Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Cine mi se alatura in cautarea unui job in strainatate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#55
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

Draga OP sau initiatoare cum se mai spune, am "cochetat" si eu cu ideea de plecare in strainatate timp de cativa ani buni, dupa terminarea facultatii, cand mi-am dat seama ca 1. In Romania nu prea gasesti de lucru. 2. Daca gasesti de lucru, se plateste cel mai probabil prost. 3. Traiul nostru in Romania este mult inferior celor din Vest ( din cauza raportului venituri/cheltuieli).

Stiam engleza, ceva franceza si italiana/spaniola cat de cat. Din pacate, pregatirea mea profesionala nu avea legatura cu IT-ul, ingineria, medicina si alte astfel de domenii la mare cautare pe piata muncii din Europa de Vest. In plus, nu eram deloc apropiat de rudele si cunostintele mele care locuiau prin Franta, Germania, Anglia.

Asa ca m-am gandit in felul urmator: decat sa o iau de la capat in alta tara, in alta cultura, unde probabil ca ma voi simti mai mult sau mai putin stingher, unde imi va fi greu sa-mi echivalez studiile foarte curand, voi fi probabil nevoit sa trag la munca de jos pentru un venit nu prea mare , unde voi avea probabil dificultati de adaptare, ce-ar fi sa reevaluez totul si sa renunt la aceste ganduri de plecare?

M-am decis sa raman in Romania, sa continuu munca in domeniul meu de pregatire socio-profesionala, sa ma perfectionez, sa devin mai bun in ceea ce fac, iar recompensele financiare vor veni si ele. Nu imediat, probabil vor mai trece 3-4-5 ani, poate chiar mai multi, pana voi ajunge la un salariu mai bun, dar pana atunci am ales sa-mi suplimentez veniturile din alte surse- al doilea job, munca de colaborare, diverse proiecte - sa incerc sa profit de oportunitatile oferite de piata

Eu zic ca e mult mai bine asa, decat sa pleci in necunoscut, sa o iei de la zero, mai ales avand in vedere cele mentionate in al doilea paragraf. Fiecare decide pentru el, nu e usor sa accepti realitatea dura din Romania dar trebuie sa iei in considerare toti factorii inainte de a face o mutare decisiva.

Asa am gandit si eu acum cativa ani, acum iti scriu din Londra. Nu uita ca anii pierduti nu ii mai recuperezi si poate asa regandesti situatia dupa alta scara de valori.

#56
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Poate ca tu ai avut rude, prieteni, cunostinte care te-au ajutat sa te integrezi, sa gasesti un loc de munca. Eu nu am avut asa ceva.
In plus, am facut niste ani de facultate, studii post-universitare, am muncit in domeniul meu de pregatire, nu puteam sa dau cu piciorul la tot si sa incep munca de jos in alta tara.  Pana imi echivalam eu studiile si gaseam un loc de munca in domeniul meu, mai trecea destul timp. Asta daca as fi reusit treaba asta.
Poate in IT sau medicina reusesti mai repede sa gasesti un loc de munca in Anglia. In alte domenii calificate, mai greu.

Edited by mirceaor, 13 February 2013 - 18:40.


#57
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Absolut corect. Am venit delegat, m-am adaptat, am decis. Nu as fi plecat din RO de buna voie deoarece si acolo m-am descurcat foarte bine.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

Draga OP sau initiatoare cum se mai spune, am "cochetat" si eu cu ideea de plecare in strainatate timp de cativa ani buni, dupa terminarea facultatii, cand mi-am dat seama ca 1. In Romania nu prea gasesti de lucru.
Dacă a găsi de lucru în România înseamnă a munci ca ospătar sau cărător de roabă, atunci da, în România găseşti de lucru. Încă sunt baştani care construiesc palate.
Dacă e vorba de alt domeniu decât IT (admin, webdesigner), atunci în România găseşti de lucru doar dacă ai o pilă sau dacă plăteşti nişte mii de euro intermediarului. Orice mare firmă are un astfel de intermediar.

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

2. Daca gasesti de lucru, se plateste cel mai probabil prost.
Corect: dacă găseşti de lucru se plăteşte prost. Care persoană câştigă 2.000 euro/lună fără să aibă o funcţie de conducere sau fără a fi politruc în vreo companie de stat?

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

3. Traiul nostru in Romania este mult inferior celor din Vest ( din cauza raportului venituri/cheltuieli).
Nu numai, mai sunt şi românii care contribuie la asta.

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

Stiam engleza, ceva franceza si italiana/spaniola cat de cat. Din pacate, pregatirea mea profesionala nu avea legatura cu IT-ul, ingineria, medicina si alte astfel de domenii la mare cautare pe piata muncii din Europa de Vest. In plus, nu eram deloc apropiat de rudele si cunostintele mele care locuiau prin Franta, Germania, Anglia.
Da, ochii care nu se văd se uită. Tipic românesc.

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

Asa ca m-am gandit in felul urmator: decat sa o iau de la capat in alta tara, in alta cultura, unde probabil ca ma voi simti mai mult sau mai putin stingher, unde imi va fi greu sa-mi echivalez studiile foarte curand, voi fi probabil nevoit sa trag la munca de jos pentru un venit nu prea mare , unde voi avea probabil dificultati de adaptare, ce-ar fi sa reevaluez totul si sa renunt la aceste ganduri de plecare?
Asta denotă că ţi-ai irosit nişte ani de viaţă degeaba; realizezi că nu poţi trăi decent în România şi nici dincolo nu poţi merge.

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

M-am decis sa raman in Romania, sa continuu munca in domeniul meu de pregatire socio-profesionala, sa ma perfectionez, sa devin mai bun in ceea ce fac, iar recompensele financiare vor veni si ele. Nu imediat, probabil vor mai trece 3-4-5 ani, poate chiar mai multi, pana voi ajunge la un salariu mai bun, dar pana atunci am ales sa-mi suplimentez veniturile din alte surse- al doilea job, munca de colaborare, diverse proiecte - sa incerc sa profit de oportunitatile oferite de piata
Dacă în România, după ce te perfecţionezi şi devii mai bun în ceea ce faci, nu poţi deveni patron, ci trebuie să apelezi la al doilea job, atunci chiar e tragic. Repet: păcat de anii din viaţă irosiţi prin studii. Atenţie: cursurile POSDRU nu înseamnă perfecţionare, ci spălare de bani.

View Postmirceaor, on 21 ianuarie 2013 - 13:40, said:

Eu zic ca e mult mai bine asa, decat sa pleci in necunoscut, sa o iei de la zero, mai ales avand in vedere cele mentionate in al doilea paragraf. Fiecare decide pentru el, nu e usor sa accepti realitatea dura din Romania dar trebuie sa iei in considerare toti factorii inainte de a face o mutare decisiva.
Oarecum ai dreptate, trebuie să rămână cineva pe aici care să hrănească statul cu taxe şi impozite.
Eşti un exemplu negativ perfect. Rămâi aici în continuare, perfecţionează-te şi caută-ţi şi al treilea job, pentru că trebuie să trăiască şi clica politică, şi politrucii, şi Mimi Stoica, şi Gigi Becali...

În domeniul în care lucrez eu (transporturi - nu ca şofer) ar trebui să am mare viitor în România. Însă singurul meu viitor e acela de a pleca din România.

View Postmirceaor, on 13 februarie 2013 - 18:38, said:

In plus, am facut niste ani de facultate, studii post-universitare, am muncit in domeniul meu de pregatire, nu puteam sa dau cu piciorul la tot si sa incep munca de jos in alta tara.  Pana imi echivalam eu studiile si gaseam un loc de munca in domeniul meu, mai trecea destul timp. Asta daca as fi reusit treaba asta.
Poate in IT sau medicina reusesti mai repede sa gasesti un loc de munca in Anglia. In alte domenii calificate, mai greu.
Mai bine dădeai cu piciorul la tot, chefuiai de adio într-un club cu trei gagici lângă tine, apoi plecai să-ţi faci viaţa în altă ţară imediat după ce terminai facultatea. Eu n-am făcut aşa şi regret amarnic.
Am văzut anunţuri de angajare în Hyeres pentru şoferi de autobuz şi autocar. Tot ce trebuie este un permis de conducere european şi atestatul (i-am uitat denumirea exactă); ghici ce - sunt bune cele româneşti. Nicidecum ani de facultate, studii, cursuri POSDRU şi alte abureli. Dacă şi ăsta este un job josnic, atunci înseamnă că românului îi e silă de muncă, vrea doar să fie şef şi să beneficieze de o liotă de slugi.

Edited by PSC, 17 March 2014 - 13:08.


#59
Walter_Alex

Walter_Alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 02.02.2014
Buna Roxana ,ai ajuns unde ti-ai propus,eu m-am gandit sa plec in Elvetia sau Franta ca asistent medical,dar sincer sa spun nu as pleca prin agentii,am vazut cati banii iti cer pt intermediere.Posted Image

#60
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostWalter_Alex, on 20 martie 2014 - 13:15, said:

am vazut cati banii iti cer pt intermediere.Posted Image

Oameni buni ... NU SE CER BANI PENTRU INTERMEDIERE.
Orice intermediar care cere bani de la ANGAJAT incearca doar sa faca bani pe spatele vostru. MEREU ... MEREU ... ANGAJATORUL e cel ce plateste TOATE comisioanele aferente.

Feriti-va de intermediarii care va cer bani!!!

#61
devclau

devclau

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.07.2015
Agentiile de recrutare mai mult te incurca, iti iau banii si te lasa cu ochii in soare. Si eu lucrez de cativa ani buni in strainatate si la inceput am facut aceleasi greseli cautand la diverse firme, diversi intermediari, care mai mult mi-au ingreunat viata si situatia. De ceva vreme incoace am descoperit cateva siteuri de anunturi unde se intalneste cererea cu oferta, practic vezi anunturile angajatorilor interesati de forta de munca. Cele mai actualizate oferte de locuri de munca in strainatate le-am gasit pe infomunca.ro

#62
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
.

Edited by avenirv, 06 July 2015 - 12:26.


#63
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 30.05.2015

View PostPSC, on 17 martie 2014 - 13:12, said:

Asta denotă că ţi-ai irosit nişte ani de viaţă degeaba; realizezi că nu poţi trăi decent în România şi nici dincolo nu poţi merge.

In cazul asta, ce e de facut?

Bun, ti-ai irosit niste ani din viata. Ce faci?

Mai ramai in tara si tragi in jug sau te duci in necunoscut si acolo, faci ce?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate