Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Termenul ''shia'' - prezent in Coran si hadithuri

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
244 răspunsuri în acest subiect

#91
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 12:39, said:



Am mai pus pe undeva bibliografie, va dau aici sa cititi macar asta, veti vedea ca realitatea e mult diferita de prejudecatile care circula:

Muslim networks and transnational communities in and across Europe, vol.I, ed. Stefano Allievi, Jorgen S. Nielsen
aşa scot şi eu o carte drăguţă. eu am zis ceva de studii publicate în reviste de tip peer review :D nu-i bai, dacă nu înţelegi din prima îţi explic şi-a doua şi-a treia oară.
deci, astfel de studii ai la îndemână? măcar un link, că de descărcat le pot descărca şi eu :lol:

#92
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postabbulafia, on 14 octombrie 2012 - 13:19, said:

Am inteles,nu aveti ce pune pe masa; atunci bine ar fi sa nu va mai uitati ce este in farfuria altuia, inainte de a o umple pe a Dv.Va las cu Think about,ea are capacitatea de a cobora mai jos ca mine.
Bineinteles ca exista nume importante si la noi, dar fiind femei si persecutate ca shiite, nu vor fi atat de numeroase. Si vrea sa va dau exemple dintre cele care au ramas in tarile lor, ori daca au ramas, nu sunt atat de celebre pentru dvs.

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 13:19, said:

Ilogism, ce Geagea aduna voturi din Romania...
Nu draguta nu fac show, nu va las pe voi sa insiruiti minciuni.
De unde si navalirea comandoului islamic intitulat trupa vesela da` neprietenoasa pa` acilea dupa mine.
Ca la voi pe forumuri bate vantu asa ca nemaiavand norma de noi adepti, convertiti etc va scad aia din salariu.
Irranul bineinteles, ca de acolo va vin voua fondurile.

Ai putea sa termini cu acuzatiile sau poate vrei sa te dau si in judecata? Sa stii ca nu e tocmai imposibil. Te-ai suparat ca ti-am zis ca fara propaganda politica ramai fara paine si ai atacat fara sa gandesti; cand ti-am zis asta, stii si tu foarte bine, ca politica in Liban chiar se face dupa familii si chiar aduce bani. Dar eu mai degraba as investi bani sa te trimit la o facultate, sa inveti sa scapi de niste fixatii mentale care te tortureaza rau. Ar fi mai bine pentru tine si pentru cei din jur sa ai ceva mai mult de 2, 3 idei in minte, repetate cu obsesivitate. Draguta, tu faci propaganda politica pentru partidul lui Jaja la greu si spui tu ca nu e  extremist, dar uite ca analisti politici occidentali va catalogheaza astfel, plus ca aveti un trecut criminal si voi.  Eu nu fac propaganda politica pentru nimeni, asa ca nu ma judeca conform realitatii tale. Tu stai toata ziua si noaptea pe net si nu postezi decat aceleasi chestii, majoritatea gravitand cu obsesivitate in jurul platformei partidului iubit. Nu toti sunt ca tine insa.

View Postgigel de hohenţolărn, on 14 octombrie 2012 - 14:03, said:

aşa scot şi eu o carte drăguţă. eu am zis ceva de studii publicate în reviste de tip peer review Posted Image nu-i bai, dacă nu înţelegi din prima îţi explic şi-a doua şi-a treia oară.
deci, astfel de studii ai la îndemână? măcar un link, că de descărcat le pot descărca şi eu Posted Image

Ma indoiesc ca sunteti la nivelul de a scrie un articol intr-o astfel de antologie. Puternic. Posted Image
E o antologie de texte academice, cu statistici si studii aprofundate. Cred ca reusiti sa o cititi macar partial pe google scholar, daca nu, cumparati-o. Nu sunt carti de duzina ca sa le gasiti pe net in pdf.

Editat de poarta-cunoasterii, 14 octombrie 2012 - 20:32.


#93
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:28, said:

Ai putea sa termini cu acuzatiile sau poate vrei sa te dau si in judecata? Sa stii ca nu e tocmai imposibil. Te-ai suparat ca ti-am zis ca fara propaganda politica ramai fara paine si ai atacat fara sa gandesti; cand ti-am zis asta, stii si tu foarte bine, ca politica in Liban chiar se face dupa familii si chiar aduce bani. Dar eu mai degraba as investi bani sa te trimit la o facultate, sa inveti sa scapi de niste fixatii mentale care te tortureaza rau. Ar fi mai bine pentru tine si pentru cei din jur sa ai ceva mai mult de 2, 3 idei in minte, repetate cu obsesivitate. Draguta, tu faci propaganda politica pentru partidul lui Jaja la greu si spui tu ca nu e  extremist, dar uite ca analisti politici occidentali va catalogheaza astfel, plus ca aveti un trecut criminal si voi.  Eu nu fac propaganda politica pentru nimeni, asa ca nu ma judeca conform realitatii tale. Tu stai toata ziua si noaptea pe net si nu postezi decat aceleasi chestii, majoritatea gravitand cu obsesivitate in jurul platformei partidului iubit. Nu toti sunt ca tine insa.
Da-ma in judecata, mi se falfaie...ce completezi in cerere de chemare in judecata?
Ca te-ai dus pe forumul softpedia unde userul Think About ti-a spus ca ce?
Tu m-ai acuzat de trepadusie, extremism crestin so what.
Mi se falfaie.
Tu faci propaganda politicoreligioasa adica cel mai tampit fel de propaganda, pe forumurile voastre faceti propaganda terorista a lui hezbollah.
Ce ti-e tie draga ce postez eu...cand am chef discut cosmologie, bineinteles nu cu tine....
Trecut criminal....minte neteda (lauda cui a adus expresia pe softpedia)....
Nici nu existam pe vremea razboiului, insa ai facut fixatie cu Geagea si musulmanii proocidentali pentru ca sunt contrapondere la partidul lui dumnezeo shia numit hezbollah
Mi se falfaie in ce-ti investesti tu bani, nu trebuie sa ma respecti tu ca sa ma respect eu pe mine.

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:28, said:

Ma indoiesc ca sunteti la nivelul de a scrie un articol intr-o astfel de antologie. Puternic. Posted Image
E o antologie de texte academice, cu statistici si studii aprofundate. Cred ca reusiti sa o cititi macar partial pe google scholar, daca nu, cumparati-o. Nu sunt carti de duzina ca sa le gasiti pe net in pdf.
Asa graia si leana a lui Ceasca dupa care continua cu Codoi Codoi.
Tre` sa-ti spun ceva si nu cre` ca vei fi socata.
Nu dau 2 bani pe limbajul tau de lemn
Si nici pe frazeistica ta insipida. Habar nu ai sa te joci cu limba sa construiesti ceva chic.
Ego ul tau de troll uman nu te lasa
Cum este trolul asa-i si mintea
Goala da` ambalata
BruuuuuuuuummmmmmmmmmmPosted Image

Editat de ThinkAbout, 14 octombrie 2012 - 20:46.


#94
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 20:41, said:

Tu faci propaganda politicoreligioasa adica cel mai tampit fel de propaganda, pe forumurile voastre faceti propaganda terorista a lui hezbollah.


Demonstreaza unde s-a scris vreodata asa ceva. Inventezi si minti fara acoperire. Absolut intotdeauna eu am facut distinctie intre orice partid politic si shiiti, aceasta fiind una dintre prejudecatile cu care shiitii se confrunta. Aprecieri pentru Hamas si Hezbollah au facut unii sunniti intr-o perioada, shiitii niciodata. Chiar te astept sa demonstrezi si sa iti sustii afirmatiile. Nu suntem la piata ca sa lansezi cu acuze sa iti treaca timpul.

Forumul nostru are doar subiecte legate de doctrina shiita, pentru ca genul acesta de informatii lipsesc. Analisti politici de duzina sunt pe alte forumuri, pe noi nu ne intereseaza aceasta si vrem sa mentinem un anumit nivel intelectual al forumului, cei saraci cu duhul nu rezista la noi . :)

Editat de poarta-cunoasterii, 14 octombrie 2012 - 20:50.


#95
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postabbulafia, on 14 octombrie 2012 - 13:19, said:

Va las cu Think about,ea are capacitatea de a cobora mai jos ca mine.
Exact, cobori in jos Luceafar bland.
Dea naibi daca te vad la o fereastra, aduc cu forta soarele pe cer.

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:47, said:


Demonstreaza unde s-a scris vreodata asa ceva. Inventezi si minti fara acoperire. Absolut intotdeauna eu am facut distinctie intre orice partid politic si shiiti, aceasta fiind una dintre prejudecatile cu care shiitii se confrunta. Aprecieri pentru Hamas si Hezbollah au facut unii sunniti intr-o perioada, shiitii niciodata. Chiar te astept sa demonstrezi si sa iti sustii afirmatiile. Nu suntem la piata ca sa lansezi cu acuze sa iti treaca timpul.
Pe islamul azi draga, crezi ca am uitat?
Nu tot sustineati voi cum ca de fapt libanezii ucisi de partidul lui dumnezeo shiit hezbollah s-au omorat de fapt singuri?
Si bineinteles alte tampenii in sustinerea politicii iraniene puse cu link-uri de Nargis.

#96
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012
Nu cred ca ai discutat cu mine pe acel forum si nici Nargis nu a postat nimic in acest sens. Nu confunda discutiile tale cu alte persoane cu ale noastre. Si nu vreau sa intram din nou in discutii despre alte forumuri si persoane pentru ca i-am promis moderatorului ca voi respecta regulile. Merita, este o persoana civilizata. Din respect pentru el/ea, am sa te ignor pe tine . :) Cand esti lucida si pui intrebari pertinente, am sa iti raspund.

#97
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:59, said:

Posted Image Cand esti lucida si pui intrebari pertinente, am sa iti raspund.
Eu sunt lucida tot timpul, ne-lucid este cel care-si imagineaza ca altii nu sunt, habar nu are de fapt, dar isi da cu presupusu`
Foarte bine faci ca ma ignori, deja toata trupa vesela de la islamul azi pe capu` meu, unul in minus este un dar.

Editat de ThinkAbout, 14 octombrie 2012 - 21:16.


#98
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 14 octombrie 2012 - 20:44, said:

Asa graia si leana a lui Ceasca dupa care continua cu Codoi Codoi.
Tre` sa-ti spun ceva si nu cre` ca vei fi socata.
Nu dau 2 bani pe limbajul tau de lemn
Si nici pe frazeistica ta insipida. Habar nu ai sa te joci cu limba sa construiesti ceva chic.
Ego ul tau de troll uman nu te lasa
Cum este trolul asa-i si mintea
Goala da` ambalata

BruuuuuuuuummmmmmmmmmmPosted Image

Alt atac la persoana,
Vulgaritatea si agresivitatea gratuita sunt chic pentru unii. In lipsa de idei, condimentam limbajul. Eu glumesc cu cei asemeni mie. Fata de ceilalti mentin distanta. Posted Image

Editat de poarta-cunoasterii, 14 octombrie 2012 - 23:15.


#99
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 23:09, said:

Alt atac la persoana,
Vulgaritatea si agresivitatea gratuita sunt chic pentru unii. In lipsa de idei, condimentam limbajul. Eu glumesc cu cei asemeni mie. Fata de ceilalti mentin distanta. Posted Image
Care persoana?
Voi sunteti o multime pe un cont.
Agresivitate....ma faci sa rad cu o gura pana la urechi....agresivitate gretoasa este sa-ti deghizezi ura, intoleranta si ideologia extremista intr-un pachet de vorbe frumoase.
Frazele mele sunt chic, reflecta motion, reflecta traiere, reflecta compasiune, reflecta mentalitate de secol 21 a unui om liber.
Ale tale reflecta gandire de anii 600, purtatoare de ideologie de imami cu gandire de 5 clase.
Si mai trebuie sa ne miram de dezlantuirile voastre barbare cand unu ` face un film de proasta calitate?
Tu reprezinti pantheonul tuturor tiranilor, pentru ca modelul lor mental s-a inghesuit in mintea ta si a tuturor celor care se logheaza pe contu` poarta..
Cum Ceausescu impusca pe toti care faceau o gluma, Hitler indica un deget si cineva murea pentru un cuvant care i se parea lui vulgar, Ayatolahii atarnau si inca atarna in macarale spanzurand in natura niste oameni doar pentru ca puneau si pun niste intrebari justificate si a caror raspus conduceau  pe respectivii la un zid fortandu-i sa se eschiveze, asa si tu asa si voi.
Postarile tale sunt singurele pline de insulte, habar nu aveti cu cine vorbiti insa faceti recomandari insultatoare.
Crezi ca daca te exprimi frumos insa tot insulti, nu e tot aia?Crezi ca daca-ti ascunzi jignirea dupa un emoticon zambaret nu este tot aia? Crezi prost.
Tot aia este, insa fiind lipsita de imaginatie, nu te poti salta dincolo de nivelul asta si nici nu poti aprecia o minte deschisa si senina.
Nici o oaie transfigurata nu poate.
Insa softpedia iti face bine, poate te trezeste la realitate si vezi ca lumea a evoluat.
Spun poate, unii se "destineaza" singuri sa ramana barbari spirituali automutilandu-si darul cel mai de pret, sufletul, subjugandu-l si chinuindu-l sa urmeze niste reguli tembele care-i omora in final menirea....aceea de a fi al binelui.

Raspunsul meu a fost un efect al postarii tale adresate lui gigel
Ti-o redau:

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:28, said:

Ma indoiesc ca sunteti la nivelul de a scrie un articol intr-o astfel de antologie. Puternic. Posted Image
E o antologie de texte academice, cu statistici si studii aprofundate. Cred ca reusiti sa o cititi macar partial pe google scholar, daca nu, cumparati-o. Nu sunt carti de duzina ca sa le gasiti pe net in pdf.
Este un raspuns a unei persoane cu ego nemasurat si minte goala de continut.
Adica fix aia care practica betia bogatiei cuvintelor fara a exprima in fapt nimic, negenerand nici o idee...sunt doar niste replicatori (vorba unui user drag mie),
O minte ordonata foloseste frazeistica precum bisturiul, corecteaza dintr-o taietura tot ce este stramb in logica unei postari.
O minte ordonata foloseste frazeistica sa celebreze nasterea ineditului sub forma ideilor, asa cum de exemplu, trecerea de la un an la altul se celebreaza printr-un foc de artificii...
O minte ordonata produce ilogisme pentru oi si oile atipice, care-s de fapt lupi in blana de oaie, si care isi scot in final coltii, raman fara ei si dupa aceea urla "nedreptaaaaaate, mi-a fost violata dantura!"Posted Image

O minte ca a ta celebreaza ce?
Un imam cu gandire de gradinita?

Editat de ThinkAbout, 15 octombrie 2012 - 09:23.


#100
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 15 octombrie 2012 - 09:08, said:

Care persoana?
Voi sunteti o multime pe un cont.

Esti sigura? Posted Image

Agresivitate....ma faci sa rad cu o gura pana la urechi....agresivitate gretoasa este sa-ti deghizezi ura, intoleranta si ideologia extremista intr-un pachet de vorbe frumoase.

Atac la persoana. Cineva iti expune idei si atitudini argumentate, dar indiferent de constanta si logica credintelor exprimate de celalalt, tu continui sa il suspectezi de disimulare, in baza unor prejudecati si expectatii personale. Deja e problema ta si ma mir ca ai curajul sa ti-o expui astfel in public.

Frazele mele sunt chic, reflecta motion, reflecta traiere, reflecta compasiune, reflecta mentalitate de secol 21 a unui om liber.

Posted Image Ai o parere extraordinar de buna despre tine. Posted Image Asta ma face sa ma gandesc ca nu ai avut privilegiul de a comunica cu oameni cu adevarat educati si inteligenti. Uneori e mai bine sa fii prost la oras decat destept la sat.  Stii cam ce reflecta frazele tale? Prejudecati, generalizari, ostilitate furibunda, clisee, incapacitate de a accepta perspectiva cuiva diferit de tine, nevoie insatioasa de a jigni si anihila pe cei care au o alta opinie.

Ale tale reflecta gandire de anii 600, purtatoare de ideologie de imami cu gandire de 5 clase.
Si mai trebuie sa ne miram de dezlantuirile voastre barbare cand unu ` face un film de proasta calitate?
Tu reprezinti pantheonul tuturor tiranilor, pentru ca modelul lor mental s-a inghesuit in mintea ta si a tuturor celor care se logheaza pe contu` poarta..


Atac la persoana, generalizari voite (stii bine ca am condamnat extremismul si manifestarile barbare ale celor care au ucis din cauza filmului si totusi ma bagi in aceeasi categorie; nu e ignoranta, e rea vointa). Nici o idee.


Cum Ceausescu impusca pe toti care faceau o gluma, Hitler indica un deget si cineva murea pentru un cuvant care i se parea lui vulgar, Ayatolahii atarnau si inca atarna in macarale spanzurand in natura niste oameni doar pentru ca puneau si pun niste intrebari justificate si a caror raspus conduceau  pe respectivii la un zid fortandu-i sa se eschiveze, asa si tu asa si voi.

Generalizari, insulte.

Postarile tale sunt singurele pline de insulte, habar nu aveti cu cine vorbiti insa faceti recomandari insultatoare.
Crezi ca daca te exprimi frumos insa tot insulti, nu e tot aia?Crezi ca daca-ti ascunzi jignirea dupa un emoticon zambaret nu este tot aia? Crezi prost.

Daca nu accept sa ma insulti si sa continui sa iti bati joc de mine, inseamna ca te insult, chiar daca vorbesc frumos, chiar daca nu folosesc atac la persoana, e o insulta pentru tine ca nu sunt de acord cu tine, asa-i? Posted Image Te judec dupa ceea ce vorbesti si arati aici, cine esti in alta parte, iti poate alina tie sufletul, dar e irelevant aici. Deocamdata nu ai demonstrat ca te ridici la nivelul laudei de sine expuse/impuse mai sus.

Tot aia este, insa fiind lipsita de imaginatie, nu te poti salta dincolo de nivelul asta si nici nu poti aprecia o minte deschisa si senina.
Nici o oaie transfigurata nu poate.


Jigniri, atac la persoana.

Insa softpedia iti face bine, poate te trezeste la realitate si vezi ca lumea a evoluat.
Spun poate, unii se "destineaza" singuri sa ramana barbari spirituali automutilandu-si darul cel mai de pret, sufletul, subjugandu-l si chinuindu-l sa urmeze niste reguli tembele care-i omora in final menirea....aceea de a fi al binelui.

Te erijezi in Dumnezeu, lasa-i pe ceilalti cu menirea si destinul lor, nu esti tu in masura sa judeci, nici pe tine insati nu te cunosti suficient, dupa felul in care te descrii.

Raspunsul meu a fost un efect al postarii tale adresate lui gigel
Ti-o redau:

Este un raspuns a unei persoane cu ego nemasurat si minte goala de continut.
Adica fix aia care practica betia bogatiei cuvintelor fara a exprima in fapt nimic, negenerand nici o idee...
sunt doar niste replicatori (vorba unui user drag mie),

Atac la persoana, jigniri. Scumpa mea, reia-ti postarile, vezi cate idei ai si cate jigniri raportat la paginile pe care le scrii. Apoi critica-i pe ceilalti. Acela a fost un raspuns avizat. Felul in care se exprima Gigel nu este la nivelul acceptat de a publica in acel gen de antologii. Nici bogatia ideilor nu il face eligibil pentru acel tip de carte. Poti sa iti dau si criteriile necesare publicarii expuse de catre editorii respectivi si sa analizezi singurica ca nu se incadreaza. Asadar altceva te-a deranjat sau te-ai folosit de orice ca sa iti scoti otrava din inima. E bine stiut ca forumul are si efect terapeutic. Totusi si ceilalti au anumite drepturi. Chiar si pe un forum. elibereaza-te de ce te macina interior, dar fara a-i jigni pe ceilalti. Permanent. Sau vei fi pusa pe ignore si vei ajunge la fel de singura ca si in viata reala.

O minte ordonata foloseste frazeistica precum bisturiul, corecteaza dintr-o taietura tot ce este stramb in logica unei postari.
O minte ordonata foloseste frazeistica sa celebreze nasterea ineditului sub forma ideilor, asa cum de exemplu, trecerea de la un an la altul se celebreaza printr-un foc de artificii...
O minte ordonata produce ilogisme pentru oi si oile atipice, care-s de fapt lupi in blana de oaie, si care isi scot in final coltii, raman fara ei si dupa aceea urla "nedreptaaaaaate, mi-a fost violata dantura!"

Ah, sa inteleg ca aceasta a fost o mostra de, te citez :

Quote

Frazele mele sunt chic, reflecta motion, reflecta traiere, reflecta compasiune, reflecta mentalitate de secol 21 a unui om liber.
Posted Image


O minte ca a ta celebreaza ce?
Un imam cu gandire de gradinita?


Atac la persoana, jigniri. Acum recunoaste si tu, la ce bun ditamai postarea doar ca sa jignesti si sa nu exprimi nici macar o idee? Ba mi-ai rapit si mie timpul ca te citesc si sa iti raspund. O greseala pe care chiar nu o voi mai repeta. La urmatorul atac la persoana, te voi pune pe ignore, draguta. Ti-am acordat suficiente sanse, dar tu ai alte probleme si nu-s ideologice ca sa poata fi rezolvate printr-o conversatie rationala.

Editat de poarta-cunoasterii, 15 octombrie 2012 - 10:10.


#101
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011
Postarea de mai sus denota ca esti lipsita de simtul frumosului.
Amestecarea haotica a culorilor denota si altceva, anume ca nu poti folosi facilitatile normale puse la dispozitie de forumul softpedia si mai ales propria ta minte pentru a transmite un mesaj de o calitate excelenta.
De unde si "salata" de culori, de spui ca a intrat o maimutica in atelierul unui pictor si s-a bucurat putin de tuburi si pensule.
La ce buna postarea mea?....ma joc in cuvinte si idei...
Joaca....sufletul joaca...se joaca...sufletul zambeste...sufletul zboara....sufletul nu jigneste si nu se jigneste....

Editat de ThinkAbout, 15 octombrie 2012 - 10:18.


#102
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 20:28, said:

Ma indoiesc ca sunteti la nivelul de a scrie un articol intr-o astfel de antologie. Puternic. Posted Image
E o antologie de texte academice, cu statistici si studii aprofundate. Cred ca reusiti sa o cititi macar partial pe google scholar, daca nu, cumparati-o. Nu sunt carti de duzina ca sa le gasiti pe net in pdf.
dragul meu, te-am rugat să-mi dai un link cu un articol dintr-o revistă peer review. de 2-3 posturi încoa tot o scalzi. ai așa ceva or ba?


eu am găsit 3 articole nature pe net în pdf. nașpa. nature e de duzină. auzi-te-ar ponta :roflmao: stai că și science e tot la pdf pe net. dar sta, pnas-ul după nițcai luni emite cu pdf-uri la open access. nasoooool -_-

sunteți cumva de la ploiești ?

#103
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostThinkAbout, on 15 octombrie 2012 - 10:17, said:

Postarea de mai sus denota ca esti lipsita de simtul frumosului.
Amestecarea haotica a culorilor denota si altceva, anume ca nu poti folosi facilitatile normale puse la dispozitie de forumul softpedia si mai ales propria ta minte pentru a transmite un mesaj de o calitate excelenta.

Nu, arata ca nu am timp pe care sa il irosesc pe forumuri in conversatii inutile si nu fac copy paste inzecit, ca sa raspund la o postare lipsita de substanta, ci folosesc ceva rapid si eficient pentru a putea reveni la treburi mai importante.

De unde si "salata" de culori, de spui ca a intrat o maimutica in atelierul unui pictor si s-a bucurat putin de tuburi si pensule.
La ce buna postarea mea?....ma joc in cuvinte si idei...
Joaca....sufletul joaca...se joaca...sufletul zambeste...sufletul zboara....sufletul nu jigneste si nu se jigneste....

Daca nu ai fi atat de constanta si incrancenata in jigniri, ar putea fi interpretate ca episoade ludice trecatoare. Dar asa pare ca iti domina ele ''sufletul liber'' si nu invers. Acum plec la sedinta. Hartuieste pe altcineva intre timp. :)

View Postgigel de hohenţolărn, on 15 octombrie 2012 - 10:30, said:

dragul meu, te-am rugat să-mi dai un link cu un articol dintr-o revistă peer review. de 2-3 posturi încoa tot o scalzi. ai aşa ceva or ba?


eu am găsit 3 articole nature pe net în pdf. naşpa. nature e de duzină. auzi-te-ar ponta Posted Image stai că şi science e tot la pdf pe net. dar sta, pnas-ul după niţcai luni emite cu pdf-uri la open access. nasoooool Posted Image


Nu stiu daca gasiti articolele in alt gen de reviste, nu cred. Se poate sa fie informatiile preluate, dar sursa prima e aici. Cititi pe google scholar, am vazut ca merge.

#104
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 octombrie 2012 - 10:34, said:


Nu stiu daca gasiti articolele in alt gen de reviste, nu cred. Se poate sa fie informatiile preluate, dar sursa prima e aici. Cititi pe google scholar, am vazut ca merge.
eu spun una, dumneata alta. dragul meu. n-auzi că nu mă interesează guagle? eu vreau articol dintr-o revistă ştiinţifică. înţelegi ce-i aia?
nature e o asemenea revistă. prl altă revistă, şamd. dă-mi numai linkul la abstract şi nu-ţi fă griji cum pot procura eu articolul.

#105
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 14 octombrie 2012 - 12:39, said:

Muslim networks and transnational communities in and across Europe, vol.I, ed. Stefano Allievi, Jorgen S. Nielsen
Jørgen S. Nielsen, Professor and Director, Centre for European Islamic Thought

Aflam, cu ajutorul lui Google, ca unul din autori este islamofil. Nu-i punem la îndoiala sinceritatea, ci doar pretentiile de obiectivitate. :rolleyes:

Bun, acum revenind la carte, pagina 60, The Islamic Headscarf in Europe, autorul si-a propus o analiza statistica a fenomenului de voalare a fetei în cadrul comunitatilor islamice din Franta si Germania.
"This section is mainly based on a set of 40 qualitative interviews conducted by Schrin Amir-Moazami with veiled women of the second and third generation of Muslim immigrants in France (Marseille and Paris) and Germany (Berlin)."
Remarcam deja o prima problema...avem de a face cu un esantion insuficient si nereprezentativ pt. întreaga populatie islamica a Europei de aprox. 60 de milioane de indivizi.

În fine, hai mai bine sa vedem ce observatii ne furnizeaza autorul în urma interviurilor:
"Contrary to the dominant discourses on gender equality in Western European societes, the covered women interviewed in France and Germany mostly refer to the Islamic approach to the 'complementarity' of the sexes. Consequently, they associate a distinct set of tasks and duties with a relatively confident conception of gender distinction. Thus, the women consider men as being responsible for feeding the family, through work outside of the household, and women as primarily enclosed in the domestic sphere, being in charge of the house and kids. This division is often regarded as sacred and God-given, and therefore a more or les untoucheble norm."  
Contrar discursurilor dominante privind egalitatea dintre sexe în societate vest-europeana, femeile cu val intervievate prefera abordarea islamica în ce priveste "complementaritatea" sexelor. În consecinta, ele asociaza un set distinct de sarcini, îndatoriri si responsabilitati pt. fiecare sex. Astfel, femeile considera barbatii ca fiind responsabili pentru hranirea familiei, prin munca în afara gospodariei, femeile limitându-se la sfera domestica, ​​fiind responsabile de casa si de copii. Aceasta diviziune este adesea considerata ca fiind sacra si data de la Dumnezeu, si, prin urmare, o norma mai mult sau mai putin de neatins.

"According to this distinction, the Islamic headscarf constitues an instrument for hiding female sexual attractiveness, since women are considered as particularly seductive.
The women sometimes put forward a quite polarising discourse vis-à-vis the majority of noncovered women, whose sinful behaviour puts them opposite the 'good Muslim women'.
To be covered thus implies to be purified, whereas being uncovered symbolises impurity and sin."
În conformitate cu aceasta distinctie, valul islamic constituie un instrument pentru a ascunde atractivitatea sexuala feminina deoarece femeile sunt considerate ca fiind deosebit de seducatoare.
Femeile au înaintat deseori un discurs polarizant vis-à-vis de majoritatea femeilor neacoperite, al caror comportament pacatos le situeaza la polul opus "femeilor musulmane pioase".
A fi acoperit implica puritate, în timp ce 'descoperirea' simbolizeaza impuritatea si pacatul.

Am citit întreg capitolul, dar n-am gasit nici o referinta la numarul total de femei din Europa care poarta valul. Cel putin nu numarul absurd propus de tine, 2000. :rolleyes:
În schimb am (re)descoperit aceeasi mentalitate primitiva, arhaica si patriarala, mentalitate pe care Europa a depasit-o! :console:

Oare sunt capabili musulmanii din Europa sa înteleaga ca ei traiesc într-o societate care a abandonat norma "femeia supusua barbatului", fiind înlocuita cu alte principii, la loc de frunte stând modelul egalitatii între sexe?

#106
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 octombrie 2012 - 10:34, said:

Daca nu ai fi atat de constanta si incrancenata in jigniri, ar putea fi interpretate ca episoade ludice trecatoare. Dar asa pare ca iti domina ele ''sufletul liber'' si nu invers. Acum plec la sedinta. Hartuieste pe altcineva intre timp
Stand up comedy este interzisa ca manifestatie in toate statele islamice.
Tocmai penca` tiranii stiu ca un suflet liber si glumet elibereaza...asa ca trantesc un decret prin care interzic umanilor dreptul de a glumi, justificand la nivel teortic asta, prin teorema hartuirii....
Si fiindca tot ai mentionat tu de inaltul tau nivel multicultural dezvoltat prin care te nivelezi cu altii asemeni tie tre` sa-ti spun cinstit ca daca unu ca tine, apare la un simpozion stiintific cu limbajul asta de lemn, garantaat tot auditoriul face din programul tiparit primit la intrarea in sala avioane de hartie si le arunca in tine.

#107
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostSophistiKat, on 15 octombrie 2012 - 12:06, said:

Jørgen S. Nielsen, Professor and Director, Centre for European Islamic Thought

Aflam, cu ajutorul lui Google, ca unul din autori este islamofil. Nu-i punem la îndoiala sinceritatea, ci doar pretentiile de obiectivitate. Posted Image

Bun, acum revenind la carte, pagina 60, The Islamic Headscarf in Europe, autorul si-a propus o analiza statistica a fenomenului de voalare a fetei în cadrul comunitatilor islamice din Franta si Germania.
"This section is mainly based on a set of 40 qualitative interviews conducted by Schrin Amir-Moazami with veiled women of the second and third generation of Muslim immigrants in France (Marseille and Paris) and Germany (Berlin)."
Remarcam deja o prima problema...avem de a face cu un esantion insuficient si nereprezentativ pt. întreaga populatie islamica a Europei de aprox. 60 de milioane de indivizi.

În fine, hai mai bine sa vedem ce observatii ne furnizeaza autorul în urma interviurilor:
"Contrary to the dominant discourses on gender equality in Western European societes, the covered women interviewed in France and Germany mostly refer to the Islamic approach to the 'complementarity' of the sexes. Consequently, they associate a distinct set of tasks and duties with a relatively confident conception of gender distinction. Thus, the women consider men as being responsible for feeding the family, through work outside of the household, and women as primarily enclosed in the domestic sphere, being in charge of the house and kids. This division is often regarded as sacred and God-given, and therefore a more or les untoucheble norm."  
Contrar discursurilor dominante privind egalitatea dintre sexe în societate vest-europeana, femeile cu val intervievate prefera abordarea islamica în ce priveste "complementaritatea" sexelor. În consecinta, ele asociaza un set distinct de sarcini, îndatoriri si responsabilitati pt. fiecare sex. Astfel, femeile considera barbatii ca fiind responsabili pentru hranirea familiei, prin munca în afara gospodariei, femeile limitându-se la sfera domestica, ​​fiind responsabile de casa si de copii. Aceasta diviziune este adesea considerata ca fiind sacra si data de la Dumnezeu, si, prin urmare, o norma mai mult sau mai putin de neatins.

"According to this distinction, the Islamic headscarf constitues an instrument for hiding female sexual attractiveness, since women are considered as particularly seductive.
The women sometimes put forward a quite polarising discourse vis-à-vis the majority of noncovered women, whose sinful behaviour puts them opposite the 'good Muslim women'.
To be covered thus implies to be purified, whereas being uncovered symbolises impurity and sin."
În conformitate cu aceasta distinctie, valul islamic constituie un instrument pentru a ascunde atractivitatea sexuala feminina deoarece femeile sunt considerate ca fiind deosebit de seducatoare.
Femeile au înaintat deseori un discurs polarizant vis-à-vis de majoritatea femeilor neacoperite, al caror comportament pacatos le situeaza la polul opus "femeilor musulmane pioase".
A fi acoperit implica puritate, în timp ce 'descoperirea' simbolizeaza impuritatea si pacatul.

Am citit întreg capitolul, dar n-am gasit nici o referinta la numarul total de femei din Europa care poarta valul. Cel putin nu numarul absurd propus de tine, 2000. Posted Image
În schimb am (re)descoperit aceeasi mentalitate primitiva, arhaica si patriarala, mentalitate pe care Europa a depasit-o! Posted Image

Oare sunt capabili musulmanii din Europa sa înteleaga ca ei traiesc într-o societate care a abandonat norma "femeia supusua barbatului", fiind înlocuita cu alte principii, la loc de frunte stând modelul egalitatii între sexe?

Pentru tine, daca nu e islamofob inseamna ca e islamofil. Intre tine si Nielson e o diferenta mare, scuza-ma, opiniile lui au o mai mare autoritate. Plus, e o antologie de texte cu autori diferiti, citeste-le pe toate, nu doar o pagina. (Nici macar nu te-ai prins care e editorul si care e autorul/autorii,) Ai sa gasesti si ce ti-am spus. Ai sa vezi ca scrie ca sunt peste o mie de femei cu niqab in Franta, vreo 30 in Belgia, iti da toate detaliile.

@Gigel. Sophistikat a gasit cartea. N-am cum sa iti dau din reviste daca nu am citit in reviste. Cartile au criterii mai exigente decat revistele, deci sunt mai de incredere. Nu pierzi nimic daca o rasfoiesti.

View PostThinkAbout, on 15 octombrie 2012 - 14:19, said:

Stand up comedy este interzisa ca manifestatie in toate statele islamice.
Tocmai penca` tiranii stiu ca un suflet liber si glumet elibereaza...asa ca trantesc un decret prin care interzic umanilor dreptul de a glumi, justificand la nivel teortic asta, prin teorema hartuirii....
Si fiindca tot ai mentionat tu de inaltul tau nivel multicultural dezvoltat prin care te nivelezi cu altii asemeni tie tre` sa-ti spun cinstit ca daca unu ca tine, apare la un simpozion stiintific cu limbajul asta de lemn, garantaat tot auditoriul face din programul tiparit primit la intrarea in sala avioane de hartie si le arunca in tine.

Pentru tine limbaj de lemn inseamna limbaj civilizat, epurat de afirmatii nesimtite si jigniri.

Cunosc tiparul. Te irita la culme ca tot te cobori si cobori nivelul discutiei, iar eu nu te urmez si atunci te plictisesti, nu-ti place cum te oglindesti si pretinzi ca e umor. Poti sa iti garantez un lucru. La un simpozion, daca ai fost vreodata, nu toti gusta umorul de manelist; daca se lasa tacere in jurul tau cand te dai in spectacol sa stii ca lumea nu e intotdeauna muta de admiratie. :)

Editat de poarta-cunoasterii, 15 octombrie 2012 - 18:05.


#108
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 68.013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpoarta-cunoasterii, on 15 octombrie 2012 - 18:12, said:

Pentru tine limbaj de lemn inseamna limbaj civilizat, epurat de afirmatii nesimtite si jigniri.

Cunosc tiparul. Te irita la culme ca tot te cobori si cobori nivelul discutiei, iar eu nu te urmez si atunci te plictisesti, nu-ti place cum te oglindesti si pretinzi ca e umor. Poti sa iti garantez un lucru. La un simpozion, daca ai fost vreodata, nu toti gusta umorul de manelist; daca se lasa tacere in jurul tau cand te dai in spectacol sa stii ca lumea nu e intotdeauna muta de admiratie. Posted Image
Ramane in schimb  muta cand semnez si dau autografe
Tu si simpoizionu`, baba si revelionu.
Sipmozion de nivelu` lu imamu cu 5 clase....
Auzi crezi ca daca aduci nishte copy paste-uri pe`acilea si daca la intrebari din categoria grea gen ilustrarea ruh-ului ori Ruh Al Quds in versetele Quranice, nu raspunzi nimic si spui ca tre` sa traduci de la nush` ce intelept tu crezi ca si gandesti?
Nu draguta, voi de pe contu poarta sunteti replicatori, diseminatori de materialele altora pe forumuri, pe net si prin realitate.
Asta faceti, un fel de hamali ai informatiei, carati dintr-o parte in alta si cam atat.
Sa ma urmezi hi...haaaaaaaaaaaaa huuuuuuuuuuuuuuuuu
Draguta, intai tre` sa inveti sa "mergi" ca sa ma urmezi.
Cat priveste umoru` te cred, vulpea si strugurii...
Nu-i de mirare ca o societate islamica nu poate produce un Carlin...

Editat de ThinkAbout, 15 octombrie 2012 - 19:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate