Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Se poate sa iau din parc butasi de gard viu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu pot sa-ti spun ca tocmai ce-am pus asta toamna vreo 50-60 de butasi de buxus, daca despre buxus e vorba. De pus i-am pus direct in pamant, afara, mai intr-un coltisor asa, unde nu prea are cainele acces. Distanta intre butasi cam 20 de cm. I-am tratat pe toti cu radistim 2, dupa care am incercat sa mentin umed acel pamant pana cand a venit iarna. La primavara o sa vad clar care s-a prins si care nu, deocamdata toti sunt la fel de verzi ca atunci cand i-am pus. Uitasem sa-ti spun ca locul unde am plantat butasii e mai umbros. Cred ca conteaza si asta.
Cat priveste tuia, am pus si butasi de tuia, in jur de 12 la numar de mai multe specii. La fel, pare ca s-au prins toti pentru ca de cateva luni sunt tot verzi. Pe-astia ii tin in beci la 5-8 grade. Am pus si chiparos si ienuperi, aia se prind mai repede. Cativa dintre ei au inceput sa creasca.

#20
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 Inginerul_bv, on 16 ianuarie 2014 - 06:35, said:

.....am pus asta toamna vreo 50-60 de butasi de buxus.....Distanta intre butasi cam 20 de cm. ....

Cam mare distanta dintre butasi...sunt la inradacinat, nu sunt plantati definitiv!
Merg "infipti" si la 5 cm.

 Inginerul_bv, on 16 ianuarie 2014 - 06:35, said:

La primavara o sa vad clar care s-a prins si care nu ...

Clar nu vei vedea asta la primavara: sezon rece...planta nu e in vegetatie...planta emite
greu radacini...
Scuze ca te-am copiat in exprimare! Posted Image
As proteja butasii de zapada si vant cu un tunel de folie sustinut de un schelet.
As lasa pe loc plantele timp de 2 ani.
Abia la vara vei vedea butasi uscati...cei care nu au inceput sa emita radacini vor fi verzi in
sezonul de iarna.
Daca erau tratati cu Radistim2 si daca erau in turba la caldura aflai raspunsul la primavara.
Si cei "prinsi" vor avea la inceput radacini firave si fragile...trebuie lasati pe loc macar pana la
toamna/primavara viitoare.

Bafta!

#21
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pai i-am tratat cu radistim si i-am plantat in pamant de padure, nu chiar in turba. De acord cu tine ca poate i-am pus cam rari. Am facut deocamdata un test. Daca merge treaba, toamna viitoare mai plantez 200 de fire.
Tunel de folie, s-a notat pentru viitor. Posted Image

#22
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.05.2006
Au trecut 2 ani de la discutie... Ce mai fac butasii? :D

#23
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Salut. S-au prins in jur de 50% dintre ei. Dintre cei care s-au prins, jumatate i-am donat, cealalta jumatate au ramas acolo si-au fost napaditi de buruieni intrucat am avut ceva de construit prin curte si nu m-am putut ocupa. Am zis ca mai pun in primavara, dar de data asta ierbicidez inainte locul si am grija sa scot buruienile cand vor aparea.
@Invincible, vrei butasi ?

#24
Invincible

Invincible

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 30.05.2006
@Inginerul: Da, multumesc, daca nu e cu deranj :)

La tara, la 1.20m de gardul de piatra, am un sant de scurgere a apei care se erodeaza vizibil catre gard si am zis ca ar fi bun un gard viu acolo. Ma uitam zilele astea dupa plante din care as putea face acel gard si am decis sa il fac din lemn cainesc, fiindca se gaseste peste tot, insa parca e mai frumos buxusul. Accept oricat imi puteti oferi, caci gardul are vreo 7m lungime. :)

#25
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

 Prien, on 06 noiembrie 2012 - 19:18, said:

Nu stiu daca crenguta se va prinde sau nu. Dar dpdv legal se numeste distrugere+furt..Asa ca nu, Dne fereste, nu te indemn sa casti ochi si vazi  unde e paznicul inainte sa rupi ceva..
Mai ales daca sti ca nu ai sprint, adica daca nu poti sa tasnesti si sa ajungi de la zero la viteza maxim in cateva secunde.. Si mai ales daca dupa 20m te sufoci si nu poti alerga cateva strazi...
Vorbesc din experiente traiteacum niste multi ani:
1) Cand eram tanar am rupt un trandafir dintr-un parc..Cum eram indragostit=chior, nu m-am uitat imprejur.. Asa ca militianul a vrut sa ma amendeze.
I-am rupt inima cand i-am zis ca sunt student, ca de abia am strans niste banuti ca sa ies cu dsora pe care o iubeam atunci. Norocul meu a fost ca tipa tocmai venea.
Dupa ce ne-am pupat, tipul mi-a dat buletinul si mi-a zis sa dispar....
Hazos a fost ca nu era chiar proasta si s-a prins ca nu era ceva "cusher", doar dupa cum discutam cu militianul...
Cand intr-un final, satul de intrebarile ei, i-am zis adevarul, "da, l-am 'imprumutat" special pt tine, si m-a prins ala", s-a topit toata. Faptul ca pt ea imi pusesem pielea+portofelul la bataie a a dezbracat-o mai repede..Pardon, am vrut sa scriu impresionat-o ..
2) dupa niste ani, desi m-am uitat imprejur nu l-am vazut pe proprietarul gardului din care iesea trandafirul pe o strada.. Dar cum atunci aveam demaraj+rezistenta, pana a iesit, am pus o distanta serioasa, pe care am putut sa o pastrez ...
Asa ca nu face ca mine pt ca e ...nelegal, evident ..Si periculos, evident...

Ceea ce "iese" prin gard, dupa gard, NU mai e proprietatea celui care are radacina plantei pe terenul lui.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate