Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Apple iPad mini

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#55
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
O mizerie iPad-ul asta mini. "Hai sa mai sugem niste bani de la fraieri cu un produs mai slab decat concurenta si cu 60-70% mai scump."

Edited by MadMike.Mitza, 24 October 2012 - 18:08.


#56
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 17.06.2010
Si care-i problema ta ce fac altii cu banii lor? ii iau de la tine din buzunar? nu, atunci? Daca aia sunt fraieri si dau banii pe asa ceva e fix problema lor, nu a ta.

#57
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View PostMadMike.Mitza, on 24 octombrie 2012 - 17:59, said:

O mizerie iPad-ul asta mini. "Hai sa mai sugem niste bani de la fraieri cu un produs mai slab decat concurenta si cu 60-70% mai scump."

iPad mini nu e in aceiasi categorie cu Nexus 7 si Galaxy Tab 2 ca pret?

Nu bagam in discutie petardele alea de tablete de la firme gen E-boda,evolio.

#58
MadMike.Mitza

MadMike.Mitza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,956
  • Înscris: 01.03.2006
Galaxy Tab 2 - 199$
Nexus 7 - 239$
iPad Mini - 329$

Mini-ul e cu cel putin o clasa peste celelalte in ceea ce priveste pretul si chiar nu inteleg de ce.

Edited by MadMike.Mitza, 24 October 2012 - 21:33.


#59
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,113
  • Înscris: 25.02.2007

View PostMadMike.Mitza, on 24 octombrie 2012 - 21:30, said:

Mini-ul e cu cel putin o clasa peste celelalte in ceea ce priveste pretul si chiar nu inteleg de ce.
Este inovativ :)

Cata lume poate sa ia o tableta mare si s-o faca mica ?
Totusi, daca-i ziceau iPad 2 mini cred ca suna mai bine.

#60
Gh3r0m

Gh3r0m

    Le Potato Master

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,981
  • Înscris: 14.04.2008

View PostMadMike.Mitza, on 24 octombrie 2012 - 21:30, said:

Galaxy Tab 2 - 199$
Nexus 7 - 239$
iPad Mini - 329$

Mini-ul e cu cel putin o clasa peste celelalte in ceea ce priveste pretul si chiar nu inteleg de ce.

Acum mi-am dat seama ca am comparat preturile la nexus 7 din romania cu pretul la mini din America :lol:

#61
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
The device will actually cost $329, a full 129 bucks more than both the high-resolution Amazon Kindle Fire and the base-level Google Nexus 7.

Pretty pricey, in other words, for a 7-inch tablet.


Apple had an opportunity to step on the throat of Amazon and Google, yet decided to rely on its brand and focus on (profit) margin.

Apple shares fell $20.67, or 3.3 percent, to close at $613.36 after the price was announced.

Ce imbecili...chiar aveau ocazia sa atraga o noua clientela! Daca-l puneau la $250, sau maxim 270, cei cu bugete mai reduse ar fi ales iPad-ul Mini în locul lui Nexus 7, Kindle Fire sau GT 2...ce naiba se întâmpla cu compania asta?

View PostMadMike.Mitza, on 24 octombrie 2012 - 17:59, said:

"Hai sa mai sugem niste bani de la fraieri cu un produs mai slab decat concurenta si cu 60-70% mai scump."
Exact! De data asta e escrocherie pe fata, dupa cum o subliniaza si jurnalistul cu sintagma "focus on profit"... Posted Image

View PosttheMisuser, on 24 octombrie 2012 - 21:48, said:

Este inovativ
Posted Image

Edited by SophistiKat, 24 October 2012 - 23:19.


#62
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
mi s-a parut geniala justificarea lui Tim Cook din earnings call.

Citez din memorie: "deci buey papagalilor, asa cum zicea si Steve, tabletele de 7 inch sunt niste rahaturi incredibile, niste mortaciuni obosite, niste putregaiuri fragmentate. Noi insa am creat tableta de 7.9 inchi (deci APROAPE 8 INCH!!), care este cu totul si cu totul ALTA LIGA pen'ca este cu 35.12345455% mai mare suprafata, buey frajerilor!"

Of Doamne... din pacate este o lege imuabila: orice companie ajunge in varf se crede invincibila si isi inventeaza propria realitate paralela.

#63
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004
Nu prea inteleg care problema cu thread-ul asta. E un thread unde sa ne plangem de apple sau sa discutam de ipad mini ?
Uite un review video comparativ intre nexus 7 si ipad mini. Calitatea ecranului de la mini - culori, contrast, luminozitate automata - este net superioara. Nexus 6 cu tot jelly bean si tot proiectul butter are inca lag la derularea unei pagini web, ceea ce este super jenant - asta fiind activitatea de baza pe o astfel de tableta. De aplicatii optimizate pentru tabletele android care lipsesc cu desavarsire sa mai vorbesc ?

Ma intreb cati de aici au folosit o tableta android de 7 inch. Este o diferenta majora de ex pe facebook intre 7 inch sau 7,7 ca la samsung. De ce ? Petru ca atunci cand deschizi un album de poze dimensiunea lor este cat a ecranului si fac utilizarea butoanelor de close si a comentariilor extrem de dificila. Parerea mea e ca o tableta ca sa fie confortabila pe net in astfel de situatii este de 7,5 inch minim.

http://www.idevice.r...etaliata-video/

Edited by tot_acelasi, 05 November 2012 - 15:36.


#64
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

View Posttot_acelasi, on 05 noiembrie 2012 - 15:33, said:

Nu prea inteleg care problema cu thread-ul asta. E un thread unde sa ne plangem de apple sau sa discutam de ipad mini ?
Problema este ca toate thread-urile despre Apple de pe forumul asta sunt pur si simplu infestate de indivizi frustrati care n-au nici in clin nici in maneca cu produsele Apple, nu le folosesc, nu le cumpara (de altfel majoritate nici nu au bani sa le cumpere), si care au ca singura preocupare sa vina aici ZILNIC si sa improaste cu noroi. De altfel improscatul cu noroi, strugurii acri si muritul caprei vecinului par a fi trasaturile de baza ale romanilor cam in toate domeniile. Asa ca forumul este cam parasit de adevaratii utilizatori de produse Apple.

Edited by Blomsfield, 05 November 2012 - 16:01.


#65
tot_acelasi

tot_acelasi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 16.08.2004

View PostBlomsfield, on 05 noiembrie 2012 - 16:01, said:

Problema este ca toate thread-urile despre Apple de pe forumul asta sunt pur si simplu infestate de indivizi frustrati care n-au nici in clin nici in maneca cu produsele Apple, nu le folosesc, nu le cumpara (de altfel majoritate nici nu au bani sa le cumpere), si care au ca singura preocupare sa vina aici ZILNIC si sa improaste cu noroi. De altfel improscatul cu noroi, strugurii acri si muritul caprei vecinului par a fi trasaturile de baza ale romanilor cam in toate domeniile. Asa ca forumul este cam parasit de adevaratii utilizatori de produse Apple.

Multumesc pentru informare, macar sa nu mai pierd vremea discutand in contrasens.

#66
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,192
  • Înscris: 13.07.2005
Si totusi, s-a "jucat" cineva cu iPad Mini ?
Putem avea un review obiectiv ?
La un pret de 16xx lei nu mi se pare foarte scump.
Si cum se apropie Sarbatorile de iarna si sotia ar cam avea nevoie de un device pentru navigare pe internet si citit diverse articole (acum se cam chinuie cu iPhone-ul, laptopul fiind mai incomod de utilizat pe canapea sau in deplasari), ma cam bate gandul sa-i fac o surpriza !

#67
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Posttot_acelasi, on 05 noiembrie 2012 - 15:33, said:

Ma intreb cati de aici au folosit o tableta android de 7 inch. Este o diferenta majora de ex pe facebook intre 7 inch sau 7,7 ca la samsung. De ce ? Petru ca atunci cand deschizi un album de poze dimensiunea lor este cat a ecranului si fac utilizarea butoanelor de close si a comentariilor extrem de dificila. Parerea mea e ca o tableta ca sa fie confortabila pe net in astfel de situatii este de 7,5 inch minim.
Esti complet pe dinafara. Eu am un Nexus 7 si aplicatia de facebook scaleaza corect orice album de poze. Si cat timp tu cauti butoanele de close, alti folosesc butonul "inapoi". Modul de introducere a comentariilor este absolut identic, nu inteleg ce ti se pare dificil. Deci practic la tine diferenta intre 7" si 7.5", raportata la butoane de close (probabil sunt cu 1 mm mai mari), este cruciala in inchiderea pozelor si introducerea de comentarii. Pfft.

Noroc ca te-au consultat cei de la Apple, altfel faceau tableta de 7.4", care este evident mai putin ideala decat cea de 7.9". Ma intreb cum de ai supravietuit pana acum fara aceasta tableta.

#68
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

View Postmarr, on 05 noiembrie 2012 - 19:44, said:

Si totusi, s-a "jucat" cineva cu iPad Mini ?
Putem avea un review obiectiv ?
La un pret de 16xx lei nu mi se pare foarte scump.
Si cum se apropie Sarbatorile de iarna si sotia ar cam avea nevoie de un device pentru navigare pe internet si citit diverse articole (acum se cam chinuie cu iPhone-ul, laptopul fiind mai incomod de utilizat pe canapea sau in deplasari), ma cam bate gandul sa-i fac o surpriza !
Uite un review corect (in engleza): http://www.theverge....pad-mini-review

Acelasi review in format video:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/04etiD8vSng?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Joshua Topolsky, autorul, nu este un fan Apple, foloseste drept telefon personal un Android, dar este unul dintre cei mai obiectivi bloggeri.

Edited by Blomsfield, 05 November 2012 - 20:10.


#69
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postglumetu, on 05 noiembrie 2012 - 19:58, said:


Esti complet pe dinafara. Eu am un Nexus 7 si aplicatia de facebook scaleaza corect orice album de poze. Si cat timp tu cauti butoanele de close, alti folosesc butonul "inapoi". Modul de introducere a comentariilor este absolut identic, nu inteleg ce ti se pare dificil. Deci practic la tine diferenta intre 7" si 7.5", raportata la butoane de close (probabil sunt cu 1 mm mai mari), este cruciala in inchiderea pozelor si introducerea de comentarii. Pfft.

Noroc ca te-au consultat cei de la Apple, altfel faceau tableta de 7.4", care este evident mai putin ideala decat cea de 7.9". Ma intreb cum de ai supravietuit pana acum fara aceasta tableta.

Tu nu mai ai nimic de rootat pe acasa? Nu ne lasati in pace in prostia noastra sa discutam despre deviceurile noastre scumpe si de rahat ?

#70
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
ce e ala RD de la mcbook pro? :D

#71
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005
M-am jucat eu cu el la Altex, mi-a placut. Chiar si asa fara retina. Ecranul a fost peste asteptarile pe care le aveam. Iau in calcul achizitionarea unuia, pe black. Este foarte usor si foarte subtire, si dupa ce m-am jucat cu nexus7-le unui coleg, cu Kindle Fire HD al altuia, principala diferentea o face pentru mine OS-ul, care pur si simplu functioneaza.

#72
Zoom

Zoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 10.09.2004
Am comparat un iPad mini cu un iPad din punct de vedere al mărimii ecranului. Pentru internet tot un ecran mare îmi place mai mult. Pe telefon mobil mai ai site-uri cu versiuni pentru el dar pe o tabletă navighezi pe pagini dedicate pentru ecrane mari așa că cu cît e mai mare cu atît mai bine, chiar dacă un mini e mai transportabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate