Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

LTE la Vodafone Romania

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
12285 replies to this topic

#19
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View PostGeorge_Catean, on 22 octombrie 2012 - 14:39, said:

Cred ca discutia ar trebui marcata ca si : Important. Reprezinta un eveniment major.

De acord.



- - - - - - - - - - - - - - -
Se mentiona in presa ca si Orange o sa aiba o conferinta pe la ora 15, dar dupa aproape o ora inca nu s-a aflat nimic. Probabil vor anunta si ei 4G-ul. Sau poate nu vor anunta nimic acum.

#20
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Pai nu zicea în anunt ca mai multe detalii pe 31 octombrie.

Oricum pentru mine știrea asta e apa de ploaie. Eu sunt in zona de acoperire 10 % a lui Vodafone, nu aia de 90 % ( Vezi Constanta, Pestera ).

Traiasca orange ca am deja 3G iar de la vodafone nici voce ( 2G )

Edited by request, 22 October 2012 - 15:08.


#21
CLaudiu1997

CLaudiu1997

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 22.01.2012
Oare putem solicita modem 4G pentru testare în magazinele Vodafone din orașele în care au 4G în stadiu de testare ? Rog user-ul Vodafone să ne clarifice cum stă treaba , asta dacă are informații.

#22
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
si eu sunt curios care e treaba cu aceasta 'testare' si ce presupune. sper sa clarifice cineva pe topic :)

#23
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postcopil_Cuminte19, on 22 octombrie 2012 - 14:45, said:

De acord.



- - - - - - - - - - - - - - -
Se mentiona in presa ca si Orange o sa aiba o conferinta pe la ora 15, dar dupa aproape o ora inca nu s-a aflat nimic. Probabil vor anunta si ei 4G-ul. Sau poate nu vor anunta nimic acum.

Au anunțat că de astăzi se pot efectua apeluri cu voce HD între România și Moldova! Mare știre!Posted Image Vor anunța probabil și ei în următoarele zile lansarea, cum ai zis și tu!Posted Image

Edited by vio73, 22 October 2012 - 16:49.


#24
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postcopil_Cuminte19, on 22 octombrie 2012 - 13:23, said:

Cum sa nu fie lumea interesata de 4G?!
Interes mare, dezamagire pe masura. Remember 3G.

Quote

Vodafone si-a lansat miercuri oferta de internet mobil ce promite viteze de transfer a datelor trei ori mai mari decat pana in prezent in retelele 3G, de pana la 21,6 Mbps pentru descarcare si 5,7 Mbps pentru incarcare, respectiv un abonament de 27 euro/luna (fara TVA), cu trafic initial lunar de 16 GB. Noile viteze de date mobile sunt posibile pentru inceput doar in anumite zone de afaceri si rezidentiale din Bucuresti. Vodafone o ia astfel inaintea Zapp, operator asteptat sa lanseze servicii similare in perioada urmatoare.

Modemul compatibil pentru noul abonament al Vodafone costa 19 euro (cu TVA)  pentru contractele incheiate pe o perioada de doi ani si 69 euro (cu TVA) pentru contractele pe un an. Traficul de date care depaseste 16 GB nu va fi taxat suplimentar, insa viteza corespunzatoare acestuia va fi de pana la 128 kbps download si 64 kbps upload. Noul abonament de Internet mobil si modemul de date compatibil vor fi diponibile initial in toate magazinele Vodafone din Bucuresti.
http://economie.hotn...7-euro-luna.htm

Pana vor deveni accesibile abonamentele visam frumos la cat mai multi G si la zeci de Mbps viteza.
Oricum nu costa nimic asa ca putem visa in continuare.

Edited by danutz1, 22 October 2012 - 17:36.


#25
cosmin_m70

cosmin_m70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 11.05.2012
Salutare!
Bine ca mi-am luat router si am INTERNET,subliniez INTERNET in toata casa,nu mizeria asta de Internet,fie el 3G,4G,5G,6G,7G.... 15G! Eu îi voi intampina cu o reziliere de contract in luna noiembrie! Pot s-o lanseze si pe ma-sa cu 15G si viteze de 1TB/sec,mi se rupe... conexiunea de Internetul lor ala imputit cu limitari pe toate planurile! Unde pielea ursului din padure,vor sa faca teste? La ei in Reprezentanta? Acolo este usor sa instaleze un NodeB,sa puna la dispozitia publicului doritor un device compatibil si sa faca teste! In Ploiesti,nu au clintit un surub de 2 ani la vreun NodeB,de unde 4G? Da,vor implementa si pe ma-sa in viitorul apropiat cu limitarile de rigoare,tot "un trafic rezonabil de X GB" va va astepta! Daca va convine sa dati bani aiurea la HOTII astia,este 100% alegerea voastra! Va entuziasmeaza 4G-ul? Cand sunt si se vor implementa sute de WI-FI-uri peste tot,voi va mai faceti abonamente la HOTI?
Giovanni Cracanatti del Zdranga mea,va urmari in stil ceausist,blocarea de porturi si limitarea traficului dupa consumarea GB "rezonabili"! Ma intreb eu,tot 128 Kb/sec vrea sa introduca in 4G?
Videocall se poate face si pe Skype,GRATIS,nu scump ca la Vodafone!
Concluzia: sa lanseze "neica" 4G ca ma voi uita la el cu gaura cu...lui! Abia astept sa faram modemul K4505 de asfalt in noiembrie cand rezilez JUGUL de 2 ani care mi-a mancat milioane de lei pentru 128 Kb/sec! HUO Vodafone! Sa dea falimentu' n voi!
Mesaj postat cu Internet UPC

#26
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Sunt curios ce vor folosi, banda de 1800 sau pe cea de 2100 MHz. Teoretic 1800 le-ar conferi acoperire şi penetrare mai bună. Cosmote, Orange şi Vodafone au şi 1800 şi 2100, Zapp are doar 2100, RDS doar 1800.

Bine, cei trei mari şi-au tras toţi bucăţi şi din 800, şi din 900, şi din 2600 MHz la licitaţia din septembrie (şi şi-au lărgit alocările din 1800). Problema e că versiunea de iPhone 5 comercializată în Europa nu ştie decât 850, 1800 şi 2100. Nicio versiune de iPhone 5 nu are suport de 2600. Despre 850 nu mi-e clar, Apple zice că e 850 dar pe de altă parte am auzit că ar merge pe benzile de 800(?).

Deci dacă operatorii români decid să meargă pe 2600 (aşa cum au făcut-o mulţi operatori europeni) ar fi o lovitură pentru Apple şi victorie pentru Samsung. Asta teoretic, că nu-s prea convins că oamenii vor prefera Galaxy în loc de iPhone doar pentru motivul LTE.

Edited by wirespot, 23 October 2012 - 00:23.


#27
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Vezi ca esti pe aratura destul de grav ...

1. 2100 Mhz nu pot fi folosit pentru LTE ca in Europa este didcat WCDMA-ului si nu poate face fiecare ce il in taie capul ca altfel am mai avea ioc posibilitate de roaming cu un singur terminal.
2. Zapp e doar cu numele, momentan este detinut de Cosmote care are o bucata din toate spectrele posibile ca sa zic asa.
3. RDS are 2100 Mhz si 900 Mhz, licenta de 900 Mhz intra in vigoare din 2014, deci pana atunci are implementat doar 2100 Mhz.
4. Terminalele LTE 850 ready nu pot functiona in LTE 800 si invers.

Operatorii roamani vor merge sigur si pe 2600 Mhz si pe 800 Mhz, ca doar nu au dat banii degeaba pe licenta ... lansarea pe 1800 Mhz e doar de demo ca sa zic asa.

#28
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Nokia Lumia 920 poate functiona pe toate frecventele 4G Network LTE 800 / 900 / 1800 / 2100 / 2600


#29
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostAlex-AR, on 22 octombrie 2012 - 12:33, said:

Foarte bine, insa cred ca se adreseaza celor care au bani. Ori fac ceva abonament pentru 4G care costa o groaza de bani. Ori vor creea o optiune de net cu multi GB, deoarece daca se tin de cuvat si vitezele acelea se ating vei consuma mb ca painea calda Posted Image.
A, si prima data ar fi frumos sa aiba acoperire 3G de calitate, iar apoi sa introduca 4G, asta se aplica pentru toti operatorii.
daca vrei multi gb trafic inclus, ar trebui sa compari si ofertele din alte tari cu retele lte vodafone, m-as mira ca odata cu upgradeul sa sara si traficul inclus la un 10gb cu 5 euro

#30
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
fac teste pentru 4G si vocea este varza in
anumite zone , sunt  penibili.

#31
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View Postdanutz1, on 22 octombrie 2012 - 17:35, said:

Interes mare, dezamagire pe masura. Remember 3G.

http://economie.hotn...7-euro-luna.htm

Pana vor deveni accesibile abonamentele visam frumos la cat mai multi G si la zeci de Mbps viteza.
Oricum nu costa nimic asa ca putem visa in continuare.

Nu vad relevanta articolului, poate traiesti in trecut. Articolul e din 2009, n-are treaba cu 4G-ul. Inainte de a emite ipoteze, trebuie sa vedem daca vor introduce abonamente nesimtite pentru 4G sau vor ramane aceleasi abonamente/extraoptiuni, care sunt acum in oferta. Nu vad de ce ar trebui sa ne taxeze in plus ca sa accesam 4G. Eu unul prefer sa raman pe 3G daca au de gand sa lanseze abonamente/extraoptiuni la pret halucinant pentru 4G. Nu stiu cati vor fi dispusi sa plateasca in plus pentru LTE in 5 orase sau cate or avea la inceput, cand nici 3G nu exista peste tot.

#32
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postcopil_Cuminte19, on 22 octombrie 2012 - 14:45, said:

De acord.
- - - - - - - - - - - - - - -
Se mentiona in presa ca si Orange o sa aiba o conferinta pe la ora 15, dar dupa aproape o ora inca nu s-a aflat nimic. Probabil vor anunta si ei 4G-ul. Sau poate nu vor anunta nimic acum.
Vor anunta pe moasa lor pe gheata , totul e o mascarada , calitate ioc in schimb preturi nesimtite !

#33
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View Postadrian001, on 23 octombrie 2012 - 00:49, said:

Operatorii roamani vor merge sigur si pe 2600 Mhz si pe 800 Mhz, ca doar nu au dat banii degeaba pe licenta ... lansarea pe 1800 Mhz e doar de demo ca sa zic asa.

Deci no LTE for iPhone, decât de demo. :) În fine, nu-i un capăt de ţară, Apple va implementa probabil la un moment dat şi suport de 2600, cel mai probabil în iPhone 6. Sau poate scoate o nouă variantă de 5 până atunci, deşi mă cam îndoiesc.

#34
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Reteaua 4G nu va fi facuta pentru viteza, ci pentru servicii, asta trebuie sa intelegeti voi.

Nici un operator nu o sa va lase torentii pe acolo, in schimb o sa va ofere aplicatii video, TV online, streaming, face call, etc.

Bataia nu va fi pe viteza retelei ci pe content, vedeti modelul Google/Apple, operatorii incearca cu disperare sa nu ajunga strict carieri de biti.

Nici nu conteaza cine lanseaza primul reteaua LTE, tehnic vorbind, conteaza valoarea adaugata din ea.

#35
nasol2008

nasol2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 06.06.2008

View PostSpeedo, on 23 octombrie 2012 - 09:56, said:

Reteaua 4G nu va fi facuta pentru viteza, ci pentru servicii, asta trebuie sa intelegeti voi.

Nici un operator nu o sa va lase torentii pe acolo, in schimb o sa va ofere aplicatii video, TV online, streaming, face call, etc.

Bataia nu va fi pe viteza retelei ci pe content, vedeti modelul Google/Apple, operatorii incearca cu disperare sa nu ajunga strict carieri de biti.

Nici nu conteaza cine lanseaza primul reteaua LTE, tehnic vorbind, conteaza valoarea adaugata din ea.

O fi facuta pentru servicii, dar cu extraoptiuni de 1 GB, e inutila. Faci stream la un film si adio trafic. Deci ori vin cu alte oferte care sa includa date nelimitate sau o gramada de "gigei" de trafic, ori utilizatorul nu va fi interesat deloc de serviciile pe care le vor oferi, pentru ca nu-s nebuni sa plateasca 1 MB cu 20 de centi dupa expirarea datelor incluse in abonament sau extraoptiuni.

#36
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Nu trebuie sa gandesti pe modelul de business vechi, iar ei daca o fac gresesc.
Pentru anumite aplicatii nu se va contoriza traficul, sau va fi intr-o limita civilizata, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate