Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Recomandare sistem wireless pentru Canon

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Salutare la toata lumea. Va rog sa ma ajutati cu niste recomandari de sistem wireless pentru Canon. As vrea in plus stative si umbrele. Sunt fotograf de nunta, am 2 Canon 5D Mark II ca aparate principale si 2 Canon 40D ca back-up (suntem 2 echipe). De obicei la biserica si restaurant merg pe iso 3200, diafragma 3,2 si 1/80 sau 1/60 cu obiectivul Canon 24-70 2.8 L. Nu imi sunt de ajuns aceste setari, vreau mai mult si m-am gandit sa cumpar un sistem wireless, stative si umbrele. Vreau sa cumpar si pentru cameraman, pe video, un kit de lumini. Oare mai este necesar asa tare sistemul wireless de blituri? Una peste alta, nu stiu ce sa iau, asa ca am nevoie de sfaturi. Astept Black Friday poate prind ceva la pret redus. Deocamdata fiecare fotograf are cate un blit Canon 580 EX II si doar un 430 EX II de back-up.

#2
wyo

wyo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 17.04.2005
Intrebarea e vaga. Sunt sisteme fara fir de toate culorile si preturile. Un singur stativ la local de multe ori e prea putin, acoperi doar o parte din sala si mai rau de atat, chair de ai mai multe, nici nu le poti folosi oricand, configuratia salii pur si simplu nu permite amplasarea numarului de stative dorit sau poate chiar a nici unuia. Daca vrei doar ringul se mai simplifica treaba, insa problema de dinainte ramane. Eu nu recomand sa te limitezi doar la ring. Inaltimea iar e un factor critic, daca sala e joasa si nu le poti ridica suficient de sus (iar umbrela te obliga si ea sa le dai mai jos), cad umbre lungi, necontrolabile si implicit posibile rebuturi. Uneori ai nevoie sa pozezi inspre un blit pe stativ pe care ai vrea sa-l dezactivezi si trebuie sa poti face asta repede, ehe, sunt multe de discutat. Nu cu sistemul fara fir se incepe. Judeca sistemul de iluminare pe care il doresti si in final alegi si sistemul wireless.
Per ansamblu sunt multe complicatii, investitii in chestii poate prea tari care nu se justifica, sau nesatisfacatoare, batai de cap cu fiecare sala in parte, judecati mult mai laborioase pentru fiecare poza, mai multe rebuturi dar si mai multe poze "mai altfel". Asta ca sa stii ce te asteapta.
Vezi ca sunt niste blituri de studio cu lampi de modelare de 250w. Le poti folosi si la video si la foto, ca sa impusti doi iepuri. Iar daca iti iei din acelea cu telecomanda, esti boier, setezi puterile sau on/off, pe foto sau lampa de modelare, la toate bliturile respective (daca iei mai multe), dintr-o singura telecomanda pe care o tii in buzunar, evident pt fiecare unitate in parte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate