Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Convertire la catolicism

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#19
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 Ilvy, on 05 noiembrie 2012 - 10:24, said:


Cunoști acest banc? Un catolic moare și ajunge în rai unde este primit de Sfântul Petru și plimbat peste tot. Vede cum toți oamenii mântuiți prin grația lui Dumnezeu sunt împreună indiferent că sunt catolici, ortodocși, musulmani, evrei sau de oricare altă religie. În cele din urmă ei ajung la un areal mare înconjurat de un zid foarte înalt și catolicul îl întreabă pe Sfântul Petru ce se află dincolo de zid. Acesta îi spune: "Acolo sunt cei cu Sola Scriptura. Dar te rog vorbește mai încet să nu te audă deoarece ei trăiesc cu impresia că sunt singurii din rai."



Oameni ticăloși și lacomi există peste tot, să știi. Nu este ferită nici Biserica Catolică de aceștia, sunt destule lucruri urâte care s-au întâmplat în ea. Important este după părerea mea să găsești într-o biserică liniște interioară și o stare de împăcare, atunci ea și-a îndeplinit rolul. Sigur este important să ai încredere în preotul confesor și să știi că la el găsești sfat potrivit și consolare atunci când ai nevoie. Însă cred că nu este bine să idealizăm nici una din Biserici deoarece toate sunt compuse din oameni și oamenii sunt așa cum sunt. Posted Image


Chiar asa este. Oamenii numai perfecti nu sunt, oriunde s-ar afla. Din acelasi motiv nu pot fi rasista. Cum sa detest tiganii, daca vad romani facand tiganii mai mari decat etnia.... rroma?! Si este doar un exemplu.Posted Image
Cat despre icoane, intr-adevar, ce ar putea fi atat de rau in ele? Interpretarea Bibliei nu e chiar la indemana oricui, si nu stiu daca putem trage concluzia ca a picta un sfant, sa spunem, e un pacat mai mare decat a face rau cu intentie unui alt om, ca si tine. Cum spune Steinhardt, de la diavol este rautatea gratuita.

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Ilvy, on 05 noiembrie 2012 - 12:09, said:

Dar ce treabă ai tu icoanele? De ce te deranjează pe tine că oamenii au nevoie să împodobească casa lui Dumnezeu cu picturi ori cu statui? Lasă pe El să judece dacă asta este bine sau nu că nu ești tu purtătorul Lui de cuvânt. Frumusețea, podoabele, muzica pot fi toate căi de a ajunge la Dumnezeu deoarece așa a făcut El ca să fie pentru fiecare drumul care i se potrivește cel mai bine.

Sola Scriptura are legătură cu aroganța aceasta a unor persoane care cred că dacă au învățat Cuvântul pe din afară au asigurat un loc privilegiat la Dumnezeu. Eu mă tot minunez ce relații strânse au acești oameni cu Dumnezeu și cum își imaginează ei că e treaba lor să spună cine este creștin și cine nu.

Stimabila, cu Dumnezeu nu merge la ghici. Ori esti, ori nu esti crestin. Iar un crestin PAZESTE PORUNCILE. Care sunt scrise, ghici unde? In Scriptura. Iar acolo scrie ca:

Romani 1

23 şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

"au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor" nu mi se pare deloc permisiva ..."impodobitului" casei Domnului.

Insa, cum toate femeile sunt cuminti cand le intrebi, tot asa de crestine sunt si preocupate nu de obiceiuri ci de respectarea poruncilor Posted Image

Va mintiti singure, stimabila.

Edited by zexelica, 05 November 2012 - 15:55.


#21
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 Cutareasca, on 05 noiembrie 2012 - 14:13, said:

Chiar asa este. Oamenii numai perfecti nu sunt, oriunde s-ar afla. Din acelasi motiv nu pot fi rasista. Cum sa detest tiganii, daca vad romani facand tiganii mai mari decat etnia.... rroma?! Si este doar un exemplu.Posted Image
Cat despre icoane, intr-adevar, ce ar putea fi atat de rau in ele? Interpretarea Bibliei nu e chiar la indemana oricui, si nu stiu daca putem trage concluzia ca a picta un sfant, sa spunem, e un pacat mai mare decat a face rau cu intentie unui alt om, ca si tine. Cum spune Steinhardt, de la diavol este rautatea gratuita.

Sigur că nu este nici un păcat să faci icoane. Arta este unul din mijloacele prin care oamenii îl venerează pe Dumnezeu. Dacă toți ar fi gândit ca stimabilul domn scripturist care de atâta cuvânt nu mai vede spiritul am fi mult mai săraci, nu am avea nici icoanele minunate pictate de artiștii ortodocși, nici frescele lui Michelangelo, nici sculpturile lui Bernini, nici multe altele. Nu ar exista nici catedralele gotice și nici bisericile baroce și nici cele bizantine iar creștinismul ar fi mult mai sărac și mai meschin. Frumusețea este de la Dumnezeu și omul poate să o creeze pentru a slăvi pe Dumnezeu.

 zexelica, on 05 noiembrie 2012 - 15:55, said:

Stimabila, cu Dumnezeu nu merge la ghici. Ori esti, ori nu esti crestin. Iar un crestin PAZESTE PORUNCILE. Care sunt scrise, ghici unde? In Scriptura. Iar acolo scrie ca:

Romani 1

23 şi au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi tîrîtoare.

"au schimbat slava Dumnezelui nemuritor într'o icoană care seamănă cu omul muritor" nu mi se pare deloc permisiva ..."impodobitului" casei Domnului.

Insa, cum toate femeile sunt cuminti cand le intrebi, tot asa de crestine sunt si preocupate nu de obiceiuri ci de respectarea poruncilor Posted Image

Va mintiti singure, stimabila.

Stimabile domnule scripturist, dacă ești așa un creștin grozav ocupă-te de păcatele tale proprii și lasă-i pe ceilalți în pace. Cum este cuvântul acela despre farisei? Este plină lumea de "creștini" care nu au altă treabă decât să arate cu degetul la ce greșesc alții și să dea lecții acolo unde nu le-a cerut nimeni părerea.

Edited by Ilvy, 05 November 2012 - 17:28.


#22
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Ilvy, on 05 noiembrie 2012 - 17:32, said:

Stimabile domnule scripturist, dacă ești așa un creștin grozav ocupă-te de păcatele tale proprii și lasă-i pe ceilalți în pace. Cum este cuvântul acela despre farisei? Este plină lumea de "creștini" care nu au altă treabă decât să arate cu degetul la ce greșesc alții și să dea lecții acolo unde nu le-a cerut nimeni părerea.
Stimabila, mai bine te-ai preocupa sa citesti Biblia, in loc sa stii exact cate luminari sa aprinzi pt morti si de cate ori sa-ti faci cruce.
Toti crestinii au porunca sa propovaduiasca Evanghelia, cate se pare ca deranjeaza bisericile. Eu continui sa spun ce scrie in Biblie si ce greseli fac popii, care ar trebui sa se preocupe sa va invete Cuvantul lui Dumnezeu, nu ce culoare de sutana sa-si puna.

#23
UnSceptic

UnSceptic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 20.08.2012
Catolicii au un punct tare pe care il apreciez: nu resping Teoria Evolutiei si nu sunt prea rupti de realitate! Dar ca orice religie, ea este impartita in doua: o religie a oamenilor cu capul pe umeri si o religie a superstitiei (m-as mira sa vad mari savanti catolici practicanti mergand in pelerinaje in locuri despre care se crede ca sfintii fac minuni si vindeca)!

#24
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 UnSceptic, on 06 noiembrie 2012 - 11:26, said:

Catolicii au un punct tare pe care il apreciez: nu resping Teoria Evolutiei si nu sunt prea rupti de realitate! Dar ca orice religie, ea este impartita in doua: o religie a oamenilor cu capul pe umeri si o religie a superstitiei (m-as mira sa vad mari savanti catolici practicanti mergand in pelerinaje in locuri despre care se crede ca sfintii fac minuni si vindeca)!
Poate că nu merg, asta nu pot să știu despre toți. :)
Dar într-o Biserică nu sunt numai savanți. Sunt mulți oameni obișnuiți pentru care un pelerinaj poate să însemne mult din punct de vedere spiritual. Nu este vorba neapărat că te duci să vezi minuni. Dacă un pelerinaj te ajută să te simți mai puternic și mai împăcat cu viața ta înseamnă că și-a îndeplinit rolul. Savanții găsesc alte lucruri în Biserică de care au ei nevoie. Este loc pentru toată lumea. :)

#25
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 UnSceptic, on 06 noiembrie 2012 - 11:26, said:

(m-as mira sa vad mari savanti catolici practicanti mergand in pelerinaje in locuri despre care se crede ca sfintii fac minuni si vindeca)!
Nu ai sa vezi niciun crestin in locuri unde "se zice ca" nu stiu care sfant (declarat sfant de tovarasii lui) a facut "minuni". Se duc doar cei care se autointituleaza crestini.
Crestinii stiu ca cea mai mare problema a omenirii este relatia cu Dumnezeu si posibilitatea de a fi trimis in iad pt o eternitate. Ei se roaga pt mantuire, nu pt cancer sau furunculi la subrat.
Cei care se duc in acele locuri si cu covorul din casa pt a fi "sfintit" :lol: nu sunt decat niste pacatosi care sunt angrenati intr-o doctrina falsa si care nu au nicio sansa la viata eterna. Si nici nu au ce sa faca.

#26
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 Ilvy, on 05 noiembrie 2012 - 17:32, said:

îl venerează pe Dumnezeu.
Cum sa venereze o fiinta imaginara? Aceeasi fiinta imaginara care ramâne complet impasibila în fata suferintei umane...amarâtilor, sunteti demni de mila! :console:

[ http://3.bp.blogspot.com/_SkzakxS4NyE/SdDOxiSu5xI/AAAAAAAABfw/NVOLAPI30g4/s400/Africa_poverty-383x480.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://2.bp.blogspot.com/-W8FBCFKdOwI/T5-5HLPvTDI/AAAAAAAAA9M/cjJQ3_0zrbs/s1600/Malnutrition-UNICEF-India.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://andrejkoymasky.com/mem/holocaust/04/corpses.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 Ilvy, on 06 noiembrie 2012 - 11:42, said:

Savanții găsesc alte lucruri în Biserică de care au ei nevoie.
Savantii tulburati psihic, caci cei sanatosi nu au ce sa caute într-o astfel de cladire! :console:

#27
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
E normal sa fie asa suferinta deoarece Dumnezeu uraste pe pacatosi si a blestemat lumea.
Aaaa, ca bisericile va spun altceva......treaba voastra sa-i credeti.

#28
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

 zexelica, on 07 noiembrie 2012 - 09:01, said:

E normal sa fie asa suferinta deoarece Dumnezeu uraste pe pacatosi si a blestemat lumea.
Minte creata, ce zeitate demonica ar pedepsi niste copii nevinovati?
Tu nu vezi ce tâmpenii scoti pe gura?

Macar în Bisericile traditionale mai poti întâlni ceva indivizi cultivati si inteligenti, în timp ce la protestanti gasesti un numar incomensurabil de fundamentalisti frustrati si inculti.

Edited by SophistiKat, 07 November 2012 - 13:12.


#29
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 Ilvy, on 05 noiembrie 2012 - 17:32, said:

Sigur că nu este nici un păcat să faci icoane. Arta este unul din mijloacele prin care oamenii îl venerează pe Dumnezeu. Dacă toți ar fi gândit ca stimabilul domn scripturist care de atâta cuvânt nu mai vede spiritul am fi mult mai săraci, nu am avea nici icoanele minunate pictate de artiștii ortodocși, nici frescele lui Michelangelo, nici sculpturile lui Bernini, nici multe altele. Nu ar exista nici catedralele gotice și nici bisericile baroce și nici cele bizantine iar creștinismul ar fi mult mai sărac și mai meschin. Frumusețea este de la Dumnezeu și omul poate să o creeze pentru a slăvi pe Dumnezeu.



Stimabile domnule scripturist, dacă ești așa un creștin grozav ocupă-te de păcatele tale proprii și lasă-i pe ceilalți în pace. Cum este cuvântul acela despre farisei? Este plină lumea de "creștini" care nu au altă treabă decât să arate cu degetul la ce greșesc alții și să dea lecții acolo unde nu le-a cerut nimeni părerea.


Tot ceva din Steinhardt, imi amintesc cum comenteaza undeva un fragment literar (cred), in tot cazul necunoscut mie, unde Bufonul aduce Divinitatii, ca obol, giumbuslucurile sale. Si tot Steinhardt ne arata ca nu e nimic rau in asta, fiecare aduce prinosul care-i sta la indemana, obolul cat de modest sau de jenant chiar, ce conteaza este intentia. Si vorba aia, ce a facut Michelangelo numai la categoria "oarecare" nu intra.

Foarte interesant si fragmentul preluat de Borges din Swedenborg (eu n-am citit o iota din S.) , unde pomeneste despre un filosof crestin, Melanchton, sau asa ceva, care ajunge in iad pentru ca din varianta sa de crestinism lipsea mila (sau omenia). Chiar interesanta, povestirea lui B, ne da mura-n gura, practic. E usor de citit, pentru ca merge pe motivul acela, al sufletelor ce nu cunosc linistea dupa moartea trupului si inca se cred pe Pamant, acasa la ele (vezi filmul Al saselea simt).

#30
Ilvy

Ilvy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 25.10.2012

 SophistiKat, on 06 noiembrie 2012 - 17:15, said:

Cum sa venereze o fiinta imaginara? Aceeasi fiinta imaginara care ramâne complet impasibila în fata suferintei umane...amarâtilor, sunteti demni de mila! Posted Image

[ http://3.bp.blogspot.com/_SkzakxS4NyE/SdDOxiSu5xI/AAAAAAAABfw/NVOLAPI30g4/s400/Africa_poverty-383x480.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://2.bp.blogspot.com/-W8FBCFKdOwI/T5-5HLPvTDI/AAAAAAAAA9M/cjJQ3_0zrbs/s1600/Malnutrition-UNICEF-India.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://andrejkoymasky.com/mem/holocaust/04/corpses.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Savantii tulburati psihic, caci cei sanatosi nu au ce sa caute într-o astfel de cladire! Posted Image

Este adevărat că suferința este o piedică pentru mulți să creadă în Dumnezeu. Dar nu există pe lume numai suferință ci și bucurie și fericire iar acestea apar atunci când oamenii nu uită că ei sunt făcuți după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Din păcate ei uită acest lucru mult prea des.

Poate că te grăbești puțin când faci astfel de afirmații. Eu așa cred. Este dreptul tău să nu crezi în Dumnezeu dar alții au dreptul să vadă lucrurile diferit și aceasta nu înseamnă că sunt tulburați psihic.

 zexelica, on 07 noiembrie 2012 - 09:01, said:

E normal sa fie asa suferinta deoarece Dumnezeu uraste pe pacatosi si a blestemat lumea.
Aaaa, ca bisericile va spun altceva......treaba voastra sa-i credeti.
Dumnezeu nu este ca niște oameni care citesc mult și înțeleg puțin. Nu a blestemat lumea pe care El a creat-o și nu urăște pe nimeni. Ura este arma oamenilor. Mai bine să iei o pauză de la citit Cuvântul și să numeri lumânări decât să spui astfel de prostii.

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 SophistiKat, on 07 noiembrie 2012 - 13:03, said:

Minte creata, ce zeitate demonica ar pedepsi niste copii nevinovati?
Tu nu vezi ce tâmpenii scoti pe gura?

Macar în Bisericile traditionale mai poti întâlni ceva indivizi cultivati si inteligenti, în timp ce la protestanti gasesti un numar incomensurabil de fundamentalisti frustrati si inculti.

Stimabila, eu nu vorbesc decat ce scrie in Biblie. Bisericile ascund ce scrie in functie de doctrina lor: ortodocsii si catolicii cu icoanele, Maria, fratii lui Isus, protestantii cu liberul arbitru, vorbirea in limbi, "minunile" pe care nu le demonstreaza nimeni, coana mare mincinoasa care a vorbit in biserica, branhanel cu sarpele si eva, etc....
Fiecare biserica are o poveste si niciuna nu recunoaste cand i se aduc versuri contrare.

Psalmi 5
5 Nebunii nu pot să stea în preajma ochilor Tăi; Tu urăşti pe cei ce fac fărădelegea,

Scrie? Scrie. Atunci mucles făceam.

Psalmi 58:3
Cei răi sînt stricaţi încă din pîntecele mamei lor, mincinoşii se rătăcesc odată cu ieşirea din pîntecele mamei lor.

Scrie ca si copiii pot fi nelegiuiti? Scrie. Aaaa, ca voua nu va convine.......

#32
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

 zexelica, on 07 noiembrie 2012 - 14:28, said:


Scrie ca si copiii pot fi nelegiuiti?  
cu ce-i nelegiuit un copil care n-apucă nici să prindă 3-4 înghiţituri de aer că gata, îi expiră timpul?

a putea fi nu e echivalent cu a fi musai

#33
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 gigel de hohenţolărn, on 07 noiembrie 2012 - 21:06, said:

cu ce-i nelegiuit un copil care n-apucă nici să prindă 3-4 înghiţituri de aer că gata, îi expiră timpul?

a putea fi nu e echivalent cu a fi musai

Stimabile, nelegiuirea nu e fata de ine sau alt om. Ci fata de Dumnezeu. iar toti am pacatuit odata cu nenea Adam, desi eu nu-l cunosc pe individ.

#34
orlandosorin

orlandosorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 26.03.2009

 Cutareasca, on 28 octombrie 2012 - 18:53, said:

Salutari, dragi forumisti!

Aici am gasit doar un fir inchis pe acest subiect, asa ca-l propun si eu acum.
Iata, sunt ortodoxa prin botez, dar de mai mult timp imi doresc sa-mi schimb confesiunea.
Oare ce este necesar pentru asta? Bunaoara trebuie nasi? (si trebuie sa fie un cuplu, ori ajunge o persoana, domn sau doamna? hazul e ca nu cunosc catolici deloc,nici ca simpli amici, dar de unde sa iau si parinti spirituali...)

Stiu, calea cea mai scurta e sa intreb la biserica, dar am gasit persoane (preoti adica) destul de plictisite in cele doua randuri cand am facut tentativa asta. La cel de-al doilea am insistat mai mult, dar la fiecare intrevedere (programata, dealtfel), parintele a avut alta atitudine decat precedenta, nu s-a facut nici un plan de actiune, a fost un fel de "la-la-la, mai vorbim, mai povestim, mai vedem"; cred ca nu am ales bine Posted Image, nu mi se pare in regula sa dureze ani de zile o convertire.

Multumesc pentru rabdarea de a citi postarea mea!

Inseamna ca inca nu te-ai convertit cu inima la BC. Adica inca nu esti convins. Si preotul respectiv a constatat asta intrucat vrand nevrand stie cel mai bine psihologie, din practica. Cand vei fi convins de ceea ce vrei atunci se va putea. In plan lumesc nu e nici un avantaj. Vei avea multe de tras si un drum lung de urmat. Nu e cala la secte sau ca la partide politice. Prin asta se vede seriozitatea BC. Este mai greu ca admiterea la facultate pe vremea lui tovarasul.

#35
Cutareasca

Cutareasca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 27.05.2010

 gigel de hohenţolărn, on 07 noiembrie 2012 - 21:06, said:

cu ce-i nelegiuit un copil care n-apucă nici să prindă 3-4 înghiţituri de aer că gata, îi expiră timpul?

a putea fi nu e echivalent cu a fi musai

Pai daca o luam ad-litteram, inseamna ca si chestia cu margaritarele si porcii inseamna ca in Biblie ni se spune sa nu ne ducem la ferma de porci purtand un colier de 10 sau 100 000 de Euro (habar n-am de preturi, imi dau cu parerea). Asa ca putem gasi niste grele pacate si la un fetus, daca tinem mortis.

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 orlandosorin, on 07 noiembrie 2012 - 23:26, said:

Nu e cala la secte sau ca la partide politice. Prin asta se vede seriozitatea BC. Este mai greu ca admiterea la facultate pe vremea lui tovarasul.
Tu ai avut macar curiozitatea sa citesti Biblia?

Marcu 16
15 Apoi le -a zis: ,,Duceţi-vă în toată lumea, şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.

Deci, de unde ai scos-o cu "seriozitatea" si greutatea admisiei? Ca din Scriptura nu rezulta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate