Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alcoolemie

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Buna ziua.Va rog frumos sa imi raspundeti la cateva intrebari.
Am fost oprit de politie conducand in stare de ebrietate.La alcool test, mi-a iesit 0,66g/L in aerul expirat.Am fost dus la spital pentru recoltarea de sange.Ma intereseaza ce se intampla in continuare dupa primirea rezultatelor?Este posibil, ca din probele de sange, sa am o alcoolemie mai mare?Daca da, ce patesc in cazul de fata?!Dosar penal?Permis anulat?Inchisoare cu suspendare?Amenda contraventionala?
Va rog frumos sa imi raspundeti cei care a-ti mai avut de-a face cu asa ceva! Va multumesc anticipat !
P.S : nu vreau lectii de viata, teorii sau stiu eu ce mai subiecte! Am niste intrebari la care va rog sa imi raspundeti strict la intrebari?
Stiu ca sunt vinovat, imi accep situatia, doar ca nu stiu ce se intampla in continuare.Va multumesc inca odata.

#2
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
in sange alcoolemia este, de obicei, mai mare decat in aerul expirat. Cam de doua ori mai mare. Oricum, la 0.66 in aerul expirat, sigur iese peste 0.8 in sange. Asta inseamna dosar penal, anularea permisului cu drept de re-examinare dupa 2 ani si, posibil, inchisoare cu suspendare. Nasol oricum.
Eu nu inteleg o chestie... e atat de greu sa iei taxiul cand iesi la club/bar/whatever? Acum ramai cu dosarul patat pe viata pentru un moft...

#3
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,375
  • Înscris: 28.09.2009
Daca in aerul expirat ai 0,66, atunci in sange ai dublu.
Probabil ca permisul o sa il ai suspendat pe o perioada de 3 luni, insa nu stiu daca poti sa dai examen pentru reducerea suspendarii la 1 luna.
Mai mult ca sigur o sa primesti si amenda.
Altceva...nu stiu ce sa zic.

@brainium
Nu credeam ca primeste chair asa mult. :D

Edited by eug3n92, 14 October 2012 - 14:23.


#4
Wzzz

Wzzz

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,712
  • Înscris: 10.05.2011
Cauta URGENT un avocat .

#5
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Precizez ca nu am primit niciun proces verbal , decat mi-au luat sange, si am dat o declaratie, ATAT! maine urmeaza sa ma intalnesc cu domnii politisti....insa, sunt in aer..totusi, de ce as putea face inchisoare?!?! nu am lovit pe nimeni si nimic, nu am facut pagube, nu nimic.eram singur in masina...STIU ca am gresit, si ca imi accept greseala,acum trebuie sa platesc, clar , pe viitor, n-o sa mai fac treaba asta...dar, intrebarea mea e simpla.Am facut ceea ce am facut...ce patesc?Cat timp nu pot conduce?Fac inchisoare?Primesc amenda?ce se intampla....

Si in cazul in care imi gasesc un avocat "bun"...ma poate scoate din rahatul asta?!?! cred ca nu prea mai e ceva de facut, nici cu avocati, cu nimic...sau?!

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
deci, in sange vei avea peste 0.8.
ti se va face dosar penal. risti de la 1 la 5 ani, plus ca permisul se anuleaza. vei putea da iar examen dupa ce va trece condamnarea, plus o perioada de incercare.

Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o îmbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseste cu închisoare de la unu la 5 ani.
Art.114. - (1) Anularea permisului de conducere se dispune în urmatoarele cazuri:
a) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva pentru o infractiune care a avut ca rezultat uciderea sau vatamarea corporala a unei persoane, savârsita ca urmare a nerespectarii regulilor de circulatie;
Posted Image titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art.85, art.86 alin.(2), art. 87 alin.(1), (2), (4) si (5), art.89 alin.(1) si (2), art.90 alin. (1) si art.92 alin.(3);
Sursa: codul rutier

partea buna, e ca daca nu ai deja cazier, vei primi un an cu suspendare, plus un an perioada de proba.

iti trebuie un avocat, ca sa fii sigur ca iei pedeapsa minima. nu de alta, dar daca te duci singur in fata judecatorului si te lamentezi ca nu ai facut nimic, mai dai si de un judecator care nu a dormit noaptea bine, te trezesti ca-ti da cu executare.

Edited by slai, 14 October 2012 - 15:01.


#7
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Am inteles ! Mii de multumiri. Este cel mai clar raspuns care l-am primit !
Deci , ma pun sa caut avocati...care au mai avut "cazuri" dinastea.
Nu imi vine sa cred, jur, ce legi avem..eu ca-s baut la volan si NU AM facut nimic, nu am dat in cap nimanui, n-am ranit pe nimeni, n-am produs nicio paguba, pot face inchisoare, iar cel care violeaza...sau omoara persoane..."scapa" cu suspendare.
Stiu o cunostinta, care dintr-un accident au rezultat 5 MORTI (nu el era de vina ! ) nu a facut inchisoare...iar eu ca am fost beat la volan, fac inchisoare....cam aiurea !
Oricum multumesc ptr timpul acordat si pentru raspunsuri ! Stima!

#8
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

Quote

Daca in aerul expirat ai 0,66, atunci in sange ai dublu.
Depinde de momentul consumului de bauturi alcoolice,de tipul acestora,de constitutia fizica,de alimentele ingerate etc....poate alcoolemia se afla pe curba descrescatoare,si atunci poate este mai mica de 0,8.

Quote

Precizez ca nu am primit niciun proces verbal , decat mi-au luat sange, si am dat o declaratie, ATAT!
Pentru faptele care sunt prevazute ca infractiuni se intocmeste dosar penal nu proces verbal.

Quote

nu am lovit pe nimeni si nimic, nu am facut pagube, nu nimic.eram singur in masina.
Este o infractiune de pericol, nu de rezultat.Bineinteles se tine seama si de urmari,dar se valorifica la nivel de individualizare.

Quote

Am facut ceea ce am facut...ce patesc?
Esti recompensat cu un dosar penal.

Quote

Cat timp nu pot conduce?
Pana la solutionare sigur nu poti,eventual si dupa!

Quote

Fac inchisoare?
Greu de crezut.

Quote

Primesc amenda?
Cel mai probabil.

Quote

Si in cazul in care imi gasesc un avocat "bun"...ma poate scoate din rahatul asta?!?! cred ca nu prea mai e ceva de facut, nici cu avocati, cu nimic...sau?!

Depinde ce intelegi prin "scos".
Daca dosarul ajunge in instanta,ceri procedura pe art 320.

Edited by sebannu1, 14 October 2012 - 15:13.


#9
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
@ user Sebannu1 : MARE MULTUMIRE!
prin "scos" ma refer, ce as putea patit la nivelul minim...adica, ce e mai putin rau, la asta marefer.

#10
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010

View Posteug3n92, on 14 octombrie 2012 - 14:16, said:

Daca in aerul expirat ai 0,66, atunci in sange ai dublu.
Probabil ca permisul o sa il ai suspendat pe o perioada de 3 luni, insa nu stiu daca poti sa dai examen pentru reducerea suspendarii la 1 luna.
Mai mult ca sigur o sa primesti si amenda.
Altceva...nu stiu ce sa zic.

@brainium
Nu credeam ca primeste chair asa mult. Posted Image

Ce am spus sus se aplica la alcool peste 0.8 in sange :) Ce spui tu e doar pentru sub 0.8 :)

#11
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostSixtyNine, on 14 octombrie 2012 - 14:56, said:

NU AM facut nimic
Nu ai facut nimic pentru ca te-a prins !
Spui ca iti accepti vina dar vrei sa nu fii pedepsit si daca se poate sa conduci si in continuare.
Eu unul sunt cel mai mare dusman al alcoolului la volan si mi-as dori sa nu se intample asta.
Ontopic , risti ce a spus Brainium.

Edited by mihai!, 14 October 2012 - 15:45.


#12
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008

View PostSixtyNine, on 14 octombrie 2012 - 14:56, said:

Nu imi vine sa cred, jur, ce legi avem..eu ca-s baut la volan si NU AM facut nimic, nu am dat in cap nimanui, n-am ranit pe nimeni, n-am produs nicio paguba, pot face inchisoare, iar cel care violeaza...sau omoara persoane..."scapa" cu suspendare.
Stiu o cunostinta, care dintr-un accident au rezultat 5 MORTI (nu el era de vina ! ) nu a facut inchisoare...iar eu ca am fost beat la volan, fac inchisoare....cam aiurea !


Vai de steaua ta de inconstient.. Pai ba desteptule, ce tot o dai sus si tare ca n'ai facut nimic si avem legi proaste in Romania. Din cauza unora ca tine mor oameni nevinovati, ca intri tu in ei si ii omori fara ca ei sa fi avut vreo vina.  Aveai in sange peste 0.8.
Daca tot ai comis'o, macar taci drq din gura si accepta'ti vina.

Edited by shadowgign2, 14 October 2012 - 17:47.


#13
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Eu odata am patit-o sa merg beat, da cum mi s-a intamplat! Am baut ziua, si seara a intervenit ceva! Implicat in firul actiunii, pe la jumatatea drumului m-a lovit ca eram beat beat nu ca beat! Am mers mai departe, ce sa fac!

View PostSixtyNine, on 14 octombrie 2012 - 14:56, said:

Am inteles ! Mii de multumiri. Este cel mai clar raspuns care l-am primit !
Deci , ma pun sa caut avocati...care au mai avut "cazuri" dinastea.
Nu imi vine sa cred, jur, ce legi avem..eu ca-s baut la volan si NU AM facut nimic, nu am dat in cap nimanui, n-am ranit pe nimeni, n-am produs nicio paguba, pot face inchisoare, iar cel care violeaza...sau omoara persoane..."scapa" cu suspendare.
Stiu o cunostinta, care dintr-un accident au rezultat 5 MORTI (nu el era de vina ! ) nu a facut inchisoare...iar eu ca am fost beat la volan, fac inchisoare....cam aiurea !
Oricum multumesc ptr timpul acordat si pentru raspunsuri ! Stima!

In puscarie nu intri, vei primi 2 ani cu suspendare, asta dupa 3 ani de cercetari penale!
*In timpul cercetarii si urmaririi penale, nu ai dreptul de a conduce daca ai fost beat, sau daca ai facut accident cu trenul!

Sentinta va adauga 5 ani de interzicere a dreptului de a conduce, si dupa inca un an conform regulamentului rutier, vei putea incepe iar scoala. Probabil la pensie iti vei redobandi carnetul!

Vezi sa nu te puna dracu sa mergi fara permis, ca faci 5 ani ca popa! Si fereste-te de boacane, daca mai faci o alta infractiune, se aduna si faci puscarie si pt asta cu carnetul!
........
Daca calcai un om, ca Huidu, ala a luat 3 ani cu suspendare, tu beat fiind, luai 5 pe care ii si facei, vezi Shobby de la Codul Penal.
.......
Acum inafara unui avocat nu mai ai ce sa faci! Baietii baga un ban la imleu sa le ia mai putin sange, sa nu se valideze, etc!

Edited by Josef_Mengele, 16 October 2012 - 02:00.


#14
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Buna.Revin cu detalii proaspete.Tocmai am primit analizele de la IML...E mai grav decat ma gandeam.In sange mi-a iesit 1.45 din prima proba si 1.30 din a2a...Care e valoarea care se ia in considerare?Se face media?...si cel mai important, ce e de facut in continuare?!
Am fost la politie,m-am interesat, am dosar penal,dar mai multe detalii nu mi-au dat?Va rog sa-mi raspundeti DOAR cei care stiti ce urmeaza sa se intample.Va multumesc.

#15
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
politia va trimite dosarul la procuror. cand au chef. procurorul la judecator. cand are chef. mai stai pe capul lor, daca vrei sa nu te uite. asta'i viata...
nu uita sa-ti cauti avocat.

#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Cat priveste alcoolemia, valabila e prima! Se iau doua probe pt a stabili daca urca sau este in scadere! Oricum, nu are importanta cat e!

Dureaza minim 6 luni maxim 3 ani pt a fi trimis in judecata! Stai linistit, atata doar, vinde-ti masina si invata-te fara!

#17
SixtyNine

SixtyNine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 14.10.2012
Multumesc ptr raspunsuri.

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Fratica, erai muci, sa moara Bibi. Cat dracu ai baut? Cred ca pot sa machesc linistit cu tine, nu ma faci de ras.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate