Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Se poate sa iau din parc butasi de gard viu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
QFreev

QFreev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.09.2012
Salut,deci nu stiu prea multe despre gardurile vii.  Butasii sunt niste crengute rupte dintr-un gard viu ?

Sper sa nu rada cineva de mine dar... am vazut in mai multe locuri ca se rupea o crenguta dintr-un copac apoi acea crenguta se punea in pamant si se uda si se astepta sa prinda radacini.

Ma intrebam daca ,se poate face asta si la gardurile vii,daca iau niste crengute din gardurile vii din parc ,le pun in pamant,le ud, vor prinde radacini ?

Daca da,as putea sa le pun acum? (chiar maine ma duc prin parc,si vreau sa stiu,daca sa iau butasii aia. ..)

Vreau sa stiu cum se rup crengutele(butasii),de unde,cum trebuie sa fie...etc,astfel incat sa se prinda ?

Mutlumesc.

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
depinde. nu toate plantele se inmultesc si prin metoda asta

#3
nevena

nevena

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 15.10.2012
poti, dar nu uita sa iei si amenda!

#4
QFreev

QFreev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.09.2012

 nevena, on 06 noiembrie 2012 - 16:10, said:

poti, dar nu uita sa iei si amenda!
Ce amenda ? Doamne doar nu rup tot gardu,iau niste crengute .haha.

#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Du-te si tu la miezul noptii . Atunci nu te vede nimeni cand iti iei butasi .

#6
funkypair

funkypair

    By Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,043
  • Înscris: 11.02.2012
Distrugerea domeniului public .Cauta tu ca mie imi este lene .

#7
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Nu il distruge . Il rareste :lol: .

#8
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008
Acum multi ani bunicamea facea asa la plante de ghiveci, dar rupea o crenguta si o punea mai intai in apa sa ii iasa radacini, ca daca o bagi direct in pamant se usuca

#9
QFreev

QFreev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 21.09.2012
Asa,deci ar merge ?  Si in parc sunt putini oameni ca eu ma duc dimineata,si in plus iau cateva crengute (mici ?) .

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu stiu daca crenguta se va prinde sau nu. Dar dpdv legal se numeste distrugere+furt..Asa ca nu, Dne fereste, nu te indemn sa casti ochi si vazi  unde e paznicul inainte sa rupi ceva..
Mai ales daca sti ca nu ai sprint, adica daca nu poti sa tasnesti si sa ajungi de la zero la viteza maxim in cateva secunde.. Si mai ales daca dupa 20m te sufoci si nu poti alerga cateva strazi...
Vorbesc din experiente traiteacum niste multi ani:
1) Cand eram tanar am rupt un trandafir dintr-un parc..Cum eram indragostit=chior, nu m-am uitat imprejur.. Asa ca militianul a vrut sa ma amendeze.
I-am rupt inima cand i-am zis ca sunt student, ca de abia am strans niste banuti ca sa ies cu dsora pe care o iubeam atunci. Norocul meu a fost ca tipa tocmai venea.
Dupa ce ne-am pupat, tipul mi-a dat buletinul si mi-a zis sa dispar....
Hazos a fost ca nu era chiar proasta si s-a prins ca nu era ceva "cusher", doar dupa cum discutam cu militianul...
Cand intr-un final, satul de intrebarile ei, i-am zis adevarul, "da, l-am 'imprumutat" special pt tine, si m-a prins ala", s-a topit toata. Faptul ca pt ea imi pusesem pielea+portofelul la bataie a a dezbracat-o mai repede..Pardon, am vrut sa scriu impresionat-o ..
2) dupa niste ani, desi m-am uitat imprejur nu l-am vazut pe proprietarul gardului din care iesea trandafirul pe o strada.. Dar cum atunci aveam demaraj+rezistenta, pana a iesit, am pus o distanta serioasa, pe care am putut sa o pastrez ...
Asa ca nu face ca mine pt ca e ...nelegal, evident ..Si periculos, evident...

Edited by Prien, 06 November 2012 - 19:19.


#11
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Colegul a intrebat ceva....voi raspundeti altceva!

In general buxusul, lemnul cainesc, etc se inmultesc prin lastari tineri (de 1 an),
lemnificati bazal, sanatosi, etc.
Ajuta la inradacinare tratarea cu Radistim (pentru butasi lemnificati). Gasesti "praful"
acesta la farmaciile fitosanitare.
Poti muta plantele nou-formate de la locul inradacinarii peste 2 ani.
Buxusul e "boieresc" dar e f lenes la crestere!

"Treaba" cu domeniul public .... e strict problema lui!

Numai bine!

#12
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Am incercat eu acum vreo 3-4 ani cu tuia asa ceva.Procentaj mic de prindere(direct in ghiveci =0%) iar pus direct in pamant, doar primavara s-a prins ceva.Dupa atata timp au doar 50 cm, deciPosted Image

#13
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ai incercat asa ceva cu tuia?
Nu cumva era buxus?

#14
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Tuia toata ziua dar desi are conditii bune creste f. lent.Metoda asta cere rabdare

#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pai tuia nu se inmulteste asa!
Semintele sunt solutia cea mai buna de inmultit tuia!

#16
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
tuia oricum creste greu.

#17
GardViuTimisoara

GardViuTimisoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.01.2014
Daca vrei plante pentru gard viu gasesti aici la super pret:

XXXXXXX

Attached Files


Edited by scaiba, 08 January 2014 - 19:11.
spam


#18
corinaSIM

corinaSIM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 03.07.2009
Gard viu se poate face si din salcie. Inradacineaza usor, e induratoare si se poate tunde. Primavara infigi niste bete de salcie in forma de gard, putin oblic, pe doua sensuri. Ca si cum ai scrie X -uri. Sau pusi unul langa altul drept. Apoi, lastarii dati ii tunzi primavara si inca o data in sezon. Se indeseste de n-ai idee.
E cel mai rapid gard viu, creste si lastareste bogat si e usor de procurat. Inradacineaza direct la locul final, fara sa ai nevoie de ghivece sau rasadnita.

Poti lua bete de salcie din orice lunca, inradacineaza imediat.

http://salix-willows...year-later.html
http://www.lesecrans...nneaux-vivants/
Daca pui bete de rachita, tot un soi de salcie, primavara foarte devreme si in iernile mai blande, ramurile sunt rosietice si foarte decorative. In acelasi mod, la salcia plangatoare ramurile devin galbene.

Pe de alta parte, cred ca titlul subiectului  si ideea de inceput sunt nepotrivite. Nu se poate incuraja taiatul ramurilor din parc, chiar daca e numai una! Nici una! Este furt din parc, si toti ne dorim ca parcurile sa arate mai bine. Mai vin zece care vor niste gard viu acasa si gata, deja se vede o tufa lalaie si diforma!
Apoi, aceeasi, merg prin Olanda sau eu stiu unde, si vin acasa si povestesc, Mai ce parcuri ordonate si ingrijite au aia, e o minune, si nimeni nu clinteste un fir de pai....ce oameni olandezii astia, ce tara!

Edited by corinaSIM, 08 January 2014 - 08:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate