Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

De ce așa intoleranți?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
127 replies to this topic

#1
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.07.2011
“Of all religions, Christianity is without a doubt the one that should inspire tolerance most, although, up to now, the Christians have been the most intolerant of all men” -- Voltaire

De ce? De ce și zilele noastre?

#2
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012
De ce e toleranta, ca asa zice Voltaire ca e fara dubiu? In realitate e intoleranta, exclusiva si care cere totul de la om, chiar si sufletul, altfel nu e gasit vrednic de Dumnezeu. Tolerante sunt cele asiatice.

#3
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostFred_Vasilescu, on 29 octombrie 2012 - 07:25, said:

De ce? De ce şi zilele noastre?
Scrie in Biblie, stimabile.

Proverbe 13:5
Cel neprihănit urăşte cuvintele mincinoase, dar cel rău se face urît şi se acoperă de ruşine. -

Proverbe 8:13
Frica de Domnul este urîrea răului; trufia şi mîndria, purtarea rea şi gura... mincinoasă, iată ce urăsc eu.

Cei rai, insa, se complac.

Psalmi 36

(Către mai marele cîntăreţilor. Un psalm al lui David, robul Domnului.) Nelegiuirea celui rău zice inimii mele: ,,Nu este frică de Dumnezeu înaintea ochilor lui.``
2 Căci se măguleşte singur în ochii lui, ca să-şi desăvîrşească fărădelegea, ca să-şi potolească ura.
3 Cuvintele gurii lui sînt mincinoase şi înşelătoare; nu mai vrea să lucreze cu înţelepciune şi să facă binele.
4În aşternutul lui se gîndeşte la răutate, stă pe o cale care nu este bună, şi nu urăşte răul.

#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 05.01.2004

View PostJUNIOR2, on 29 octombrie 2012 - 07:38, said:

De ce e toleranta, ca asa zice Voltaire ca e fara dubiu? In realitate e intoleranta, exclusiva si care cere totul de la om, chiar si sufletul, altfel nu e gasit vrednic de Dumnezeu. Tolerante sunt cele asiatice.
Nu ai citit bine, sau nu ai tradus corect. Voltaire spunea ca ar trebui sa inspire toleranta, si ca de fapt crestinii au fost mereu cei mai intoleranti.

#5
vally_p

vally_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.10.2010
Sorine, ai mare dreptate! Creştin sunt şi eu, dar privind la cele două milenii de istorie scurse de la Hristos, parcă mi-e ruşine cu pleiada de greşeli comise de coreligionarii noştri. Tare îmi vine să exclam: în numele lui Dumnezeu prea s-au făcut numeroase crime!

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostFred_Vasilescu, on 29 octombrie 2012 - 07:25, said:

De ce?
Pentru că Dumnezeu însuşi e intolerant. Dumnezeu e un tiran.

#7
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View Postsorin61, on 29 octombrie 2012 - 08:11, said:

Nu ai citit bine, sau nu ai tradus corect. Voltaire spunea ca ar trebui sa inspire toleranta, si ca de fapt crestinii au fost mereu cei mai intoleranti.
Nu are de ce sa inspire toleranta decat prin faptul ca intr-adevar legea lui Dumnezeu nu se impune cu sabia, ca la musulmani iar pedepsele cu moartea din VT s-au abolit .Acestea au fost greseli ale istoriei, dar la nivel individual crestinismul e exact opusul tolerantei fata de pacat si fata de adevarul credintei. Nu putem cadea la pace cu pacatul, cu pacatosii sau cu mincinosii. Nu stiu unde vezi tu intoleranta ca daca te uiti peste tot in lume, crestinii inca sunt martirizati, vezi in Egipt de ex.

View PostOriginalCopy, on 29 octombrie 2012 - 09:00, said:

Pentru că Dumnezeu însuşi e intolerant. Dumnezeu e un tiran.

Exact, nu va lasa sa fiti voi tiranii altora, de aceea va e ciuda.

View Postvally_p, on 29 octombrie 2012 - 08:52, said:

Sorine, ai mare dreptate! Creştin sunt şi eu, dar privind la cele două milenii de istorie scurse de la Hristos, parcă mi-e ruşine cu pleiada de greşeli comise de coreligionarii noştri. Tare îmi vine să exclam: în numele lui Dumnezeu prea s-au făcut numeroase crime!

Are pe naiba!

#8
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View PostJUNIOR2, on 29 octombrie 2012 - 09:24, said:

Nu are de ce sa inspire toleranta decat prin faptul ca intr-adevar legea lui Dumnezeu nu se impune cu sabia
Pe cat de intoleranti sunteti la impunerea (pe cai rationale, inteleg, de vreme ce ea nu se impune cu sabia) legii, pe atat de toleranti sunteti cu justificarea rationala a acestei legi.

#9
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostFred_Vasilescu, on 29 octombrie 2012 - 07:25, said:

“Of all religions, Christianity is without a doubt the one that should inspire tolerance most, although, up to now, the Christians have been the most intolerant of all men” -- Voltaire

De ce? De ce şi zilele noastre?
Pentru ca Insusi Hristos a prefigurat ceea ce va urma.

Nu socotiti ca am venit sa aduc pace pe pamant; n-am venit sa aduc pace, ci sabie. (Matei 10:34)

#10
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View PostTOPCATBV, on 29 octombrie 2012 - 10:21, said:

Pe cat de intoleranti sunteti la impunerea (pe cai rationale, inteleg, de vreme ce ea nu se impune cu sabia) legii, pe atat de toleranti sunteti cu justificarea rationala a acestei legi.
Noi nu o impunem, o sustinem si incercam sa o traim, nu ne dezicem de ea in fata nimanui. Confunzi faptul ca nu ne lasam convinsi de aburelile unor pretinsi superiori cu incercarea de impunere. Avem argumentele, motivele si dovezile noastre.

Edited by JUNIOR2, 29 October 2012 - 10:37.


#11
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Ce intelegi atunci prin "nu o impunem cu sabia"?

#12
JUNIOR2

JUNIOR2

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,017
  • Înscris: 03.08.2012

View PostTOPCATBV, on 29 octombrie 2012 - 11:01, said:

Ce intelegi atunci prin "nu o impunem cu sabia"?
Adica e evident ca nu poate nimeni forta pe altul sa creada, sa mearga la biserica, sa posteasca, sa se boteze, nici razboaiele de crestinare nu sunt permise. Dumnezeu cere ca toate asta sa se faca de buna voie, daca cineva vrea("Daca vrea cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea lui in fiecare zi si sa-mi urmeze Mie") dar legile lui nu sunt negociabile("Cerul si pamantul vor trece dar cuvintele Mele nu vor trece").

Edited by JUNIOR2, 29 October 2012 - 11:11.


#13
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Educatia religioasa ortodoxa (de exemplu) nu e un fel de razboi de crestinare?
Daca in scoala am fi educati, spre exemplu, ca 102+103=205, fara a se demonstra de ce e asa si nu altfel, nu ar fi o fortare?

Edited by TOPCATBV, 29 October 2012 - 12:16.


#14
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 29 octombrie 2012 - 11:54, said:

Educatia religioasa ortodoxa (de exemplu) nu e un fel de razboi de crestinare?
Educatia nu este un conflict. Educatia presupune un emitator de informatie (recte dascal) si un receptor al informatiei respective (recte elev). Daca unul dintre acestia nu doreste ca acest proces sa aiba loc, el nu are loc si gata.

#15
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Nu am spus ca educatia e un conflict. Am spus ca indoctrinarea e o impunere irationala, prin educare, a unei idei.

#16
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 29 octombrie 2012 - 12:18, said:

Nu am spus ca educatia e un conflict. Am spus ca indoctrinarea e o impunere irationala, prin educare, a unei idei.
Am corectat eu ca fraza ta sa aiba sens.

#17
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Asa ar trebui sa fie, dar nu este.

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTOPCATBV, on 29 octombrie 2012 - 12:32, said:

Asa ar trebui sa fie, dar nu este.
Educatia nu este educatie daca este o impunere. Este greu sa intelegi asta?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate