Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere chiuveta -> teava co...

Trigger Warning (2024)

Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?
 Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....
 Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Apartament Iași
 Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...
 

Antihristul - cine este el de fapt: un om sau o organizatie formata din oameni?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
585 replies to this topic

#109
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Pai Inefabele,
eu vaz ca e trei in verset, dar...asa arata Trinitatea? Nu e ceva cu trei felii egale, eterne, blablabla ?!?

:bigwhitegrin:

#110
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 21 februarie 2014 - 20:43, said:

Pai Inefabele,
eu vaz ca e trei in verset, dar...asa arata Trinitatea? Nu e ceva cu trei felii egale, eterne, blablabla ?!?

Posted Image

pai tu recunosti ca Satan imita pentru a insela ?

#111
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 09:25, said:

pai tu recunosti ca Satan imita pentru a insela ?
il subestimezi, si-i bagatelizezi capabilitatile, Inefabele.

imitatia ce o insinuezi, e o mare prostie.
la ce ar ajuta imitatia?
la nimic.
e zero.
barat.

pe când, Satan se ocupa de imitatii autentice cu care ii face sa cada pe multi crestini.
uite de exemplu, Satan a introdus o imitatie a zilei a 7-a de odihna, data de Dumnezeu. Si a numit-o Ziua Domnului sau Duminica. Iar in aceasta capcana au cazut 90% dintre cei ce se numesc crestini, urmasi ai Domnului Isus.

si asta e doar un mic si neinsemnat exemplu.
daca vrei, pot sa-ti aduc multe altele, mai importante.
:yes:

#112
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 09:33, said:

il subestimezi, si-i bagatelizezi capabilitatile, Inefabele.

imitatia ce o insinuezi, e o mare prostie.
la ce ar ajuta imitatia?
la nimic.
e zero.
barat.

pe când, Satan se ocupa de imitatii autentice cu care ii face sa cada pe multi crestini.
uite de exemplu, Satan a introdus o imitatie a zilei a 7-a de odihna, data de Dumnezeu. Si a numit-o Ziua Domnului sau Duminica. Iar in aceasta capcana au cazut 90% dintre cei ce se numesc crestini, urmasi ai Domnului Isus.

si asta e doar un mic si neinsemnat exemplu.
daca vrei, pot sa-ti aduc multe altele, mai importante.
Posted Image

Dude las-o balta cu sambata si duminica, eu apreciez si este benefic pentru orice crestin sa tina Sabatul( asa cum poate el ) sa se infraneze sa posteasca sa se ocupe de cele duhovnicesti...apoi duminica sa faca la fel, insa nu avem voie...tine minte ce iti spun... sa facem di Sabat sau din Duminica culte separate varful vreunei denominatii
Eu sunt la curent de multi ani cu ratacirea Adventista.... lucrurile au mers bine la inceput nu s-au numit adventisti, erau crestini simpli treziti spiritual...insa Satan si-a bagat coada si l-a ridicat pe Miller care facand anumite calcule a prevestit revenirea Domnului..In acest moment a inceput decaderea miscarii si cred ca 50 din aceasta miscare crestina autentica la inceput, au parasit tabara, dar au ramas unii cand Miller a revenit si a dat o alta data, cu un an mai tarziu
Cand nici aceasta previziune nu s-a adeverit au recurs la o calciama....si aici a intervenit EGW cu explicatii halucinante...ca de fapt Isus a revenit si a intrat in Templul din cer, folosindu-se de un verset din evrei,
Trebuie sa recunosti, nu ai incotro, previziunile adventiste se aseamana cu previziunile martorilor
sunt bine documentat, coorent si bine motivat, pe acest forum eu am activat si activez sa descompir erezii invataturi false, asta e job-ul meu pe aici

#113
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 10:06, said:

Dude las-o balta cu sambata si duminica, eu apreciez si este benefic pentru orice crestin sa tina Sabatul( asa cum poate el ) sa se infraneze sa posteasca sa se ocupe de cele duhovnicesti...apoi duminica sa faca la fel, insa nu avem voie...tine minte ce iti spun... sa facem di Sabat sau din Duminica culte separate varful vreunei denominatii
Eu sunt la curent de multi ani cu ratacirea Adventista.... lucrurile au mers bine la inceput nu s-au numit adventisti, erau crestini simpli treziti spiritual...insa Satan si-a bagat coada si l-a ridicat pe Miller care facand anumite calcule a prevestit revenirea Domnului..In acest moment a inceput decaderea miscarii si cred ca 50 din aceasta miscare crestina autentica la inceput, au parasit tabara, dar au ramas unii cand Miller a revenit si a dat o alta data, cu un an mai tarziu
Cand nici aceasta previziune nu s-a adeverit au recurs la o calciama....si aici a intervenit EGW cu explicatii halucinante...ca de fapt Isus a revenit si a intrat in Templul din cer, folosindu-se de un verset din evrei,
Trebuie sa recunosti, nu ai incotro, previziunile adventiste se aseamana cu previziunile martorilor
sunt bine documentat, coorent si bine motivat, pe acest forum eu am activat si activez sa descompir erezii invataturi false, asta e job-ul meu pe aici
hai sa trecem daca vei sa discutam despre ereziile adventiste pe topicul despre adventisti. numai ca ti-am spus: dupa 2-3 pagini de discutie argumentata, exista riscul sa aderi si tu la "ereziile" lor. Posted Image
aici, ti-am pus o intrebare simpla, caci vad ca te numesti mare deconspirator al dracilor eretici: la ce ar ajuta fake-ul acela cu trinitatea diabolica? ca daca e o facatura, o imitatie, trebuie sa fi avut un scop precis.

Edited by Dude_2nd, 22 February 2014 - 10:13.


#114
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Cand Domnul v-a reveni pentru judecata finala, atunci orice ochi il v-a vedea...asa ca nu tine profetia adventista, cu templul ceresc
Insa este totusi adevarat, Isus dupa inviere s-a prezentat in Sfanta sintelor din cer cu sangele Sau pentru ispasirea pacatelor, insa la revenire pe pamant Isus vine in 2 faze distincte, odata pentru biserica si a doua oara pentru judecata finala si salvarea ramasitei din Israel
sper ca ai inteles

#115
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 10:11, said:

hai sa trecem daca vei sa discutam despre ereziile adventiste pe topicul despre adventisti.

Ai scapat porumbelul,ups.Erezii adventiste?Imposibil.Posted Image

#116
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 tanoit, on 22 februarie 2014 - 10:13, said:

Ai scapat porumbelul,ups.Erezii adventiste?Imposibil.Posted Image

da se pare ca adventistii au ereziiiPosted Image

pai ne mutam acolo, la adventisti

ma simt confortabil daca imi inving dusmanul pe terenul luiPosted Image

#117
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 10:12, said:

Cand Domnul v-a reveni pentru judecata finala, atunci orice ochi il v-a vedea...asa ca nu tine profetia adventista, cu templul ceresc
Insa este totusi adevarat, Isus dupa inviere s-a prezentat in Sfanta sintelor din cer cu sangele Sau pentru ispasirea pacatelor, insa la revenire pe pamant Isus vine in 2 faze distincte, odata pentru biserica si a doua oara pentru judecata finala si salvarea ramasitei din Israel
sper ca ai inteles
Inefabele,
ti-am pus o intrebare, Deconspiratorule! Posted Image

o sa-mi raspunzi la ea, sau ti-ai dat seama de prostia ce ai sustinut-o, in timp ce-i acuzai pe altii de erezii...?!?

 tanoit, on 22 februarie 2014 - 10:13, said:

Ai scapat porumbelul,ups.Erezii adventiste?Imposibil.Posted Image
am pus ghilimelele.
desi sunt de acord ca nici o secta - chiar si adventistii care sunt cei mai apropiati de crestinismul biblic - nu e 100% lipsita de erezii. :D

Edited by Dude_2nd, 22 February 2014 - 10:29.


#118
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 10:30, said:

Inefabele,
ti-am pus o intrebare, Deconspiratorule! Posted Image

Hey dude nu te ai hizli ca simt mancarime la pumn, am mers pe topicul adventisi, da acolo nu scrie de erezii adventiste, te rog sa ma lamuresti

* erata...nu te mai hizli

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 10:30, said:

Inefabele,
ti-am pus o intrebare, Deconspiratorule! Posted Image

o sa-mi raspunzi la ea, sau ti-ai dat seama de prostia ce ai sustinut-o, in timp ce-i acuzai pe altii de erezii...?!?


am pus ghilimelele.
desi sunt de acord ca nici o secta - chiar si adventistii care sunt cei mai apropiati de crestinismul biblic - nu e 100% lipsita de erezii. Posted Image

care era intrebarea ? tu pui prea multe

#119
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 10:43, said:

Hey dude nu te ai hizli ca simt mancarime la pumn, am mers pe topicul adventisi, da acolo nu scrie de erezii adventiste, te rog sa ma lamuresti

* erata...nu te mai hizli
daca simti mancarime, baga-ti-l undeva, EDIT. Posted Image

ti-am pus o intrebare, iar tu nu esti capabil sa raspunzi la ea.
sau recunosti public ca ai spus o prostie?

*erata: pe romaneste se spune "nu te mai hlizi" Posted Image

Edited by Dude_2nd, 22 February 2014 - 10:49.


#120
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Am ninteles ca Inef, ar insemna =indescifrabil''

se spune ; nu te mai hizli...am gresit scuze

care era intrebarea ??? iti promit ca raspund sincer chiar daca ma costa

#121
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 10:46, said:

care era intrebarea ? tu pui prea multe
pai nu esti tu Marele Deconspirator? Profit de tine cat mai esti prin zona. Posted Image

întrebarea era asta:

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 10:11, said:

aici, ti-am pus o intrebare simpla, caci vad ca te numesti mare deconspirator al dracilor eretici: la ce ar ajuta fake-ul acela cu trinitatea diabolica? ca daca e o facatura, o imitatie, trebuie sa fi avut un scop precis.

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 10:51, said:

care era intrebarea ??? iti promit ca raspund sincer chiar daca ma costa
asta de mai sus. Posted Image

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 10:51, said:

Am ninteles ca Inef, ar insemna =indescifrabil''
da.
esti un IndescifrAbel. :bigwhitegrin:

hai ....ce tot scrii atata? sau dai cautare pe gogole? :bigwhitegrin:

Edited by Dude_2nd, 22 February 2014 - 10:53.


#122
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 10:52, said:

pai nu esti tu Marele Deconspirator? Profit de tine cat mai esti prin zona. Posted Image

întrebarea era asta:

Ca raspuns citez din nou din Apocalipsa 16 cu 13...trinitatea diabolica;

13. Apoi am văzut ieşind din gura balaurului, şi din gura fiarei, şi din gura proorocului mincinos trei duhuri necurate, cari semănau cu nişte broaşte.

Ce este neclar aici ??? este sau nu este un Satan triunic ???

#123
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 enohabel, on 22 februarie 2014 - 11:00, said:

Ca raspuns citez din nou din Apocalipsa 16 cu 13...trinitatea diabolica;

13. Apoi am văzut ieşind din gura balaurului, şi din gura fiarei, şi din gura proorocului mincinos trei duhuri necurate, cari semănau cu nişte broaşte.

Ce este neclar aici ??? este sau nu este un Satan triunic ???
mah Inexprimabile,
ti-a luata atata timp sa dai un copy/paste?
eu credeam ca te vei exprima intr-un mod de-a dreptul inexprimabil, si-mi vei raspunde de ce crezi ca Satan a apelat la facatura aia cu Trinitatea demonica a ta? Care e scopul ei? :bigwhitegrin:

#124
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008
Ai dreptate, si ai scos o perla veritabila, sunt deconspirator ii simt de la distanta pe cei falsi. branhamisti, adventistii corupti spiritual. martorii lui Jehova,preteristii= mari mincinosi, apoi alte secte si relgii

#125
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
asadar?
aud?
:bigwhitegrin:

bah Inefabele,
parca esti elevul din ultima banca, intrerupt din jocul cu vecinul sau de banca, ridicat in picioare la raspuns, si care in loc sa raspunda, se tot fâțîie evitând raspunsul pentru ca e tămâie.
Trebuie sa scot cu clestele raspunsul de la tine...?!? :bigwhitegrin:

#126
enohabel

enohabel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 20.10.2008

 Dude_2nd, on 22 februarie 2014 - 11:12, said:

asadar?
aud?
Posted Image

bah Inefabele,
parca esti elevul din ultima banca, intrerupt din jocul cu vecinul sau de banca, ridicat in picioare la raspuns, si care in loc sa raspunda, se tot fâțîie evitând raspunsul pentru ca e tămâie.
Trebuie sa scot cu clestele raspunsul de la tine...?!? Posted Image

ma se poate sa nu-imi dau seama ca am ajuns intr-o anumita stare de depresie si ca as fi tamaie
No uite cum sta treaba, tu cunosti ceva...mai mult decat November dar mai putin decat mine
asta nu ar fi o bariera sa avem partasie spirituala..numa daca poti fi sincer sa recunosti cand gresesti
nu te mai hizli te rog

pentru inceput facem un concurs pe forum...cine raspunde cel mai bine ia premiul 1

-Prima intrebare; ghicitoarea lui Samson; din ce mananca a iesit ce se mananca...si din cel tare a iesit dulceatza.
-Ce semnifica spiritual aceasta ghicitoare ?

se recompenseaza...premiul 1 $ 100
-premiul 2 , $ 50...care se apropie cu semnificatia spirituala

Well START

*erata,'' din cel ce mananca"

cine se incumeta ??? sper ca nu toti forumistii sunt lasi si ipocriti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate