Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Cocosii isi pierd penele din coada...

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Buna ziua
Cresc gaini in curtea casei mele , de circa 2 ani.
In ultimul timp am observat pierderea penelor din coada la cocosi...
Nu si le pierd toate odata, ci treptat....dar raman practic in fundul gol.
Fenomenul a aparut si la vreo 2 gaini, dar toti cocosii sunt golasi la fund....
Acesti cocosi fac parte dintr-un lot de pui din primavara asta, care au fost scosi la closca,
nu la incubator.
Am avut si cocos mare, de anul trecut,  care la fel a patit, (a chelit la fund) si intre timp l-am taiat si l-am bagat la ciorba.
Este vreo boala?
Exista vreun tratament?
De mancare le dau malai furajer+grau+paine+resturi din bucatarie.
Au acces si la iarba, dupa cum se vede in poze.
In primele 6 poze sunt cocosi care deja au chelit....
In a 7a poza e un cocos in curs de chelire, mai are doar 2 pene in coada...
S-a mai lovit cineva de asa ceva?
Ce pot sa fac?
Multumesc!

Attached Files



#2
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Or fi trecut la moda asta nouă, de la Hollywood. Toți actorii masculi care se dau „cocoși” și la vârste înaintate (a se vedea Brusc Willis) se chelesc voluntar, ca să ascundă începutul de calviție. Posted Image

Lăsând gluma la o parte, din puținul pe care mi-l mai aduc aminte de pe vremea când eram mai tânăr și pasionat de avicultură, motivele pentru care păsările de curte își pierd penele pot fi multiple. Unul dintre ele (și cel mai întâlnit) l-a amintit chaosss mai sus: păsările năpârlesc (își schimbă penele), în anumite circumstanțe (schimbarea anotimpurilor, perioada clocitului etc.). În astfel de cazuri, penele cresc la loc, după o perioadă (penele nu vor mai crește decât dacă foliculul care le dă naștere e afectat iremediabil).
Penele mai pot să cadă și ca urmare a unor infestări cu acarieni (trebuie să chemi un veterinar sau un crescător experimentat pentru a vedea dacă e și cazul tău, sunt substanțe cu care poți eradica paraziții) sau ca urmare a luptelor între cocoși (care își ciupesc reciproc penele - dar cred că dacă ăsta era cazul, ai fi observat tu singur că păsările se bat pe teritoriu și „puicuțe”).
Sub aspectul „potenței” însă nu ai de ce să îți faci grji Posted Image. Cocoșii tăi sunt tot „cocoși”, nu s-au transformat, vorba bancului, în „gentlemeni”, vor călca găinile și cu podoabă caudală și fără, doar estetica e afectată.

Edited by KoShiMin, 13 October 2012 - 15:35.


#3
adsbn

adsbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.01.2012

 KoShiMin, on 13 octombrie 2012 - 15:35, said:


(penele nu vor mai crește decât dacă foliculul care le dă naștere e afectat iremediabil).



Ce cuvinte sunt astea, "decat daca" ?

#4
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Fenomenul s-a intamplat din vara,nu e naparlire...
si daca ar fi naparlire,  ar pierde doar penele din coada?
De batut se ma bat....dar nu in asa hal incat sa-si jumuleasca penele din coada.
daca varuiesc peretii interiori ai  cotetului e bine?
daca le dau ceva coaja de ou pisata e bine?

Edited by "BandiT", 13 October 2012 - 16:43.


#5
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
@absdn

decât dacă = decât în cazul în care (dacă = în cazul în care). Mulțumit?

Edited by KoShiMin, 13 October 2012 - 16:44.


#6
adsbn

adsbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 21.01.2012

 "BandiT", on 13 octombrie 2012 - 16:42, said:

daca le dau ceva coaja de ou pisata e bine?

E bine, da numa' sa le dai.

 "BandiT", on 13 octombrie 2012 - 16:42, said:

daca varuiesc peretii interiori ai  cotetului e bine?

E bine, da numa' sa varuiesti.

Edited by adsbn, 13 October 2012 - 16:46.


#7
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu banuiesc ca dincolo de posibile naparliri, posibile infestari cu acarieni si posibile lupte cocosesti, este vorba de o carenta severa de proteine si minerale. Parul la mamifere si fulgii la pasari sunt rezultatul asimilarii in special a aminoacizilor cu sulf (cistina, cisteina), ori daca proteina nu e, nimic nu e ... Iar daca din minerale mai lipseste si zincul, pocinogu'i gata.

Asadar, parerea mea e ca [,] cu

 "BandiT", on 13 octombrie 2012 - 15:06, said:

malai furajer+grau+paine+resturi din bucatarie.

n-o sa se formeze si n-o sa se mentina cine stie ce penaj...

#8
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Multumesc tuturor ptr. raspunsurile date, si in special multumesc domnului Horea66.
Sa inteleg ca una din cauze ar fi hrana...
Ok, ce as putea sa le dau?
Cu ce sa le suplimentez hrana sau cu ce sa o inlocuiesc?
Multumesc!

#9
tudor_mtp

tudor_mtp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 03.05.2007
Trebuie sa le adaugi pe langa cereale uruite si srot de floarea soarelui (~15 % de preferabil cernut) sau mazare furajere (20%) + premix vitamino mineral care se gaseste la toate farmaciile veterinare.
Un exemplu : 50% porumb, 20% grau, 20% mazare furajera, 10% srot floarea soarelui + premix in concentratia care scrie pe prospect (toate aceste furaje date prin moara cu ciocanele si bine omogenizate)

Edited by tudor_mtp, 22 October 2012 - 08:46.


#10
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
multumesc!

#11
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Aceeasi problema, pasarile mele pierd masiv penele.
 Am doar doua gaini si un cocos chabo pe care-i tin liberi in curte cu iarba (cam 30 m2). Oare sa fie din lipsa de proteine? Fiind doar trei si mici nu am mai cumparat hrana speciala si m-am descurcat cu ce am gasit in piata si supermarket: 
Porumb spart
Grau
Floarea soarelui decojita
Orz decorticat
Ovaz decorticat
Secara decorticata
Hrisca
Soia extrudata granule
Rapita
Mei (3-4 feluri)
Canepa
Orez
Orez cu coaje
Niger
Glant
Coaje de ou pisata
In
Susan
Amestec totul. Porumb si grau doua masuri, restul o masura iar inul si susanul cam un sfert de masura. Le mai pun cate un mar taiat pe jumatate si iarba care creste in curte la discretie. Cam o data pe saptamana le dau si ou fiert plus ce mai cade de la masa noastra, spaghete, orez.
Am citit ce spune domnul Horea66 si am cumparat hrana speciala pentru prepelite ouatoare ( merge si la gaini, spun cei de la magazin) proteina 19-20 %. Ca sa fiu si mai sigur (daca nu e chiar cum scrie pe eticheta) am mai luat si un premix faina de peste, proteina 33 % pe care l-am adaugat la furaj in proportia prescrisa: 50g la un Kg.  Amandoua au minerale si vitamine. Acum oare nu o fi prea mult? Oare am facut bine?

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Matale ai facut asa o mare babilonie acolo, ca nu mai intelege nimeni nimic. Cum adica "restul o masura" ? Adica cate o masura din fiecare element insirat acolo ?????

I-ai da dureri de cap unui nutritionist sa-ti calculeze parametrii la o astfel de reteta. Cu faina de peste 5% n-ai facut rau, dar e nevoie sa faci calculele la restul de 95%.

Hrana aia pentru prepelite in ce procent ai inclus-o in ratie ?

#13
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Babilonie in toata regula, recunosc! Masuram cu lingura! Doua linguri de porumb, doua de grau, si pe urma cate una din urmatoarele. Copii mancau dar alegeau ce vroiau ei si dupa un timp nu mai era compozitia de la inceput asa ca faceam alta si restul mergea la Universitate, la porumbei! Nu se putea calcula nimic! Am renuntat la acest amestec. 

Acum le dau hrana de prepelite si in asta am adaugat premixul. Un Kg furaj pt. prepelite amestecat cu 50 g de premix! O fi prostia si mai mare? 
Se aduna procentele alea de proteina? Ar insuma cam 50 %; si mai sunt si celelante elemente ca amandoua au minerale si vitamine! 

#14
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 potage, on 12 septembrie 2014 - 06:55, said:

Acum le dau hrana de prepelite si in asta am adaugat premixul. Un Kg furaj pt. prepelite amestecat cu 50 g de premix! O fi prostia si mai mare?
Se aduna procentele alea de proteina? Ar insuma cam 50 %; si mai sunt si celelante elemente ca amandoua au minerale si vitamine!
Da, se aduna.
Da' 50 g la 1 kil nu-i 50%, ci 50 la mie, adica 5%.
E foarte bine asa.

Ai calciul cam 7-8% in furajul finit ? (ca nu stiu cat e in furajul de prepelite si gainile ouatoare atat necesita).

#15
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,073
  • Înscris: 02.03.2003
Ar fi frumos ca initiatorul discutiei sa ne spuna daca dieta recomandata a dat rezultate. In doi ani cred ca au aparut schimbari.

#16
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Nu pot sa-mi dau seama cat calciu au fiecare. Pe eticheta scrie asa:

Furaj complet pentru prepelite ouatoare

Continut: Porumb, grau, strot soia, lapte praf, ulei brut de floarea soarelui, carbonat de calciu, premix, lizina, NaCl.

Constituienti analitici
    Proteina bruta:                    19-20 %
    Energie metabolizanta:       2600 kcal/kg
    Fibre brute:                          6,4 %
    Cenuse bruta:                      6 %
    Substanta uscata:                8,7 %


Premix faina de peste vitaminizat pentru suine si pasari

Instructiuni de utilizare: se administreaza bine omogenizat in hrana suinelor si pasarilor in proportie de 25 - 50 gr la un Kg de amestec furajer.

Ingrediente: faina de peste, cereale, sroturi, carbonat de calciu, vitamine, minerale.
 * Ponderea procentuala exacta poate fi obtinuta de la producator.

Constituienti analitici: 
    Proteina bruta:                     33 %
    fibra bruta:                           4,5 %
    cenuse bruta:                       2,5 %
    uleiuri si grasimi brute:         3,5 %
    umiditate:                             10,5 %

Vitamine: 
    E672.   Vitamina A.              110.000 UI/Kg
    E671.   Vitamina D3.              20.000 UI/Kg
    E307.   Vitamina E.                     270 UI/Kg

Minerale:
    Calciu.     1,0 %.                    Sodiu.      0,05 %
    Fosfor.     0,6 %.                    Cupru.      15 mg/Kg

Dar as putea cumpara carbonat de calciu si sa adaug in combinatie; aveau acolo la magzin. Parca si ala era vitaminizat, sa nu se adune o cantitate prea mare de vitamine!

#17
potage

potage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 11.01.2010
Am inteles cum ati calculat dumneavoastra procentul de premix adaugat in furaj, acel 5 %. Ce nu prea inteleg este cu procentul final de proteina! Furajul are 20 % proteina si premixul 33 % proteina. Dupa ce amestec cele 50 g de premix cu 1000 g de furaj voi avea in final 1050 g de amestec cu P% proteina. 
  Atunci la 50g cu 33% proteina vom avea 16,5 g proteina
             Ia 1000 g cu 20 % proteina avem  200 g proteina                                        
  La cntitatea totala de amestec 1050 g avem 216,5 g proteina

  Deci P% din 1050 g = 216,5 g
 
   Calculand mai departe mi-a dat P% = 20,62 %

am calculat bine? Daca da atunci procentul de proteina a crescut nesemnificativ dupa adaugarea premixului. Sau bat eu campii?

#18
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 potage, on 13 septembrie 2014 - 00:33, said:

Dar as putea cumpara carbonat de calciu si sa adaug in combinatie; aveau acolo la magzin. Parca si ala era vitaminizat, sa nu se adune o cantitate prea mare de vitamine!
Baga-le cca. 4% calciu vitaminizat. Nu-ti face griji cu vitaminele, ca ce-i in plus se catabolizeaza.

 potage, on 14 septembrie 2014 - 09:10, said:

am calculat bine? Daca da atunci procentul de proteina a crescut nesemnificativ dupa adaugarea premixului. Sau bat eu campii?
Ai calculat foarte bine, dar nu pentru cresterea procentului de proteina ai bagat matale premixul cu faina de peste. Cresterea este nesemnificativa, asa cum ai spus, dar important e faptul ca acel premix iti aduce aminoacizi pe care sroturile le au in cantitati insuficiente: lizina, metionina. Asta realizezi cu faina de peste. Echilibrezi proteina in aminoacizii esentiali.

La ferme, unde faina de peste este mai greu de utilizat (greu de depozitat in conditii bune, risc de contaminare, risc de miros de peste in carne etc.) se folosesc aminoacizi esentiali de sinteza (lizina, metionina) in procente de 1-2%.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate