Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Escala Paris ,doar 1 ora!

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
minolamiha

minolamiha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.01.2011
In ianuarie voi calatori spre Singapore,din Budapesta cu escala la Paris doar 1 ora !!!,intre avioane .Mi-e teama ca as putea sa pierd legatura spre Singapore,mai ales daca trebuie sa schimb terminalul sau daca avionul intarzie.Va rog cine a mai calatorit si a facut escala la Paris,doar 1 ora ...am timp suficient????

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
S-ar putea sa castigi o ora din schimbarea fusului orar.
Cunosc un caz in care un cunoscut al meu se agita la Viena la poarta de imbarcare cu o ora inainte pentru ca nu schimbase ora la ceas.

#3
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 06.02.2004
Pai, in primul rand, citeste biletul.
Pe bilet orele sunt locale, deci n-ai ce "castiga" sau "pierde" din diferenta de fus orar, nu se pune problema. Tot acolo spune si la ce terminal ajunge/pleaca fiecare cursa.
Nu stiu cu ce companie zbori (Air France?) si daca ai bilet la aceiasi companie pentru toate segmentele, adica un singur numar de rezervare (PNR) Budapesta-Singapore. Sansele sa zboare din acelasi terminal sunt minime, tu ajungand la un terminal Schengen si zborul spre Singapore imbarcandu-se de la un terminal non-Schengen. Daca zbori pe un singur numar de rezervare, atunci riscul este "transferat" lor - in cel mai rau caz esti cazat o noapte intr-un hotel de pe langa aeroport pana la cursa de a doua zi, in cel mai bun caz esti rutat pe o cursa a unui partener de alianta catre Singapore, de aici intarzierea cu care vei ajunge la destinatie. Oricum, inainte sa ajungi in Paris, informeaza insotitorul de zbor ca ai un transfer scurt, ca sa te lase sa iesi printre primii din avion, apoi bagi "sprint". O ora e cam scurt pe CdG, am avut un zbor similar (non-Schengen catre Schengen) cu transfer de 1h15' si cu ceva "graba" s-a rezolvat, oricum te asteapta un timp rezonabil, fiindca daca nu ajungi oricum trebuie sa-ti descarce bagajul. Cu putina organizare eu zic ca merge, insa numai in cazul in care, repet, zborul este pe un singur numar de rezervare.

Edited by alexxxxx, 19 November 2012 - 10:57.


#4
Daniellone

Daniellone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 25.09.2006
Daca zborurile nu sunt cu aceeasi companie, sansele sa reusesti sunt foarte mici. Daca ai bilet Budapesta - Singapore de la o singura companie (de ex. Air France), in mod normal o ora ar trebui sa fie suficient timp pentru a schimba.

Edited by Daniellone, 19 November 2012 - 11:18.


#5
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Daca ai bilet la air-france budapesta - singapore atunci ar trebui sa reusesti , asa cum zice si alexxxx, apari si in sistem si vor fi atenti sa ajungi la timp la zbor , oricum nu va pleca la fix nici cel spre singapore.
Eu cand am venit din dominicana am decolat cu 4 ore intarziere, aveam cam 3 ore intre zboruri deci nu imi faceam mari sperante , cu toate astea am ajuns mai devreme, aveam deja biletele, bagajele se duceau automat, asa ca am alergat putin prin aeroport dar in 30-40 min. eram in terminalul potrivit. Sunt bine organizati si un zbor budapesta - paris nu poate avea probleme sa itnarzie .

Cu datele zborurilor poti verifica pe site-ul CDG terminalele unde aterizeaza si de unde decoleaza , trebuie sa stii doar compania cu care zbori si eventual orele.

#6
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Si eu am facut transferuri intre avioane. Asa ca te asigur ca cei de la companiile de aviatie imbarca bagajele pasagarilor care au de facut transferuri de asa natura incat sa poate sa le debarce primele si sa le "arunce" in celalalt avion.

Pasagerii respectivi au prioritate la debacare, iar sterwardesele ii grupeaza si roaga ceilalti oameni sa le faca loc..

Acum mai ramane mersul prin aeroport. O ora mi se pare arhi suficienta ca sa ajungi de la un terminal la altul...
Crede-ma, anul asta am zburat cu mama care implinise 86 de ani. Stiind ca are ceva de facut, adica de mers, s-a mobilizat si nu am avut probleme. Oricum puteam cere un scaun cu roti. Dar cand mi-a auzit ideea, mi-a sarit in cap si mi-a facut un permanet, de nu am cuvinte...

Revenind. Eu unul am studiat inainte de plecare "schema" aeroportului si chiar mi-am scos-o la imprimanta. Dupa aterizare am identificar rapid poarta la care trebuia sa ajungem.
Sincer, aeroporturile au suficiente indicatoare, asa ca nu e deloc greu sa te orientezi si sa ajungi la poarta necesara.
Altfel. Ca sa nu pierd timpul, am cerut tuturor alor mei sa "viziteze" inainte de aterizare WC-ul din avion, daca ma intelegi. Si pe drum nu m-am oprit la niciun magazin...
A, dupa ca am ajuns in fata porti dorite, m-a dus chiar si peste 100m pana am gasit berea pe care o doream. Dar cum mai aveam peste jumate de ora si stiam drumul, a fost banal.

Despre intarzierea avioanelor. Se poate intampla. Dar cum e o poveste deja cunoscuta, companiile aeriene stiu ce au de facut. Nu mai e raspunderea ta. Si te vor caza undeva, daca e necesar. Ideea e sa ajungi la poarta de imbarcare in timpul necesar si sa apari in sitem ca ai indeplinit formalitatile..
Altfel iti descarca bagajele din avion si te penalizeaza de nu te vezi..

Edited by Prien, 19 November 2012 - 11:18.


#7
cornete

cornete

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 28.10.2005
pentru orientare Paris-Charles de Gaulle :

http://www.aeroports...c-planencdg.jpg

de regula o ora este timp suficient pentru a schimba terminalul.

#8
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
În 2001 am avut 45 minute de schimbat avionul la Paris CDG, aceeași companie (Air France), de la București către San Francisco. Totul a mers ca uns, am găsit repede stația de autobuz (aveam de schimbat terminalul), autobuzul a venit reletiv repede și am ajuns la poarta de plecare unde deja se efectua îmbarcarea, ne-am așezat la coadă printre ultimii, deci încă mai era coadă, nu ne așteptaseră pe noi. Nu a decolat la ora programată, cred că a întîrziat vreo 15 minute. Dar nouă ne-a luat mai puțin de 45 să ajungem la coada de îmbarcare.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Poti sa pui o copie dupa itinerariul tau aici ?

#10
minolamiha

minolamiha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 13.01.2011

View Postcornete, on 19 noiembrie 2012 - 11:17, said:

pentru orientare Paris-Charles de Gaulle :

http://www.aeroports...c-planencdg.jpg

de regula o ora este timp suficient pentru a schimba terminalul.
Multumesc mult ...

#11
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Am si eu o intrebare legata tot de acest interval de o ora. Daca aterizez pe CDG la 18:10 la terminalul 2F si la 19:10 e plecarea de la 2E, in acest interval de o ora am inteles ca ar fi timp suficient pt tranzitul dintre cele 2 terminale. Dar nelamurirea mea e urmatoarea: totusi eu daca ajung la ora 19:00 la poarta de imbarcare cum decoleaza avionul acela la 19:10? Daca imi raspundeti ca va intarzia decolarea sa inteleg ca aceasta cursa intarzie decolarea de fiecare data? Traseul este Budapesta - Paris - Montreal cu Air France ambele zboruri.
Multumesc anticipat pt raspunsuri.

#12
koder

koder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,095
  • Înscris: 25.04.2005
Biletul nu ar fi putut fi cumparat/emis daca nu aveai timp suficient pentru escala.Nu ai de ce sa iti faci griji! Oricum daca pierzi conexiunea din vina AF vei fi pus pe un waiting list pentur urmatorul zbor.

#13
Suzuki Wagon

Suzuki Wagon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 401
  • Înscris: 07.01.2006
Dar cum se poate demonstra ca nu e vina ta si e a companiei? Din cate am studiat ma dau jos din avion si trec prin pasajul pietonal la celalalt terminal unde - presupunand ca am boarding pas-ul de la Budapesta - voi mai trece printr-un control de securitate si al pasaportului dupa care voi fugi la poarta de pe bilet. Dar daca intarzii prea mult la coada la acest control? Mi-e un pic frica pt ca sincer nu as vrea sa dau banii de concediu pe cine stie ce diferente de pret la bilete. Si mai e o problema. Biletele mele sunt de fapt pana in Ottawa. De la Montreal aveam locuri la autobuz pana la Ottawa. Presupunand ca voi lua urmatorul avion acolo oare sunt autobuze regulate pe aceasta ruta? Sper sa nu stau si acolo inca cateva ore pt a astepta alta cursa de autobuz.

Te rog sa-mi spui si daca am inteles bine care sunt procedurile la o escala.

Multumesc din suflet pt sfaturi.

#14
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View PostSuzuki Wagon, on 15 februarie 2013 - 20:34, said:

Dar cum se poate demonstra ca nu e vina ta si e a companiei? Din cate am studiat ma dau jos din avion si trec prin pasajul pietonal la celalalt terminal unde - presupunand ca am boarding pas-ul de la Budapesta - voi mai trece printr-un control de securitate si al pasaportului dupa care voi fugi la poarta de pe bilet. Dar daca intarzii prea mult la coada la acest control? Mi-e un pic frica pt ca sincer nu as vrea sa dau banii de concediu pe cine stie ce diferente de pret la bilete. Si mai e o problema. Biletele mele sunt de fapt pana in Ottawa. De la Montreal aveam locuri la autobuz pana la Ottawa. Presupunand ca voi lua urmatorul avion acolo oare sunt autobuze regulate pe aceasta ruta? Sper sa nu stau si acolo inca cateva ore pt a astepta alta cursa de autobuz.

Te rog sa-mi spui si daca am inteles bine care sunt procedurile la o escala.

Multumesc din suflet pt sfaturi.

E foarte simplu: daca se respecta orarul si aterizati la timp, n-ai nevoie de mai mult de 20 de minute pentru a ajunge la cealalta poarta. Hai sa zicem 30 daca dai de cozi. Daca intarzie zborul de la BUD, e vina lor si prin urmare te vor reruta pe urmatorul zbor. Bottom line: nu ai cum sa ratezi zborul de Canada si sa platesti in plus decat daca adormi undeva intre cele doua porti. Oricum exista peste tot angajati Air France sau ai aeroportului pe care-i poti intreba lucruri.
Referior la autobuz, scrie-le un mail si intreaba-i sau cauta conditiile pe siteul lor. Nu cred ca stie nimeni sa-ti raspunda.

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
O escala de 2 ore jumate la Paris Beauveais e suficienta pentru a nu pierde legatura? Companiile sunt diferite, Blue Air, Ryan Air.
Mulțumesc

#16
Hondica

Hondica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 22.05.2010
Da . Este suficienta .

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Daca nu intarzie primul zbor e suficienta.

Aeroportul este mic.

Daca insa intarzie primul si l-ai pierdut pe al doilea va trebui sa-ti cumperi alt bilet.

#18
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

View Postcaiuscorneliu, on 09 iunie 2016 - 15:45, said:

O escala de 2 ore jumate la Paris Beauveais e suficienta pentru a nu pierde legatura? Companiile sunt diferite, Blue Air, Ryan Air.
Mulțumesc

Depinde de noroc. In primul rand trebuie sa tii cont de o eventuala intarziere a primului avion.
Apoi, ceea ce pot sa-ti spun sigur este ca noi am avut in iarna un zbor Beauvais-Bucuresti cu Bleauair, am ajuns inainte cu 2 ore si ne-am imbaracat in avion la limita. Am avut bagaj de cala, acolo nu a durat mult insa a durat enorm la controul actelor si la controlul de securitate. Era o mare aglomeratie. Nu stiu daca era perioada de vina (de Sarbatori, la putin timp dupa atentate) dar nici nu am apucat sa aruncam un ochi in duty -free (in fine, nu asa mare pierdere Posted Image ).
PS: chiar daca este aceesi companie, low-costul nu garanteaza orele pentru zborurile de conexiune.

Edited by moniK_06, 16 June 2016 - 10:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate