Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Materiale pentru constructie magazie din lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Nimeni? :(

#20
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Pentru baza?

Idee de baza in constructiile astea e sa transformi fortele de smulgere in forte de forfecare (la care cuiele sunt net superioare, nu sunt casante ca suruburile, exista si suruburi de specialitate gandite special pentru asa ceva, dar nu vorbim despre ele.)
ca idee de baza: foloseste cuie, si eventual daca te ajuta cate 1-2 suruburi cat sa tina piesle pe loc pana le tragi cuiele.

#21
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Ok, cuie si coltare, cam ca in poza de mai jos, da?

Attached File  Capture.JPG   90.99K   63 downloads


Nu pot folosi holsuruburi?
Ca asta? Zincat DIN 571 8x40 mm?

Attached File  Capture1.JPG   12.82K   50 downloads


Acum mai am o intrebare ref la prinderea stalpilor ce pleaca din colturile bazei.
Pentru ca am auzit mai multe variate as dori sa mai cer o parere:

1. Stalpii sa fie montati pe baza, si apoi pusa scandura de dusumea peste (aceasta variant o agream si eu). Problema pe care o vad aici este montarea dusumelei peste acele coltare. Pot taia scandura unde vine stalpul si o pot subtia in dreptul coltarului ca sa calce bine.

2. Stalpii montati dupa ce baza e gata, adica peste scandura de dusumea - mi se pare ca nu se fixeaza atat de bine. Sau este ok si asa si ii fixez tot cu coltare si cuie / suruburi lungi, care sa ajunga la grinzile de la baza?

Ma intereseaza care varianta ar fi mai sigura.

Thx, All,
Dan.

Edited by manead, 04 July 2018 - 11:49.


#22
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Inca o intrebare referitoare la modalitatea de prindere a grinzilor superioare pe stalpi. Toate elementele au grosime 8cm x 8cm

Attached File  Capture.JPG   22.61K   10 downloads

Cum este cel mai corect sa montez Grinda B?

1. Sprijinita pe stalpul  C si imbinata cu A

2. Sau sprijinita si pe A si pe C?


In cazul 1, grinda E care va lega stalpul A cu cel corespondent din spatele lui, respectiv D, se va putea sprijini pe cei 2 stalpi? O pot folosi ulterior sa fixez capriorii acoperisului F pe ea?

Attached File  Capture1.JPG   14.05K   7 downloads


In cazul 2, grinda E care va lega stalpul A cu cel corespondent din spatele lui, respectiv D, se va alinia in partea superioara cu cei 2 stalpi:

Attached File  Capture2.JPG   18.37K   0 downloads

Pot , si in acest caz, sa pun capriorii direct, chiar daca grinda E nu depaseste suprafata casutei? Si materialul de pe acoperis (scandura sau lambriu) sa fie mai lat decat capriorii?

Aceleasi intrebari pt partea dreapta, unde este putin mai inalt - diferenta dintre stalpul A si G este de 20cm.

Intre stalpii G si H este necesar sa mai pun si grinda J, corespondenta lui B (pentru a inchide structura formata din B + corespondenta din spate a lui B + E + J) si apoi K?

Attached File  Capture3.JPG   18.65K   1 downloads


Sau pot renunta la J si pun direct K?

Attached File  Capture4.JPG   18.06K   1 downloads

Cum este bine sa fie montata K? Sprijinita pe stalpi sau aliniata?

Thx all,
Dan.

Edited by manead, 04 July 2018 - 12:50.


#23
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Ceea ce vrei tu sa faci se poate in mai multe feluri,
Apoi trebuie sa te gandesti si la celelalte inbinari (in 3d)
Pt a face asa ceva o sa ai nevoie de scule mai bune, mai multe  si mult mai mult timp, chin mai mult.. si nu castigi nimic.
Uite asta vrei tu sa faci:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w4KfgzPnGFI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Parerea mea personala: evita coltarele.
Daca trebuie sa pui toate aceste intrebari, poate nu e cel mai bun mode de costructie pt tine.

Foloseste metoda americana de "framing", o sa folosesti acelasi tip de lemn, imbinari doar cu cuie, ai nevoie doar de un fierastrau/soricel, e rezistent, chiar daca te abati putin de la standard tot o sa fie foarte OK.
Uite cum ar arata magazia facuta in modul asta:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Pp32fg84toQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 aurick86, on 05 iulie 2018 - 10:08, said:

Ceea ce vrei tu sa faci se poate in mai multe feluri,
Apoi trebuie sa te gandesti si la celelalte inbinari (in 3d)


Exact asa:

Attached File  Untitled (1).png   116.55K   61 downloads

Attached File  Untitled (5).png   137.1K   54 downloads

#25
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 manead, on 05 iulie 2018 - 15:58, said:



Grinzile superioare trebuie puse pe stalpi ( ma refer doar la grinzile superioare pe care se sprijina capriorii... celelalte nu conteaza)
Din schite fortele se transmit din grinda in conectori (cuie, suruburi, coltari...ce folosesti tu acolo)
Daca faci corect fortele o sa se transmita natural din grinda direct in stalpi, iar conectorii (cuiele)  doar localizeaza grinda pe stalp.

Nu ca ai avea forte foarte mari acolo... dar de ce sa faci gresit cand poti face corect?!

+ daca pui grinzile pe stalpi, le poti face mai lungi, a.i. sa poti avea acoperisul cu 20-30 cm mai mare...va proteja fata magaziei si usa.

#26
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult.
Am refacut

Attached Files



#27
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
Arata mai bine acum.

Daca nu vei folosi OSB sau placaj,  trebuie sa pui niste contre pe fiecare din peretii magaziei (din 2 colturi de pe aceeasi laterala pana in mijlocul lateralei opuse).

Edited by aurick86, 06 July 2018 - 13:06.


#28
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Mersi mult.
Daca folosesc OSB, il pot pune si ca acoperis? Daca da, mai tebuie sa pun capriori?

#29
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
La podea pot folosi OSB de 10mm? e prea subtire?
Ca ma gandesc sa folosesc pentru pereti de 10.

Edited by manead, 06 July 2018 - 14:55.


#30
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007
E ok cum e acum, daca pui si contre( contre din lem cum am zis , sau poti pune si din tabla daca le pui in X uite asa:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kUC407S49xk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]...pentru o magazie gasesti banda metalica din aia gaurita pentru diverse prinderi.. ai putea sa o folosesti pe aia...o sa fi emai ieftin si mai usor si mai rapid decat cu lemn)
-mai pui tabla direct pe capriorii aia
-lambriu lemn pe exterior.

#31
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vad ca nimeni nu zice nimic de contravantuiri si se pare ca acestea lipsesc cu desavarsire , nu e bine !

#32
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 aurick86, on 06 iulie 2018 - 15:02, said:

-lambriu lemn pe exterior.
La pereti, nu?
Am facut un calcul cu OSB si pierd f mult dintr-o placa

Attached File  Capture.JPG   29.24K   42 downloads

#33
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 Baxon, on 06 iulie 2018 - 15:02, said:

Vad ca nimeni nu zice nimic de contravantuiri si se pare ca acestea lipsesc cu desavarsire , nu e bine !

Exact asta ziceam mai sus :)  bine nu le-am numit "contravanturi" ca imi scapa denumirea.


Da lambriu lemn/PVC pentru exterior..sicer si d epvc ar fi foarte bun... nu trebuie uns nu trebuie vopsit.. nimic.. o sa devina casant in 10 ani... dar atat timp fara nici o ingrijire.

#34
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Poftiti :)
Cost materiale 10000 lei. Manopera = 0.

Attached Files



#35
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 16.08.2006
10000Ron nu e cam mult pt o magazie?
Un stâlp 4000x100x100 din cherestea nerindeluita este cam 75Ron. Iar o placă OSB de 10x2500x1200 e cam 52Ron.
Unde au intrat atâția bani?

Întreb pt ca vreau sa fac si eu o magazie similară, dar pana acum nu am făcut calcul la bani.

#36
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 23.02.2007
Banii au intrat in magazie :) Atat a costat ce se vede in poze. Am contorizat toate cheltuielile. Nu e izolata pe interior, ceea ce o sa fac in viitor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate