Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Malala Yousufzai - un test pentru lumea musulmana

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
"Shortly after Tuesday's assassination attempt, which also left two of Malala's school friends wounded, TTP spokesman Ehsanullah Ehsan acknowledged the group tried to kill her and vowed they will try to do it again if she survives. As is common, he couched the threats in extreme interpretations of Islam and on repression and intimidation of women. "Any female that, by any means, plays a role in the war against the mujahedeen," Ehsan declared, "should be killed.""


adica niste razboinici neinfricati, actiunand in numele credintei ... in grup ... inarmati cu mitraliere impusca in cap o fetita de 11 ani care se intorcea de la scoala ... pentru ce a scris pe blog

acum stau si si caut reactii ale lumii islamice la acesta crima ... si nu gasesc nimic

de ce nimeni dintre reprezentantii islamului nu spune "criminalii vor fi expulzati din islam pentru ca nu reprezinta credinta noastra"?


tacerea este o aprobare

#2
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Noi cu extremistii nu avem legatura, bineinteles ca le condamnam faptele, dar nu e vina shiitilor, nu tine de ideologia noastra atitudinea asta criminala.

#3
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postdata, on 10 octombrie 2012 - 21:22, said:

"Shortly after Tuesday's assassination attempt, which also left two of Malala's school friends wounded, TTP spokesman Ehsanullah Ehsan acknowledged the group tried to kill her and vowed they will try to do it again if she survives. As is common, he couched the threats in extreme interpretations of Islam and on repression and intimidation of women. "Any female that, by any means, plays a role in the war against the mujahedeen," Ehsan declared, "should be killed.""


adica niste razboinici neinfricati, actiunand in numele credintei ... in grup ... inarmati cu mitraliere impusca in cap o fetita de 11 ani care se intorcea de la scoala ... pentru ce a scris pe blog

acum stau si si caut reactii ale lumii islamice la acesta crima ... si nu gasesc nimic

de ce nimeni dintre reprezentantii islamului nu spune "criminalii vor fi expulzati din islam pentru ca nu reprezinta credinta noastra"?


tacerea este o aprobare

de ce nu ar spune orice religie asa ????

#4
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostPloni, on 10 octombrie 2012 - 23:02, said:

Lumea ne-musulmana nu cunoaste diferenta dintre aceste doua secte.De altfel Ahmadinejad este shiit si acest lucru nu trebuie uitat.
Dar nu e savant, e om politic si Iranul e un caz aparte si temporar. Se schimba guvernul, se schimba multe, nu trebuie judecati toti shiitii dupa guvernul din Iran

#5
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postpoarta-cunoasterii, on 10 octombrie 2012 - 21:25, said:

Noi cu extremistii nu avem legatura, bineinteles ca le condamnam faptele, dar nu e vina shiitilor, nu tine de ideologia noastra atitudinea asta criminala.


desi spui ca nu tine de ideologia voastra ... totusi nu vad lideri religiosi care sa spuna asta; atata timp cat nu condamna faptele infaptuite in numele islamului ... inseamna ca le aproba

edit: e vorba de un caz grav, cred eu, ar trebui ca lumea araba sa inteleaga mesajul pe care il transmite occidentului; e vorba de o fetita impuscata in cap pentru un mesaj pe net

si de faptul ca acei barbati sunt convinsi si acum ca si-au facut datoria de musulmani; mai mult ... daca doctorii reusesca sa o salveze pe fetita,  au promis ca o mai impusca odata

Edited by data, 11 October 2012 - 20:36.


#6
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Imamii nostri au condamnat intotdeauna acest tip de acte si au si explicat de ce sunt inumane si neislamice. Doar ca vocea lor nu ajunge in presa pentru ca nu e nimic interesant in a fi normal. Anormalitatea vinde ziarele.

#7
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 21:14, said:

Imamii nostri au condamnat intotdeauna acest tip de acte si au si explicat de ce sunt inumane si neislamice. Doar ca vocea lor nu ajunge in presa pentru ca nu e nimic interesant in a fi normal. Anormalitatea vinde ziarele.

unde l-au condamnat?

eu citesc si presa araba ... nu le-am gasit

poate esti draguta si ne dai un link cu aceste condamnari?

#8
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postdata, on 11 octombrie 2012 - 21:36, said:

unde l-au condamnat?

eu citesc si presa araba ... nu le-am gasit

poate esti draguta si ne dai un link cu aceste condamnari?

E condamnat pe site-ul oricarei marja shiite prin expunerea principiilor islamice. Asta ca si cadru general. Apoi, se mai dau declaratii oficiale specifice si cand se petrec astfel de atrocitati. Nu stiu daca dau astfel de declaratii la fiecare eveniment, ca sunt destul de dese si de obicei facute de salafiti, asadar de obicei intra intr-o enumerare mai cuprinzatoare a crimelor lor. Acum chiar sa stau sa caut eu articole ca sa va demonstrez, nu am timp in seara asta, dar zilele urmatoare inshaAllah.

#9
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 21:41, said:

E condamnat pe site-ul oricarei marja shiite prin expunerea principiilor islamice. Asta ca si cadru general. Apoi, se mai dau declaratii oficiale specifice si cand se petrec astfel de atrocitati. Nu stiu daca dau astfel de declaratii la fiecare eveniment, ca sunt destul de dese si de obicei facute de salafiti, asadar de obicei intra intr-o enumerare mai cuprinzatoare a crimelor lor. Acum chiar sa stau sa caut eu articole ca sa va demonstrez, nu am timp in seara asta, dar zilele urmatoare inshaAllah.


tu realizezi cat de penibil e raspunsul ... ca recunosti ca in realitate nu exista nici cea mai mica reactie in lumea islamica pentru ceea ce chiar tu numesti atrocitate?


astept sa vad demonstratii in strada ...

am vazut ambasadori violati si omorati pentru ca a aparut un film in tara lor ... demonstratii de strada etc.

cand ii omoara si ii violeaza multimile musulmane pe cei care au impuscat o fetita?

#10
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
In Iraq aceiasi tampiti de salafiti se detoneaza langa scoli si piete ucigand, fara exagerare, aproape zilnic si copii. Si la noi nu apare nici o stire, daca nu depasesc 200 de morti pe zi, nimic despre Iraq. Inca o victima de a lor, foarte impresionant, dar din pacate exista zeci de mii de astfel de victime, din cauza aceleiasi ideologii salafite extremiste, si nu se poate face nimic pentru ca musulmanii nu sunt uniti, iar nemusulmanii sunt fericiti ca ne ucidem intre noi. NU am avut timp sa caut ce au spus ai nostri, dar atitudine exista pentru ca si noi suntem victimele aceleiasi mentalitati.

http://worldshiaforu..._medium=twitter

#11
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 11 octombrie 2012 - 23:10, said:

iar nemusulmanii sunt fericiti ca ne ucidem intre noi.
Cred ca numai o minte bolnava ar putea sa creada ca uciderea oamenilor aduce fericire.
Asta explica un pattern mental, nu neaparat religios, ci  particular al celui care posteaza de pe acest cont.

#12
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 12 octombrie 2012 - 00:04, said:

Cred ca numai o minte bolnava ar putea sa creada ca uciderea oamenilor aduce fericire.
Asta explica un pattern mental, nu neaparat religios, ci  particular al celui care posteaza de pe acest cont.

Ai vrea tu, dar nu iti iese. Asta exprima ceea ce am vazut pe acest forum, inclusiv atitudinile tale. Unii dintre cei care au postat, majoritatea, tin in mod absurd la opiniile lor despre islam si musulmani, vazuti ca o gloata de extremisti violenti si primitivi, indiferent de dovezi, de realitati, de principiile clare din Coran si hadithuri. Cand tii neaparat la o idee, contrar realitatilor si teoriilor care o infirma, inseamna ca iti face placere si iti ofera un confort. e problema ta si nu a realitatii. Cand am postat despre dorinta de unitate a musulmanilor, in special a noastra, a shiitilor, ai fost printre primii care si-au batut joc de asta si au contestat. La asta m-am referit. Schimba-ti tu si ceilalti (care reduc islamul la stirile socante din media) atitudinea, arata ca v-ar conveni sa vedeti musulmani uniti si toleranti intre ei  si am sa imi schimb si eu afirmatia.

#13
data

data

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,114
  • Înscris: 11.06.2004
se pare ca exista si oameni care inteleg impactul acestei drame ... au luat atitudine

dar 50 sunt atat de putini din aproape 1.5 miliarde de musulmani



http://www.aljazeera...7446942327.html

#14
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 octombrie 2012 - 14:47, said:


Ai vrea tu, dar nu iti iese. Asta exprima ceea ce am vazut pe acest forum, inclusiv atitudinile tale. Unii dintre cei care au postat, majoritatea, tin in mod absurd la opiniile lor despre islam si musulmani, vazuti ca o gloata de extremisti violenti si primitivi, indiferent de dovezi, de realitati, de principiile clare din Coran si hadithuri. Cand tii neaparat la o idee, contrar realitatilor si teoriilor care o infirma, inseamna ca iti face placere si iti ofera un confort. e problema ta si nu a realitatii. Cand am postat despre dorinta de unitate a musulmanilor, in special a noastra, a shiitilor, ai fost printre primii care si-au batut joc de asta si au contestat. La asta m-am referit.
nu pricep de ce pozezi în victimă aici. de bine de rău în vest există libertate de exprimare, fiecare-i liber să-şi practice religia atâta timp cât nu intră-n conflict cu regulile statului de drept, şamd. nu văd problema. în schimb, în societăţile islamice libertăţile individului non musulman sunt cam vax albina. da, există excepţii, whatevăr.
modelul ăla de societate imprimă o atitudine destul de intolerantă. de ce? pt că islamu e înţeles prost. nu mă interesează motivele. ideea e că europa nu-i nici iran nici arabia saudită şi nici bangladeş.
dincolo de-a fi musulmani, e vorba de nişte oameni. chiar dacă se adună să ardă steaguri în piaţete, să urle ca nişte sceleraţi când mai apare o caterincă la adresa pedofilului şef ( te oftici? :lol: ) şamd, e vorba de nişte oameni, pioni manipulaţi pervers de către minţi bolnave, dar totuşi oameni. şi mă refer aici strict la cei care urlă şi zbiară, nu la sceleraţii care de frustrare îşi aruncă maţele la metrou în şapte zări.


Quote

Schimba-ti tu si ceilalti (care reduc islamul la stirile socante din media) atitudinea, arata ca v-ar conveni sa vedeti musulmani uniti si toleranti intre ei  si am sa imi schimb si eu afirmatia.
atitudinea dumitale mă uimeşte . eu să-mi schimb? pe bune? eu aş spune că mai degrabă ar trebui să-şi schimbe atitudinea cretineii, ş-apoi, dacă mai e nevoie, eu sau xulescu. nu de alta, dar nici n-am generalizat, nici n-am asociat musulmanii cu un soi de boală severă, sau cine ştie ce dubioşenie de tipu ăsta.
vezi dumneata, când se face caterincă de creştini se arată nişte babe care pupă nişte moaşte, de evrei - când s-arată nişte poze în care nişte ultraortodocşi scuipă, fac şi dreg, de atei - cu dawkinsu lor obsedat de reclame pe autobuze, de musulmani, din păcate, cu atentate, crime, intoleranţă, d-astea. şi te-ntreb, eu să-mi schimb atitudinea?
sau mai degrabă ar trebui dumneata să-ţi convingi coreligionarii să nu se mai comporte ca vitele? nu dumneata ar trebui să-l iei de guler pe imamu as, sawas, bengos, şamd  şi să-i zici vreo doo, că-şi duce turma la păscut în nisip, şi-n groapa de la glina, în loc s-o ducă pe păşuni alese.

mai gândeşte. ştiu că ţi-i greu, da merită efortu :thumbup:

#15
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
‎** Taliban the Real Enemies of Education**
I had a terrible dream yesterday with military helicopters and the Taleban. I have had such dreams since the launch of the military operation in Swat. My mother made me breakfast and I went off to school. I was afraid going to school because the Taleban had issued an edict banning all girls from attending schools.
Only 11 students attended the class out of 27. The number decreased because of Taleban's edict.
On my way from school to home I heard a man saying 'I will kill you'. I hastened my pace and after a while I looked back if the man was still coming behind me. But to my utter relief he was talking on his mobile and must have been threatening someone else over the phone.

—Malala Yousafzai

#16
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 octombrie 2012 - 14:35, said:

‎** Taliban the Real Enemies of Education**
I had a terrible dream yesterday with military helicopters and the Taleban. I have had such dreams since the launch of the military operation in Swat. My mother made me breakfast and I went off to school. I was afraid going to school because the Taleban had issued an edict banning all girls from attending schools.
Only 11 students attended the class out of 27. The number decreased because of Taleban's edict.
On my way from school to home I heard a man saying 'I will kill you'. I hastened my pace and after a while I looked back if the man was still coming behind me. But to my utter relief he was talking on his mobile and must have been threatening someone else over the phone.

—Malala Yousafzai
e tare malală ăsta. în loc să-i ţină predici talibanului că-i de căcat. vine-n vest şi ne ţine noo predici de cât de bengos e islamu. :lol:
caterincă maximă patroane.

#17
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postdata, on 10 octombrie 2012 - 21:22, said:

acum stau si si caut reactii ale lumii islamice la acesta crima ... si nu gasesc nimic
de ce nimeni dintre reprezentantii islamului nu spune "criminalii vor fi expulzati din islam pentru ca nu reprezinta credinta noastra"?
tacerea este o aprobare

N-ai cum sa-i "expulzezi" din Islam, ei se autoexclud prin faptele lor. Daca te referi la o excludere temporara, cum e anatema la crestini, nu cred ca exista asa ceva la musulmani. Dar si anatema la crestini, nu cred ca se da pentru omor, pentru ca comunitatea (biserica) nu e privita ca una fara de pacat, una a "sfintilor". Numai la anumite culte neoprotestante s-ar putea ca unul care comite anumite pacate (adulter, crima) sa fie exclus. Omul acela, dupa ce-si ispaseste pedeapsa in inchisoare pentru fapta comisa, poate sa intre in biserica, ea e deschisa pentru oricine. In cazul in care e exclus, nu i se mai administreaza sacramentele. Insa ai dreptate, cand se comit atrocitati invocandu-se "religia", ar fi bine sa se ia o pozitie. Cand femeia aceea din Brasov si-a omorat copilul spunand ca ea a adus o jertfa ca-n VT, reprezentantii cultului penticostal din care ea facea parte au luat pozitie, desi se subintelegea ca o asemenea crima e "motivata religios" doar in mintea ei bolnava, nu ca ar fi invatat la biserica respectiva o asemenea anomalie. Au simtit nevoia sa intervina, pentru ca ea, in nebunia ei, si-a motivat "religios" crima. In cazul expus de tine, reprezentantii comunitatii musulmane pakistaneze ar fi trebuit sa riposteze si sa condamne ferm actul lor. ( Nu cunosc cazul, poate au facut-o). Atunci cand se comit atrocitati invocandu-se "religia" , ar fi bine sa se ia pozitie si in primul rand sa reactioneze comunitatea locala unde se intampla nenorocirea. Daca prin absurd, un crestin-ortodox face o crima motivand-o religios, ca asa a interpretat el in mintea lui alienata,  atunci ma astept ca Patriarhia Romana sa ia pozitie ferma si sa condamne gestul,  nu ma astept sa comenteze Mitropolia ortodoxa din America sau Patriarhia Constantinopolului, ci in primul rand a noastra. Daca un musulman pakistanez face o crima in tara lui pe care si-o justifica religios, atunci trebuie sa reactioneze muftiul pakistanez, n-am  pretentia sa reactioneze cel din Iran sau din Arabia Saudita, ca in mod evident condamna gestul, insa reactia pakistanezului trebuie  sa existe, caci el "pastoreste" comunitatea respectiva , el e figura de care ei asculta si lui ii revine sarcina de a-i corija.

Edited by rabelais, 05 November 2012 - 18:50.


#18
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View Postgigel%20de%20hohen%FEol%E3rn, on 13 octombrie 2012 - 14:50, said:

e tare malală ăsta. în loc să-i țină predici talibanului că-i de căcat. vine-n vest și ne ține noo predici de cât de bengos e islamu.
caterincă maximă patroane.

ThinkAbout a dat like .Dau si eu numai spune-mi unde mai gasesti azi talibanii de alta data.....!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate