Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

OVERMAX OV-TB-09B

- - - - -
  • Please log in to reply
97 replies to this topic

#1
CristinaYoana

CristinaYoana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2012
Mi-am cumparat tableta overmax ov-tb-o9B si nu reusesc sa-mi iau messenger-ul... ma poate ajuta cineva?

#2
terner

terner

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 02.06.2009

View PostCristinaYoana, on 28 octombrie 2012 - 18:20, said:

Mi-am cumparat tableta overmax ov-tb-o9B si nu reusesc sa-mi iau messenger-ul... ma poate ajuta cineva?

Nu se poate sa nu vezi ca mai este un topic dedicat!!! 100 de topicuri pentru o tableta de nimic. Scuzati supararea dar m-a enervat acel utilizator care tot o tinea pe a lui si ne recomanda prostia asta.

#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
faină capotă!  intra-n Google Play, si descarca acolo, ce client de Messenger vrei.

#4
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Era un topic cu adresa asta
forum.­softpedia.­com/­topic/­892911-­tableta-­tb-­overmax-­raportul-­pretcalitate-­satisfacator/­page__st__54
nu-l mai gasesc,l-a ascuns-sters cineva

#5
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Postcetane, on 02 noiembrie 2012 - 10:22, said:

Era un topic cu adresa asta
forum.­softpedia.­com/­topic/­892911-­tableta-­tb-­overmax-­raportul-­pretcalitate-­satisfacator/­page__st__54
nu-l mai gasesc,l-a ascuns-sters cineva

Subscriu si eu la aceasta postare, am cumparat o astfel de tableta Overmax (cu care am probleme) si topicul imi este de ajutor tehnic. Daca cineva a incalcat regulile forumului, trebuie pedepsit / blocat de catre admin si nu sters intregul topic. Deci rog adminul sa restaureze topicul cu stergerea posturilor necorespunzatoare cu politica site-ului. Multumesc!

#6
giorgionet

giorgionet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 20.01.2009

View Posttradux, on 03 noiembrie 2012 - 11:03, said:


Subscriu si eu la aceasta postare, am cumparat o astfel de tableta Overmax (cu care am probleme) si topicul imi este de ajutor tehnic. Daca cineva a incalcat regulile forumului, trebuie pedepsit / blocat de catre admin si nu sters intregul topic. Deci rog adminul sa restaureze topicul cu stergerea posturilor necorespunzatoare cu politica site-ului. Multumesc!

Ce probleme ai? As vrea sa cumpar si eu o astfel de tableta

#7
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Postgiorgionet, on 03 noiembrie 2012 - 15:41, said:

Ce probleme ai? As vrea sa cumpar si eu o astfel de tableta

Pai sunt 2 feluri de probleme cu care ma confrunt:
1. Caut sa fac sa mearga tableta cu un modem 3G USB pentru acces la internet si cu adaptor bluetooth pentru un receptor GPS, dar nu am gasit pana acum driverele necesare pentru Android
2. Acum cateva zile, la prima tableta a murit o parte din memoria interna si se reseta complet tot timpul, drept care m-am dus la magazinul de la care l-am luat si mi l-au schimbat cu altul nou. Am oscilat intre a cere banii si a primi alta tableta noua, pana la urma am optat pentru ultima varianta. Imi place tableta, pentru pretul platit gasesc ca are multe avantaje, deci mi-am asumat riscul pentru a doua oara. Fata de Samsungul de 10" N8000 cel mai nou, pe care il tintisem pana sa aflu despre Overmax, este de 4 ori mai ieftina, ceea ce este remarcabil.
Desi threadul celalalt a disparut, cred ca nu sunt singurul care a gasit ca tableta este livrata din fabrica gata rootata si fara prea multe balarii google sau retele sociale instalate.  Aceasta inseamna ca sunt bune sanse de a se bucura fiecare de oarecare privacy.
Rootarea poate fi verificata folosind Root Check din Play Store. Succes!

#8
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Poate sa ma ajute cineva, va rog, cu drivere generice sau specifice pentru Android 4.03 pentru modemuri 3G pe USB?
Am tot cautat pe net si pana acum nu am gasit nimic, nu imi este clar de ce este asa o problema, mai ales ca am inteles ca Android v4.x (ICS) ofera capabilitati pentru modemuri 3G externe. Daca stie cineva sa explice, este bine-venit! Iar sa ma si ajute, este cu atat mai bine primit :-)
La tableta mea scrie ca este pregatita pentru 3G si suporta modemuri externe conectate la USB. Totusi nu am gasit in SO driverele specifice despre care am citit pe net. Nu exclud posibilitatea sa nu ma fi uitat unde trebuie, un sfat ar fi bine-venit.
Eu n-am reusit sa ma conectez pe 3G, dar se pare ca altii aici pe forum au reusit cu anumite modemuri, asa cum era indicat pe threadul acela care a fost sters.
Ma intreb daca cei care au reusit s-au conectat cu modemul direct la portul USB sau au folosit un adaptor pentru portul mini-USB.
Multumesc anticipat pentru orice ajutor.

#9
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Rog pe cineva care a reusit sa se conecteze la internet folosind un modem 3G sa ne spuna cum a facut, ce modem a folosit, la care port usb l-a conectat (la cel mini-usb sau la cel usb normal), daca APN-ul s-a setat automat sau l-a setat manual, etc, etc
Multumiri anticipate!!!

#10
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View Posttradux, on 07 noiembrie 2012 - 00:44, said:

Rog pe cineva care a reusit sa se conecteze la internet folosind un modem 3G sa ne spuna cum a facut, ce modem a folosit, la care port usb l-a conectat (la cel mini-usb sau la cel usb normal), daca APN-ul s-a setat automat sau l-a setat manual, etc, etc
Multumiri anticipate!!!

Chiar nimeni, nici o idee....?

Parca reusise cineva sa se conecteze, dar era pe topicul acela care a fost sters si nu stiu cine era ca sa-l rog sa ne dea amanunte......

Edited by tradux, 09 November 2012 - 20:08.


#11
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006
Firma poloneza GoClever din acelasi oras Poznan ca si Overmax are o fabrica in China dupa cum se vede pe site-ul lor, iar Overmax pare sa fie o cooperare cu  GoClever. Modelul in discutie ar fi ceva apropiat de GoClever Tab A104.2, dar cu un procesor ceva mai nou, cu alta dispunere a butoanelor si conectorilor si echipare cu 1 usb normal + 1 mini-usb.

In manualul de update de la GoClever Tab A104.2 se explica cum se face verificarea compatibilitatii tabletei cu modemul 3G in Settings:  cu WiFi OFF se conecteaza modemul, se asteapta cca 1 minut si din Mobile networks se merge in Settings/Data usage/More..../Mobile networks/ si se pune Data enabled, iar mai departe se merge in Access points names/Settings/New APN/ si daca parametrii MCC si MNC apar setati  automat de catre retea (226 si respectiv 01 pt. Vodafone Romania), atunci modemul este compatibil cu tableta.
La mine vad ca nu merge nici un fel de modem, chiar dintre cele de pe lista de compaibilitati. Cum sunt la a doua tableta care se comporta la fel, inclin sa cred ca este ceva din softul sistemului de operare, de ex. lipsesc driverele de 3G sau altceva similar.

Edited by tradux, 10 November 2012 - 00:56.


#12
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
eu spre exemplu am bagat stickul de internet si s-a conectat fara nici o problema . pot sa zic ca sunt destul de multumit de aceasta tableta , doar ca ma enerveaza ca se incalzeste destul de tare . mai are cineva problema asta ?

#13
mirondorelgl

mirondorelgl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 14.06.2009
Ce model de stick ai folosit
La mine nu se incalzeste decat foarte putin, si trasa de ea

#14
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
modelul stick-ului este huawei e220 si este liber pe orice retea .

#15
cetane

cetane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 30.11.2010
Stick-ul meu de la RDS Huawei E173s-1 s-a conectat la net fara nici o setare anume , pur si simplu l-am bagat la usb, am asteptat cateva secunde si a aparut iconita de 3g si nivelul semnalului.Tableta o foloseste fiul meu de 10 ani si se lauda ieri in masina pe drumul dintre Timisoara si Caransebes , ca vede desene animate pe  youtube cu stick-ul de la RDS.
E o tableta buna dupa parerea mea,vede foarte bine filme pe filmehd si prinde o gramada de posturi tv cu sopcast (asta pe wifi) , singurul inconvenient este ca nu am reusit sa fac apel video cu yahoo messenger.

Edited by cetane, 10 November 2012 - 15:49.


#16
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
tu ai problema cu incalzirea tabletei?

#17
tradux

tradux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 29.01.2006

View PostIloveHp, on 10 noiembrie 2012 - 23:41, said:

tu ai problema cu incalzirea tabletei?

Si la mine se incalzeste pe spate in partea de jos in zona centrala, cred ca acolo este radiatorul procesorului. Ajunge cam la 45grd, nu cred ca este alarmant. Dar nici rece nu este. M-am jucat numai cu programe si backups, nu am pus filme, deci nu l-am solicitat prea tare.

Nu am mai pus mana pe alte tablete si nu stiu cat se incalzesc. Puterea aceea consumata din baterie trebuie totusi sa fie disipata pe undeva. Presupun ca unele modele cu procesoare de ultima ora au comsumul mai redus la procesor si deci mai putina caldura de disipat. Pana acum e bine, vom vedea la vara pe 40grd ambiant.

Edited by tradux, 11 November 2012 - 00:43.


#18
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 11.01.2011
Stati linistiti toate tabletele se incalzesc sau chiar ,,frig'' dar asta nu le afecteaza functionarea sau performantele , sint  calculate sa lucreze fara probleme la temperaturile alea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate