Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#415
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Cat ai dat pe el URZI? Si de unde l-ai luat daca nu e secret.
Mie mi-a venit foarfeca este intr-adevar Felco 8 originala cred ca am facut o afacere buna la banii astia.

Edited by gabiroa, 31 January 2019 - 13:02.


#416
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 23.11.2005
Mi-a fost recomandat de "parintele" cateva posturi mai sus:

http://www.finetools...ile/DSFT-316312

122 cu tot cu transport.

#417
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  cl1.jpg   110.44K   40 downloadsAttached File  cl2.jpg   219.92K   36 downloads

Va salut.
Detine cineva clestele din imagine? As dori sa stiu daca ma pot baza pe el ca pot sa tai in verde grosimea permisa de deschiderea lamei sau mai bine sa ma rezum la crengi mai mici?
Ca idee permite grosimi intre 2-5cm dar nu-mi inspira incredere lama si nici imbinarea dintre lama si manere.

Stima.

#418
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nu am pus mana dar nu imi inspira incredere.
Pt asa ceva ori aluminiu zdravan ori fier la manere.
Profilele alea par cam ...
Aia din lidl cu profil similar al lamei e superbuna, din pacate aduc alte porcarii aia..



#419
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu stiu asta cum se comporta dar am una de la Lidl, un Florabest, e solida metalica, cu extensie, am taiat 2 ani cu ea grosimi de peste 6-8 cm fara probleme. Intra acum in Martie la oferta, e in jur de 50 ron.

Asta e.  http://offers.kd2.or.../ro/lidl/pdbUy/

Edited by calinus68, 20 February 2019 - 17:57.


#420
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Grosimi de peste 6-8 cm? Asta inseamna enorm!
Ei acolo zic de grosmi de pana la 4 cm, mi se pare mult prea mult 8 cm.

#421
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Buna seara!
Pentru o incepatoare in ale sculelor si pomilor, cu predilectie meri, va rog sfaturi in a cumpara un foarfece usor si destoinic si un fierastrau la fel, in plus sa nu vrea ascutit dupa fiecare  ora de munca.
De la Dedeman, as avea sanse?
Specific , am o traista de foarfece bune de aruncatPosted Image .

Multumesc.

#422
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Citeste cateva pagini din urma sa iti faci o idee. Eu folosesc foarfece Bacho pret calitate f. buna. Fierastrau Florabest din Lidl, taie f. bine in verde.

#423
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Ia de la Lidl, scot acum la vanzare.

#424
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Nu lua de la lidl ca se rupe traista de gunoaie.

Ia o foarfeca pe care dai 200 lei oficial sau 130-150, uneori chiar mai putin, de pe olx.
Te va tine 2 vieti si daca aduni cat ai dat pe sacosa aia constati ca era mai ieftin si taiai si mai curat fara sa te enervezi.

Din pacate e o lectie pe care multi am invatat-o greu.

Nu lua fiskars, gardena, wolfgarten si alte porcarii scumpe ci ia foarfece bune care costa mult pt ca sunt bune.

#425
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Eu am luat in prima faza una de la Fiskars prin decembrie, dar era cu nicovala si nu era buna pentru lemn verde.
Cand am incercat-o am observat ca lama era asa de proasta ca se indoia un pic pe partea ascutita, nu stiu daca de la creanga sau daca se lovea de nicovala.
De taiat taia pana la 5 cm cum zicea, inclusiv lemn de cais tare, dar cand am vazut cat de proasta este lama am returnat-o si mi s-a recomandat o alta foarfeca mai buna, dar care nu taie crengi asa de groase ca cea de la Fiskars, pentru ca nu e la fel de mare si e cu mecanism bypass.
Foarfeca este Sta-For si este solida, nu cred ca voi avea probleme cu ea, atata doar ca as fi vrut sa am una care sa taie pana la 5 cm si sa fiu sigur pe ea ca este buna.

#426
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,562
  • Înscris: 27.01.2012
Fiskars nu, e doar scump. Alea de la Lidl sunt ieftine si te tin de cati bani dai, cam tot atata timp ca faskartzele...

#427
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Uite la ce foarfeca din lidl ma refeream ca e buna pt cat costa si pt ce e ea proiectata sa faca. Sin pacate nu o mai aduc de ceva vreme.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DFOjXUcc_Ao?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


#428
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Asta am luat eu anul trecut e f. utila, am taiat la greu cu ea.

#429
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Sigur?
Eu nu am.mai gasit decat 2 alte modele.
Bypass si/sau nicovala dar cu lama foarte curbata si nicova cu lama dreapta.
Nici una nici alta nu sunt la fel de practice.

#430
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu vreau sa te contrazic dar cea cu lama curbata taie mai usor, are curbura f. mare, la apasare se roteste in lemn odata cu stransoarea, nu cade drept pe nicovala unde efortul e mai mare. Incearca una ca e la oferta din 25 02. si ai sa-mi dai dreptate.

Edited by calinus68, 21 February 2019 - 19:23.


#431
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,083
  • Înscris: 17.03.2005
Daca tu ai senzatia ca eu vorbesc pe aici din filme..te cam inseli
Nube nevoie sa incerc, am si d'aia...bypass am sigur, nu stiu daca exista atat de curba dar nicovala..posibil..daca exista am taiat si cu aia sigur..la cate am avut si cate am folosit nu mai tin minte.

Problema e tocmai curbura..da, probabil ca taie usor...cand tai 3 craci.
Cand bubui zile intrei din toate unghiurile si pozitiile insa o sa constati ca atunci cand nu esti perfect pozitionat  fata de ramura o fortezi lateral sau nici nu poti cuprinde ramura, nu mai spun ca uneori si daca esti plasat bine sa bagi carligul pe dupa ramura e imposibil( la insertii ramura.pe ramura mai ascutitr sau unde ai ramuri apropiate sau ramuri care nu iti permit sa rotesti manerele ca sa prinzi ramura..).

E o imbecilitate facuta de unu care n-a taiat in viata lui ...intreaba-te de ce firmele mari care produc scule profesionale nu au asa un tip de foarfeca

Deci pt mine aia e o petarda...o am, e noua, sta in pod...bani aruncati.

Daca tu, la ce ai tu nevoie, te descurci cu ea, e excelent, eu nu am cum sa recomand asa ceva.
Eu iminpermit sa recomand ce stiu ca functioneaza si asta dupa ce trag de scule probabil incomparabil mai mult decat cei care au nevoie /tin cont de opinia mea.





#432
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 28.12.2010
Eu fiind la inceput am luat o porcarie de la e-mag de vreo 30 de lei steinhaus sau ceva de genul asta. Acum imi dau seama ca am gresit. Sunt bani putini dar sunt bani aruncati. Acum tre sa-mi iau alta. M-am uitat si eu pe youtube cum taie lumea craci de 3-4 cm si hop si eu cu panarama mea si da-i si trage si juleste copacul si cand sa o scot ramanea lama infipta undeva la jumate si da-i si trage iar si juleste iar. Pana la urma ia fierastraul suie pe scara si nici ala nu incapea ca lumea. Cine s-o mai zgarci sa pateasca ca mine.
Asa ca te rog Parinte sfatuieste-ma sa iau niste loppere care taie craci de 4 cm si sa nu fie totusi mai mult de 200 de lei in magazin. Totusi nu pot sa dau 600 de lei pe un Felco ca nu si-a facut cuib gasca cu oua de aur la mine in balcon.
Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine a zis cineva si cred ca a zis bine

Edited by gabiroa, 21 February 2019 - 20:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate