Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Dacia Logan

- - - - -
  • Please log in to reply
1383 replies to this topic

#19
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
hehe, cand am auzit cat mi-au cerut pe covorasele originale de Honda (186 euroi, nu sunt sigur daca aveau si TVA-ul), sa vezi ce frumoase si ergonomice au inceput sa mi se para alea de prin Metro :D

#20
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cred ca din metro le-au luat si ei.. dar nu sunt 100% sigur de chestia asta. Intrebare: cat costa ca sa ai numere personalizate?

#21
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

View Postromaximusro, on Nov 17 2005, 16:21, said:

au fost ieri ai mei dupa masina ieri. Sunt superincantati de ea, de spatiul interior, de motor si de tratamentul celor de la auto-prosper. Insa eu sunt mai putin incantat de cat au dat pe niste covorase de cauciu: 3.8 milioane :cursing: In sfarsit , asta este, consider ca au costat un pic cam mult astept sa vad si eu cand ajung acasa daca sunt facute din aur :notangel:

Pai eu am dat pe covorase cauciuc originale si inscriptionate pentru Golf V, 2,6 milioane (4 bucati cu suruburi de prindere in podea) La un Logan sa ceri 3,8 milione pentru covorase tine de codul penal frate.

Edited by Ahile, 17 November 2005 - 18:41.


#22
danchitu866

danchitu866

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,800
  • Înscris: 06.12.2003
Numerele sunt 49RON

Covorasele la IPSO sunt 110RON, poloneze, moi, micute :))

Edited by danchitu86, 17 November 2005 - 20:31.


#23
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
fac o rectificare, pe covoare au dat 900k babacii, iar pe huse (fata , spate) in jur de 2.100.000. Buuuuuun..

Si acum o dilema.. cine imi recomanda niste cauciucuri de iarna? Masina am inteles ca acum are roti pe 15 inci. Un model care sa se potriveasca la dacie si eventual care sa aiba un raport bun pret/calitate, eu stiu cu pret sa zicem de maxim 3 milioane pe bucata. Din cate am inteles masina are acum pneuri allseason. S-ar vedea ceva diferente intre cele de pe Logan si eventuale cauciucuri noi de iarna? Cat de rau ar fi pt masina sa folosesc pe toata iarna lanturi? Am inteles ca as avea problema dupa aia la masina (ca nu ii prea vad pe ai mei mesterind la masina sa dea lanturile jos atunci cand nu e zapada afara). Care sunt ele?

#24
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Probleme foarte mari.
In primul rand ca sa mergi cu lanturi pe asfalt inseamna sa n-ai nici un control asupra masinii. Pe urma faci caucioacele ferfenita. Nu mai spun de ce vibratii ar putea introduce in tot ceea ce cei de la Dacia numesc legatura cu solul, intelegi tu care sunt piesele alea.

Apropo, lanturile se mai pot folosi in conditii off-road extreme, in nomoale foarte mari.

#25
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Bucsi, pivoti si capete de bara de schimbat in primavara (ca rumânu s-a nascut poet), si resursa mult (sau total...) diminuata pentru rulmenti si amortizoare. Cu lanturi se merge numai in situatii exceptionale, si nu se depaseste 50-60km/h.

Cauciucurile de iarna fac o diferenta incredibila, vechiul meu Ford FWD cu Barum Polaris 15" (highly recommended) si fara nici un sistem activ de compensare era mult mai stabil pe gheata/zapada decat este CRV-ul 4x4 cu AllSeason Bridgestone si ABS, EBD, etc.

#26
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Din teste a rezultat ca (virgula) caucioace de iarna + control tractiune = mai bun decat lanturi.

#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si.. ce pneuri imi recomandati? Cu model cu dimensiuni cu tot? Spuneti tot exact ca eu sunt destul de atehnic :D

#28
tudormon

tudormon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 23.05.2005
Eu iti urez noroc si iti recomand sa stai linistit, masina vine cu niste cauciucuri destul de proaste (am uitat marca) dar care se comporta surprinzator de bine pe zapada.
Stai calm ca vei baga mai multi bani decat crezi in masina fara sa vrei, abtine-te deocamdata, n-o impodobi ca pe un pom de craciun.

#29
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Eu mi-am pus Pirelli Snow Control pe 15". Dupa indelugi studii. Se pare ca sint No.1 in ceea ce priveste zapada. Eu le recomand calduros. Si-ti recomand sa le iei de la Cefin din Militari, ca astia sint importatori Pirelli si au cele mai mici preturi. Cred ca Logan vine cu 185/65 R15. O sa te costa in jur de 3 milioane si un pic de cauciuc, insa e putin daca tinem cont de calitate. Sint din gama premium.
Sfatul meu: nu sta cu Montana peste iarna si uita de lanturi.

Edited by Ahile, 24 November 2005 - 16:27.


#30
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,950
  • Înscris: 17.10.2003
Cei de la Conti cum stau? In toate studiile pe care le-am citit erau mereu pe primul loc.

#31
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
in testele adac de anul asta, si la 14" si la 15" pe primul loc a iesit good year cu ultra grip 7. se gasesc pe cauciucuridirect (www.cauciucuridirect.ro) la vre-o 290 lei/bucata, tva si livrare incluse (185/65r15) sau la forexim la 208 lei/bucata + tva si ecovaloare (195/65r15). in primul caz dureaza cam 10-14 zile calendaristice, in cel de-al doilea trebuie verificata telefonic existenta pe stoc.

edit: de la continental am primit (26.10.2005) oferta asta

Quote

Continental   185/65 R 15 88T   TS 810    264, Lei RON / Buc. fara T.V.A.



Edited by suri, 25 November 2005 - 11:00.


#32
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
cred ca deocamdata se amana povestea cu cauciucurile din considerente financiare. Au facut ai mei si casco la masina + asigurare casa la ardaf (ceva experiente cu ei?) si au dat 1.100 RON. Masina a implinit deja 500 de km(and counting), cu un consum mediu de 7.2 l/km, majoritatea facuti intr-o calatorie maramures-iasi. Am reusit si eu sa o manevrez astazi putin (pe graba) si pot sa zic ca sunt multumit de demaraj, chiar daca am simtit-o putin instabila. O sa mai incerc sa vad daca a fost doar o impresie. Cu surprindere am vazut cu ochii mei ca masina avea.. asa numitele indicatoare digitale, nu stiu de ce aveam impresia ca preference nu are asa ceva.. Cred ca renunt si la cd-player.. deocamdata din cauza ca oricum in majoritatea timpului se va asculta radioul. Despre spatiul in spate iarasi sunt destul de multumit, este MARE, insa am o nemultumire legata de centura de siguranta, de "clema" (nu stiu cum sa ii zic) in care se introduce centura.. nu vroia sa imi prinda centura in ea.. nu am avut timp sa investighez sa vad daca e de la mine :D sau s-a stricat aia.

Edited by romaximusro, 06 December 2005 - 00:36.


#33
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
atunci cand o sa revii la cauciucuri poti incerca Debica Frigo 2, eu sunt super incantat de ele. au costat 150 lei/bucata in targ la vitan dupa 30 minute de negociat (initial erau 165/bucata)

revenind on-topic sper sa nu se supere nimeni daca prestez si eu aici

am un Logan Laureat 1,6 din aprilie 2005, si deja am depasit 9000 Km

pana acum nu au aparut probleme grave cu exceptia faptului ca dupa ce am incaltat-o cu gume de iarna consuma ceva mai mult (este drept ca a venit si iarna)


am ales acest model ptr ca avea AC, dar in timp am ajus sa apreciez si restul dotarilor, servo+reglare scaun pe verticala + oglinzi incalzie electric + calculator de bord +geamuri electrice, etc

consumul in oras (Bucuresti) este de 9-10 l/100 in conditiile in care viteza medie este de pana in 20Km/h (de-o luna insa a crescut la peste 11) iar in afara este de 7 l/100 in conditiile in care viteza de croaziera este de 110-130 Km/h

spatiul interior este imens, iar bordul destul de ergonomic
imi place foarte mult pozitia mai inalta, se poate vede mai bine in trafic (peste masinile din fata)
in schimb cu toate ca portbagajul are volum imens este cam "incomod", o data ptr ca sistemul de inchidere este cu arcuri si ocupa din spatiu, iar a doaua oara pentru ca pur si simplu trebuie sa intrii 1/2 in portbagaj ca sa ajungi la fundul lui - sunt ferm convins ca versiunea break o sa aibe un mare succes, pacat ca cei de la Reno intarzie sa iasa cu el pe piata.
motorul de 1,6 este destul de spinten, cel putin fata de cel de 1,4 (am condus Logan de 1,4 de la servici) dar ... la plecarea de pe loc cam trebuie turat, altfel intre 30-60 Km/h tasneste destul de bine.
dupa 3000 Km au cam inceput sa scartie plasticele din usi, centrua etc, dar am vazut ca dupa 7000 Km au incetat (ori m-am obisnbuit eu si nu le mai aud)
rezervorul are o capacitate imensa (cca 60l) cam face gaura in buzunar cand faci plinul, dar ... ptr mers in afara asigura autonomie destul de mare (8-900 Km-tri)

in afara de treba cu scartitul a mai avut o pba (generala la Logan) cu usa de la torpedou din cauza careia nu se stingea becul de acolo (torpedou), pba rezolvata "pe garantie" din reglaje

in rest nu prea am ce sa-i reprosez masini

#34
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
mdea ..v-a scartait cuiva, ceva in dreapta bordului, in zona gurii de ventilatie ? parca-s doua placi care vibreaza intre ele la vibratii (piatra cubica)

#35
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
pana la urma 90% sigur ca voi cumpara 2 cauciucuri de iarna. Cred ca ma opresc la goodyear UG-7(Ultra grip 7). Vad eu de unde il iau.. ce ar trebui sa stiu in momentul in care cumpar aceste 2 anvelope? E vre-o problema daca pe puntea motrice (fata) voi pune cauciucuri de iarna iar pe spate cauciucuri all season? In caz ca le schimb, trebuie facute si alte operatii? Eu stiu .. echilibrare? (help here ;) sunt un profan). Cauciucurile au termen de garantie? Credeti ca exista solutie mai buna decat aceste goodyear-uri? Pot da peste niste falsuri? (nah zic si eu.. cum pot afla o lista de distribuitori oficiali goodyear in romania?)

Inca o data multam anticipat, mai ales ca masina e condusa acum de un incepator (taica-meu) si se va face un efort ca macar 2 cauciucuri de iarna sa aiba masina aia, tinand seama ca vremea nu e tocmai prielnica in Nordul tarii..

Edited by romaximusro, 21 December 2005 - 22:21.


#36
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 28.09.2005
Daca esti in iasi, da o fuga pe la IPSO.... preturile erau decente, si montajul + echilibrarea era gratis daca luai caucioacele de la ei. Eu mi-am pus Dunlop Wintersport M3 (2.9 mil bucata)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate