Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

OVERMAX OV-TB-09B

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#37
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
dupa cat timp de la achizitioanarea tabletei ai putut sa o returnezi ?

#38
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View PostIloveHp, on 28 noiembrie 2012 - 13:57, said:

dupa cat timp de la achizitioanarea tabletei ai putut sa o returnezi ?

Realul accepta schimbarea produsului defect cu altul bun, respectiv returnarea banilor in primele 30 de zile de la cumparare, peste 30 de zile trebuie mers pentru reparatie sau negatie la firma care are contractul de garantie.

Mi-a placut tableta, mai ales ca era gata rootata si nu as fi schimbat-o daca mi-ar fi mers pe 3G. Pontul cu PPP Widget l-am primit din pacate prea tarziu.

La tine in Setari jos de tot la Despre telefon scrie la fel ca in imaginea pe care am pus-o cu cateva posturi in urma sau ai alta versiune de soft? Multumesc pentru verificare.

#39
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006
Ai folosit pt conectare cablu otg? Ai verficat acest cablu? Otg nu merge la fel ca usb normal.
In alta ordine de idei.  Vrea cineva sa o vanda? Sau schimb+diferenta.

#40
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Posttdragomir, on 29 noiembrie 2012 - 19:42, said:

Ai folosit pt conectare cablu otg? Ai verficat acest cablu? Otg nu merge la fel ca usb normal.
In alta ordine de idei.  Vrea cineva sa o vanda? Sau schimb+diferenta.

Am incercat atat pe usb-ul normal cat si cu cablu OTG si nu a mers in nici-o varianta. Am incercat in total pe 3 tablete cu 4 modemuri diferite E173s-1, E173s-2, K3520z si K4510. K4510 a fost singurul la care s-a facut mount automat si am putut citi cardul de memorie, la restul se afisa SD card defect.
Ori era ceva cu SO al tabletei (de asta am pus mai sus poza si tot intreb de versiunea de SO) ori cu modemurile.
Din pacate nu am gasit nicaieri un sistem conectat la 3G sa vad eu cu ochii mei ce si cum si sa incerc si modemurile mele.

Edited by tradux, 30 November 2012 - 00:38.


#41
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006
Am citit inca o data ce s-a scris. Am patit acelasi lucru la o All.dro 4gb. Am incercat cu multe modemuri si vroia deloc pana cand am gasit um MF 637 care a mers. Am configurat manual apn si salvat. Dece mergea. Pentru ca era deblocat. Dupa un timp at a mers si unul MF 190 codat. sunt convins ca aici ai avut probleme.
sau poate ai uitat sa scoti PIN de la SIM. Adica nu-l ceara.
Ramane valabil anuntul de cumparare.

Salut

Edited by tdragomir, 30 November 2012 - 08:01.


#42
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006
Sau mai este o cauza.

Este posibil ca sa fie alterat fisierul provider.apk.
este responsabil de tot ce inseamna conexiune telefonica sau modem
pentru cunoscatori asta
adb shell mount -o remount,rw /dev/block/mmcblk0p5 /system
adb pull /system/app/TelephonyProvider.apk
adb pull  /system/app/Phone.apk
ren *.apk *.OLD
adb push TelephonyProvider.OLD /system/app/TelephonyProvider.OLD
adb push Phone.OLD /system/app/Phone.OLD
adb shell rm -r /system/app/TelephonyProvider.apk
adb shell rm -r  /system/app/Phone.apk
del *.OLD

daca este alterat adica s-a dezactivat functia telefonica nu merge decit pe wifi.

Multe tablete au aceasta funtie dezactivata si atunci nu merge niciun modem.
Stiu ca se poate descarca si instala ca funtie separata dar nu stiu exact de unde.
Amicul Googl ne poate ajuta.  Mai sap ca sa vad cum.

Ce ai luat cu 3g incorporat?


telefonyprovider aici,,   http://www.mediafire...hofs4t8m9zf  ,

Edited by tdragomir, 30 November 2012 - 09:05.


#43
mirondorelgl

mirondorelgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.06.2009
Vand  tableta overmax ov-tb-o9B.
MOTIV. -In vinerea neagra am luat un laptop pe card credit si vreau sa scap mai repede de rate
In general eu sunt multumit de tableta, la pretul de achizitie se misca f. bine.
Am folosit-o pe wifi cu un modem 3g router wireless zte mf60

#44
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
nu cred ca aceasta este o tableta care sa poate fi vanduta .

#45
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Posttdragomir, on 30 noiembrie 2012 - 07:57, said:

sunt convins ca aici ai avut probleme. sau poate ai uitat sa scoti PIN de la SIM. Adica nu-l ceara.

Multumesc foarte mult pentru implicare si ajutor. Intr-adevar modemurile sunt blocate pe Orange sau Vodafone, dar toate au pin-ul de la SIM dezactivat.

View Posttdragomir, on 30 noiembrie 2012 - 08:55, said:

Este posibil ca sa fie alterat fisierul provider.apk.
daca este alterat adica s-a dezactivat functia telefonica nu merge decit pe wifi.

Multe tablete au aceasta funtie dezactivata si atunci nu merge niciun modem.
Stiu ca se poate descarca si instala ca funtie separata dar nu stiu exact de unde.

telefonyprovider aici,,   http://www.mediafire...hofs4t8m9zf  ,

Multumesc pentru sugestii. Nu am stiut de functia aceasta si sigur nu am dezactivat-o eu constient. Oricum nu pe 3 tablete diferite. Si presupunand ca vreunul dintre programele instalate ar fi deranjat functia, oricum nu ar fi trebuit sa ramana dezactivata dupa factory reseturile pe care le-am dat de mai multe ori.
Inteleg ca apk-ul indicat reinstaleaza functia telephony provider dupa redenumirea si stergerea fisierelor care faceau initial respectiva functie, deci se poate rula fara grija pentru ca nu are ce sa strice.
Totusi dupa un factory reset se restaureaza chiar functia initiala care este scrisa in imaginea de sistem flashuita, cu conditia ca aceasta sa nu fie alterata, corect?

Din pacate nu mai am tableta ca sa probez nici telephonyprovider si nici cealalta apk pe care am gasit-o PPP Widget. Sper sa foloseasca altora care au probleme. Multumesc oricum pentru ajutor.

Tot cu referire la respectiva tableta Overmax, ai idee cum se poate instala functia bluetooth si cu adaptor BT USB ar functiona?

Tableta a venit din fabrica gata rootata, dar cu bootloader-ul blocat cred, orice am instalat pe ea (Busybox Free, Quick Boot, Reboot Recovery, ROM Toolbox, etc) nu a functionat ca sa ajung in menu-ul de recovery. Si nici nu am gasit combinatia de butoane care sa dea reboot cu recovery. Tableta are numai 2 butoane (Power si Home) si nu am gasit recomandari despre cum se intra in recovery, la celelalte tablete Overmax se foloseste si butonul de volum (care aici lipseste)
Ai idee cum se face asta?


View Posttdragomir, on 30 noiembrie 2012 - 08:55, said:

Ce ai luat cu 3g incorporat?
Am revenit la optiunea initiala pentru Samsung Note 10.1 N8000.

Edited by tradux, 30 November 2012 - 12:32.


#46
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
nimeni nu si-a instalat gta 3 sa vada cum ii merge ? eu nu inteleg ce are tableta sau jocul . daca dau la detalii mari tot la fel merge ca si la detalii mici , imi sacadeaza si nu inteleg dc ca tableta are toate cerintele cerute de joc .

#47
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006
Pt tradux
nu stiu sa fie ceva functinal cu bluetoot extern.
numai aplicatiile spuse nu au mers?
pt iloveHP
De crezi ca tableta nu poate fi vanduta?
pt mirondoregl
daca vrei sa o vinzi spune un pret.
te rog sa-spui daca merge pe 3g. daca nu incearca sa instalezi aplicatia de mai sus, si vezi daca merge. setarile pt apn le gasesti in aplicatia modemului pt pc.
sau la sa nr de tf la mail t2dragomir la g m a i l si te sun eu.

Edited by tdragomir, 02 December 2012 - 16:01.


#48
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Posttdragomir, on 02 decembrie 2012 - 15:57, said:

Pt tradux
numai aplicatiile spuse nu au mers?

Am spus ca aplicatiile respective nu au mers ca sa intru in reboot cu recovery, alte functii au fost OK. Nu am putut sa instalez nici CWM (Clock Work Mode) v5 sau v6, imi spunea ca nu imi recunoaste tableta si deci nu are versiune de instalare pentru ea. Nu am mers mai departe ca ma interesa 3G-ul ca prioritate.
Restul aplicatiilor au mers bine, inclusiv toate care cereau root.

In cazul in care nu gasesti de cumparat Overmax si chiar ti-o doresti tare, vezi ca tot la acelasi magazin de la care am cumparat eu (nu intentionez sa fac reclama) s-a intamplat sa vad astazi la promotie tableta GoClever A104 de 9" (cred ca este acelasi producator) + tastatura usb + husa.

Succes

#49
tdragomir

tdragomir

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 13.07.2006
Mersi de pont dar goclever are 512mb ram. o stiu nu sint incantat de asta. si vreau de 10"

#50
mirondorelgl

mirondorelgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.06.2009
VANDUT TABLETA

#51
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Posttradux, on 30 noiembrie 2012 - 00:21, said:

Am incercat atat pe usb-ul normal cat si cu cablu OTG si nu a mers in nici-o varianta. Am incercat in total pe 3 tablete cu 4 modemuri diferite E173s-1, E173s-2, K3520z si K4510. K4510 a fost singurul la care s-a facut mount automat si am putut citi cardul de memorie, la restul se afisa SD card defect.
Ori era ceva cu SO al tabletei (de asta am pus mai sus poza si tot intreb de versiunea de SO) ori cu modemurile.
Din pacate nu am gasit nicaieri un sistem conectat la 3G sa vad eu cu ochii mei ce si cum si sa incerc si modemurile mele.

Am avut ocazia sa probez cele 2 modemuri E173s-2 si K4510 mentionate mai sus pe o tableta GoClever noua cu 4.04 care era dovedita compatibila 3G cu alt modem. Din pacate nici unul dintre cele 2 modemuri ale mele nu a fost recunoscut de tableta (numai E173 era mentionat in lista de compatibilitati a tabletei) si am ajuns la concluzia ca ar putea fi din cauza faptului ca sunt blocate in reteua operatorului.
Deci exista o posibilitate ca nici tableta Overmax pe care am avut-o sa nu fi fost de vina, mai ales ca au fost mai multe persoane aici pe forum care au avut succes cu modemuri USB 3G.
Daca voi decoda vreodata modemurile si voi obtine o conexiune 3G, voi anunta aici pe forum ca sa stie cei interesati pe ce sa conteze exact.

#52
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
au trecut 2 zile de la termenul limita de returnare . oare mai pot sa fac ceva sa o returnez . nu sunt deloc multumit de ea la banii astia .

#53
iorgu10

iorgu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.09.2007
merge facut upgrade de la 4.0.3 la 4.2 ?!

#54
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Postiorgu10, on 11 decembrie 2012 - 15:56, said:

merge facut upgrade de la 4.0.3 la 4.2 ?!

Numai daca producatorul pune pe site o imagine "oficiala" pentru acesta upgrade, altfel se pierde garantia. Numai ca pana la 4.2 mai trebuie trecut prin pasii 4.04 si 4.1., deci cred ca asteptarile ar fi cam mari.

Din cate ma pricep eu, daca renunti la garantie, se poate face teoretic upgrade cu o imagine customizata de Android 4.2 facuta special de un developer pentru modelul acesta de Overmax ca s-o flashuiesti in aparat. Cam improbabil de gasit asa ceva, developerii hobisti internationali se ocupa de tabletele de serie foarte mare cu raspandire in toata lumea. Un astfel de job ia multe sute de ore de munca gratuita, plecand de la codurile originale de program ale fabricantului, dar numai daca acesta le pune la dispozitia comunitatii internationale de programatori. Iar daca mai sunt si drepturi de autor implicate, atunci nici o sansa.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate