Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Apple iPad mini

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#37
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Andy, in timp ce tu scriai postul s-au mai vandul 5000 de iphonuri si 1000 de ipaduri pe undeva prin lume, deci ce fac se pare ca fac bine...

#38
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Da, exact ceea ce spuneam, din pacate reusesc sa minta oamenii si sa-i prosteasca.
Cati din aia 1000 ce au cumparat iPad stiau detaliile pe care le-am spus eu?

#39
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Probabil nici unul. Dar sinceri sa fim, pentru majoritatea oamenilor si a nevoilor lor, nu (cred ca) exista concurenta la IPad si IOS.

#40
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Aflam in cateva zile cat o sa coste si la noi ca din 26 se pot pre-comanda si la noi. Still... no retina, no $ from me.

Edited by medley, 23 October 2012 - 21:17.


#41
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
detinator de telefon mediocru de la apple si folosind 4s-ul fratiorului, nu prea pot sa compar IOs cu Android ! Orice telefon de la android ,si am butonat cateva dintre care ar merita mentionate S2,S3 si Note, nu au acel meniu "crisp" fluiditate in miscare , + ca e eyecandy cam tot ce tine de apple.

Una peste alta,viitorul telefon va fi tot de la apple,nu pentru performante neaparat cat pentru softul lor si programele ce le gasesc free de la ei.Daca tableta va veni la pret acceptabil sigur o voi lua .

#42
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In UK cel mai ieftin mini ii 269...mult mai scump ca si in us. Deci in EU va fi peste 300-320.

#43
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
312e in Elvetia si 329e pe la restul celor care le-au afisat deja, zice Zaone.

#44
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,121
  • Înscris: 25.02.2007

View PostAndyM, on 23 octombrie 2012 - 20:43, said:

Stiu, sunt pe aria Apple, aici ar trebui sa fiu cat de cat de partea Apple-ului, insa cu chestia asta m-au uimit cat de mincinosi pot fi, si cu ce tupeu incearca sa minta poporul, si ce-i cel mai trist e ca si reusesc asta.....
LEAKED Official Apple iPad Mini Promo Video
Nu prea mai reusesc. Uite si tu, ce mai zice lumea :)

#45
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Trebuie sa fii spalat pe creier de marketingul Apple sa cumperi ipad mini la pret aproape dublu fata de Nexus 7, in conditiile in care Nexusul e un device care chiar merita banul. Pe termen lung eu cred ca si-au dat cu firma in cap, pentru ca au atras atentia cumparatorilor la tablete de 7 inch, multi utilizatori care vor o tableta ca asa e moda nu vor mai merge pe ipad 4 ci vor lua Ipad mini ca e mai ieftin dar inca are marul pe el. Alti ultilizatori plecati la cumparaturi duce ceva ieftin vor ajunge probabil sa compare Nexus 7 cu Mini si daca pot trai fara logo-ul Apple, sigur vor prefera sa economiseasca vre-o 200E si sa ia Nexus.

#46
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Orice cumparator inteligent ar alege ipad 2 sau nexus 7, ipad mini are o rezolutie din 2010, sa nu mai spunem de produsul inutil macbook pro cu RD , intel hd 4000 la un pret pe care si americanii refuza sa-l creada.

Rezolutie, pret urias fata de nexus 7, banuiesc ca au contract cu oftalmologii americani.

#47
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Uite eu as lua Ipad mini. Deoarece Ipad 2,3,4 sunt prea mari pentru ce am eu nevoie. Plus ca in cazul meu ma enerveaza ca am ceva aplicatii cumparate pe care nu le mai folosesc. Acum Nexus 7 e in jur la 1200 ron, daca Ipad-ul ar fi pe la 1500(adica 329 euro), l-as alege cu siguranta.

#48
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
In Romania nu o sa vezi prea curand ipad-ul mini la 1500 de lei. In stilul clasic romanesc, pentru ca nu avem reprezentanta oficiala, reselerii isi vor trage partea. Ipad-ul normal se vinde la cel putin 100E in plus fata de ce gasesti la apple.de spre exemplu. mini-ul fiind produs nou va avea adaus din top.

#49
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Pai Ipad 3 cand l-au adus in Romania l-au adus la acelasi pret ca si in vest. Si acum pe apple.de e la 499 de euro iar la noi e 2200 ron. Plus ca suntem in primul val de la lansari.
In fine, om trai si om vedea.

#50
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
In afara de fanii hardcore, lumea gandeste pozitiv : nu are sens sa dai 329 de USD ( vorbim de cei din SUA ) pe o tableta cu o rezolutie de 1024x768 si cu un ppi de 126, cand ai alte tablete mai bune. ( ca la 7' te gandesti imediat la kindle hd, e-reader, browsing ).

Au folosit piesele de la ipad 2 , ipad 3 au ciopartit ecranul ( banca de organe ce mai ) si iata rezultatul. Problema este ca in martie ar putea sa anunte noul ipad mini cu o rezolutie mai buna, un procesor A6 X. Bine, pentru fanii apple nu ar fi o problema ...

#51
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Sincer Apple si-a pierdut viziunea odata cu Steve Jobs, iar evolutia actiunilor imediat dupa lansare spune multe. Nu vad de ce as da banii pe un produs prafuit (caracteristicile ecranului fata de Nexus7 de ex) cand pot lua mult mai ieftin ceva mai nou si mai bun. Decat daca sunt spalat la creier, asa cum sunt unii fani ai marului ...

#52
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View Postad-bloc, on 24 octombrie 2012 - 14:53, said:

In afara de fanii hardcore, lumea gandeste pozitiv : nu are sens sa dai 329 de USD ( vorbim de cei din SUA ) pe o tableta cu o rezolutie de 1024x768 si cu un ppi de 126 162(dar tot slaba e), cand ai alte tablete mai bune. ( ca la 7' te gandesti imediat la kindle hd, e-reader, browsing ).

Si iPad-ul era considerat scump la vremea sa.- zic unii.

Edited by medley, 24 October 2012 - 15:35.


#53
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
Medley ai auzit un wow la lansare, revolutie, noi orizonturi ? Nu observi ca si fanii apple s-au facut nevazuti, iar glumele la adresa noului ipad si macbook pro 13 RD cu intel hd 4000 nu se mai opresc si nu discutam de cei care dau din gura pe plaiurile mioritice, discutam de  aia care cumpara 70 % din productia apple.

Hai sa castigam bani cu noile adaptoare folosite la iphone 5, mai bagam si cablu audio - video la 49 de usd ( http://www.engadget....amera-hdmi-vga/) , iar vremurile se schimba, pana nu punem mana pe MS surface sa vedem ce poate ( poate intr-adevar este o tableta care nu se bazeaza pe aplicatii si este productiva ), pana nu pui mana pe un nexus 7, discutia este sterila.

Medley sper ca esti constient ca am doua adaptoare de 10 usd bucata care merg perfect ( hdmi si vga ) nu am cumparat vestitele adaptoare de la apple unde cablul costa greutatea in aur, mi-am amintit ca am avut o discutie cum este posibil ca un macbook sa nu aiba vga si hdmi. Uite ca au, dar la ce pret.

totusi sa salutam noul mini care pare cea mai buna oferta in SUA.

Edited by ad-bloc, 24 October 2012 - 15:58.


#54
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
Cred ca mai multi sunt fani ai unor produse Apple decat ai Apple. Adica eu sunt fan iPhone. iPad nu imi este util, iar iPad mini ma interesa doar daca venea cu o rezolutie mai buna.
MacBook de 13 este oricum cel mai bine vandut produs la acea diagonala asa ca RD este un plus pentru cei cu buget si rabdare pentru ecosistemul Apple.
Adaptoarele si cam orice accesoriu Apple a fost mereu scump, in general nejustificat, dar cum ai spus si tu, se gasesc alternative daca se cauta. Eu prefect accesoriile lor de exemplu, au functionat ok mereu, poate ca functioneaza la fel de bine si cele de la terti, dar asta cred ca depinde de fiecare buget sau nevoie.
Probabil ca exista tablete mai bune decat acest mini, sigur exista mai ieftine(daca nu chiar toate), dar nu cred ca Apple gandeste asa, ca nu ne prosteau pe toti daca erau cu bun-simt, asa cum tot le reprosam cu nu sunt.
La Surface ramane de vazut, cea cu RT, ca tot au aparat azi review-uri la ea, sunt cumpatate in cel mai bun caz. Iar cea cu Windows x84 nu se bate cu tableta(nici la complexitatea aplicatiilor, nici la pret), ci cu ultrabook-urile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate