Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

Sunt artistii nostri , vinovati 80% de manelizare ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

Poll: Sunt artistii nostri , vinovati 80% de manelizare ? (16 member(s) have cast votes)

Sunt interpretii romani vinovati de manelizare ?

  1. da , cu siguranta daca ar fi avut si ei melodii in limba romana nu se mai ajungea aici (6 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

  2. nu , chiar daca ar fi scos melodii in limba romana si alti interpreti in afara de manelisti , tot manele s-ar fi ascultat (6 votes [37.50%])

    Percentage of vote: 37.50%

  3. nu ma pot decide , dar sunt pus pe ganduri acum .. (4 votes [25.00%])

    Percentage of vote: 25.00%

Vote

#19
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Da, eu sunt convins că Inna, în forma actuală, va dispărea. Va rezista doar dacă își schimbă formatul. Altfel, va dispărea și alții/altele îi vor lua locul. Își mai aduce cineva aminte de Double D, Sing Sing BB, N&D și alții? Când am început să scriu postul de față, eram convins că erau prin anii '90. După un mic google, am văzut că Sing Sing BB încă erau activau prin 2000-2001, deci relativ recent. Nu eram fan la vremea lor, dar din câte rețin, parcă erau destul de în vogă măcar pe plan național. Mai pomenește cineva ceva de ei acum? Eu n-am mai auzit. :)

Stilul comercial a existat și va exista, deci nu mă aștept la o schimbare radicală de trend. Însă artiștii se vor schimba des, pentru că publicul se plictisește de aceleași voci, mai ales când vocile n-au nimic de zis în spatele versurilor. De asemenea, eu zic că încă sunt destui tineri care preferă muzica mai calitativă. În minoritate, dar încă există. Peste 15 ani va avea cine să amintească de muzica bună de acum, chiar dacă nu va răsuna la radio.

#20
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
N&D ? Pai Delia rupe toate radiourile si acum.Ia vezi cu ce gen de piese...

Cei care au disparut , au disparut datorita faptului ca au intrat intr-un impas creeativ (a.k.a. nu au mai scos piese noi o perioada lunga de timp) , in nici un caz nu au disparut ca lumea s-ar fi plictisit de ei.

Dar chiar si asa , chiar daca s-ar schimba artistii , fanbase-ul majoritar tot se indreapta cu pasi marunti spre cel mentionat.

Justin Bieber nu are 6 mil de fani oficiali precum Inna , are 50 mil..si de cati ani tot "canta" ?

Edited by Dany noob, 27 November 2012 - 14:38.


#21
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006
Am zis N&D, nu Delia. Delia deja e ”altceva”. Chiar cu același stil de melodii, e alt format. N-am spus că Inna trebuie brusc să se dea pe populară sau mai știu eu ce, ca să supraviețuiască. Orice schimbare de stil (în bine sau în rău) îi va aduce noi fani și îi va asigura continuitatea. Dacă rămâne la același format, dispare. Oricum, treaba asta nici nu prea e decizia ei, din moment ce ea doar cântă ce și cum i se zice să cânte. E doar o marionetă. Iar când marioneta nu va mai fi rentabilă, va fi dată la o parte. De exemplu, acum ea se bazează mult pe aspect și costumații provocatoare, cel puțin în clipuri și imagini (la spectacole habar n-am, că n-am urmărit-o). Peste 15 ani, când fizicul va începe să n-o mai ajute, va avea nevoie de mult mai multe prelucrări grafice pentru același aspect final. Crezi că producătorii vor accepta acest lucru, evident mai puțin rentabil pentru ei, decât să acapareze o nouă ”senzație” tânără, care are nevoie doar de mici retușuri grafice, nu de reparații majore? Posted Image

Oricum, dacă tu preferi să privești partea goală a paharului, eu nu prea am cum să te conving, că n-am cum să-ți arăt viitorul. Nici eu n-am de unde să știu ce va fi. Poate mă înșel și poate ai dreptate. Poate nu. Poate niciunul din noi n-are dreptate (poate vine ză end acușa, în decembrie, și pune punct discuției Posted Image ). Ar fi frumos dacă amândoi ne-am aduce aminte de discuția asta peste 15 ani (evident, dacă va mai exista Softpedia și topicul de față Posted Image ) și să revenim atunci să tragem concluziile.

Edited by alexcrist, 27 November 2012 - 14:50.


#22
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
Dany, cred că suferi de un elitism complet nejustificat. Muzica cu adevărat bună n-ai recunoaşte-o nici dacă ţi-ar pica în cap, iar să spui că Holograf, Taxi sau Modern Talking reprezintă "cultură" urlă mediocritate. Sunt ok ca formaţii, nu chiar manele ca şi construcţie a pieselor, dar în nici un caz nu le-aş fi dat exemple într-o discuţie despre muzica adevărată pe care cumva ar trebui s-o asculte toată lumea.

PS: Se poate dansa la fel de bine pe ABBA sau Ai Se Eu Te Pego la o nuntă, în lipsa unei tradiţii anume. Nici una nu reprezintă vreun vârf cultural.

PS2: Gândindu-mă, îmi dau seama că am mai întâlnit doleanţe similare cu a ta. Obsesia că lumea "ar trebui să" facă chestii reprezintă admiterea neputinţei proprii. Cumva, crezi că nu ai permisiunea să fii inteligent dacă grupul tău de oameni nu e şi el inteligent, pe definiţia ta a inteligenţei. Secretul este că n-ai rezista tu în cercul oamenilor cu adevărat inteligenţi, desigur. Dacă chiar crezi că eşti mai bun, că înţelegi mai multe din muzică şi din viaţă, pune mâna şi exploatează-ţi semenii în scopuri pe care le consideri nobile. Fă bani şi impune-ţi gusturile proprii în muzică, cum ştii mai bine.

#23
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Nu dom'le.Ia mai citeste tu fain frumos ce am spus eu inca odata.Am spus doar ca "apreciez" , si subliniez , apreciez acele formatii romanesti , pentru ca , sa fim sinceri , sunt peste 99% din rahaturile din tarisoara noastra.Si aici vorbim despre trupe care au avut cat de cat succes , pentru ca sunt multi necunoscuti foarte talentati in Romania.

Nu am spus niciodata ca vreuna dintre ele ar fi varfuri culturale , chiar daca ABBA e considerata cea mai mare trupa din istorie , pe genul respectiv muzical , de catre multi critici de specialitate (Din nou , aici vorbim de trupele de succes , nu anonimi sau semi-anonimi).

Quote

Muzica cu adevărat bună n-ai recunoaşte-o nici dacă ţi-ar pica în cap

De ce nu ma iluminezi dumitale.Care e muzica buna ?

#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,311
  • Înscris: 02.02.2006

View Postdaimon, on 27 noiembrie 2012 - 18:57, said:

muzica adevărată pe care cumva ar trebui s-o asculte toată lumea.
Există așa ceva? Părerea mea e că nu. Fiecare trebuie să asculte ce îi face plăcere să asculte. Nu există ceva obligatoriu. Cel puțin eu nu mă simt obligat să ascult niciun fel de muzică.

#25
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007
Imi displac oamenii care vin cu acuzatii si vorbe marete iar cand vine momentul de a veni si cu argumente dau bir cu fugitii.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate