Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Ecumenismul - unitate in diversitate

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
159 răspunsuri în acest subiect

#109
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 13 noiembrie 2012 - 23:20, said:

Spre deosebire de tine eu nu pozez in momoza. Am recunoscut intotdeauna ca fac greseli de tastare fiindca scriu repede, sunt pe laptop si imi mai sare cursorul, nu ma prea chinui sa verific. Macar eu nu fac greseli de logica si nu persist in prostie.



Eu pozez in nimic, sunt cat se poate de natural. Si la apologetica era greseala de tastare? :) Nu sunt genul care sa atraga atentia asupra greselilor de genul acesta, nu conteaza pentru mine, dar cand ii acuzi pe ceilalti de incultura, ar trebui sa fii atenta ce imagine oferi tu mai intai. Ai persistat pe 4 pagini in prostia de a nega o utilizare deja consacrata a termenului de ecumenism si care lipsea de pe wikipedia. :) Daca doreai sa fii corecta si erai informata, spuneai, da, stiu de aceasta utilizare dar eu personal nu sunt de acord din motivele x, y, z. Dar tie ti-a placut sa insulti in loc sa te documentezi.

#110
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:21, said:

Draga mea, si termenul de ecumenism a fost folosit si este folosit in acest sens. E o diferenta intre dialog si ecumenism interreligios pentru ca al doilea presupune o raportare mistica la unitatea transcendentala a religiilor, pe cand primul un simplu schimb de idei. Si problema nu era ca nu iti place tie aceasta utilizare a termenului, ci ca nu stiai despre ea si ai jignit inutil. Cu aroganta nefondata.
Nu e vorba de pacere ci de incultura pe care te incapatanezi sa o imprastii pe forum.

Ecumenismul se refera STRICT la unitatea bisericilor crestine.
A inventa alte definitii ale termenului si a-l extinde fortat la alte religii nu dovedesc decat ignoranta crasa.

#111
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 13 noiembrie 2012 - 23:23, said:

Mataluta creata, ti-am maizis si ma vad nevoita sa repet caci tu nu esti in stare sa compilezi atunci cand ti se explica clar.
Ecumenismul nu s-a extins la celelate religii decat in capul unor neaveniti si inculti in domeniu.
Ecumenismul este una iar dialogul inter-religios este alta. Numai incultii si mimatorii de cultura asa ca tine pot sa faca si sa persiste in confuzia de termeni,

Fetita, cand ai sa demonstrezi ca esti tu mai desteapta si erudita decat Schuon s-ar putea sa iti iau opinia in considerare. Scrie si tu cat a scris el, fa dovada culturii si profunzimii tale si abia apoi ai putea avea pretentia ca cuvintele tale sa conteze atunci cand noi, oamenii de rand, utilizam un termen consacrat in studiile de religie comparata.

#112
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:26, said:


Eu pozez in nimic, sunt cat se poate de natural. Si la apologetica era greseala de tastare? Posted Image Nu sunt genul care sa atraga atentia asupra greselilor de genul acesta, nu conteaza pentru mine, dar cand ii acuzi pe ceilalti de incultura, ar trebui sa fii atenta ce imagine oferi tu mai intai. Ai persistat pe 4 pagini in prostia de a nega o utilizare deja consacrata a termenului de ecumenism si care lipsea de pe wikipedia. Posted Image Daca doreai sa fii corecta si erai informata, spuneai, da, stiu de aceasta utilizare dar eu personal nu sunt de acord din motivele x, y, z. Dar tie ti-a placut sa insulti in loc sa te documentezi.

Mataluta, tu continui sa persisti intr-o imbecilitate pe care ti-am aratat-o deja ca nu exista.

#113
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 17.10.2012
Megs= think about? Posted Image

#114
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 13 noiembrie 2012 - 23:29, said:

Mataluta, tu continui sa persisti intr-o imbecilitate pe care ti-am aratat-o deja ca nu exista.
Nu ai aratat nimic, eu ti-am aratat ca s-au scris cel putin trei carti majore despre asta. Le-ai citit?

#115
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:29, said:


Fetita, cand ai sa demonstrezi ca esti tu mai desteapta si erudita decat Schuon s-ar putea sa iti iau opinia in considerare. Scrie si tu cat a scris el, fa dovada culturii si profunzimii tale si abia apoi ai putea avea pretentia ca cuvintele tale sa conteze atunci cand noi, oamenii de rand, utilizam un termen consacrat in studiile de religie comparata.

Consacrat e doar in capul unor mimatori de cultura, asa ca tine.

#116
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

 rabelais, on 13 noiembrie 2012 - 23:30, said:

Megs= think about? Posted Image

Desigur, ca si Gandacelul. Acelasi stil, aceleasi exprimari specifice, insulte identice. Ar putea cel putin sa varieze insultele..

 Megs, on 13 noiembrie 2012 - 23:31, said:

Consacrat e doar in capul unor mimatori de cultura, asa ca tine.
Mimatori, cultivata lui tata, nu exista in limba romana. :)

Nu te enerva ca faci si mai multe greseli. Am consemnat nemultumirea ta si iti urez sa fii mai inteligenta si cunoscatoare in ale religiei decat autorii citati de mine si sa scrii tu o carte argumentata in care sa le combati ideile. Pentru asta, un sfat sincer, lasa wikipedia si citeste carti serioase.

#117
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:31, said:

Nu ai aratat nimic, eu ti-am aratat ca s-au scris cel putin trei carti majore despre asta. Le-ai citit?
Iar eu ti-am zis ca daca unii filozofi forteaza anumiti termeni asta nu inseamna ca au si dreptate.

#118
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:35, said:

Desigur, ca si Gandacelul. Acelasi stil, aceleasi exprimari specifice, insulte identice. Ar putea cel putin sa varieze insultele..
Nu stiu cine-i Gandacelul, insa am remarcat la Megs anumite cuvinte, ( o anumita expresie) pe care in mod normal noi nu le folosim in vorbirea curenta (spunem in alt mod), doar TA o face Posted Image

Editat de rabelais, 13 noiembrie 2012 - 23:39.


#119
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 rabelais, on 13 noiembrie 2012 - 23:30, said:

Megs= think about? Posted Image
Posted Image

 rabelais, on 13 noiembrie 2012 - 23:38, said:

Nu stiu cine-i Gandacelul, insa am remarcat la Megs anumite cuvinte, ( o anumita expresie) pe care in mod normal noi nu le folosim in vorbirea curenta (spunem in alt mod), doar TA o face Posted Image
:OK:
Iti explic eu mai multe daca doresti. :)

#120
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:35, said:


Desigur, ca si Gandacelul. Acelasi stil, aceleasi exprimari specifice, insulte identice. Ar putea cel putin sa varieze insultele..
Logica nu te da deloc afara din casa.

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:35, said:

Mimatori, cultivata lui tata, nu exista in limba romana. Posted Image
Este suficient sa te privesti in oglinda si vei vedea ca exista.

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:35, said:

Nu te enerva ca faci si mai multe greseli. Am consemnat nemultumirea ta si iti urez sa fii mai inteligenta si cunoscatoare in ale religiei decat autorii citati de mine si sa scrii tu o carte argumentata in care sa le combati ideile. Pentru asta, un sfat sincer, lasa wikipedia si citeste carti serioase.
Dupa cum spuneam, scriu repede si nu ma obosesc sa verific mai ales cand persoana careia ii scriu nu merita osteneala asta.
Neuronul ala al tau nu poate compila faptul ca nu pot sa-ti dai link la cartile din bliblioteca. Wikipedia este orientativa dar aticolul respectiv e OK. Iti poti acoperi golurile daca il citesti :console:

#121
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012
Gandacelul deja a recunoscut ca e Think About ca a cedat nervos si a revenit la problema cu limba araba si Iranul Posted Image

Editat de poarta-cunoasterii, 13 noiembrie 2012 - 23:43.


#122
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 rabelais, on 13 noiembrie 2012 - 23:30, said:

Megs= think about? Posted Image

Nu, ThinkAbout e ThinkAbout.
Eu sunt Megara.

#123
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 poarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 23:42, said:

Gandacelul deja a recunoscut ca e Think About ca a cedat nervos si a revenit la problema cu limba araba si Iranul Posted Image
ThinkAbout e suspendata. Stim noi de ce. Posted Image
Asa ca a revenit (desi neregulamentar) ca si Gandacelul-mafiot. O roade ceva, pesemne.

Editat de mario_bril, 13 noiembrie 2012 - 23:45.


#124
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.945
  • Înscris: 18.01.2009
Nu doresc să mă bag în dispute care se poartă în jurul gradului de cultură al combatanţilor, dar ecumenism în raporturile dintre creştini şi musulmani mi se pare cam mult.

#125
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

 Fumatorul, on 13 noiembrie 2012 - 23:45, said:

Nu doresc să mă bag în dispute care se poartă în jurul gradului de cultură al combatanţilor, dar ecumenism în raporturile dintre creştini şi musulmani mi se pare cam mult.
Este atat de important termenul asta in aceasta directie?

#126
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.317
  • Înscris: 29.10.2012

 Fumatorul, on 13 noiembrie 2012 - 23:45, said:

Nu doresc să mă bag în dispute care se poartă în jurul gradului de cultură al combatanţilor, dar ecumenism în raporturile dintre creştini şi musulmani mi se pare cam mult.

Exact asta sustineam si eu.
Faptul ca unii forteaza termeni asta nu inseamna ca au si dreptate.
Ecumenismul militeaza pentru unitatea bisericiilor crestine.
Unitatea in "pace si iubire, cu constientizarea si tolerarea diferentelor" la care se refera unii este dialog interreligios si atat.

 mario_bril, on 13 noiembrie 2012 - 23:46, said:

Este atat de important termenul asta in aceasta directie?
Pentru crestini este important iar unii musulmani vor sa-l confiste, probabil din dorinta de a-si atribui sau clama anumite calitati.

Editat de Megs, 13 noiembrie 2012 - 23:51.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate