Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

LTE la Vodafone Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12295 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Servicii pe naiba; operatorii nu sint in stare sa-si faca un site ca lumea de unde sa mai ofere si nu stiu ce servicii fantastice? Trageti un ochi la Vodafone Live ("Navighează gratuit pe site-ul de mobil în Vodafone live!. Citește știri, descara jocuri, ascultă muzică, vizionează canale TV și videoclipuri și personalizează-ți telefonul cu tonuri de apel și poze."). Daca trageti un ochi si la cum se prezinta ... nu au nici o relevanta pentru oricine a vazut internet "adevarat" chiar si de departe.

Videotelefonie?! Exista din anii '30 si dupa cum s-a dovedit de curind e mai mult o problema sociala decit tehnologica, e un produs pe care lumea pur si simplu nu-l vrea. Mai venise Vodafone (cel mare) cu niste declaratii prin 2004-2007 ca o sa fie anul videotelephoniei, cu ceva aberant gen 40-50% venituri in plus din videotelefonie. Good luck with that.

#38
Gabyyy93

Gabyyy93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 17.12.2009

View Postf300, on 23 octombrie 2012 - 10:10, said:

Videotelefonie?! Exista din anii '30 si dupa cum s-a dovedit de curind e mai mult o problema sociala decit tehnologica, e un produs pe care lumea pur si simplu nu-l vrea. Mai venise Vodafone (cel mare) cu niste declaratii prin 2004-2007 ca o sa fie anul videotelephoniei, cu ceva aberant gen 40-50% venituri in plus din videotelefonie. Good luck with that.

Sincer mie imi place ideea videotelefoniei, atunci cand Cosmote a lansat reteaua 3G si minutele de apel video se scadeau din minutele de voce, preferam apelul video in schimbul celui clasic.
Ar fi 3 dezavantaje ale apelului video fata de cel vocal:
1.Nu toata lumea are telefon 3G ce are si camera video pentru apel video
2.Tariful pentru minutul de apel video este mai mare/nu sunt minute incluse in optiuni
3.Rezolutia imaginii transmise este foarte mica, si telefonul se incalzeste/consuma bateria mult mai repede ca la apelul clasic.

Insa ideea mi se pare foarte buna atunci cand vrei sa te vezi cu cel cu care conversezi.Posted Image

#39
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View PostSpeedo, on 23 octombrie 2012 - 10:10, said:

Nu trebuie sa gandesti pe modelul de business vechi, iar ei daca o fac gresesc.
Pentru anumite aplicatii nu se va contoriza traficul, sau va fi intr-o limita civilizata, etc.

Din pacate, n-ai sa vezi asa ceva la Vodafone, cel putin nu la Vodafone Romania. In Romania functioneaza filozofia "servicii cat mai putine pe bani cat mai multi". Vom vedea, vorba orbului, dar sunt convins ca preturile vor fi fantastice. E greu de crezut ca vor crea tarife decente, mai ales daca ceilalti operatori intarzie cu lansarea LTE-ului, fiind primii pe piata isi vor permite sa bage preturi nesimtite.

#40
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Mai e un dezavantaj al apelului video: In cazul in care-l cunosti pe cel cu care conversezi, ce nevoie mai ai sa-l vezi? Majoritatea apelurilor utilizatorilor sunt spre persoane care le au in agenda si le cunosc. Nu uita ca apelul video se desfasoara pe "speaker". Asta exclude automat conversatiile desfasurate in locuri publice sau confidentiale cand mai exista cineva langa tine.

#41
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Apelul video nu a prins pentru ca nici nu a fost promovat (tarife mai mici, minute incluse ...) si in plus in 3G caliatatea e mediocra. Ce mai trebuie mentionat e ca de ex. la Cosmote default apelul video e dezactivat, deci daca incerci sa suni pe cineva care nu a activat serviciul asta nu vei reusi chiar daca are telefon 3G si e in aria de acoperire 3G. Nu stiu cum e la Orange sau Vodafone ...

PS: Probabil in LTE va fi cu totul si cu totul alta poveste.

#42
crisstian

crisstian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 21.06.2004

View Postcosmin_m70, on 22 octombrie 2012 - 23:26, said:

Salutare!
Bine ca mi-am luat router si am INTERNET,subliniez INTERNET in toata casa,nu mizeria asta de Internet,fie el 3G,4G,5G,6G,7G.... 15G! Eu îi voi intampina cu o reziliere de contract in luna noiembrie! Pot s-o lanseze si pe ma-sa cu 15G si viteze de 1TB/sec,mi se rupe... conexiunea de Internetul lor ala imputit cu limitari pe toate planurile! Unde pielea ursului din padure,vor sa faca teste? La ei in Reprezentanta? Acolo este usor sa instaleze un NodeB,sa puna la dispozitia publicului doritor un device compatibil si sa faca teste! In Ploiesti,nu au clintit un surub de 2 ani la vreun NodeB,de unde 4G? Da,vor implementa si pe ma-sa in viitorul apropiat cu limitarile de rigoare,tot "un trafic rezonabil de X GB" va va astepta! Daca va convine sa dati bani aiurea la HOTII astia,este 100% alegerea voastra! Va entuziasmeaza 4G-ul? Cand sunt si se vor implementa sute de WI-FI-uri peste tot,voi va mai faceti abonamente la HOTI?
Giovanni Cracanatti del Zdranga mea,va urmari in stil ceausist,blocarea de porturi si limitarea traficului dupa consumarea GB "rezonabili"! Ma intreb eu,tot 128 Kb/sec vrea sa introduca in 4G?
Videocall se poate face si pe Skype,GRATIS,nu scump ca la Vodafone!
Concluzia: sa lanseze "neica" 4G ca ma voi uita la el cu gaura cu...lui! Abia astept sa faram modemul K4505 de asfalt in noiembrie cand rezilez JUGUL de 2 ani care mi-a mancat milioane de lei pentru 128 Kb/sec! HUO Vodafone! Sa dea falimentu' n voi!
Mesaj postat cu Internet UPC
Plecand de la raspunsul lui cosmin_m70 am si eu urmatoarea dilema.
Eu pe Orange cu un telefon Samsung Galaxy SII nu reusesc sa obtin viteze 3G+ de 10-14 Mbps, in schimb cu modemul da.
La Vodafone e tot asa? Nu discutam aici de nr de utilizatori coenctati la un releu, distanta fata de releu si multe alte tertipuri...
Fiindca daca nu sunt in stare acum sa ofere viteze 3G+ PE MOBIL (nu modem!) atunci in mod sigur n-au cum sa ofere viteze 4G pe mobil(repet, nu modem!).

#43
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012

View Postcrisstian, on 23 octombrie 2012 - 11:04, said:

Plecand de la raspunsul lui cosmin_m70 am si eu urmatoarea dilema.
Eu pe Orange cu un telefon Samsung Galaxy SII nu reusesc sa obtin viteze 3G+ de 10-14 Mbps, in schimb cu modemul da.
La Vodafone e tot asa? Nu discutam aici de nr de utilizatori coenctati la un releu, distanta fata de releu si multe alte tertipuri...
Fiindca daca nu sunt in stare acum sa ofere viteze 3G+ PE MOBIL (nu modem!) atunci in mod sigur n-au cum sa ofere viteze 4G pe mobil(repet, nu modem!).

Depinde și de recepția telefonului! În general unele telefoane stabilizează semnalul mai bine decât un modem! Dacă ai norocul să ai un telefon 3G dar care nu știe HSPA sau HSDPA, nu ai cum să prinzi acea viteză! Eu, spre exemplu, am un Wave575 care nu "știe" HSPA, deci sunt limitat de capacitatea telefonului la 3.6 Mbps (asta chiar dacă scrie 3G+ la puterea semnalului,3G+ însemnă viteze de până la 21.6mbps sau 14.4mbps și 3G de până la 14.4mbps sau 7.2mbps).

LE: Depinde și de ce parte ții telefonul în mână, antena internă, în cele mai multe cazuri, este poziționată lângă slot-ul SIM-ului.

Edited by CLaudiu1997, 23 October 2012 - 15:37.


#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcosmin_m70, on 22 octombrie 2012 - 23:26, said:

Salutare!
Bine ca mi-am luat router si am INTERNET,subliniez INTERNET in toata casa,nu mizeria asta de Internet,fie el 3G,4G,5G,6G,7G.... 15G! Eu îi voi intampina cu o reziliere de contract in luna noiembrie! Pot s-o lanseze si pe ma-sa cu 15G si viteze de 1TB/sec,mi se rupe... conexiunea de Internetul lor ala imputit cu limitari pe toate planurile! Unde pielea ursului din padure,vor sa faca teste? La ei in Reprezentanta? Acolo este usor sa instaleze un NodeB,sa puna la dispozitia publicului doritor un device compatibil si sa faca teste! In Ploiesti,nu au clintit un surub de 2 ani la vreun NodeB,de unde 4G? Da,vor implementa si pe ma-sa in viitorul apropiat cu limitarile de rigoare,tot "un trafic rezonabil de X GB" va va astepta! Daca va convine sa dati bani aiurea la HOTII astia,este 100% alegerea voastra! Va entuziasmeaza 4G-ul? Cand sunt si se vor implementa sute de WI-FI-uri peste tot,voi va mai faceti abonamente la HOTI?
Giovanni Cracanatti del Zdranga mea,va urmari in stil ceausist,blocarea de porturi si limitarea traficului dupa consumarea GB "rezonabili"! Ma intreb eu,tot 128 Kb/sec vrea sa introduca in 4G?
Videocall se poate face si pe Skype,GRATIS,nu scump ca la Vodafone!
Concluzia: sa lanseze "neica" 4G ca ma voi uita la el cu gaura cu...lui! Abia astept sa faram modemul K4505 de asfalt in noiembrie cand rezilez JUGUL de 2 ani care mi-a mancat milioane de lei pentru 128 Kb/sec! HUO Vodafone! Sa dea falimentu' n voi!
Mesaj postat cu Internet UPC


Eu bat cu mare drag pădurile şi să-mi bag pl. dacă am găsit wifi în pădure şi pe şosea!

View PostSpeedo, on 23 octombrie 2012 - 09:56, said:

Reteaua 4G nu va fi facuta pentru viteza, ci pentru servicii, asta trebuie sa intelegeti voi.

Nici un operator nu o sa va lase torentii pe acolo, in schimb o sa va ofere aplicatii video, TV online, streaming, face call, etc.

Bataia nu va fi pe viteza retelei ci pe content, vedeti modelul Google/Apple, operatorii incearca cu disperare sa nu ajunga strict carieri de biti.

Nici nu conteaza cine lanseaza primul reteaua LTE, tehnic vorbind, conteaza valoarea adaugata din ea.
Înţeleg punctul lor de vedere dar atâta timp cât un apel video pe Skype se aude mai bine şi are rezoluţie mai bună decât un apel video prin operator, perimiteţi-mi să mă c*c în contentul lor.

#45
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSpeedo, on 23 octombrie 2012 - 09:56, said:

in schimb o sa va ofere aplicatii video, TV online, streaming, face call, etc.

... cu acelasi mare succes ca si la lansarea 3G-ului, unde problema s-a pus exact asa - continut, nu biti.

View PostSpeedo, on 23 octombrie 2012 - 09:56, said:

operatorii incearca cu disperare sa nu ajunga strict carieri de biti.
Ce incearca sa ajunga si ce vor deveni de fapt - ISP-uri, sunt lucrurui total diferite.

View Postbenis, on 23 octombrie 2012 - 17:04, said:

atâta timp cât un apel video pe Skype se aude mai bine şi are rezoluţie mai bună decât un apel video prin operator, perimiteţi-mi să mă c*c în contentul lor.
Foarte bine zis.

#46
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu v-as contrazice...

Sa vedem daca ne uimesc cu ceva.

Sa devii carier de biti e o problema, banii sunt in alta parte, acum internetul este utilitate, la fel ca apa calda.

#47
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostSpeedo, on 23 octombrie 2012 - 17:44, said:

banii sunt in alta parte, acum internetul este utilitate, la fel ca apa calda.
Asa este. Vocea s-a ieftinit semnificativ, internetul mobil nu mai e asa scump ca acum niste ani, continut de calitate e greu de produs; practic nu exista un exemplu de operator caruia sa ii fi reusit miscarea. As zice ca din punct de vedere oportunitati de business au cam intrat in faza de platou Posted Image E interesant din ce servicii mai scoate operatorii bani multi.

#48
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai din faptul ca e carrier de biti, nu ? Sa nu iti imaginezi ca iti va da cineva trafic nelimitat la pret de nimic in viitorul apropiat ... Preturile se vor mentine destul de sus pentru traficul de date ca pana la urma si vocea va deveni tot o aplicatie peste IP, deci operatorul poate deveni ca o simpla teava. Nu ar fi exclus ca in LTE sa avem parte de preturi mai mari/MB fata de 3G, cel putin in prima faza, fiind catalogat ca un serviciu premium ...

#49
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postadrian001, on 23 octombrie 2012 - 19:39, said:

Pai din faptul ca e carrier de biti, nu ? Sa nu iti imaginezi ca iti va da cineva trafic nelimitat la pret de nimic in viitorul apropiat ... Preturile se vor mentine destul de sus pentru traficul de date ca pana la urma si vocea va deveni tot o aplicatie peste IP, deci operatorul poate deveni ca o simpla teava. Nu ar fi exclus ca in LTE sa avem parte de preturi mai mari/MB fata de 3G, cel putin in prima faza, fiind catalogat ca un serviciu premium ...

Dacă este mai scump, atunci pot să-l folosească operatorii pentru ei! Posted Image Oricum și 3g-ul este destul de scump, dar să-l mai scumpească atunci nu mai înseamnă necesitate, ci lux!Posted Image

#50
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Uite ce se întâmplă la englezi. Nişte limite ridicole pe care la viteze LTE le atingi în 5 minute, preţuri mari, fără variantă nelimitată. Pe de altă parte, o nouă tehnologie care ar putea creşte vitezele de transmisie de 10 ori.

Edited by wirespot, 24 October 2012 - 08:06.


#51
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Ai completa dreptate, cu planurile de date actuale e ca si cum ai avea Ferrari si in loc de rezervor o sticla de 2 litri de benzina. Ambalezi de 2 ori si adios combustibil. Dupa parerea mea, anuntul Vodafone e numai si numai marketing si laudarosenie, daca implementeaza tehnologia fara sa schimbe abonamentele, e complet inutila.
biogood, Vodafone NU a ieftenit planurile de date, ci dimpotriva. Daca acum 3 ani cumparai 500 MB trafic cu 3,99 euro/luna, acum aceeasi 500 MB costa 5,5 euro/luna cu obligativitate pe 1 an si 7 euro/luna fara. Unde mai pui ca la depasire e specula pe fata, in extraoptiune traficul ma costa 1,2 eurocenti/MB si in afara ei 20 eurocenti/MB.
Cu LTE parca ne-ar spune: "Pana acum iti ajungeau MB inclusi 3 saptamani? Am reparat asta, din 31 octombrie iti vor ajunge 3 zile"

#52
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Pe vremea lui Ceausescu am asteptat americanii sa vina sa ne salveze de comunisti....in zadar.
A venit Revolutia, s-a schimbat oranduirea, a venit Iliescu la putere.....am asteptat opozitia sa vina la putere sa schimbe ceva....in zadar.
La vodafone am asteptat 3G-ul sa schimbe ceva,  preturile au crescut in loc sa scada.... asteptari in zadar.

Romanul asteapta tot timpul ceva/pe cineva sa schimbe ceva, in loc sa ia atitudine si sa spuna ce vrea, in masa.....

Acum avem sperante de la LTE, care presimt ca vor fi ...

Edited by IP-XCENTRIC, 24 October 2012 - 09:32.


#53
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Un rol important il va avea ANRC si modul in care va supraveghea piata pentru a nu permite prioritizarea/limitarea serviciilor peste IP, asa cum VDF deja o face cu VoIP.

In USA, AT&T a limitat Face Call pe 3G iar FCC i-a sanctionat, dar odata cu lansarea LTE acest serviciu a fost oferit fara limitari.

In EU si USA este tendinta de a pastra internetul liber de reglementari, gandirea aceasta este promovata de generatorii de continut si useri in general, numai asa va exista o dezvoltare.
Carrier-ii de biti se opun, vor sa monetizeze si ei ceva din munca celor care fac continut, vor share plan, prioritizare, etc.

Avem LTE-ul, sa presupunem ca traim intr-o tara civilizata si ANRC vegheaza la interesul public, operatorii nu vor putea filtra nimic, dar pentru a pune o bariera traficului vor exista pachete de date.
Cred ca dincolo de aceste pachete de date ar putea sa apara optiuni (VAS) pe anumite servicii care sa aiba o limitare mult mai sus cu FUP (ex. optiunea Face Call, Youtube, TV, Facebook).

LTE nu este important pentru ca livreaza "viteza", este important pentru ca in aceeasi banda pot strecura mai multe servicii pentru mai multi useri, cresc adresabilitatea lor.
Viteza nu poate fi un "drive" pentru vanzarea LTE, dincolo de 1,5-2Mbps, experienta de browsing este identica.

Edited by Speedo, 24 October 2012 - 09:50.


#54
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu se mai numeşte ANRC de mult, ci ANCOM. Transformare care a fost foarte interesantă (citiţi şi articolele link-uite de acolo).

Având deci în vedere istoricul plin de şmecherii al acestei instituţii + faptul că pâinea operatorilor e în continuare vocea + faptul că ANCOM e o marionetă pentru operatori (după cum poate să vă spună oricine a apelat vreodată la ei pentru rezolvarea vreunei probleme cu un operator) = nu m-aş aştepta la prea multe de la ei. Instituţiile astea (ANCOM, ANPC, ANSPDCP) există doar cu numele, pentru a da bine la UE, şi eventual pentru a hărţui peştii mici. Operatorii mari se consideră deasupra lor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 1 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate