Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

O idee cum dau roata/janta jos.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

Salutare,

Am cumparat, de la unguri, acum 3 ani acest moped (triciclu = ma deplasez cu el, am un handicap locomotor).


Am făcut pană la roata din spate (valva-i crăpată) și nu stiu cum să scot roata.

Cauciucul este tubeless (nu are cameră).


- Am desfacut surubul imbus, de pe fața jenții - vezi aici - DAR nu iese roata (surubul s-a desfacut usor). Vezi și PDF-ul cu poze, atașat.
- Am întrebat cîțva oameni/amici DAR nimic... voi ce spuneți ?


PS: Nu înteleg cum este fixată roata pe ax de nu pot s-o scot (însă, clar ca este eficient prinsă de transmite mișcarea/motricitatea).
Nu are o siguranță, ceva ... la o prima privire pare că janta are-o piulită DAR nu are!

Attached Files


Edited by PentiumSEX, 08 November 2012 - 20:26.


#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu te grabi, poate sint si alte idei dar eu zic exact ce mi s-a zis cind n-a putut sa scot prima data roata la masina: incearca un ciocan mai mare.

#3
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Tot n-ai reusit??!?! Zici ca-i tanc..

#4
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

 f300, on 08 noiembrie 2012 - 20:36, said:

.... incearca un ciocan mai mare.

Posted Image asta-i bună.
Măcar 1 mm să se fi mişcat la loviturile de ciocan şi DA, trozneam janta cu un ciocan mai mare.

Aş încerca cu un ciocan mai mare DACĂ aş fi sigur că asta-i modalitatea ...aşa mă tem să nu-mi stric "picioarele" ...am mers pe pana (cînd am avut strict nevoie). Cînd o să revin în rural (unde am/folosesc mopedul) o să-i dau cauciucul jos (de pe janta nescoasa) şi îi bag cameră sau valvă.



Dar chiar daca rezolv aşa (si o sa rezolv), întrebarea rămîne:
Cum scot roata/janta de pe AX ? (ce fixeaza janta de nu patineaza pe ax, deci se transmite motricitatea)

PS: Ce-i drept, neavînd suspensie, e posibil să se fi deformat janta pe ax (mă gîndesc) şi aşa, DA, ar trebui un ciocan mai mare Posted Image.

Edited by PentiumSEX, 08 November 2012 - 21:02.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pai asa nu se misca nici la mine roata, ziceai ca e super-sudata acolo. Chiar ma gindeam daca nu exista vreo scula care sa impinga in ax si sa traga de roata (de tras de roata sau de dat cu un ciocan mai mare e usor cu o dotare minima, doar sa nu faci probleme la mecanica pe acolo).

Dar acum ca imi amintesc, vezi ca am auzit de niste spray-uri dedicate pentru asa ceva (unii ziceau ca merge si sa dai din greu cu WD-40 si sa o lasi asa un timp). Poate e si asta o idee.

#6
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Incearca la o vulcanizare . Poate au baietii de acolo solutii .

#7
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@initiator

Foarte curios sistemul ala de prindere, daaar:
Pe a doua poza se vede "butucul" din care ai scos surubul ala. Acum, intrebarea mea e - pe "butucul" respectiv se vad 2 degajari laterale. Nu cumva in alea se prinde o scula care desface partea respectiva (am vaga impresie ca e conica si centreaza roata pe "planetara") Vezi ce-i pe acolo

#8
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005

 calinkgb, on 08 noiembrie 2012 - 21:38, said:

@initiator
.....pe "butucul" respectiv se vad 2 degajari laterale.

NU. Acele degajări laterale nu au nicio treabă; ele fac parte din janta.
Nu se desface/demontează, ci fac corp comun.
Spun sigur asta pentru ca am scos (anul trecut) roata de pe faţă. Aşa pare, la o primă vedere (de aceea a si încercat un amic de-al meu).
Nu pot ajune la o vulcanizare pentru ca cea mai apropiată (de comuna mea, montană) e la 20 KM. Eu nu merg atît cu mopedul (ce atinge max 25 Km/oră) Posted Image.


O să încerc/cumpăr şi un spray antirugină, etc.

Alte tipuri (aproximativ asemanatoare) de jenţi gasite pe net:  unu, doi

Edited by PentiumSEX, 08 November 2012 - 22:41.


#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
roaga pe cineva sa cumpere o valva dintr-o vulcanizare si apoi desfaceti anvelopa cit sa puteti monta valva noua si apoi bagati aer in roata fara sa fie pus ventilul ca sa se aseze pe janta.


dupa ce ai scos surubul se vad doua inele concentrice; ce e acolo? un rulment, doua inele sau un inel si capul planetarei??

#10
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Da, aşa voi face cînd revin la moped; de la o vulcanizare mi-am luat o valvă si-o soluţie de lipire/mulare a cauciucului tubeless pe jantă si-o sa-mi iau şi-o cameră (în caz că nu pot rezolva cu valva sau în eventualitatea unui por în cauciuc).

Nu-mi dau nici eu seama ce este acolo exact. (vezi poza detaliu, ultima din PDF) d
Din ce am vazut/palpat eu, sunt 3 piese, dinspere exterior spre interior: 1) janta, 2) un inel (lar/gros - ce cred eu ţine roata centrată şi împinsă-n ax) şi 3) AX-ul

Cred eu ca acest inel gros (2) "s-a sudat" (ruginit) către exterior (spre jantă) şi interior (spre ax) şi nu permite roţii să iasă cînd e troznită cu ciocanul (cei drept, cum am spus mai sus, nici nu am lovit foarte tare cu ciocanul cînd am observat ca niciun milimetru nu se mişcă). O sa cumpar şi un spray antirugină.

În orice caz, ramîne solutia (lui) Evergreen  - rezolv pana fără să scot janta de pe ax (scot marginea exterioară a cauciucului pentru ai putea pune valvă sau cameră).

Edited by PentiumSEX, 09 November 2012 - 10:03.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
daca eram in locul tau eu ii puneam pe aia de la vulcanizare sa mi-o faca

#12
PentiumSEX

PentiumSEX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 06.08.2005
Multumesc pentru idei/sugestii d-nilor Evergreen , f300 şi celor ce au raspuns aici.

Concluzionez (asta si după ce altcineva mi-a răspuns pe mail) că roata este gripata pe ax de rugina şi trebuie să dau cu ceva degripant - un spray penetrant.

Multumesc şi ... sunt sigur ca voi rezolva.

#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Incearca cu WD-40, lasa-l sa actioneze cel putin o ora si dupa incearca iar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate