Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Antihristul - cine este el de fapt: un om sau o organizatie formata din oameni?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
585 replies to this topic

#73
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Partial ar fi logic din momentul ce acesta se regaseste daca nu ma insel doar in scrierile lui Ioan (apostolul)  Celalat Ioan (teologul ) a mentionat O persoana (pe care eu o tineam minte drept antihrsit) numita prooroc mincinos iar aceste doua personaje nu pot avea decat o singura provenienta.

#74
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
despre Antihrist mai vorbeste si Pavel
atunci cand se refera la el ca fiind "omul faradelegii"

#75
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 Dude_2nd, on 09 decembrie 2013 - 21:20, said:

despre Antihrist mai vorbeste si Pavel
atunci cand se refera la el ca fiind "omul faradelegii"

Dar nu spune pe nume (antihristul), asa cum putem presupune ca si Ioan in apocalipsa cand spune "prooroc mincinos " se refera in fapt la antihrist.

#76
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 AMAN_SER, on 09 decembrie 2013 - 21:25, said:

Dar nu spune pe nume (antihristul), asa cum putem presupune ca si Ioan in apocalipsa cand spune "prooroc mincinos " se refera in fapt la antihrist.

este adevarat.
insa ceea ce am spus mai devreme este ca o perioada mare de timp desparte Antihristul de Prorocul mincinos=Fiara a doua.
pe cand, "omul faradelegii" a si inceput sa lucreze inca de pe vremea apostolilor si a lui Pavel.[2 Tes.2.7] exact ca antihrisul din Ioan.

pe de alta parte, Ioan spune ca antihristii aveau sa iasa din mijlocul crestinilor. a unor crestini ce recunoasteau Legea lui Dumnezeu ca fiind BAZA Noului Legamant a lui Dumnezeu cu evreii si mai apoi cu restul omenirii...cum puteau sa se diferentieze?
Pavel vorbeste despre instalarea "omului faradelegii"  tocmai prin distrugerea Legii lu Dumnezeu, lucrare numita "taina faradelegii".
despre care Isus spunea:"Multi Imi vor zice in ziua aceea: "Doamne, Doamne! N-am prorocit noi in Numele Tau? N-am scos noi draci in Numele Tau? Si n-am facut noi multe minuni in Numele Tau?"Atunci le voi spune curat: "Niciodata nu v-am cunoscut; departati-va de la Mine, voi toti care lucrati faradelege."" -  e acelasi antihrist, sau om al faradelegii...
de asta zic eu ca putem asocia "omul faradelegii"[despre care vorbeste Isus in versetul citat mai sus], cu antihristul.

Edited by Dude_2nd, 09 December 2013 - 21:38.


#77
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Dude_2nd, on 09 decembrie 2013 - 21:37, said:

de asta zic eu ca putem asocia "omul faradelegii"[despre care vorbeste Isus in versetul citat mai sus], cu antihristul.

Corect.

Quote

nsa ceea ce am spus mai devreme este ca o perioada mare de timp desparte Antihristul de Prorocul mincinos=Fiara a doua.
pe cand, "omul faradelegii" a si inceput sa lucreze inca de pe vremea apostolilor si a lui Pavel

Deci prorocul mincinos inca nu ?

proc mincinos = anticrist

1 Ioan 4
1. Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi.
2. Duhul lui Dumnezeu sa-L cunoasteti dupa aceasta: orice duh care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup este de la Dumnezeu;
3. si orice duh care nu marturiseste pe Isus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a carui venire ati auzit. El chiar este in lume acum.

"Voi iesi", a raspuns el, "si voi fi un duh de minciuna in gura tuturor prorocilor lui." Domnul a zis: "Il vei amagi si vei izbuti; iesi si fa asa." (2Cron.18:2)

Edited by husand, 10 December 2013 - 15:22.


#78
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 AMAN_SER, on 08 decembrie 2013 - 14:39, said:

Da pot sa spun.

oricum o dai nu ai cum sa scoti din Antihristul antihristi, este clar ca buna ziua ca biblia vorbeste de o entitate de o persoana specifica un duh,  o entitate si in apocalipsa avem Antihristul si Fiara. Sunt fer convins ca o sa le gasesti.

Textul spune clar: multi amagitori-iata antihristul. O entitate..... de multi amagitori.
Unde gresesti tu, este ca nu iei in considerare Efeseni 2 unde scrie clar ca duhul neascultarii este in cei salvati.

Deci, fizic, sunt amagitorii iar dpdv spiritual este unul singur, "duhul care este acum in fii neascultarii".

Efeseni 2

2în cari trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării.
3Între ei eram şi noi toţi odinioară, cînd trăiam în poftele firii noastre pămînteşti, cînd făceam voile firii pămînteşti şi ale gîndurilor noastre, şi eram din fire copii ai mîniei, ca şi ceilalţi.

Deci, ai gasit pana la urma textul care nu exista in nicio Biblie? :lol: :lol: E penibil sa porti o discutie despre Scriptura cu cineva care nici macar nu ai citit-o......

Edited by zexelica, 10 December 2013 - 15:30.


#79
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 husand, on 10 decembrie 2013 - 15:17, said:

Deci prorocul mincinos inca nu ?

proc mincinos = anticrist

1 Ioan 4
1. Preaiubitilor, sa nu dati crezare oricarui duh; ci sa cercetati duhurile, daca sunt de la Dumnezeu; caci in lume au iesit multi proroci mincinosi.
2. Duhul lui Dumnezeu sa-L cunoasteti dupa aceasta: orice duh care marturiseste ca Isus Hristos a venit in trup este de la Dumnezeu;
3. si orice duh care nu marturiseste pe Isus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a carui venire ati auzit. El chiar este in lume acum.

"Voi iesi", a raspuns el, "si voi fi un duh de minciuna in gura tuturor prorocilor lui." Domnul a zis: "Il vei amagi si vei izbuti; iesi si fa asa." (2Cron.18:2)
da, se poate admite si asta.
dar cum impaci asta cu faptul ca o fiara in profetia biblica este o imparatie, un imperiu?

#80
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 zexelica, on 10 decembrie 2013 - 15:28, said:

Deci, ai gasit pana la urma textul care nu exista in nicio Biblie? Posted Image Posted Image E penibil sa porti o discutie despre Scriptura cu cineva care nici macar nu ai citit-o......
Nu fii asa sigur, tine cont ca tu iti bazezi viata pe niste basme, asa ca ai grija cu penibilul. Posted Image Posted Image

#81
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 AMAN_SER, on 10 decembrie 2013 - 19:31, said:

Nu fii asa sigur, tine cont ca tu iti bazezi viata pe niste basme, asa ca ai grija cu penibilul. Posted Image Posted Image

Stimabile, ai fost tu barbat sa recunosti ca ai ars-o aiurea cand ai zis ca nu exista textul postat de mine din Biblie in nicio Biblie pe care-o stii tu? Nu.
Acum o incerci cu altele, ca si cum tu esti superior necrezand ca Scriptura e Cuvantul Domnului.
Si, fac pariu ca si jmechereste si lumeste tot nu esti bazat. Nu ma mai obosesc sa te incerc si la lumesti, da' pe bune, daca nici macar nu stii despre ce e vorba, mai bine baga-te pe la topicuri de poezii, moda si can-can, cu fetele care se preocupa de vorbe in vant. Eu nu zic ca nu esti ok, da' fii, tata, barbat. Daca te contrazici, macar ai bunul simt sa recunosti ca esti pe langa si nici macar nu stii despre ce e vorba, daca un singur vers nu esti in stare sa gasesti in Biblie.

#82
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 zexelica, on 10 decembrie 2013 - 21:41, said:

Stimabile, ai fost tu barbat sa recunosti ca ai ars-o aiurea cand ai zis ca nu exista textul postat de mine din Biblie in nicio Biblie pe care-o stii tu? Nu.
Acum o incerci cu altele, ca si cum tu esti superior necrezand ca Scriptura e Cuvantul Domnului.
Si, fac pariu ca si jmechereste si lumeste tot nu esti bazat. Nu ma mai obosesc sa te incerc si la lumesti, da' pe bune, daca nici macar nu stii despre ce e vorba, mai bine baga-te pe la topicuri de poezii, moda si can-can, cu fetele care se preocupa de vorbe in vant. Eu nu zic ca nu esti ok, da' fii, tata, barbat. Daca te contrazici, macar ai bunul simt sa recunosti ca esti pe langa si nici macar nu stii despre ce e vorba, daca un singur vers nu esti in stare sa gasesti in Biblie.

Daca incerci sa iti sustii manualul de fabule scuteste-ma. Atacurile astea la persoana de obicei le fac cei care nu prea au argumente sau inceraca sa devieze de la subiect. Faptul ca nu am gasit un pasaj inseamna fix pix pentru mine.

Eu nu am nici o problema cu manualul tau insa vad ca tu insisti sa il aperi cu ardoare, daca era cu adevarat credinta la tine nu era nevoie sa aperi nimic. Posted Image  Ca ti-ai facut propria religie in baza interpretarilor persoanle spune multe.

PS. Memoratul unei carti si citarea ei in mod constant nu tine loc de argument trebuie sa mai si gandesti nu doar sa reciti.

Edited by AMAN_SER, 10 December 2013 - 22:04.


#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, nu te atac ..... la persoana. Insa daca nici nu stii ce contrazici, nu ai prea multe...... Eu ti-am zis ca nici lumeste nu esti ce incerci sa te dai ca esti, daca notiuni de baza nu folosesti si nici macar inteligenta sa stii despre ce este vorba daca tot te contrazici. Ca si cum te-as contrazice eu vis-a-vis de Minulescu....pe care nici nu l-am citit.

Iar o carte in care scrie ca nu poti intelege si tu nu poti intelege, ar trebui sa-ti dea macar de gandit. Insa unii au cap ca sa nu-i ploua in gat, stimabile. Asta e!

#84
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

 zexelica, on 14 decembrie 2013 - 10:02, said:

Stimabile, nu te atac ..... la persoana. Insa daca nici nu stii ce contrazici, nu ai prea multe...... Eu ti-am zis ca nici lumeste nu esti ce incerci sa te dai ca esti, daca notiuni de baza nu folosesti si nici macar inteligenta sa stii despre ce este vorba daca tot te contrazici. Ca si cum te-as contrazice eu vis-a-vis de Minulescu....pe care nici nu l-am citit.

Iar o carte in care scrie ca nu poti intelege si tu nu poti intelege, ar trebui sa-ti dea macar de gandit. Insa unii au cap ca sa nu-i ploua in gat, stimabile. Asta e!

Las-o asa ca e groasa, Nu te mai umfla in pene ca nu te crede nimeni. Daca ma cunosteai nu emiteai aberatiile astea privin persoana mea. Eu inteleg ca tu traiesti in lumea ta de vis unde doar tu ai duh sa intelegi biblia dar stimabile este doar un vis.

#85
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Zexe,
spuneai pe un alt topic despre viziunea lui Petru din F.A. unde spuneai ca a invatat ceva nou cu privire la mâncarea kosher.
poti sa detaliezi ce a invatat nou Petru?

#86
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Dude_2nd, on 10 decembrie 2013 - 17:52, said:

da, se poate admite si asta.
dar cum impaci asta cu faptul ca o fiara in profetia biblica este o imparatie, un imperiu?

Nu voi mai vorbi mult cu voi; caci vine stapanitorul lumii acesteia. El n-are nimic in Mine; (Ioan.14:30)\

si I-a zis: "Tie Iti voi da toata stapanirea si slava acestor imparatii; caci mie imi este data si o dau oricui voiesc. (Luc.4:6)



Stapanul este satan prin imparati si imparatii

Si [prin fiul pierzarii

Dar Satana a intrat in Iuda, zis si Iscarioteanul, care era din numarul celor doisprezece. (Luc.22:3)
Eu am pazit pe aceia pe care Mi i-ai dat; si niciunul din ei n-a pierit, afara de fiul pierzarii, ca sa se implineasca Scriptura. (Ioan.17:12)

Nimeni sa nu va amageasca in vreun chip; caci nu va veni inainte ca sa fi venit lepadarea de credinta si de a se descoperi omul faradelegii, fiul pierzarii, (2Tes.2:3)

4. potrivnicul care se inalta mai presus de tot ce se numeste "Dumnezeu" sau de ce este vrednic de inchinare. Asa ca se va aseza in Templul lui Dumnezeu, dandu-se drept Dumnezeu.





.

Edited by husand, 17 December 2013 - 10:00.


#87
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 AMAN_SER, on 14 decembrie 2013 - 10:29, said:

Las-o asa ca e groasa, Nu te mai umfla in pene ca nu te crede nimeni. Daca ma cunosteai nu emiteai aberatiile astea privin persoana mea. Eu inteleg ca tu traiesti in lumea ta de vis unde doar tu ai duh sa intelegi biblia dar stimabile este doar un vis.

Daca te cunosteam...ce? Ramaneam impresionat, zici? Poti fii un baiat ok, nu zic nu, insa la Scriptura ia si tu o pauza.

 Dude_2nd, on 14 decembrie 2013 - 10:57, said:

Zexe,
spuneai pe un alt topic despre viziunea lui Petru din F.A. unde spuneai ca a invatat ceva nou cu privire la mâncarea kosher.
poti sa detaliezi ce a invatat nou Petru?

Ca se poate manca orice, dupa cum si scrie.

#88
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zexelica, on 17 decembrie 2013 - 14:03, said:

Ca se poate manca orice, dupa cum si scrie.
concluzia pe care o tragi tu din acea viziune a lui Petru, este o concluzie la care ai fi vrut tu astazi sa fi ajuns Petru cu 2000 de ani in urma.
insa, in realitate concluzia trasa de Petru la viziunea primita, este asta:
"Atunci Petru a inceput sa vorbeasca si a zis: "In adevar, vad ca Dumnezeu nu este partinitor,ci ca, in orice neam, cine se teme de El si lucreaza neprihanire este primit de El."

deci, trebuie ca ai primit tu o alta viziune de unde ai concluzionat asta, caci la viziunea primita de Petru concluzia este alta, cea trasa de el.
sau o fi fost un incompetent Petru...si nu a tras concluzia cea corecta[a se citi: dorita de inima ta ]? Posted Image

Edited by Dude_2nd, 17 December 2013 - 17:33.


#89
mihao37

mihao37

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,150
  • Înscris: 21.11.2009
Balaur, pror. minc. , fiara is 3 dar cei 7 din care al 8.lea ? E pos. sa fie mai multi uneori cu referire la toti ca la unul dar cu șarcini impartite . Pretinse identitati divine au fost mai multe

#90
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mihao37, on 22 decembrie 2013 - 02:38, said:

Balaur, pror. minc. , fiara is 3 dar cei 7 din care al 8.lea ? E pos. sa fie mai multi uneori cu referire la toti ca la unul dar cu şarcini impartite . Pretinse identitati divine au fost mai multe

ai pus multe variante, si totusi sunt toate pe langa. Posted Image

in Apoc., unul singur este Antihristul=Omul faradelegii: Babilonul cel Mare, Curva ce sta calare si struneste Fiara dintai...
Ea, care ar fi trebuit sa fie Mireasa Mielului, a curvit cu Cezarul tradandu--L pe Miel, devenind doar o Dama de companie de moravuri usoare, pe placulCezarului. Cum a reusit asta? Instaurand faradelegea in locul Legii lui Dumnezeu - in Biserica lui Hristos=Templul lui Dumnezeu - care ar fi trebuit sa fie baza Noului Legamant...

Edited by Dude_2nd, 18 February 2014 - 23:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate