Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Convertire la catolicism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010
Salutari, dragi forumisti!

Aici am gasit doar un fir inchis pe acest subiect, asa ca-l propun si eu acum.
Iata, sunt ortodoxa prin botez, dar de mai mult timp imi doresc sa-mi schimb confesiunea.
Oare ce este necesar pentru asta? Bunaoara trebuie nasi? (si trebuie sa fie un cuplu, ori ajunge o persoana, domn sau doamna? hazul e ca nu cunosc catolici deloc,nici ca simpli amici, dar de unde sa iau si parinti spirituali...)

Stiu, calea cea mai scurta e sa intreb la biserica, dar am gasit persoane (preoti adica) destul de plictisite in cele doua randuri cand am facut tentativa asta. La cel de-al doilea am insistat mai mult, dar la fiecare intrevedere (programata, dealtfel), parintele a avut alta atitudine decat precedenta, nu s-a facut nici un plan de actiune, a fost un fel de "la-la-la, mai vorbim, mai povestim, mai vedem"; cred ca nu am ales bine Posted Image, nu mi se pare in regula sa dureze ani de zile o convertire.

Multumesc pentru rabdarea de a citi postarea mea!

Edited by Cutareasca, 28 October 2012 - 18:54.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
de ce-ai face asta, daca nu stii cu ce se mananca? eu mi-am schimbat religia [ mai presus de confesiune ], datorita faptului ca ani de zile am trait printre ei, m-am inteles, ne-am ajutat, i-am urmat.
tu daca n-ai cunostinte, de unde sti asa sigura ca te atrage dpdv spiritual? ai mers la ei la biserica [ desi, cred ca acolo trebuia sa-ti fi facut ceva cunostinte ]

#3
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
parerea e ca nu trebuie sa te "binecuvanteze" cineva, esti liber sa intrii si sa participi la slujbele oricarei biserici
participa la mai multe slujbe, intra in vorba cu popa sa te bage pe lista la boboteaza si gata !

#4
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Cutareasca, on 28 octombrie 2012 - 18:53, said:

Iata, sunt ortodoxa prin botez, dar de mai mult timp imi doresc sa-mi schimb confesiunea.
Stimabila, se vede ca esti superficiala si nu ai citit Biblia. Normal ar fi sa citesti Biblia si sa vezi care confesiune este aproape de adevar.

Faptele Apostolilor 17:11

Iudeii aceştia aveau o inimă mai aleasă decît cei din Tesalonic. Au primit Cuvîntul cu toată rîvna, şi cercetau Scripturile în fiecare zi, ca să vadă dacă ce li se spunea, este aşa.

Asta este o atitudine crestina.

Fals crestina si mondena, iti poti gasi ce biserica vrei tu, ca nu exista nicio regula importanta. Eu te sfatuiesc sa nu mergi la nicio biserica si sa nu crezi pe nimeni.

#5
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 opop, on 28 octombrie 2012 - 19:56, said:

parerea e ca nu trebuie sa te "binecuvanteze" cineva, esti liber sa intrii si sa participi la slujbele oricarei biserici
participa la mai multe slujbe, intra in vorba cu popa sa te bage pe lista la boboteaza si gata !

Multumesc pentru raspuns! Da, e in regula ce spui, dar as dori sa fiu catolica "cu acte in regula", adica, unde scriu ce confesiune am (cum a fost la referendum) sa pot scrie "catolica"fara sa mint :)

#6
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 Cutareasca, on 30 octombrie 2012 - 16:25, said:


Multumesc pentru raspuns! Da, e in regula ce spui, dar as dori sa fiu catolica "cu acte in regula", adica, unde scriu ce confesiune am (cum a fost la referendum) sa pot scrie "catolica"fara sa mint Posted Image

O prietenă a mea s-a convertit anul trecut și pot să îți spun cum a fost în cazul ei. A mers la preotul paroh catolic din orașul în care locuiește și i-a spus ce dorește. Acela a stat de vorbă cu ea despre motivele pentru care ea dorește să se convertească, apoi i-a dat catehismul să citească și a discutat cu ea despre diferite elemente din credința catolică. După ce a fost convins că ea știe cu adevărat că dorește să facă acest lucru, i-a spus să aducă actul de botez de la biserica unde a fost botezată (ortodox) și a înscris-o în actele bisericii catolice. De atunci este catolică. Nu a fost nevoie să facă un alt botez deoarece Biserica Catolică recunoaște botezul ortodox.

Dar este bine să fii foarte sigură că vrei să faci acest pas și să cunoști în ce constă exact credința catolică. :)

#7
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 Ilvy, on 30 octombrie 2012 - 16:49, said:


O prietenă a mea s-a convertit anul trecut și pot să îți spun cum a fost în cazul ei. A mers la preotul paroh catolic din orașul în care locuiește și i-a spus ce dorește. Acela a stat de vorbă cu ea despre motivele pentru care ea dorește să se convertească, apoi i-a dat catehismul să citească și a discutat cu ea despre diferite elemente din credința catolică. După ce a fost convins că ea știe cu adevărat că dorește să facă acest lucru, i-a spus să aducă actul de botez de la biserica unde a fost botezată (ortodox) și a înscris-o în actele bisericii catolice. De atunci este catolică. Nu a fost nevoie să facă un alt botez deoarece Biserica Catolică recunoaște botezul ortodox.

Dar este bine să fii foarte sigură că vrei să faci acest pas și să cunoști în ce constă exact credința catolică. Posted Image

Asa suna foarte bine!  E drept, la urma urmei, te botezi crestin (indiferent de confesiune). Sunt foarte sigura ca vreau sa fac acest pas; si ce nu stiu despre credinta catolica imi va spune preotul; n-as putea spune ca stiu tot, dar cat stiu imi place. Multumesc mult de tot! Posted Image

#8
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 Cutareasca, on 01 noiembrie 2012 - 08:58, said:

Asa suna foarte bine!  E drept, la urma urmei, te botezi crestin (indiferent de confesiune). Sunt foarte sigura ca vreau sa fac acest pas; si ce nu stiu despre credinta catolica imi va spune preotul; n-as putea spune ca stiu tot, dar cat stiu imi place. Multumesc mult de tot! Posted Image

În cazul acesta îți doresc să găsești tot ceea ce cauți în Biserica catolică și mai ales un preot care să te însoțească cu adevărat pe acest drum. Posted Image
Pot să te întreb ce anume îți place? Sigur dacă nu vrei să vorbești despre aceste lucruri este ok.

Edited by Ilvy, 01 November 2012 - 15:52.


#9
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 Ilvy, on 01 noiembrie 2012 - 15:50, said:

În cazul acesta îți doresc să găsești tot ceea ce cauți în Biserica catolică și mai ales un preot care să te însoțească cu adevărat pe acest drum. Posted Image
Pot să te întreb ce anume îți place? Sigur dacă nu vrei să vorbești despre aceste lucruri este ok.


E in regula! Si o sa te tin la curent cu demersurile mele, sper sa vin si cu ceva progrese Posted Image


Cat despre ce-mi place, stai sa le pun in ordine pe toate; in plus, pot sa spun ca exista o lista chiar mai lunga cu ce nu-mi place la BOR. N-am nimic contra ortodocsilor (oamenii, credinciosii), vorbesc de un intreg sistem, de administratie, ma gandesc la Tanacu, la Catedrala Bantuirii Neamului (asta e din Catavencu, cred), la actele de caritate inexistente. O fi avand si Biserica Catolica betesugurile ei, dar daca avem in vedere proportiile, diferenta e uriasa. Iti mai trimit si pe PM, nu de alta, dar bantuie (iar acest verb?!) tot felul de ciudati care n-au altceva de facut decat atacurile la persoana pe forumuri, si nu merita atentie. Posted Image

Edited by Cutareasca, 04 November 2012 - 12:55.


#10
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Daca respecta Cuvantul lui Dumnezeu.....iti pasa? Sau, un crestin trebuie sa se preocupe de cate ori isi face cruce, cate luminari aprinde si cati invitati are la botez?
Ca in acest caz, iti meriti soarta.

Edited by zexelica, 04 November 2012 - 14:53.


#11
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 Cutareasca, on 04 noiembrie 2012 - 12:47, said:

E in regula! Si o sa te tin la curent cu demersurile mele, sper sa vin si cu ceva progrese Posted Image


Cat despre ce-mi place, stai sa le pun in ordine pe toate; in plus, pot sa spun ca exista o lista chiar mai lunga cu ce nu-mi place la BOR. N-am nimic contra ortodocsilor (oamenii, credinciosii), vorbesc de un intreg sistem, de administratie, ma gandesc la Tanacu, la Catedrala Bantuirii Neamului (asta e din Catavencu, cred), la actele de caritate inexistente. O fi avand si Biserica Catolica betesugurile ei, dar daca avem in vedere proportiile, diferenta e uriasa. Iti mai trimit si pe PM, nu de alta, dar bantuie (iar acest verb?!) tot felul de ciudati care n-au altceva de facut decat atacurile la persoana pe forumuri, si nu merita atentie. Posted Image

Da, chiar sunt curioasă cum o să progresezi.
Atunci aștept lista. :)

 zexelica, on 04 noiembrie 2012 - 14:53, said:

Daca respecta Cuvantul lui Dumnezeu.....iti pasa? Sau, un crestin trebuie sa se preocupe de cate ori isi face cruce, cate luminari aprinde si cati invitati are la botez?
Ca in acest caz, iti meriti soarta.

Sunt importante și lumânările și crucile și uneori chiar invitații la botez. Credința se exprimă și prin rituri și  nu este nimic rău în aceasta.

#12
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Ilvy, on 04 noiembrie 2012 - 15:50, said:

Sunt importante și lumânările și crucile și uneori chiar invitații la botez. Credința se exprimă și prin rituri și  nu este nimic rău în aceasta.
Scuze, nu ai nicio treaba cu crestinismul, stimabila. Un crestin cauta invatatura de la Dumnezeu, din Cuvant. Iar acolo nu scrie de bine despre ritualuri.
Insa, iti pasa ca ce crezi tu contrazice Cuvantul lui Dumnezeu? Ma indoiesc..... De aia ajungem crestinii de rasul lumii, ca se dau altii crestini care nu sunt si cand ajung sa faca fapte reprobabile sunt bagati la oala cu adevaratii crestini.

Voua vi se pare ca un club, biserica, nu?

#13
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 Ilvy, on 04 noiembrie 2012 - 15:50, said:

Da, chiar sunt curioasă cum o să progresezi.
Atunci aștept lista. Posted Image



Sunt importante și lumânările și crucile și uneori chiar invitații la botez. Credința se exprimă și prin rituri și  nu este nimic rău în aceasta.

Si e important si daca un cult religios chiar aplica invataturile crestine, dand ceva din ce aduna, pentru un azil de batrani sau un orfelinat, pentru bolnavii care au nevoie de operatii in strainatate sau de medicamente scumpe ca sa supravietuiasca. Daca doar inghite ca un capcaun, daca ii acopera pe oamenii sai cand savarsesc crime odioase (vezi Tanacu, profesoara ucisa in padure de un calugar obsedat, vezi copilul abuzat si omorat la manastirea Cocos) ... atunci ...

Edited by Cutareasca, 05 November 2012 - 09:25.


#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Dar icoanele nu va deranjeaza?

Romani 1

23 şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

Edited by zexelica, 05 November 2012 - 09:46.


#15
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 zexelica, on 05 noiembrie 2012 - 00:57, said:

Scuze, nu ai nicio treaba cu crestinismul, stimabila. Un crestin cauta invatatura de la Dumnezeu, din Cuvant. Iar acolo nu scrie de bine despre ritualuri.
Insa, iti pasa ca ce crezi tu contrazice Cuvantul lui Dumnezeu? Ma indoiesc..... De aia ajungem crestinii de rasul lumii, ca se dau altii crestini care nu sunt si cand ajung sa faca fapte reprobabile sunt bagati la oala cu adevaratii crestini.

Voua vi se pare ca un club, biserica, nu?

Cunoști acest banc? Un catolic moare și ajunge în rai unde este primit de Sfântul Petru și plimbat peste tot. Vede cum toți oamenii mântuiți prin grația lui Dumnezeu sunt împreună indiferent că sunt catolici, ortodocși, musulmani, evrei sau de oricare altă religie. În cele din urmă ei ajung la un areal mare înconjurat de un zid foarte înalt și catolicul îl întreabă pe Sfântul Petru ce se află dincolo de zid. Acesta îi spune: "Acolo sunt cei cu Sola Scriptura. Dar te rog vorbește mai încet să nu te audă deoarece ei trăiesc cu impresia că sunt singurii din rai."

 Cutareasca, on 05 noiembrie 2012 - 09:24, said:

Si e important si daca un cult religios chiar aplica invataturile crestine, dand ceva din ce aduna, pentru un azil de batrani sau un orfelinat, pentru bolnavii care au nevoie de operatii in strainatate sau de medicamente scumpe ca sa supravietuiasca. Daca doar inghite ca un capcaun, daca ii acopera pe oamenii sai cand savarsesc crime odioase (vezi Tanacu, profesoara ucisa in padure de un calugar obsedat, vezi copilul abuzat si omorat la manastirea Cocos) ... atunci ...

Oameni ticăloși și lacomi există peste tot, să știi. Nu este ferită nici Biserica Catolică de aceștia, sunt destule lucruri urâte care s-au întâmplat în ea. Important este după părerea mea să găsești într-o biserică liniște interioară și o stare de împăcare, atunci ea și-a îndeplinit rolul. Sigur este important să ai încredere în preotul confesor și să știi că la el găsești sfat potrivit și consolare atunci când ai nevoie. Însă cred că nu este bine să idealizăm nici una din Biserici deoarece toate sunt compuse din oameni și oamenii sunt așa cum sunt. :)

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Ce legatura are Sola Scriptura cu faptul ca icoanele sunt idolatrie? Sau....nu scrie nimic rau despre icoane, iar daca scrie nu conteaza?

#17
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 zexelica, on 05 noiembrie 2012 - 10:40, said:

Ce legatura are Sola Scriptura cu faptul ca icoanele sunt idolatrie? Sau....nu scrie nimic rau despre icoane, iar daca scrie nu conteaza?

Dar ce treabă ai tu icoanele? De ce te deranjează pe tine că oamenii au nevoie să împodobească casa lui Dumnezeu cu picturi ori cu statui? Lasă pe El să judece dacă asta este bine sau nu că nu ești tu purtătorul Lui de cuvânt. Frumusețea, podoabele, muzica pot fi toate căi de a ajunge la Dumnezeu deoarece așa a făcut El ca să fie pentru fiecare drumul care i se potrivește cel mai bine.

Sola Scriptura are legătură cu aroganța aceasta a unor persoane care cred că dacă au învățat Cuvântul pe din afară au asigurat un loc privilegiat la Dumnezeu. Eu mă tot minunez ce relații strânse au acești oameni cu Dumnezeu și cum își imaginează ei că e treaba lor să spună cine este creștin și cine nu.

#18
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Cutareasca, on 05 noiembrie 2012 - 09:24, said:

Si e important si daca un cult religios chiar aplica invataturile crestine, dand ceva din ce aduna, pentru un azil de batrani sau un orfelinat, pentru bolnavii care au nevoie de operatii in strainatate sau de medicamente scumpe ca sa supravietuiasca. Daca doar inghite ca un capcaun, daca ii acopera pe oamenii sai cand savarsesc crime odioase (vezi Tanacu, profesoara ucisa in padure de un calugar obsedat, vezi copilul abuzat si omorat la manastirea Cocos) ... atunci ...
Aha, deci catolicismul face asta si ortodoxismul nu, nu-i asa? Asta vrei sa spui?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate