Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 

ceva la ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
De vreo 2 zile asa, cand stau la birou am un perete alb in fata (in spatele monitorului). Cand ma uit exact in fata, pe masura ce imi misc ochiul, "vad" undeva mai in stanga asa, ceva mic si negru, un fel de punct, dar pe care nu il vad direct.. nu stiu cum sa zic, e ca si cand ma uit in fata, dar in stanga tot ii vad pe ceilalti colegi, dar mai vag.
deci pe masura ce imi misc ochiul acel ceva "mic si negru" se misca si el, eu ma uit inainte iar el e undeva mai in stanga.. daca ma uit mai spre stanga, se misca si el mai spre stanga

ati mai patit asta careva? de la ce poate fi? ma gandesc sa nu fie ceva chiar in ochi

asta numai la ochiul stang se intampla, daca mi-l acopar, si ma uit cu cel drept, nu apare acea chestie neagra (nu e mare, dar cand ma uit pe un fond deschis - perete alb, sau la cerul senin, se vede cand imi misc ochiul)

Mersi

#2
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Oftalmolog, nu? Oricum, pare sa nu faca parte dintre cele "9 simptome care te trimit la oftalmolog"

Edited by poadol, 18 October 2012 - 08:32.


#3
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
adica m-as incarca la pct.1 as zice
oricum, de vazut vad excelent, numai ca, cum am spus, ma deranjeaza usor acea umbra din partea stanga, care de fapt e foarte mica

e prima oara cand am "probleme" cu ochiul ca sa zic asa, sunt tratabile chestiile astea oare? adica va disparea urma aia mica si slaba, in timp?

Edited by Talkabout, 18 October 2012 - 09:00.


#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Chiar in ochi e. Multi au asa ceva. Nu stiu cum se numeste, sint niste dracovenii care plutesc in lichidul din interiorul ochiului. Cand misti ochiul, se misca si astea si uneori apar in campul vizual. Incearca sa le ignori. Uneori dispar singure, alterori reapar. Nu cred ca ai acea pata gri. O pata gri, constanta poate fi si de la cristalin. Daca se inrautateste, poate fi cataracta si e operabila prin extragerea cristalinului si introducerea unui cristalin artificial, dar aproape sigur nu e cazul la tine. Probabil ai acele chestii care plustesc in interior. Din nou, nu stiu cum se numesc, dar stiu ce sint. Multi oameni au. Mai apar, mai dispar. Poti sa-ti faci un control, sa verifice fundul de ochi si sa faci un test de presiune oculara. Daca faci asa ceva, vezi sa ceri sa-ti faca cu tun de aer si nu cu contact mecanic, doare ca naiba.


Si vezi ca ochii nu tin de ORL, ci de oftalmologie.

Edited by Ion_de_la_Raion, 18 October 2012 - 09:45.


#5
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
hai c-am mai cautat, se pare ca se numesc puncte Fudds, sau flocoane. la mine e ceva foarte mic dar oricum am sa merg la medic, pentru ca e cam deranjant uneori, mai ales ca la munca avem cam numai pereti albi
am auzit ca ar fi bun si Vitreoclar , dar nu-l iau de capul meu, am sa merg la medic intai

am inteles, ala cu tun de aer cum se face, si ce presupune?

Edited by Talkabout, 18 October 2012 - 09:47.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Iti trage cu un fel de aer comprimat in ochi si masoara tensiunea intraoculara. E mai bine decat sa te loveasca cu ceva mecanic, caz in care trebuie anestezie cu picaturi, poti sa nu mai vezi bine o zi si doare. Cu aer comprimat nu ai probleme, nu doare, nu necesita nici o pregatire prealabila, am facut si eu. Nu stiu cum se cheama aparatul, cred ca tonometru. Referitor la chestiile alea care plutesc, sint inofensive in principiu. Apar, dispar, plustesc in interiorul lichidului din ochi. Se mai dizolva, mai raman lipite de margine si nu le mai vezi, apar la oboseala. Desigur, tu ai putea sa ai si altceva. Trebuie un consult.

#7
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
deci.. am mai citit despre astea. oricum, eu miopie nu am, diabet nici atat, nicio alta afectiune.. as pune aceste flocoane pe seama oboselii, m-am culcat in ultima vreme cam tarziu si imi simteam ochii cum ca "nu mai pot"
sper sa dispara in timp

#8
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,691
  • Înscris: 20.09.2006
am inteles ca la unii a dat rezultate cu Vitreoxigen (niste tablete efervescente). oricum , sunt suplimente.. ma gandesc sa iau o tableta zilnic. intrebarea mea e, daca iau acest supliment, pot lua si Vizual Aktiv (http://www.eva.ro/sa...icol-37993.html) ?
interactioneaza, sau sunt probleme daca iau 2 feluri de suplimente (diferite)?

Mersi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate