti superficial cu concurenta.
Daca doar astea sunt atuurile lui S3 atunci este un telefon overpriced.

Edited by medley, 29 November 2012 - 16:47.


#17
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Pun si eu niste intrebari de profan:
1. Pe iPhone se pot instala harti GPS originale gen Garming si altele?
2. Pe IPhone pot asculta muzica copiata din calculator pe telefon sau trebuie sa o cumpar de la ei?
3. Pe IPhone pot instala program gen inregistrarea automata a tuturor convorbirilor?

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmedley, on 29 noiembrie 2012 - 16:46, said:

Daca doar astea sunt atuurile lui S3 atunci este un telefon overpriced.
Overpriced un telefon de 2000RON? Atunci ce spui de iPhone 5 cu un pret de minim 3000RON? Face si omleta la pretul asta? Sau imi teleporteaza mancarea direct pe birou?
Spui ca e un telefon overpriced dar nu te uiti ca tu dai pe iDevice cu minim 1000RON mai mult decat un produs concurent ce stie chiar mai multe decat iDevice-ul din mana si nici nu e facut din carton. Sau na, poate spui ca S3 are finisaje destul de naspa, atunci uita-te la Droid DNA sau la gama Xperia de la Sony, ce au finisaje mult mai bune, sunt aproape la fel de bune ca S3-ul si tot costa cu sute de RON sub pretul minim al unui iPhone5.

Edited by Hider141, 29 November 2012 - 16:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate