Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Cine mi se alatura in cautarea unui job in strainatate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
Roxana27Magda

Roxana27Magda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.10.2012
Salut!  
Imi doresc, la fel ca majoritatea romanilor un loc de munca care sa imi permita o viata decenta, motiv pentru care m-am decis sa incep o viata noua in strainatate. Din pacate cunostintele mele sunt prin Spania asa ca in momentul de fata nu au cum sa ma ajute cu un job deoarece economia Spaniei este in declin asa ca m-am decis sa caut loc de munca in tarile in care se vorbeste engleza sau franceza . Mentionez ca nu sunt nici inginer nici medic motiv pentru care este destul de greu, experienta am in domeniul serviciilor, managementului si varsa de 27 ani.
Agentiile de recrutare .......nu are rost sa deschid subiectul.
Mai este cineva in situatia mea? Fara ajutor din partea familiei/prietenilor ? Daca da eu propun sa ne ajutam reciproc pentru a putea duce o viata decenta

#2
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Si cum propui tu sa ne ''ajutam''? Nu inteleg la ce te referi !

#3
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Aplica si aici.

http://ec.europa.eu/...ome.jsp?lang=ro

#4
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Daca stii engleza ai sanse mari sa te angajezi si in Spania. Am o cunostinta care s-a angajat pe acolo printr-un program european (nu stiu care).

#5
Roxana27Magda

Roxana27Magda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.10.2012
Criistake si tu esti in cautarea unui loc de munca si nu ai ajutor din partea prietenilor ?  Ne putem sfatui, cine stie poate si plecam printr-o agentie impreuna sau ne facem curaj si plecam in strainatate.....ideea este ca imi doresc sa fiu platita astfel incat sa pot trai decent. In Romania cu un salar de 1.000 lei nu pot trai astfel incat sa imi platesc chiria, mancare, etc. Sunt dispusa sa ma angajez femeie de serviciu, ospatara, etc... insa sa am libertate cat de cat. Nu vreau loc de munca sa stau in casa sa am grije de un om in varsta sau de copii.

Multumesc Alexa32 . Zilnic sunt pe EURES si aplic la ce mi se pare ca s-ar potrivi cu ceea ce stiu sa fac insa pentru romani e cam greu sa te bage in seama.

Dan 84 stiu engleza avansat si spaniola incepator spre mediu . In ce domeniu s-a angajat?

#6
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

 dan84, on 14 octombrie 2012 - 18:57, said:

Daca stii engleza ai sanse mari sa te angajezi si in Spania. Am o cunostinta care s-a angajat pe acolo printr-un program european (nu stiu care).
Am fost acolo anul trecul. Rar gasesti vorbitori de engleza in Spania. Culmea e ca am lucrat la un hotel (langa Madrid) unde teoretic se vorbesc limbi straine, dar singurii vorbitori de limba engleza erau sefa de la aprovizionare si patronul hotelului. Eu am avut noroc de fratele meu, care l-a inceput imi era translator. Apoi usor-usor am invatat si eu spaniola si ma descurcam altfel. E greu in Spania la aceasta ora. E greu si pentru zecile sau sutele de mii de romani fara loc de munca, si care vorbesc spaniola.
Din ce stiu eu, la aceasta ora nici in Franta nu e foarte usor sa gasesti ceva de muncam.
Eu as recomanda tarile nordice, scandinave, unde chiar te ajuta limba engleza, foarte multi locuitori vorbind aceasta limba, si unde gaseti oferte de locuri de munca inclusiv pe la sediile AJOFM locale.

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Daca propuneai vreo insula exotica eram tentat.  In Europa nu merg decat ca turist...

#8
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
@Roxana27Magda ai pm.
@Venboteam sunt foarte putini vorbitori de limbi straine in Spania, dar tocmai asta poate fi un avantaj. Cu engleza si germana in turism te poti descurca bine pe coasta de sud a Spaniei in special Marbella, Gibraltar si Palma de Mallorca unde vin multi nemti si englezi in vacanta.

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Corect. Dar mai presus de toate trebuie sa stii spaniola, ca sa gasesti ceva de munca. Fii sigur ca exista in Spania romani sau alte natii care vorbesc spaniola (au invatat-o acolo) si mai vorbesc si alte limbi.
Daca apare un englez sau francez, nu vine nimeni la bucatarie, sau mai stiu eu unde sa se foloseasca de engleza ta.
Daca stii spaniola macar la nivel mediu si daca ai ceva studii de profil sau experienta, poti gasi ceva gen receptioner, chelner, ospatar... unde poti folosi limba engleza ca un avantaj.

#10
Roxana27Magda

Roxana27Magda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.10.2012
Si pana la urma toata lumea vrea sa ramana in ROMANIA? Nu mai sunt oameni care vor sa acumuleze noi experiente si sa duca o viata decenta  ?

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

 Roxana27Magda, on 14 octombrie 2012 - 21:39, said:

Si pana la urma toata lumea vrea sa ramana in ROMANIA?
Nu prea, de vreme ce mai mult de o treime din forta de munca e plecata...

#12
Roxana27Magda

Roxana27Magda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.10.2012
Se pare ca ai dreptate Karhu :) , eu inca mai sper

#13
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
eu nu stiu ce intelegi tu prin ajutor dar se pare ca nici macar nu stii ce vrei. sau e un anunt de matrimoniale? :D
asta este diferenta intre cei ce reusesc sa plece si sa se angajeze si cei ce incearca sa se regaseasca pe sine pe forumuri.

Edited by sqryn, 15 October 2012 - 14:36.


#14
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
E greu sa pleci din Romania cind nu ai pe nimeni in partea cealalta.  Prima problema e cazarea.  Dupa aia vin banii sa rezisti pina gasesti un job.  Informatiile sunt importante, ca le iei singur dupa net, forumuri, etc sau de la un romanas care e deja dincolo.  Acuma e si problema detasarii de negativisme care ti le arunca toti; te descurajeaza, asa ca trebuie sa le ignori, ca altfel ti se duce dorul de duca.
Totul e posibil, cred ca fata cauta pe cineva caruia sa i se alature in "aventura asta". E mai usor in doi, trei, group, etc.  Greu si cu oamenii, ca aia hotariti au plecat deja, mai ramin astia care cresc si le vine de duca, deci este un flux continuu.

#15
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
nu sunt negativisme, sunt chestii reale. una e sa vrei sa pleci asa, ca ai visat tu aseara, fara nici un plan sau destinatie prestabilita si alta e sa pleci undeva la sigur cu un job asigurat.
ia fa tu o statistica de pe topicurile astea de pe softpedia si vezi cam cati au reusit din cei ce au deschis topicuri de genul "as pleca dar nu stiu unde si nici nu stiu ce as vrea sa fac"
ca tot vorbesti de negativisme, era unul pe topicul de norvegia care dormea in masina si ramasese fara bani sperand sa se angajeze pe acolo. crezi ca in franta sau anglia te asteapta aia la granita si te intreaba cam ce vrei sa lucrezi ?
fara un job asigurat sau macar o cunostinta in tara respectiva sansele de reusita tind dramatic spre 0

Edited by sqryn, 17 October 2012 - 09:28.


#16
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
E o vorba din "popor":
" Atat timp cat nu stii unde vrei sa ajungi, nu ai cum sa te ratacesti!" :)

#17
flexis

flexis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 18.09.2011
sqryn, ai dreptate domnule, sa spui realitatea nu inseamna ca esti negativist, dar sa spui ceva negativ si sa nu dai si o solutie, atunci ramine numai negativul.  Asta am spus si eu, ca iti trebuie un loc unde sa tragi sau unde sa inchiriezi, sa ai bani pina gasesti de lucru si informatii ca sa stii la ce usa bati sa iei o mincare pe gratis, ajutor pentru chirie, ajutor daca esti bolnav, etc, chestii care sunt dreptul tau de european.  De ce sa iti fie rusine sa ceri un drept, nu e pomana.  Nu mai e Romania, este o republica bananiera fara industrie, sanatate, joburi, etc.  Unde dracul sa ne ducem sa traim?  In piata Universitatii poti latra mult si bine pina cazi jos ca nici un covrig nu iti da nimeni sa  maninci, si mai iei si niste pulane pe cap.  Sunt oameni aici care da, au un loc unde sa doarma, dar nu au servici, nu mai au ce minca, si atunci se gindesc s-o ia din loc.  Da solutii nene, ca sunt, daca nu, taci din gura ca rupi firul la topic.
Plecati, dar cu un plan si informatii!  Ala din Norvegia barem avea unde sa doarma in masina, eu mergeam in jurul garii la Paris ca noaptea se inchidea gara...deci stiu ce inseamna sa nu ai unde sa dormi, asa ca nu sfatuiesc pe nimeni sa plece fara o tinta bine pusa la punct.  Hai pace!

#18
Roxana27Magda

Roxana27Magda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.10.2012
Daca doream sa plec de nebuna in lumea larga nu ajungeam pe forum asta va pot spune sigur :) Sunt sigura ca nu toata lumea a plecat prin intermediul agentiilor sau nu au ajuns in Franta de exemplu si au avut semnat contractul de munca. De aceea am cerut ajutor si cine stie poate se mai gaseste 1-2 persoane care la fel au ceva bani adunati, si incearca sa faca ceva in viata . Faptul ca ai cateva sute de euro, poate 2-3.000 adunati nu inseamna ca poti trai in Ro. Bani acestia se duc la fel de repede in Ro ca in strainatate, insa la noi sansele sa iti gasesti un loc de munca cu un salar de minim 500 euro lunar sunt minime, si fara cei 500 nu ai sanse sa traiesti.
Legat de destinatie, stiind franceza si engleza nu cred ca am foarte mari posibilitati. Daca aveam habar de germana ma duceam in Germania sau Austria fiind si mai aproape de tara si in Germania m-am documentat si am vazut ca sunt chirii acceptabile , 250-400 euro in Nurnberg de exemplu.
Concluzia este ca astept sugestii din partea persoanelor cunoscatoare de situatie si dornice de a impartasi :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate