Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Cutie de viteze fara ulei.

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Este vorba despre o cutie de pe VW golf2 diesel (adc mi se pare ca scrie pe ea) care merge de aproximativ 5 luni fara ulei ( si cine stie cat inainte de asta). Azi mi-a dat cineva masina sa ma duc sa cumpar ceva piese si printre altele am luat si ulei de cutie  dar treaba e ca noi bagam pe o parte si el iesea pe alta parte mai exact  chiar pe unde e prinsa cutia de motor  in partea de jos paralel cu baia de ulei. Nu stiu bine dar mi se pare ca acolo e carterul si nu stiu daca are ce cauta uleiu de la cutie acolo.
Nelamurirea mea este urmatoarea:  ce se poate intampla? Crapa cutia adica se fisureaza sau se gripeaza pinioanele in ea ? De intrat in viteza intra la fel ca si atunci cand a cumparat-o cu un carait in marsalier.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Pai fara ulei se pote incinge peste limite pe suprafetele de contact si oricum se uzeaza mai repede decat fara ulei, asta e clar. Carait in marsarier daca angrenajul se invarteste in timp ce-l cuplezi (ceea ce indica o decuplare incompleta de la ambreiaj sau rulaj).

#3
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Pune ulei in ea si vezi cum se comporta.
Lipsa uleiului distruge cementarea de la rulmenti - incepe sa faca urit la turatii de peste 2000rpm (asta la inceput) dupa care ... se poate ajunge la a schimba cutia .

#4
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
Treaba e ca am pus ulei in ea si in secunda doi e pe jos .... curge  pe la cutie... sper sa fie doar un simering ceva,... de 5 luni de zile stiu ca masina a mers fara ulei in cutie si abia acuma sa aflat... la asa masina o reparatie  daca e ceva mai mult decat un simering costa undeva la 250-300 lei banuiesc si cam tot atat e si o cutie la  dezmembrari.... deci nu mai merita reparata.

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Pai trebuie sa te uiti pe dedesupt pe unde curge... sa nu fie pe la diferential & stuff sau sa nu fie lovita ori fisurata cutia fizic.

Edited by andreic, 24 October 2012 - 21:59.


#6
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
V-am zis in primul post pe unde curge ... probabil nu a-ti fost atenti. In partea de jos  chiar pe unde e prinsa cutia de motor ... paralel cu baia de ulei ... sa vad daca gasesc o poza sa o postez.

Edited by RazvanBV91, 24 October 2012 - 22:31.


#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
N-am fost atent, pai ala nu e practic capacul ampreajului ? Daca da inseaman ca simeringul dintre el si cutie e problema, normal ca nu are voie ulei sa intre la ambreiaj.

#8
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
De vina e simeringul de la priza de putere!
Dar pe acolo nu va curge tot uleiul din cutie!
Mai ramane destul ulei in cutie!

#9
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
[ http://i16.photobucket.com/albums/b21/g-ride77/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

daca dupa completarea facuta, masina s-a miscat de pe loc inseamna ca are ambreiajul foarte bun.

de ce zic asta? pentru ca sint sigur ca ai ridicat capota si completat printr-un gol de vizitare (dopul verde)...exact in zona in care e placa de presiune, ambreiajul....

daca nu ai dop cu furtun ca sa bagi ulei in cutie...

http://www.vwgolf-mk...ange050528.html

Edited by Evergreen, 24 October 2012 - 22:55.


#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,716
  • Înscris: 07.02.2003
Ha ha, asta ar fi tare de tot :)

#11
RazvanBV91

RazvanBV91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 05.05.2009
@andreic - La asta m-am gandit si eu ... un simering ceva ca nu are ce cauta ulei de la cutie acolo.

@Evergreen-  Exact  pe acolo  am bagat ulei Posted Image, ambreiajul este schimbat de ~un an. Preventiv  vorbeam si cu un mecanic la telefon in timp ce bagam ulei sa fim sigur ca  bagam unde trebuie.  Nelamurirea  noastra era dc curge pe la carter ca nu avea voie....

ps. Ever- mersi frumos pt site

Edited by RazvanBV91, 25 October 2012 - 09:04.


#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
1. am mai vazut citiva pina acum completind ulei la cutie in acest mod ;)
2. schimba mecanicul ;)

#13
ady_has

ady_has

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 17.11.2009
Totusi cinci luni fara ulei?Fiabila a naibi cutia .

#14
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
Cutia are ulei insa baga el ulei pe unde nu trebuia si de aia avea impresia ca pierde uleiul imediat ce il baga.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate