Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Unghiile si parul unei persoane cresc si dupa deces ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Unii sustin ca atat parul, cat si unghiile ar continua sa creasca pentru o vreme. Altii, din contra, sustin ca deshidratarea ce apare in urma decesului poate crea impresia, prin retragerea pielii din jurul unghiilor si a parului, ca unghiile si parul au crescut. Voi ce parere aveti ?

#2
TVWLTOOZ

TVWLTOOZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,335
  • Înscris: 26.03.2011
Asta e ceva de genul: Unii spun că pământul este plat, alții din contra, susțin că este rotund turtit. Voi ce părere aveți?

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostPuferiu, on 16 noiembrie 2012 - 09:04, said:

Unii sustin ca atat parul, cat si unghiile ar continua sa creasca pentru o vreme. Altii, din contra, sustin ca deshidratarea ce apare in urma decesului poate crea impresia, prin retragerea pielii din jurul unghiilor si a parului, ca unghiile si parul au crescut. Voi ce parere aveti ?
Din cate stiu dureaza cateva zile pana ca ultima celula din corp sa-si inceteze activitatea. Din cauza asta da, unghiile si parul pot sa creasca, dar nu stiu cat de mult.

#4
LuxuryGirl

LuxuryGirl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.09.2012

View PostHider141, on 16 noiembrie 2012 - 09:49, said:

Din cate stiu dureaza cateva zile pana ca ultima celula din corp sa-si inceteze activitatea. Din cauza asta da, unghiile si parul pot sa creasca, dar nu stiu cat de mult.
Si eu merg pe aceeasi gandire :) Dar mi se pare plauzibil sa creasca parul si unghiile destul de mult , stiu ca cele 2, odata ce ies de la nivelul pielii, sunt considerate celule moarte, deci.... ar putea fi produse si dupa ce corpul moare :) si odata ce unele procese ale organismului inceteaza, acesta are tendinta de a transfera energia la cele care inca trag sa supravietuiasca!

#5
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Nu cresc, ci tesuturile vii (pielea si mocoasele) se retrag din cauza deshidratarii => pare ca au crescut patile cornoase (par, unghii).

#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,200
  • Înscris: 27.06.2007
Nu cresc - e dovedit stintific!
Ca sa creasca e nevoie ca sangele sa alimenteze celulele responsabile cu formarea si cresterea unghiilor si a parului.Atata timp cat sangele nu mai circula , nici ele nu mai cresc... Defapt cresterea este o iluzie cauzata de uscarea si retragerea pieli ce-a ce face sa para ca au crescut

#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,340
  • Înscris: 14.06.2006
Offtopic: imi adu aminte, cand eram guzan in clasele primare, a murit un strabunic si i-au pus bunicii o coasa in sicriu. Nu cu tot cu coada, doar lama. Aveti idee ce superstitie mai era aia?

#8
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostDecember, on 16 noiembrie 2012 - 11:09, said:

Offtopic: imi aduc aminte, cand eram guzgan in clasele primare, a murit un strabunic si i-au pus bunicii o coasa in sicriu. Nu cu tot cu coada, doar lama. Aveti idee ce superstitie mai era aia?
-Probabil ca strabunul tau era un f. bun cosas,si din respect pentru munca sa i s-a pus langa el si ..obiectul muncii.
- Mai complicat ar fi insa a se recompensa in acest mod un crescator de ..tauri...Posted Image  Posted Image

#9
dellliadelllia

dellliadelllia

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 55
  • Înscris: 09.09.2012
În fapt, pentru a realiza creşterea părului şi a unghiilor, organismul efectuează o complexă reglare hormonală. Această reglare, nu are cum avea loc în interiorul unui cadavru, totusi exista cazuri in literatura de specialitate cand au fost gasite cadavre carora le crescuse si parul si unghiile , existand posibilitatea rezervelor din medicamente hormonale existente in organism .

Edited by dellliadelllia, 20 February 2013 - 13:34.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate