Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Cocosii isi pierd penele din coada...

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Multumesc mult pentru lamuriri! M-am mai linistit, ca auzisem niste chesti urate despre intoxicatii cu vitamine. Pare comic  ca fac atatea discutii pentru trei pasari si alea de 400 g cand aici oamenii discuta de hranirea a sute sau mii. Se pare ca de aici si problema mea, nimeni nu s-a gandit sa scoata un furaj pentru gaina ca animal de companie... Principiul pare sa fie acelasi dar cantitatile ridica probleme. Oare Iulia Albu cu ce o hrani gaina ei?
Multumesc mult, inca o data, domnule Horea66!

#20
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
1. Il chema Horia, nu Horea...horea a fost ala tras pe roata.
2. E greu ca o pasare care traieste libera si mananca de toate sa aiba alta problema decat o boala sau pur si simplu naparlirea sezoniera naturala.
3. Lasa ma nene prostiile alea cu soia extrudata, in, mei si alte tampenii.
  Traiesc pasarile cu porumb si ce mai fac ele rost ...bine merci, iti pierzi timpul si risti sa le faci mai mult rau.
Da-le , daca tot vrei sa le dai mancare "buna", o hrana pentru gaini, eventual ouatoare, si in rest porumb si resturi , iarba si ce mai gasesc ele pe acolo... Furajul il vor manca ele, sau nu, cand si cum au chef... iti spun eu ca vor manca 90% porumb si resturi care sunt mult mai atractive decat prostiile alea pe care le amesteci tu acolo...

CA sa produca cineva hrana pt gaini de companie trebuie sa existe piata, nebuni sunt multi pe lumea asta insa nu atat de multi cat iti place tie sa crezi ;) esti rara avis, adica...

#21
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Imi cer scuze pentru greseala; acum trebuie sa vin cu mielul! 
Recunosc ca sunt ignorant in cresterea gainilor, deaceea si sunt aici, ca sa invat. Sunt ele libere dar curte e mica; daca scad terasa, foisorul, iazul, aleia  si ce mai am eu acolo nu mai ramane mare lucru.  Asa ca nu prea manancau ele de toate, ceva iarba si cam atat. Deh, curte de orasan.
Si mentalitate la fel. M-am alertat ca naparlesc de mult timp si mult. Baiatul a ramas fara coada, si arata de zici ca a iesit din etuva. Si nici fetele nu arata prea frumos! 
Aveti dreptate, in dorinta mea de ai hrani bine cred ca le faceam rau. Nici nu stiu ce mancau ei de fapt din tot ce le dadeam eu acolo. Dar porumb si grau aveau. O sa va ascult si o sa le pun si o hranitoare cu porumb spart (boabele intregi sunt prea mari si nu cred ca pot sa le anghita). 
 Cu hrana pentru gaini de companie aveti din nou dreptate, nici eu nu credeam asta, am spus-o mai mult asa ca sa facem haz de necaz. 
Sunt in varsta, peste 60 de ani si curtea m-am straduit eu sa o fac frumoasa dar parea pustie. Mi-e si mie drag sa am o vietate la care sa tin. Am o fata si doi nepotii, dar sunt la peste 8000 Km distanta asa ca slabe sperante sa vad ceva zburdand pe aici anafara de copii astia cu pene. 
Va multumesc pentru sfaturi si va rog sa nu ma condamnati prea tare!

#22
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Pentru a nu manca selectiv, indicat ar fi sa cumperi furaj granulat. Atunci, nu vor manca doar porumbul si-ti va lasa premixul in hranitor.

Pentru cei care cresc acasa pasari, vor sa le ingrase si sa le taie, cumparati furaje pentru pui carne. Cei care aveti doar 5-10 gaini prin curte, sa nu aveti "batatura fara oratanii", hraniti-le cu ce aveti prin curte. Cei care au gaini de decor, cumparati hrana specializata.

Domnul Horia66 este medic veterinar si are experienta. Asa ca, mergeti pe mana dansului.

Cele mai multe probleme in micile gospodarii sunt generate de hrana si paduchi. Hrana o veti rezolva cum puteti, dar pentru paduchi, trebuie sa faceti dezinsectii periodice cu insecticide de contact si dezinfectii (varul nestins este cea mai ieftina si la indemana solutie).

#23
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
O sa incerc si cu furaj granulat. De fapt am mai incercat, furaj brizurat pentru gaini ouatoare dar nu-l mincau prea bine, unde granulele alea erau poate prea mari pentru ei. Le-am dat prin robotul de bucatarie sa le mai sfaram dar nu mergea. Pe unele le facea praf iar restul ramaneau tot mari asa ca am renuntat. Poate cu un furaj granulat pentru prepelite. 
Pana atunci merg cum m-ati sfatuit pe mana domnului Horia66 si le dau amestecul pomenit in postarile anterioare la care o sa adaug si calciu. Vad ca le place, mananca mai mult decat anainte, poate unde e si ceva nou ca schimbarea e doar de o saptamana. Daca nu ar fi toata curtea plina de fulgi si ei asa smotociti ar fi OK.  Sa speram ca situatia o sa se indrepte! Deja au o multime de tuleie; se simt mai aspre cand le trec mana prin pene. 
Am avut probleme si cu paduchii dar eram pregatit! Tot de aici de pe forum am aflat ca flambarea e una din cele mai bune solutii. Flambarea cotetului bineinteles! Am facut cotetul de vara din scandura de brad, o lada cu capac practic. Scot capacul, o intorc cu gura in jos si pe usita de acces a gainilor introduc arzatorul de parlit porcul. Cand incepe sa iasa fum dintre scanduri genocidul este gata.....! Pasarile le pudrez cu galinofos.
Multumesc mult pentru sfaturi!

#24
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,098
  • Înscris: 17.03.2005
Pai bine bre, ai crescut la oras de te apuci sa indopi pasarile cu seminte pentru papagali?
Nu te agita, de foame nu mor pasarile alea, 3 gaini le tii cu orice, resturi de paine, de legume, de mancare gatita, ORICE...si oriceurile asta sunt mai bune decat tot chinul ala de a amesteca sute de.tipuri de boabe, granule si alte alea...
Nu mai porcai sculele de bucatarie sa macini prostii, nu are rost.
   Ia-le cad ai ocazia ceva furaj, sa ai si d'ala.acolo, porumb boabe, nu spart, il mananca ele de n-au aer, grau foarte putin vor manca, o treime sau mai putin din cantitatea de porumb...si inrest la gaini arunci tot ce e comestibil de la bucatarie.
Relax, naparlirea e un proces normal, natural, isi scjimba si ele haina, atata tot.
Si daca vreodata ramai fara nepoti inaripati sau mai vrei si altii ca pet, da-mi un mesaj, daca esti de pe langa bucuresti iti fac eu cadou pitici.
Ca sa iti faci o idee, eu am pui care vin langa mine cand imi beau cafeaua sau ma vad prin curte, unii intra prin casa, etc...
Fara niciun fel de gluma, chiar m-ar face placere sa pot face o asemenea bucurie unei persoane ca dumneata, sa stiu ca pasarile denla mine au o viata frumoasa.
Iar daca vei avea vreodata probleme de sanatate cu ei te rog sa intrebi, la fel, cu cea mai mare placere, daca pot ajuta cu un sfat o fac oricand.



#25
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Multumesc mult pentru sfaturi si oferta. Deocamdata ma limitez la cele trei pasari. Sigur ca-mi doresc mai multe, chiar si alte animale, visul meu este ca la pensie, sa locuiesc la tara si sa am din toate. Dar inca sunt salariat, stau in Bucuresti, destul de central si am si o curte mica. Pe trei laturi la aceasta curte am vecini si trebuie sa tin seama si de ei; adun in fiecare zi gainatii, chiar de doua ori pe zi ca sa nu deranjeze mirosul. Nu ma plang, daca tii animale trebuie sa faci si curatenie...e ca si cum as aduna ciuperci.....
Ma e si cocosul care canta cu noaptea in cap. Pana acum nu s-a plans nimeni dar nu vreau sa exagerez. 
Si ai mei sunt blanzi, am o fata care cum ma aplec zboara pe spatele meu . Baiatul e mai rau, gelos, sa nu ma ating de gaini. Ma bate! Vine tiptil pe la spate si ma composteaza cu pinteni. Da eu tot il iubesc.
Multumesc mult, inca o data, pentru sfaturi si amabilitate!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate