Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#397
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005

 catalin2804, on 26 ianuarie 2019 - 10:46, said:

Pregatindu-ma de primavara si documentandu-ma am dat peste un filmuletz cu un test comparativ intre Fierastrau Lidl(scule care sunt mult prea laudate pe net de diversi) si Bahco Laplander.
  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PxWkikhV5zY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ala e un imbecil penibil.  Toti prostii care nu au vazut padure decat din tren au devenit "bushcrafteri" si dau verdicte...umbla dupa ei cu  flint si "edc naif"...
BaNco auzi...
Sa taie nu stie si tot ce vede el e ca dintii la bahco sunt mai...mici...

E evident ca nu exista comparatie, bahco e o legenda si costa de 8 ori mai mult...

#398
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 Powerup, on 26 ianuarie 2019 - 10:53, said:

Eu pana la urma mi-am luat o okatsune 103, nu am testat-o foarte mult ca a sosit prin noiembrie, la gros taie usor, insa la piersic da rateuri, revin cu mai multe detalii dupa campania de taiere din primavara
păi dacă dă rateuri, atunci îi sub fiskars p26 și are prețul de 4 ori mai mare Posted Image Și mai are sistemul ăla oribil de închidere. Arcul iar nu îmi place. Am văzut și eu pe unul care-și lăuda sculele, dar pe cais, când l-am întrebat de ce nu taie lăstari tineri de piersic, a lăsat-o mai moale cu laudele.

Edited by sandel1, 26 January 2019 - 11:51.


#399
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Cum am mai spus, okatune taie orice. Ca nu e ergonomic asta da si clampane ca stie tot satul ca tu esti in livada Posted Image. Poate colegul o are dereglata, dar al meu taie foaia de hartie precum cutterul.
Urmatoarea foarfeca care as vrea sa o incerc este ARS-ul, dar pana atunci mai e mult, pt ca am si lama de rezeva la felco. :)

Edited by catalin2804, 26 January 2019 - 11:56.


#400
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Orice taie si Felco, Bahco, Lowe, reusita taierii cu placere o face ergonomia produsului, care iti vine cel mai bine in mana. Toti avem cateva foarfeci,de calitate, mereu exista o favorita chiar daca  calitatea lor e asemanatoare. Nu mereu cea mai scumpa iti vine cel mai bine. Okatsune nu e printre cele mai confortabile, e obositoare fata de un Felco sau Bahco, chiar daca se spune ca taie orice, depinde si cum taie.

Edited by calinus68, 26 January 2019 - 13:58.


#401
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

 catalin2804, on 26 ianuarie 2019 - 11:54, said:

Cum am mai spus, okatune taie orice. Ca nu e ergonomic asta da si clampane ca stie tot satul ca tu esti in livada Posted Image. Poate colegul o are dereglata, dar al meu taie foaia de hartie precum cutterul.
Urmatoarea foarfeca care as vrea sa o incerc este ARS-ul, dar pana atunci mai e mult, pt ca am si lama de rezeva la felco. Posted Image
sau e copie.
sunt clone okatsune din china care arata la fel..

#402
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Am eu una China, nu intru in polemica dar taie f. bine pentru 15 ron cat am dat pe ea.

#403
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017

 alx42, on 26 ianuarie 2019 - 14:25, said:


sau e copie.
sunt clone okatsune din china care arata la fel..
Te asigur ca nu e cazul, asa de laudat fiecare se poate lauda, eu spun verde-n fata poate ajuta pe altii, sincer oscilam intre felco si okatsune dar fiindca toti laudau okatsune am ales okatsune. Poate ca se mai poate regla sa vad..

Edited by Powerup, 26 January 2019 - 15:29.


#404
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, dar despre minidrujbele cu prelungitor ce parere ai?

#405
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,530
  • Înscris: 27.01.2012
Si da, de acord cu tine, poa-sa fie foarfeca cat de buna, daca nu ti se potriveste in mana...nu e buna!
;)

#406
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
1. Drujba in livada nu are ce cauta. Doar la "toaletari" /peisagistica/samd....insa in rest....nu prea.
A,si la altoiri de reconversie dar aia e alta treaba.
Cu tija...dejanaia e clar pt peisagistica.
Pt.pomi, adica pomi cultivati pentru sau si.pentru fructe....
A. Ce sa cauti cu pomul la 5m? Daca tsi cu drujba aia la 2-2.5m inseamna ca mai ai in sus tot atat.
B. Oricenai taia la drujba sau chiar la fierastrau, se taie in 2 etape.
   -usurarea...tai sa dai jos greutatea , 10-15-50 cm mai la vale.
   -finisarea ...tai curat, steril,pansezi chiar.
     Drujba inseamna gros, gros inseamna ani pana se inchide...acolo intra ciuperca, bacterie, daunator, apa....
    Ce sa caute in pom asa ceva?
Aia fac boii astia pe strada sau in parc, la fel cum fac multe alte mizerii...de la.nescos pomii la timp si inlocuit.pana la ceea.ce.pun in loc sau cemplanteaza in general...calitate, talie, varsta, specii samd...


Drujba cu tija e sa "faci frumos"  dar frumosul si taierea facuta corect de catre om care stie ce face acolo sunt 2 lucruri total divergente.


Am si eu drujba si am maintaiat cu ea dar sincer sa fiu aproape niciodata un pom care inca are viata lunga...

Ps. Ar fi bine daca ati lasa "auzitelea" si ati vorbi pe experiente personale, astea sunt cele relevante.
Ultimul exemplu e asta cu fake oka si fake ARS.
Intamplator am aflat de.la niste neni care taiau cu ele..tocmai isi mai luasera inca "un snop"...oamenii din zona pomicola unii, restul din gasca faceau hamuri din piele..
Am luat si eu de curiozitate..e peste multe ale caror nume se vehiculeaza pe aici.. am dat-o unei rude, a tocat ala 2 remorci de crengi ...sa aprinda focul.o cara intreaga zilnic aproape cate 3-4 ore ciocanea la umbra.....probabil ca multi nu taiati in 5 ani atata...inca taie, nu mai e laser dar inca taie...
A, majoritatea era corcodus scos de pe camp...corcodusul ca si caisul ar fi cam printre cele mai spurcate fructifere in afara de gutuiul multianual...
   Firma buna doar "garanteaza" o anumita calitate in anumite privinte dar asta nu inseamna ca un noname nunpoate fi, chiarnsi accidental, super bun..cand mai si costa de 10 ori mai putin  chiar nu e cazul de dat ochii peste cap si facut teoria lu okacoca....e caz sa te.duci sa mai iei 5 sau 10..:P


#407
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Am comandat pe olx un Felco 8 cu 135 lei urmeaza sa il primesc saptamana viitoare.
Am inteles ca Okatsune sau ARS sunt poate mai bune dar am considerat ca deocamdata la ce fac eu e ok un Felco. Mai tarziu mai vedem
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Cred ca pentru inceput este ok sa vedem!
Sper sa nu fie teapa e destul de ieftin dar daca nu risti nu castigi:) lol

Edited by gabiroa, 28 January 2019 - 00:10.


#408
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Stai linistit, nu sunt mai bune per total ci doar din anumite puncte de vedere.



#409
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Va salut,

Sunt intr-o dilema, nu stiu ce sa aleg dintre urmaotarele 2 :
1. Bahco - Laplander Saw 185mm
2. NeoCut - 240 mm

Bacho este renumit dar Neo Cut este mai lung.. ceva pareri ?

Multumesc!

#410
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
1. N-ai ce face cu 180 mm...ala e ca sa zici ca ai fierastrau.
2. Laplander e ascutit "normal"...nunai ce face cu taietura pe impins la pomicultura.
3. Taietura e mult mai curata la un fierastrau ascutit cum e laplanderul(pull cut)
4. Profilarea cu lama subtiata sus e extrem de utila in pomicultura, de aia ziceam ca felcourile sunt peste "restul" ...principalul motiv ca in rest e average.

Eu pledez pt laplander fara biciun argument in favoarea laplanderului.
Ala e pt ....bushcraft...pt mine bushcraft inseamna o cocalareala , toti prostii se.duc la 5m langa drum in primu desis, scot 5 cutite si o.maceta si aprind o carpa cu flintu...
Aia nube bushcraft, aia e ....
Laplanderu e clar un firez ok dar aici e vorba despre altceva si el nu prea e gandit pt asa ceva iar modelul asta e oricum prea scurt.

#411
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,489
  • Înscris: 28.12.2010
Am vazut si eu video-ul ala cu bushcrafterul ......stateam si ma intrebam ce rost are sa cutreieri aiurea prin codri si sa tai tot felul de craci la intamplare. Nu e mai bine sa iei o bucata de pamant undeva si sa incerci sa faci ceva constructiv sa cresti niste plante sa urmaresti evolutia lor sa le ajuti sa incerci sa le intelegi decat sa umbli dezlegat prin paduri si sa faci baraci din lemne uscate acolo unde nu folosesc nimanui. In fine poate ca nu reusesc eu sa inteleg chestia asta ....... nu ii condamn atata vreme cat nu taie lemn verde fara rost dar nici nu inteleg chestia asta.

#412
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Sub 220 mm mi se pare jucarie

#413
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
Am comandat Neocut-ul de 240 , maine imi ajunge.

#414
URZI

URZI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 23.11.2005
gata! sunt pregatit de ciuntit pomii!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate