Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

unelte taiat pomii fructiferi

- - - - -
  • Please log in to reply
1374 replies to this topic

#379
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Care de 220? Daca e  felco sau chiar lowe( foarte bune dar bu e bepass ceea ce poate fi un minus uneori pt tine) si ai 220 lei de cheltuit...merita.
Daca e gradina, pișcars sau alta trompeta...ia din piata un jeg de 15 lei...macar arunci 15 nu mai mult.

Edited by parintele, 24 January 2019 - 05:42.


#380
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Cand am zis 220lei ma gandeam la Felco 8. Intre timp am vazut si Okatsune 104 la 240lei. Lowe 9.107 la 260lei.
Iar varianta chinezarie ar fi Grunman TG1301038 la 22 lei de la dedeman care imita pe Felco. Dar la un pret de 10 ori mai mic ma gandesc ca si calitatea e de vreo 5 ori mai slaba.
Ma gandeam ca daca sunt incepator nu prea o sa sesizez nuantele. Nu contest ca nu se pot pune in balanta cele scumpe cu chinezariile. Problema e daca eu ca novice voi sesiza aceasta diferenta.

#381
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Lasă gunoaiele de clone, dacă vrei ieftin și bun ia florabest din lidăl sau corespondentul ei din caufland care sunt heavy duty dar nu taie chiar perfect(la piersic se face diferența) sau dacă vrei una mai finuțã ia fiskars singlestep (vreo 50 lei) care taie impecabil dar nu-i făcută pentru tăvăleală

#382
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Tot cotrobaind pe net am ajuns pe amazon si am gasit Lowe 1.104 la 145 de lei cu tot cu transport. Este o foarfeca de tip nicovala clasica. Ei o recomanda in special pentru pomi fructiferi unde nota primita e maxima ( 3 stele din 3 ). Pentru vie e mai putin recomandata (1 stea din 3 ).

De asemenea tot pe amazon am gasit si Felco 8 cu 175 lei.

Cu cat ma uit mai mult cu atat intru mai adanc in ceataPosted Image

Edited by gabiroa, 24 January 2019 - 13:53.


#383
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Nu e prea recomandata tipul asta nicovala, la ce ai tu nevoie .

https://www.olx.ro/o...html#c5d1318a2e

https://www.olx.ro/o...html#c5d1318a2e

https://www.olx.ro/o...html#a3056aadff

Edited by calinus68, 24 January 2019 - 14:13.


#384
nflorinel

nflorinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 20.01.2006

 calinus68, on 24 ianuarie 2019 - 13:52, said:

Sunt originale,sau facaturi?

#385
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Gabiroa, eu am vreo 4 felco, un lowe si ...altele.
Lowe poti lua cu 180-200 max dar iti recomand nicovala 7 sau 8...trebuie sa ma uit la.ele ca nu le stiu. Nu as lua bypass de la ei.

La am felco am 8 si 6. Imi place 6 si e favorita mea dar pt hinghereala bag 8-ul, e mai capabila de ...orice.

Japoneze nu am si nici mare fan nu sunt.

Buna maine bahco, e una stramba rau, ma uit carensi iti zic, e una pe olx la 120 parca...e ok, nunprea iminplac dar sunt bune..chestie de preferinta....

Eu am luat si de.pe.olx.pt.ca sunt mult mai ieftine si sunt ce trebuie, nu stiu sa iti spun exact care e treaba cu elensi cum le aduc aia dar e mai putin important pt tine. Daca esti dim bucuresti vezi ca e unul care are o tona de anunturi, daca mak gasesti un 6 la 120 sau cat era face banii....
Nu te grabi, urmareste si olx si cauta ceva acceptabil la pret.

In afara de ce ti-am zis...nimic peste 100 lei nu face banii.
Daca iti plac japonezele pot spune ca okatsune sunt bune, orel poate mai bun decat la restul dar e fieratanie...tine o viata si ceva dar sa iti si placa.
Lowe nicovala curbata e a doua la otel, taie super usor..doar ca e rotusi jicovala si uneori mai beleste coaja.
Felco e allrounder si are totusi un otel decent, nu degeaba e felco. Il ca. Ascuti daca busesti mult cu ea dar e ok. Cu o lama ceva mai buna( ca.la japoneze) felco de departe ar fi peste orice altceva.

Gardina si piscars sunt GUNOAIE  comparativ cu cele.de.mai sus iar pretul nu e mult mai mic..
La.piscars doar un loper POATE as tine daca l-as gasi la un pret de nimic altfel nu pt ca iei lowe la aceiasi bani si e foarfeca nu panarama.

Grunman si alte jeguri...nu comentez..belotta scumpa pt ce stie, e ok pt mamaia la vie si cam atat...
Floeabest.est vest....macar e 15 lei..dar sunt panarame alea.de o mana.

Ce au ei bun si eu am una de vreo 3 ani e o nicovala usor curbata..nu cea dreapta si nici aia bypass cu lamele ca un covrig...e doar usor curbata.
Aia e peste orice tigaie.si as baga-o langa lowe..au nimerit cutite extraordinar de bune si daca ii pilesti zimrii de pe nicovala de aluminiu e super foarfeca....eu tai si araci pt foc cu ea si uscati, 4 cm...in pomi e jale.

Din pacate nu aj maj adus modelul ala si ce am mai gasit prin alte magazine gen practiker(difera culoarea plasticului)  a.fost un lot aparent mai slabut, am luat-o cadou unui prieten cu care tai eu primavara prin livezi.


La.50-60 de.lei modelul ala merita incercat si de.la.altii si de la.flora daca mai aduc
Nu e lowe de 2 maini dar eu as spune ca e chiar mai zdravana la manere, tragi de ea cat vrei...e foarfeca de sacrificiu pt protejarea lowe-ului , are manere mai lungi cred( 80-100, e telescopica) vosta de 6 ori mai putin si taie la fel de bine daca o tii ascutita.

Orice scula trebuie intretinuta, ingrijita, unsa si ascutita brici.
Treaba e sa si ai ce ingriji dar o acula huna daca o si intretii cum trebuie merita 200 sau 300 de lei chiar si pt un amator pt ca te tine cat 10 tigai si tai cu ea ce nu tai si mai ales cum nu tai cu cele 10 tigai.

Totul e ...sa iti permiti sa bagi 200 lei...banii sunt scumpi, din.pacate. Mie placandu-mi sa am si sa folosesc scule cu care tai de drag, mai tai de la o tigara, de la o slanina, mai fac cateno aroganta si sparg pusculita si, cand si cand, imi mai iau o unealta de foarte buna calitate.

Iata e scurta, de ce sa imi fie sila sa muncesc cu o scula daca se poate sa tai numa de placerea de a o folosi?

Cam asta e...nu te grabi, cauta ceva bun si acceptabil la pret, daca nu ...ia una din lidl de 15 lei sa iti faci treaba si peste un an mai pui la cutie ceva banuti, poate apare o ocazie ...

Am uitat o foarfeca decenta.
Forq in dedeman, copie dupa felco 2...e vreo 50 lei parca...nu e jeg..nu e zmeu dar la 50.lei parca e cam ca bellota sau putin peste. Personal as lua-o inainte de belotta...









#386
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Multumesc de sfaturi, nu am sa ma grabesc. Mai studiez mai aud ce zice lumea.

Sa stiti ca m-am uitat si eu la Lowe 7 si 8 care sunt trecute in categoria nicovala dar la descriere spune ca sunt corcituri intre nicovala si by-pass.
Lowe 7 este mai aproape de by-pass ( are 3 stele la vie si 2 stele la pomi ) iar Lowe 8 este mai spre nicovala ( drept urmare are 2 stele la vie si 3 stele la pomi ).

Edited by gabiroa, 25 January 2019 - 00:08.


#387
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Rahat cu sifon..are stele.
Conteaza cine da stelele alea.

#388
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Stelele sunt de pe site-ul lor. https://www.original-loewe.de/ro.html

Este descris ficare produs in parte si primeste stele de la 0 la 3 in functie de abilitatile pe care ei considera ca le are produsul respectiv fata de o anume operatiune cum ar fi :

-abilitatea de a taia vita de vie
-abilitatea de a taia pomi fructiferi
-abilitatea la gradinarit
-abilitatea de a lucra in pepiniere
-abilitatea de a taia in padure ( copaci )

Ma gandesc ca daca ei dau aceste stele este pentru a ajuta cumparatorul sa ia o decizie in functie de ce are de gand sa faca cu scula respectiva

#389
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru taieturi <chirurgicale> japonezele sunt de neintrecut. Sunt <piperate> rau la pret dar te tin o viata daca le ingrijesti. Nu vorbesc din auzite, am si Okatsune dar si unele din alea traditionale <hand-made>, sunt ireprosabile si inegalabile.
N-ai sa gasesti japoneze pentru taiat ramuri groase cat bratul, pentru astea ei folosesc doar fierastraul.

Edited by subway_guru, 25 January 2019 - 13:02.


#390
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Daca ai banii merita, daca nu iti faci treaba si cu una mai ieftina. La fel este in orice domeniu.

Astazi mi-am curatt si eu cele 2 foarfece Felco 8 si Okatsune 103. Mai am si unu yato ieftin cu care am inceput pasiunea pt pomicultura care este retras la bloc si se ocupa numai de flori. Revenit la bestii, vb singur cand vad cum taie hartia Okatsunele si nu am umblat niciodata la reglaj. Si Felco taie cumva dar pe jumate si nu tot timpul. Cu okatsunele parca bag cutterul. Favoritul meu e felco 8. Are ergonomia buna si mai tot timpul cand am de ales cu ce sa lucrez aleg felco ul. Sincer as da cred 100 euro pe un Felco 8 cu lama okatsune.

#391
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Un detaliu ce ar putea parea minor dar nu e si care e probabil de folos.
Japonezele sunt fara exceptie fie de <mana stanga> fie de <mana dreapta>.
Daca vrei sa iei ceva de pe net si treaba asta nu e specificata in clar ai toate sansele sa te alegi cu o <stangace>! Si nu e altceva mai neplacut decat sa trebuiasca sa te scarpini cu mana stanga la urechea dreapta si sa te mai si coste o caruta de bani...
;)
P.S.
In colectie mai am o japoneza de milioane, una <state of the art> cu brate lungi metalice si actionare <hidraulica> pe baza de piston actionat de manere nu o jucarie din alea de marionete <trase pe sfoara de urechi>!
Scumpa rau, dar face toti banii si taie tot asa de <brici>, e probabil testata pe decupat picioroange de strutzi...
Pentru cracanele grease cat bratul am niste <felcerite> si niste nemtoaice mai robuste dar mai grosolane, asa mai ca <din topor>. Isi fac treaba onest si nu necesita cine stie ce bagare in seama, dar am inceput sa studiez serios oferta japoneza de fierastraie sugerata de parintele, ca ce am eu actualmente sunt niste janghine boante cu care nu merita sa te obosesti nici macar pentru rumegus.
Despre Okatsune numai si numai de bine dar...e de <serie> nu e chiar cea mai cea din topul nippon....are gradinarul imparatului de la soare rasare altele mult mai bune si evident <mai de pret>!
Feriti-va de japonezele ieftine de pe net, alea lustruite si nikelate...sunt mai mult ca sigur chinezesti sau indoneziene...mai bine de la Lidl, grosolane nemtesti dar <oneste>, fara pretentii deosebire dar cu raport calitate/pret corect.
In cele italienesti n-am niciun pic de incredere, mai bine romanesti...dar nu-s decat pacalici si unii si ceilalti...
;)
Toate cele bune si <spor la defrisat>!

Edited by subway_guru, 26 January 2019 - 02:15.


#392
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pun aici desi stiu ca e complet off-topic, dar nici nu cred ca merita efortul de a cauta in alta parte...
M-a distrat la nebunie al nostru don De-aia, a fost de-a dreptul Collossal!!! Ce Farfuridi, ce Branzovenezcu, palide figuri...cum a intors-o el ca la Haimanale nu ca la Ploiesti cu sf. Petru mnealui, cu cormoranul roz-bonibon si pescarul amator pe langa piscina cu valuri inspumate in sampanciu...nu cred, sunt convins ca s-au pishat aia pe ei de ras tinandu-se cu mainile de burta, iar la sfarsit l-au pupat pe frunte si au iesit toti la o berica sa <ude> reprezentatia de succes ce a descretit fruntile europene atat de incrancenate de subiecte nasoale si urat mirositoare tuturor...ce contrast cu celelalte trei triste figuri demne de mila si dispret unanim...decat mai mult ca penibili de antipatici mai bine asa, comic hazliu-simpatic la limita teatrului absurdului in care e bine-stiut ca suntem faimosi si de neintrecut, chiar daca e de stan si bran, mari eroi mult indragiti ai mai micilor sau mai marilor ecrane...
P.S.
Draga scaiba muta unde crezi tu mai bine de cuviinta sau <delete>, dar nu m-am putut abtine la asa spectacoie de gala...sau de luara-i Gaia...chiar de aia...

Edited by subway_guru, 26 January 2019 - 03:11.


#393
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In rest, don D’aia a ratat un singur subiect de importanta intergalaxica, n-a zis daca baltata romaneasca prefera ora de vara sau cea de iarna, pe calendarul nou sau doar pe cel vechi...am zis si eu sa spun doua-trei vorbe taioase despre <cutting edge state of the art> si uite ce iesi...
;)

Edited by subway_guru, 26 January 2019 - 03:23.


#394
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Are japonezu...un drac.
Sa ne intelegem, otlul e clar mult peste orice altceva.
Problema e ca ...ergonomie. Mare problema.
Cand tai 2 pomi si-o tufa...e una. Cand tai o saptaluna 8 -10 ore pe zi uneori ...tot felul de pomi...se cam duce poezia cu laserul si hartia....
Singura nu taie si daca mana e in gips...




Ps. Offtppicul pe politica pls. Ca fapt divers, cormoranii sunt un cancer la propriu asa ca o fi taranu elucubrist dar in multe peivinte e ancorat bine in realitate spre deosebire de altii, docti, verzi si care habar nu au de ce se intampla de fapt in "camp"

#395
catalin2804

catalin2804

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.04.2005
Pregatindu-ma de primavara si documentandu-ma am dat peste un filmuletz cu un test comparativ intre Fierastrau Lidl(scule care sunt mult prea laudate pe net de diversi) si Bahco Laplander.
  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PxWkikhV5zY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#396
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
Eu pana la urma mi-am luat o okatsune 103, nu am testat-o foarte mult ca a sosit prin noiembrie, la gros taie usor, insa la piersic da rateuri, revin cu mai multe detalii dupa campania de taiere din primavara

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate