Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Materiale pentru constructie magazie din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
qwy11

qwy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.10.2012
Vreau sa construiesc o mica magazie si am gasit pe internet niste planuri care in mare masure sunt ceea ce caut http://myoutdoorplan...hed-plans-free/ Problema este ca nu stiu de unde pot cumpara materialele necesare in Bucuresti, sau mai bine zis in Romania. In project vad ca ei folosesc lemn tratat la presiune (5x10 cm) si pentru exterior placaj canelat (siding). Exista vreun depozit sau vreun magazin care sa vanda astfel de produse? Mersi anticipat pentru ajutor.

#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt sute de firme in bucuresti care vand tabla ondulata sau carton asfaltat, cherestea si OSB, ba chiar si supermarketuri
tu ce vrei de fapt??? sa faci magazia sau sa gasesti materialele alea fantoma??

un lucru foarte important de stiut > lemnul e combustibil... arde... o mica scanteie si... dauna totala

Edited by Nero-d, 30 October 2012 - 21:44.


#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Corect, materiale se gasesc. Dorinta de munca sa ai, timp si ceva pricepere. Oricum, mi se pare mult prea complicata constructia pentru ceea ce se doreste a fi. Eu as face-o mult mai simpla. Fundatii continue de piatra in care bagi si ceva beton, in colturi 4 tevi rectangulare de 100x100x5 bagate la 1 m in pamant, cu mustati sudate. Deasupra fundatiilor un mic soclu de 30 in care bagi o centura cu 4 bare de 8, o placa armata cu o plasa de 4. Mai departe mergi cu niste inchideri de lambriu de 12,5 sau tabla cutata pe exterior, OSB la interior. Pentru acoperis sudezi de tevi niste coltare de care sa prinzi niste cosoroabe si da-i bataie, lasa prostiile americane.....Sigur ca se poate face si din lemn, dar cum la noi iarna e frig, as pastra varianta cu fundatiile si-as merge peste placa cu niste rigle de 12x5 prinse in conexpanduri nu inainte de-a aseza niste carton bitumat peste beton, popi de 12x12 la colturi, inca 2 in dreptul usii..........Posted Image

#4
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
eu am facut o ditamai hardughia de peste 30 mp din scandura de cofrag peste care am pus poliestiren de 20 mm si apoi tencuit ....

fundatie "serioasa" (pe perimetru la adancime de la 20 cm la 100 cm - teren in panta) plus placa armata cu plasa de buzau, structura din rigle de lemn de 10 x 10 la 70 cm una de alta, pereti din scandura, acoperis in 2 ape acoperit cu tabla.

daca ar fi sa fac ceva mai mic as face fundatie cu boltari, podea placa de beton, structura din rigle (tot 10x10), peretii din osb sau chiar scandura de cofraj, acoperisul si pereti din carton.

#5
qwy11

qwy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.10.2012
Stiu ca pot folosi capriori de 8x8 cm, insa din ce am citit eu pe net, acest "pressure treated lumber" este mult, mult mai rezistent la umezeala decat lemnul traditional. De aceea, voiam sa stiu daca se comercializeaza in Romania.

Pe de alta parte, probabil ca pana la urma voi adopta solutiile technice ce si-au dovedit durabilitatea in Romania (fundatie de beton, pereti OSB sau lambriu), insa raman la parerea ca o constructie usoara are mult mai multe avantaje (se poate muta usor, se construieste foarte repede si fara mult efort si experienta in domeniu).

Mersi pentru ajutor si astept sa vad daca stie cineva unde pot gasi aceste materiale in Bucuresti.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule... toata lume aface magazii si chiar case pe structura de lemn... normal. obisnuit, brad... nici macar uscat ca lumea nu e... face garduri din lemn care stau in intemperii... tu ce vrei sa faci magazie sau acvariu??? corabiile tot din lemn din ala presat ori fi fost facute??
cu fundatia exista o problema... necesita autorizatie de constructie... tot flotanta e mai avantajos sau... cumperi o baraca de santier/container

#7
qwy11

qwy11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 30.10.2012
Poate ca nu am fost destul de clar. De fapt, eu vreau sa construiesc o magazie in genul unei casute de gradina (garden shed), de aceea insist atat de mult pe utilizarea acestor materiale. Cunosc foarte bine ce se poate face cu lemnul de brad, am si precizat ca am ca varianta de rezerva acest sistem de constructie, insa permite-mi sa am si eu aceasta curiozitate: daca se comercializeaza acest tip de lemn in Romania.

#8
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
am inteles
n-am auzit pana acum despre acest "lemn"
chiar daca ar exista... folosirea lui nu se justifica Posted Image
placarea exterioara cu lambriu, asa cum a sugerat un coleg
sau... poti cumpara un model existent de la hornbach
Attached File  DSC00109.JPG   118.02K   230 downloads

iar daca vrei s-o construiesti... fa-o ca toata lumea... nu SFuri

Edited by Nero-d, 31 October 2012 - 16:49.


#9
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salutare,

Doresc sa fac o magazine si m-am gandit sa folosesc grinzi pt baza si atalpi si OSB pt pereti.
Baza va avea dim 1,5m x 1m.
Inaltimea va fi de 2m

Veau sa va intreb despre dimensiuni:
1. Grinzile pt baza - de 8cm x 8 cm sau sa pun de 10?
2. Stalpii - grinzi de 6cm sunt de ajuns pt sustinere osb?
3. Peretii din OSB - e mai bine sa sprijin placa pe grinzile de la baza? DAca da atunci va trebui sa aleg grinzile de stalpi mai mici.
4. Ce grosime mi-ar trebui la placile de OSB? De 9mm sunt ok? Sau mai groase? In interior as vrea sa pun niste rafturi pe console
4. Cu ce pot vopsi OSB-ul ca sa il protejez de ploi, ninsoare etc

Thx all,
Dan.

Edited by manead, 07 June 2018 - 11:01.


#10
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Nu folosi osb pt asa ceva, cumpara scandura si fa cu scandura. dureaza mai mult sa o faci, dar nu se va umfla la prima ploaie.
Cumpara si foloseste doar "grinzi" de 8x8...peste tot si la stalpi si la baza si acoperis...tot, o sa iti fie mai usor si o sa poti folosi mai bine resturile.

O sa ai nevoie de cel putin un fierastrau /soricel... ar fi mai usor cu un circular, si bormasina :))

#11
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult.
Dupa ce am scris ieri am pus pe hartie si per total ies mai scump cu OSB si pierd mai mult material.
Cu lambriu de lemn ies cel mai bine la pret.

Si la podea ce sa pun? Iau o scandura mai groasa, nu?

Acu sa va intreb putin despre structura.
Eu ma gandeam sa fac baza si pe ea sa pun stalpii. cam asa:

Attached File  Untitled1.jpg   3.32K   46 downloads

Sub baza sa pun niste picioruse sa o inalt putin.

Ma gandeam ieri... oare sa vin cu stalpii pana jos? :

Attached File  Untitled.jpg   2.89K   37 downloads

#12
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
E bine gandita baza, pui 3 grinza perpendiculare pe latura lunga, astfel incat sa ai aproximativ 0.7m intre ele, vei bate scandura podelei pe lung.

Incearca sa o pui pe o temelie, daca nu ai posibilitatea pune macar niste boltari, borduri sub ea. Daca o pui PE stalpi risti sa iti intre stalpii in pamant si sa se incline dupa un timp sau sa iti putrezeasca.

Si nu uita sa o vopsesti interior/exterior.

#13
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 IngN, on 08 iunie 2018 - 08:57, said:

E bine gandita baza, pui 3 grinza perpendiculare pe latura lunga, astfel incat sa ai aproximativ 0.7m intre ele, vei bate scandura podelei pe lung.

Exact asa m-am gandit. Si in jumatatea din stanga fac usa
La mijloc, adica la aia 0.7m mai trag una orizontala

 IngN, on 08 iunie 2018 - 08:57, said:

Incearca sa o pui pe o temelie, daca nu ai posibilitatea pune macar niste boltari, borduri sub ea. Daca o pui PE stalpi risti sa iti intre stalpii in pamant si sa se incline dupa un timp sau sa iti putrezeasca.
Si nu uita sa o vopsesti interior/exterior.

Va sta pe gresie. Am un troruar in spatele casei cu gresie pe el.
Dar as face picioruse si sub ele ceva (cauciuc sau polistiren extrudat sau altceva... nu stiu ce) ca sa nu stea chiar pe gresie... daca ploua sa nu ramana umezeala acolo.

Daa.. vopsesc...

Deci pana la urma raman cu stalpii pe baza si picioruse..

Ce fel de scandura sa folosesc pentru podea?
Cherestea de 22 at fi ok? Sau mai groasa?

Am o intrebare la prinderea grinzilor de podea: ma gandeam sa le prind cu asa ceva:

Attached File  Capture.JPG   27.64K   18 downloads

Dar cand pun scandura, tebuie decupata cumva.. ca nu am idee cum sa depasesc deformarea aia

#14
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
De ce sa ii faci podea .. mai ales daca ai deja gresie?
O podea gandita bine( sa nu se balanseze, sa nu se lase..etc)  ar trebui sa aibe grinzi la 0.4 metri .

Nu construi cu podea. lasa apa sa circule pe acolo.. daca ai ceva sa nu se ude pui pe raft. asa poti sa bagi sa speli cu furtunul...se scurge si se usuca, nu iti intra soaceri si alte vietati sa isi faca casa sub podea.
Chiar daca sta pe gresie, e bine sa o ridici pe niste boltari ceva.



Parerea mea:
-construiesti 4 pereti individuali (cam cum fac americanii)
-pentru pereti pui mai intai stalpii si intre ei grinzile; grinzile de jos le pui 10 cm mai in interior/mai sus fata de capatul stalpului; sa nu stea jos, sa nu prinda apa, sa poti sa cureti usor din interior, sa nu crape scandura cand o prinzi de grinda
-in partea de sus grinda o pui in fct de cum te decizi sa faci acoperisul, mai sus , mai jos sa iti fie grinzile aditionale in linie cu pereti (daca faci intr-o apa)
-ii duci pe pozitie, ii ridici si le prinzi cu suruburi....gata ai peretii..tot acum poti baga cate o caramida ceva sub stalpi sa ii ti ridicati.. si tot acum vezi si distanta pt scanduri .. vezi ca e bine sa nu fie nici asta pana jos, .. trage apa/putrezeste....ar fi bine sa ai ~2cm de spatiu
Attached File  Capture.PNG   5.3K   25 downloads
Singurul neajuns e ca ajungi sa folosesti inca 4 stalpi, dar nu mai trebuie sa folosesti coltari, poti face totul direct cu cuie./suruburi.

Acum tu stii cum faci cu acoperisul..
-intr-o apa.. in ce directie se scurge etc... daca zica ca o pui langa casa  vezi sa nu se scurga pe perete, nu e bine nici sa se scurga catre partea cu usa ..o sa ai mereu apa si iarna zapada sa se verse in fata usii.
-daca faci intr-o apa, faci peretii conform si cand i-ai ridicat mai pui 2-3 grinzi si  gata sia acoperisul mai ai de pus scandura si tabla/sindrila bitum
-in 2 ape.. mai complicat de facut  si aceleasi mentiuni de mai sus.

La fel foloseste aceeasi aceleasi dimensiuni de scandura ca pe exterior... mai usor sa mai pui o grinda decat sa lucrezi cu 2 dimensiuni.



Pune si tu o schita cam cum vrei sa arate la sfarsit

Edited by aurick86, 08 June 2018 - 11:25.


#15
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Daca fac fara podea inseamna ca totul va fi depozitat pe gresie.
Si nu vreau asta.

La ceva de genul asta m-am gandit:

Attached File  Capture.JPG   26.18K   55 downloads

Acoperisul va depasi cu 10-15cm si voi pune jgheab

Intre casa si casuta va ramane spatiu cat in burlan. Am soare si poate circula si aerul

Daca sub baza pun picioare din lemn 3cm si sub ele un cauciuc ceva o inalt cu ~5cm. E de ajuns sa pot curata sub ea

Edited by manead, 08 June 2018 - 15:44.


#16
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Pune picioare din grida de 10/10 astfel incat sa intre pisica pe sub magazie. Pune 6 picioare. Grinzile de grad de incovoaie foarte usor.

Spor la treaba.

#17
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Daca vrei sa ai tu podea, trebuie sa fie inalta , cum s-a mai zis .. sa intre pisica sub ea.

Poti face podeaua din scandura de 22 dar trebuie sa pui grinzi destul de dese.. ti-am zis 40 cm intre ele.

#18
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Revin la proiectul meu - pt ca inca e in stadiu de proiect Posted Image - si am cateva intrebari referitoare la structura podelei:

Cum imi recomandat sa fac imbinarile din imagine?

1. Cuie
2. Suruburi (avantajul fata de cuie este ca se desfac mai usor, dar sunt mai scumpe)
3. Coltari pe laterale
4. Platbanda pe partea superioara resp inferioara

Thx all,
Dan

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate