Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Iphone 5 vs Samsung Galaxy s3

- - - - -
  • Please log in to reply
253 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View PostHider141, on 29 noiembrie 2012 - 16:17, said:

iPhone-ul e clar un telefon destinat in primul rand unui average grandpa ce nu stie ce-i aia wifi tethering, jailbreak, root, Cydia sau Custom ROM, iar S3 si alte telefoane cu Android sunt destinate celor ce nu se tem de un Cyanogenmod, de un mic fix ca sa foloseasca functia de USB OTG desi producatorul nu a avut timp sa o implementeze software.

In mod cert platformele acestea se adreseaza unor segmente de piata destul de diferite. Si nu e neaparat vorba de necunostinte sau de temeri, ci mai mult de comoditate. Personal, nu am nici timpul, dar in special nici cheful, de a sta sa vanez fiecare fix si nightly pe care il lanseaza vreun developer independent sau nu. Daca e cineva pasionat de asa ceva, atunci da....Android e za best. Dar eu prefer sa fac altceva cu timpul meu. Sa...citesc o carte de exemplu :)

View Postdan84, on 29 noiembrie 2012 - 16:50, said:

Pun si eu niste intrebari de profan:
1. Pe iPhone se pot instala harti GPS originale gen Garming si altele?
2. Pe IPhone pot asculta muzica copiata din calculator pe telefon sau trebuie sa o cumpar de la ei?
3. Pe IPhone pot instala program gen inregistrarea automata a tuturor convorbirilor?

1.da
2.da
3.da

#20
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009
Iphone are ceva aparte, sistemul de operare ! Aici din punctul meu de vedere are un atuu. De 1-2 ani incoa' Android e pus pe o multime de telefoane, practic sistemul de operare nu-l platesti ci calitatea device-ului !

Pot sa-mi iau un Huawei cum la fel de bine pot sa-mi iau si un Samung de cateva ori mai scump, sistemul de operare nu-l platesc ci altceva. La fel si la tablete, gasesc Android 4 si pe o tableta de 300 de ron, si pe una de cateva ori mai scumpa.

Iphone la capitolul asta (OS) are exclusivitate, si asta nu e ceva de trecut cu vederea.

Oricum ca pret sunt diferite, eu as alege Samsungul.

Edited by Alex-Softpedia, 29 November 2012 - 16:58.


#21
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
M-am jucat cu un s3 recent. Ce m-a impresionat la el (desi nu e meritul lui) e air droid. As vrea sa am asa ceva pe iphone. In rest meh. E un telefon bun si cam atat. Nu mi-a placut ca e muuult prea mare (nu vreau sa stiu cum e sa ai note 2) si plasticul din care e facut (sau ce naiba e aia) e cam nasol. Tine bateria putin mai mult ca la iphone si asta e un punct in plus, desi personal nu ma deranjeaza bateria de la iphone.
Cu ce inregistrati convorbirile pe iphone ca eu n-am gasit pana acum un program care sa functioneze ok.

#22
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View Postv1rus, on 29 noiembrie 2012 - 15:52, said:

Eu iti recomand iPhone mai ales daca il treci pe jailbreak o sa poti sa faci transfer de fisere prin bluetooth sau sa-l customize-ezi cum vrei tu
...ce-i aia ?Posted Image

View Postferibalint, on 29 noiembrie 2012 - 16:29, said:

Nu stiu cum e Apple ca nu am avut,in schimb sunt proaspat detinator de Samsung Galaxy Note 2 si pot spune ca de data asta Samsung chiar a facut un telefon bestial,care merge impecabil,fara lag,bateria tine lejer 2 zile.
Si nu sunt fanboy Samsung(poate o sa devin)....Ionut stie.....

Ca sa fiu ontopic,recomandarea mea este S3.
Fan LG ziceai ? Posted Image

#23
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
ce versus te-ai gandit sa faci ma toceproale, era prea liniste pe forum in ultimul timp, nu?

ontopic: normal (pt mine) ca s3 :)

#24
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
citind mi-am adus aminte de ala de la tv

si l-am asemuit cu iphone 5 :) , el zicea " zice lumea ca sunt cam nesuferit , dar eu nu sunt, sunt chiar un tip bun" (nu mai stiu daca zicea chiar asa )

s3 , all the way

ps. nu sufar ingradelile de orice fel , sunt mai rebel din fire :D

#25
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View PostHider141, on 29 noiembrie 2012 - 16:52, said:

Overpriced un telefon de 2000RON?
Cand am spus ca este overpriced evident ca nu m-am referit la pretul standard al celor 2 terminale, ce este mai mare in cazul lui i5(nejustificat de mare dar asta nu ne priveste pe noi) ci la faptul ca 2000ron(sau mai putin chiar) este mult prea mult cat timp singurele atuuri pe care reusesti(la OP ma refer) sa le invoci sunt radio built-in, baterie detasabila si slot card.
In lumea Android, S3 este overpriced, in lumea reala, cu iOS si W8, S3 este mai accesibil caci Lumina 920 va fi mai scump la noi iar i5 este hotie. Faptul ca este mai ieftin nu il face in nici un caz un telefon mai slab; dar nici bateria, radioul sau slotul de card nu-l fac mai bun.
OP-ul se plangea de limitari gen iTunes: limitat( sau nu), se poate folosi pe Win, Mac si in 30sec afli si cum se foloseste in Linux. S3-ul conectat pe USB in Linux va determina o lectura a unor tutoriale pe net ce va face instant iTunes-ul agreabil oricui.
2 telefoane bune ce desi nu se adreseaza aceluiasi public, continua sa fie confundat(el, publicul) de catre Samsung: mereu incearca sa convinga si sa demonstreze utilizatorilor de idevice-uri sau celor indecisi cat de tari sunt ei vs concurenta pe cand Apple nu ii baga in seama(pe ei, Samsung) nici macar atunci cand ii obliga o curte din UK.
Cumparati ce se potriveste bugetului, atitudinii, nevoilor, experientelor si mediului de work&play.

Edited by medley, 29 November 2012 - 20:00.


#26
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 15:48, said:

Pai daca ai dat atat de multe argumente pro samsung, ce asteptari mai ai de la noi?

pai sa veniti si voi cu argumente pro iphone :) nu e logic?

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 15:52, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui dar da, aveti dreptate. Samsung is cei mai buni in toate. Multumit?
P.S. simpatica chestia aia cu "sistemul de operare o mizerie" Posted Image Glumeti...

un sistem de operare ce permite transferul fisierelor doar intre telefoanele de acelasi fel e o mizerie DELIBERATA. si nu e singura chestie. sunt foarte multe.

ios e un sistem extrem de limitat. chestii care le poti face pe un telefon de acum 8 9 ani nu le poti face pe ios. nu pot sa cred ca in 2012 nu poti sa pui un wallpaper animat. pana si pe telefoanele de acum 5 ani se putea. sunt chestii din astea comuniste care fac din ios o mizerie. mare mizerie.

apple crede ca noi traim doar in universul lor unde totul e limitat de ei si ei cred ca noi nu avem dreptul sa trimitem o poza prin bluetooth la un prieten cu un nokia spre exemplu. de ce oare sa acceptam comunismul lor?

View PostDecember, on 29 noiembrie 2012 - 16:02, said:

Ionut, se stie ca samsung is cei mai buni, cei mai performanti, cei mai, cei mai. In cazul asta, la ce mai deschideti topicele astea? Ca sa faceti posturi la numar? Ca sa dovediti ce?
Sa-mi explicati mie, fost utilizator de samsung (wave si galaxy), iphone 4 si iphone 4s ca nu mai iau in viata mea telefon samsung? Sau sa dovediti altora cat is de minunate telefoanele samsung?

NU. nu asta e scopul. suntem pe aria versus si facem un versus. ca iti place sau nu topicul exista si nu vad de ce sa nu il discutam. fiecare are argumente pro si contra si e dreptul fiecaruia sa si le exprime.
nu inteleg de ce ai atitudinea asta de genul "samsung e cel mai bun , ce rost mai are topicul". chiar deloc. daca tu esti fan iphone , atunci sustine iphone si ios. nu te opreste nimeni.

View Postrichelieu, on 29 noiembrie 2012 - 16:15, said:

Dar de ce mi-as dori eu, un average Joe, sa stiu sa setez bine un Android, cand IOS-ul e gata setat bine, din fabrica si merge impecabil? Doar pentru ca are slot de SDcard, se poate scoate bateria (chiar...asta ce avantaj aduce?) poti instala widget-uri (niste semi-inutilitati consumatoare mari de resurse) si nu trebuie sa folosesc Itunes pentru orice transfer? (BTW..nu e chiar asa). Si colac peste pupaza sa ma aleg si c-o ditamai paleta care scartaie din toate incheieturile cand misti de ea, pentru asta? Pai atunci ...no thank you. Desi ma pricep la calculatoare, OS-uri, am facut multa programare in tinerete si nu sunt un profan in domeniu, sincer chiar nu am nici cel mai mic chef sa fac asta. Eu vreau un smartphone, care chiar sa functioneze, fara sa fiu eu nevoit sa-l setez. A...ca permite Androidul sa faci chestii...aia nu contest. Ca si customizare, e number1. Dar asta, iti aduce avantaje doar daca ai nevoie de chestiile alea. Altfel, iti aduce doar bataie de cap. De-aia am si renuntat la Android in favoarea IOS-ului, dupa ce, initial am ales Android fix pentru aceleasi motive enumerate de voi. Mi-am dat seama ca am gresit, l-am vandut si am mers mai departe.

Dar da, samsung este the best (si o spun cu toata sinceritatea) dpdv al performantelor si dotarilor. Doar ca se pune problema necesitatii celui mai tare telefon din scara blocului.....Posted Image


Si va mai fi, mult timp de acum incolo.

uite ca eu nu am setat absolut nimic la android si nu am intampinat nici o problema. absolut nici una. nu vad ce e de setat.ora? data? sau ce? ca si astea sunt automate.
important e ca poti sa costumizezi. e extrem de important. in asa fel 2 telefoane la fel nu sunt chiar la fel. unul e al lui X si unul al lui Y. iphone sunt la fel pentru toti. nimic nu e personal. totul e lipsit de feeling si de viata. e boring si comunist. exact cum era pe timpul lui ceasca.... toate masinile de cusut erau Violeta sau eu mai stiu ce.

cat despre stabilitate..... nu pot sa ma plang personal insa e important de stiut ca o dacie berlina e mult mai fiabila la mecanismul de inchidere a geamului decat un mercedes s class spre exemplu. si nu ca dacia ar fi mai fiabila , insa cu cat ai mai multe optiuni ai si inevitabil mai multe probleme. daca ai un sistem simplu , monoton si care e extrem de limitat , e foarte greu sa ai probleme cu el. daca ai un sistem unde lumea creeaza , evolueaza , invata din greseli nu numai ca ai un sistem mai bun , insa probabilitatea ca lucrurile sa mearga prost e mai mare TOCMAI pentru ca e in o continua evolutie.

ce spui tu defapt e ca nu tre sa evoluam. sa ramanem toti la ios fara widgets si fara transfer bluetooth. DACA omenierea era asa nu mai ajungeam nici pe luna nici in spatiu. insa ca specie am evoluat si am invatat din greseli. si asa am ajuns pe luna. apple vrea sa ramana pe pamant  , sa stagneze. android vrea pe marte. si aici e diferenta adevarata. diferenta e intre sisteme dar si intre mentalitati. pe cand unii joaca baschet cu copii si castiga tot timpul , altii se antreneaza cu Michael Jordan ca sa si EVOLUEZE!!!

#27
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
toceproale, esti tanar si mai ai multe de invatat.
asa cum spunea medley mai sus, telefoanele astea doua se adreseaza unor nevoi diferite... fiecare model are clientela lui... si nimeni nu imi poate spune mie sau tie sau altuia care ne sunt nevoile, fiecare alegem ce ne place, ce ne caracterizeaza, etc etc...
si ios si android sunt sisteme bune... mie-mi place android, altuia ii place ios... de ce ar trebui sa fie al meu mai bun? sau al lui... ca intotdeauna, adevarul e undeva la mijloc...
se pot compara telefoane care au acelasi sistem de operare, aici poti spune ca unul e mai bun decat altul...

#28
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View PostDIVX2006, on 29 noiembrie 2012 - 17:44, said:

...ce-i aia ?Posted Image


Fan LG ziceai ? Posted Image
Nu inseamna ca daca am Note 2,am schimbat si tabara.
Recunosc,inca sunt fan LG si voi ramane.Din pacate Optimus G nu prea a ajuns pe la noi si prevad suportul inexistent de la LG,de acea am si ales Note 2,macar la asta 1-2 ani am parte de suport oficial....si de ce sa nu recunoastem...la aceasta ora nu are concurenta...nici macar iPhone 5 nu ajunge la el....

Edited by feribalint, 29 November 2012 - 20:24.


#29
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postmedley, on 29 noiembrie 2012 - 16:46, said:

Daca astea sunt minusurile i5(sau a altor produse gsm Apple) atunci nu le cunosti suficient. Fiind, dupa cum spui tu, by default fan Samsung, nu este de mirare ca esti superficial cu concurenta.
Daca doar astea sunt atuurile lui S3 atunci este un telefon overpriced.

ok....desi nu sunt super fan samsung , puteam sa iau in comparatie un motorola spre exemplu. diferentele cu iphone 5 ar fi similare. INSA , asa e topicul s3 vs i5.

minusuri i5
- sitemul de operare CU TOATE mizeriile sale. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NMiY1kSTHZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
                          in likul de mai sus poti sa vezi (sunt 5 parti) cam la ce se refera ca diferente si vezi de ce ios e mizerie. ca sa nu stau eu sa ti spun pe fiecare in parte. vezi clipurile si apoi poti sa cometezi pe ele.
-lipsa slot card. (nu am spus ca e doar la iphone). si alte telefoane nu au card. insa noi suntem pe topicul iphone.
-lipsa baterie care se poate scoate. poate pentru tine nu e important , insa eu o vad ca pe o limitare infecta.
-lipsa RADIO. oare de ce? nu e singurul model fara radio insa nu inteleg de ce.
-lipsa NFC. eu cred ca e ceva f folositor. eu am taguri si FOLOSESC. e f smecherie.
-ecran 16/9 nativ. ar fi ok daca telefonul nu ar fi asa de lung , insa cum e acum = telcomanda.

totusi , cred ca problema de baza e SOFTUL. su aici sunt motive cu zecile. de aia sa te uiti la clipul ala de mai sus. ca sunt f importante.

View Postdan84, on 29 noiembrie 2012 - 16:50, said:

Pun si eu niste intrebari de profan:
1. Pe iPhone se pot instala harti GPS originale gen Garming si altele?
2. Pe IPhone pot asculta muzica copiata din calculator pe telefon sau trebuie sa o cumpar de la ei?
3. Pe IPhone pot instala program gen inregistrarea automata a tuturor convorbirilor?

nu
nu
nu stiu

apple e strict croit sa NU folosesti nici un fel de aplicatie care nu le apartine. de aia vorbeam de comunism. sunt stricti si NU vor sa auda de orice altceva care nu e facut de ei. nu poti sa te abati de la ce iti dau ei. de aia e si limitat.

ba mai mult au scos google maps in favoarea hartilor proprii si au dat FAIL. asa palatul reginei era un cimitir. practic urasc tot ce nu e proprietar al lor. si sunt in stare sa faca ceva prost doar ca sa fie al lor.

View PostHider141, on 29 noiembrie 2012 - 16:52, said:

Overpriced un telefon de 2000RON? Atunci ce spui de iPhone 5 cu un pret de minim 3000RON? Face si omleta la pretul asta? Sau imi teleporteaza mancarea direct pe birou?
Spui ca e un telefon overpriced dar nu te uiti ca tu dai pe iDevice cu minim 1000RON mai mult decat un produs concurent ce stie chiar mai multe decat iDevice-ul din mana si nici nu e facut din carton. Sau na, poate spui ca S3 are finisaje destul de naspa, atunci uita-te la Droid DNA sau la gama Xperia de la Sony, ce au finisaje mult mai bune, sunt aproape la fel de bune ca S3-ul si tot costa cu sute de RON sub pretul minim al unui iPhone5.

s3 are un pret super acceptabil. pe langa i5 e chiar un chilipir (nu chiar).

totusi prefer un s3 mai ieftin decat sa dau 40 milioane pe un i5 , din care peste 20 milioane sunt marketing pur. practic le platesti reclama de la tv. NU merci.

#30
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

View Postferibalint, on 29 noiembrie 2012 - 20:23, said:

Nu inseamna ca daca am Note 2,am schimbat si tabara.


Ai incercat sa pocnesti pe cineva cu Note2-ul ? Cred ca daca-i dai un dos de Note peste mecla ii cad plombele.

Cand am vazut prima oara Note I credeam ca nu-i adevarat. Nu o zic peiorativ, chiar imi place.

Cat tine acumulatorul utilizat cu simt, atinge 2 zile ?

Edited by Alex-Softpedia, 29 November 2012 - 20:43.


#31
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,051
  • Înscris: 02.09.2005
cateva din chestiile enumerate de tine mai sus nu le are nici ultimul nexus, android pur :)

#32
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Asa de fapt divers....
Cum e de fapt povestea cu "ciobirea" şi uzarea lui iPhone 5: experiment de utilizare de 2 luni....
Articolul in linkul de mai jos.

http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/apple/cum-e-de-fapt-povestea-cu-ciobirea-si-uzarea-lui-iphone-5-experiment-de-utilizare-de-2-luni_15440.html

#33
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postjericho, on 29 noiembrie 2012 - 20:20, said:

toceproale, esti tanar si mai ai multe de invatat.
asa cum spunea medley mai sus, telefoanele astea doua se adreseaza unor nevoi diferite... fiecare model are clientela lui... si nimeni nu imi poate spune mie sau tie sau altuia care ne sunt nevoile, fiecare alegem ce ne place, ce ne caracterizeaza, etc etc...
si ios si android sunt sisteme bune... mie-mi place android, altuia ii place ios... de ce ar trebui sa fie al meu mai bun? sau al lui... ca intotdeauna, adevarul e undeva la mijloc...
se pot compara telefoane care au acelasi sistem de operare, aici poti spune ca unul e mai bun decat altul...

pai din punct de vedere obiectiv unul e mai bun tot timpul. ca altfel spunem ca dacia berlina e peste un vw passat. chiar daca apeleaza la nevoi diferite , din punct de vedere obiectiv si factual passatul are mai multe avantaje din mai multe puncte de vedere. chiar daca pentru unu e mai folositoare berlina (sa zicem) asta nu schimba realitatea obiectiva.

uite ceva simplu FACTUAL: android suporta transmisia prin BT a fisierelor catre orice terminal. I5 NU suporta. ca vrei tu sau nu , ca folosesti BT sau nu , factual vorbind s3 are un atu fata de i5 in acest caz.
si normal ca se face o suma a avantajelor si a dezavantajelor. si de aici reiese un raspuns.

#34
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View PostAlex-Softpedia, on 29 noiembrie 2012 - 20:43, said:

Ai incercat sa pocnesti pe cineva cu Note2-ul ? Cred ca daca-i dai un dos de Note peste mecla ii cad plombele.

Cand am vazut prima oara Note I credeam ca nu-i adevarat. Nu o zic peiorativ, chiar imi place.

Cat tine acumulatorul utilizat cu simt, atinge 2 zile ?
Inca nu...
Bateria,lejer,merge 2 zile Posted Image Iar cu dimensiunea te obisnuiesti in cateva ore...sau zile.

Edited by feribalint, 29 November 2012 - 20:47.


#35
toceprol

toceprol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 20.09.2012

View Postjericho, on 29 noiembrie 2012 - 20:44, said:

cateva din chestiile enumerate de tine mai sus nu le are nici ultimul nexus, android pur Posted Image

repet. nu e vb de nexus. ci de galaxy s3 vs i5.

daca te ai uita pe topicul cu nexus si cu htc , vezi ca am crititcat lipsa cardului si radio. deci nu sunt ipocrit. chiar daca sunt android sunt mizerii la acest capitol.

noi vb de s3 vs i5. asa ca fi ontopic.

#36
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Posttoceprol, on 29 noiembrie 2012 - 20:18, said:



pai sa veniti si voi cu argumente pro iphone :) nu e logic?



un sistem de operare ce permite transferul fisierelor doar intre telefoanele de acelasi fel e o mizerie DELIBERATA. si nu e singura chestie. sunt foarte multe.

ios e un sistem extrem de limitat. chestii care le poti face pe un telefon de acum 8 9 ani nu le poti face pe ios. nu pot sa cred ca in 2012 nu poti sa pui un wallpaper animat. pana si pe telefoanele de acum 5 ani se putea. sunt chestii din astea comuniste care fac din ios o mizerie. mare mizerie.

apple crede ca noi traim doar in universul lor unde totul e limitat de ei si ei cred ca noi nu avem dreptul sa trimitem o poza prin bluetooth la un prieten cu un nokia spre exemplu. de ce oare sa acceptam comunismul lor?



NU. nu asta e scopul. suntem pe aria versus si facem un versus. ca iti place sau nu topicul exista si nu vad de ce sa nu il discutam. fiecare are argumente pro si contra si e dreptul fiecaruia sa si le exprime.
nu inteleg de ce ai atitudinea asta de genul "samsung e cel mai bun , ce rost mai are topicul". chiar deloc. daca tu esti fan iphone , atunci sustine iphone si ios. nu te opreste nimeni.



uite ca eu nu am setat absolut nimic la android si nu am intampinat nici o problema. absolut nici una. nu vad ce e de setat.ora? data? sau ce? ca si astea sunt automate.
important e ca poti sa costumizezi. e extrem de important. in asa fel 2 telefoane la fel nu sunt chiar la fel. unul e al lui X si unul al lui Y. iphone sunt la fel pentru toti. nimic nu e personal. totul e lipsit de feeling si de viata. e boring si comunist. exact cum era pe timpul lui ceasca.... toate masinile de cusut erau Violeta sau eu mai stiu ce.

cat despre stabilitate..... nu pot sa ma plang personal insa e important de stiut ca o dacie berlina e mult mai fiabila la mecanismul de inchidere a geamului decat un mercedes s class spre exemplu. si nu ca dacia ar fi mai fiabila , insa cu cat ai mai multe optiuni ai si inevitabil mai multe probleme. daca ai un sistem simplu , monoton si care e extrem de limitat , e foarte greu sa ai probleme cu el. daca ai un sistem unde lumea creeaza , evolueaza , invata din greseli nu numai ca ai un sistem mai bun , insa probabilitatea ca lucrurile sa mearga prost e mai mare TOCMAI pentru ca e in o continua evolutie.

ce spui tu defapt e ca nu tre sa evoluam. sa ramanem toti la ios fara widgets si fara transfer bluetooth. DACA omenierea era asa nu mai ajungeam nici pe luna nici in spatiu. insa ca specie am evoluat si am invatat din greseli. si asa am ajuns pe luna. apple vrea sa ramana pe pamant  , sa stagneze. android vrea pe marte. si aici e diferenta adevarata. diferenta e intre sisteme dar si intre mentalitati. pe cand unii joaca baschet cu copii si castiga tot timpul , altii se antreneaza cu Michael Jordan ca sa si EVOLUEZE!!!

Nu te cunosc, dar dupa cum scrii, nu cred ca ai mai mult de 20 de ani. :). Nu o lua ca pe ofensa, acest entuziasm tineresc este minunat.  

Nu e vorba de stagnare, e borba de necesitate. Nu stiu daca are IOS-ul transfer de fisiere pe BT. Si stii de ce? Pentru ca nu m-a interesat. Am avut transfer pe BT pe alte telefoane si nu l-am folosit niciodata. Nu am avut motiv s-o fac.  In schimb, am vrut sa-mi instalez IGO pe al meu Motorola Defy si mergea ca naiba, adica inutilizabil. Da...stiu pe Samsung S3, ruleaza impecabil. Dar nu am nevoie de o asa imensitate de telefon, pentru a-mi functiona IGO-ul.  Dar oricum, deja am stabilit ca S3 e cel mai bun. :).
Comparatia IOS-ului cu Dacia este cel putin deplasata...dar chiar si asa.....prefer Dacia in acest caz. Mai multe optiuni decat am pe IOS, nu imi sunt necesare in acest moment....si nici nu cred ca-mi vor fi vreodata. La fel ca la masini, mai mult de atat, deja tine de pasiune, ori pe mine nu ma pasioneaza telefoanele. Am nevoie de un telefon care sa functioneze corect si sa imi functioneze atunci cand am nevoie de el.  Chiar nu ma intereseaza ca wallpaperul meu si ecranele imi sunt identice cu ale posesorului de Iphone de langa mine. Chiar nu ma intereseaza sa personalizez telefonul. Vreau insa, sa-mi mearga bine.  Si sa fie sigur, pentru ca am in el date personale destul de importante. Rpet, mai mult de atat, tine de pasiune, ori eu am alte pasiuni. Telefonul este doar o unealta, la care .....cu precadere vorbesc cu altii. Ori cand il tin la ureche, nu conteaza cat e de personalizat :).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate