Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Storcatorul Rohnson R450

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#37
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Daniella, produsele de top din orice domeniu sunt gandite pt oricine numai romanii de rand nu.
Pt romanul de rand exista produsele tip teleshop.
Pe de alta parte sa stii ca sunt destui romani care cheltuiesc in 1-2 luni banii de storcator pe benzina... asa ca fiecare face ce poate. Se cheama alegerea economica, tai de undeva si suplimentezi in alta parte.

Din pacate Eu ajung cu Rhonsonul in service :( Vorba aia desteapta... cat dai atata face.

#38
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

 apanoiu, on 15 februarie 2013 - 22:19, said:

Daniella, produsele de top din orice domeniu sunt gandite pt oricine numai romanii de rand nu.
Pt romanul de rand exista produsele tip teleshop.
Pe de alta parte sa stii ca sunt destui romani care cheltuiesc in 1-2 luni banii de storcator pe benzina... asa ca fiecare face ce poate. Se cheama alegerea economica, tai de undeva si suplimentezi in alta parte.

Din pacate Eu ajung cu Rhonsonul in service Posted Image Vorba aia desteapta... cat dai atata face.
Un Hurom,de exemplu costa mai mult decat iau salariul pe luna!Iata de ce judec asa "destept".Ma pricepi?12 milioane e mai mult decat iau eu intr-o luna!N-am masina,deci nu-i cheltui pe benzina.Cel mult pe facturi la apa,lumina si gaz.Ma pot lipsi de un Hurom totusi,de celelalte nu.Macar un Rohnson il pot cumpara si in rate ca altfel n-am cum dar un Hurom se cumpara cu banii jos.Deci,sa le tii lectii celor cu bani ca sa-l cumpere.

Edited by daniella22, 16 February 2013 - 15:13.


#39
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010
Rohnson-ul este un storcator excelent! Eu am dat 600 de lei pe el adica sub jumatate din pretul unui Hurom,amandoua avand aceleasi principii de stoarcere. Multi dintre colegii mei de la munca mi-au spus ca 600 de lei pentru un storcator sunt o gramada de bani,asta pentru ca salariile din aceasta tara sunt de rahat! Toti ne dorim sa cumparam ce este mai bun dar din pacate acestea sunt resursele!

#40
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
...Din pacate vad ca sunt mai multi care au intampinat probleme tehnice cu Rhonsonul.
De asemenea, la 3 aparate cumparate de mine pt familie am vazut 3 site diferite ca si aliniere. Este clar ca sunt probleme grave cu controlul calitatii, sau folosesc site rejectate de CTC.
Aveti vreo idee cat raman fara storcator daca il duc la garantie? Ma poate ajuta importatorul cu inlocuirea piesei pe loc?

#41
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010

 apanoiu, on 17 februarie 2013 - 08:24, said:

...Din pacate vad ca sunt mai multi care au intampinat probleme tehnice cu Rhonsonul.
De asemenea, la 3 aparate cumparate de mine pt familie am vazut 3 site diferite ca si aliniere. Este clar ca sunt probleme grave cu controlul calitatii, sau folosesc site rejectate de CTC.
Aveti vreo idee cat raman fara storcator daca il duc la garantie? Ma poate ajuta importatorul cu inlocuirea piesei pe loc?

Telefonul importatorului si adresa sunt :
VASSILIAS S.A
Str.Biharia, Nr. 67-77. Complex Metav Park
  • Tel:021.5997725/26


#42
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

 geo-b, on 16 februarie 2013 - 16:57, said:

Rohnson-ul este un storcator excelent! Eu am dat 600 de lei pe el adica sub jumatate din pretul unui Hurom,amandoua avand aceleasi principii de stoarcere. Multi dintre colegii mei de la munca mi-au spus ca 600 de lei pentru un storcator sunt o gramada de bani,asta pentru ca salariile din aceasta tara sunt de rahat! Toti ne dorim sa cumparam ce este mai bun dar din pacate acestea sunt resursele!

Ok,categoric nu o sa le cumpar storcatoarele extrem de scumpe de la Quartz.Si mi se pare ca parerile de aici sunt impartite despre Rohnson,ba chiar opuse ceea ce ma pune pe ganduri in privinta veridicitatii unor opinii despre acest aparat.Nu cred ca Rohnsonul acesta se strica mai repede decat unul care costa de ex,1 mil si ceva sau 2 mil.Eu am ceva centrifugal,deci mai ieftin si nu s-a stricat pana acum.S-o strica unul cu ax melcat putin mai scump?Nu prea cred.

#43
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
@geo-b: am vorbit la importator, mi s-a spus imi schimba fara grija sita. Ramane de vazut cum fac sa ajung la ei in Biharia(Baneasa) in orele de program.
Sa nu ne amagim, un pret mai mare nu inseamna neaparat fiabilitate, poate sa insemne tehnologie mai noua, marketing, etc. Motorul de la Rhonson este cu perii, nu asincron, fluctuatiile de viteza la stoarcere sunt mari si usor de vazut. Nu consider Rhonsonul un produs slab, doar ca in utilizare poti avea surprize. L-as compara partial cu un Hurom prima serie, deoarece portul de ejectare pulpa se mai blocheaza. Problema a fost rezolvata la Hurom.

http://www.wholistic.../medium/946.jpg

O alternativa o mai prezinta Juicepresso care costa intre Rhonson si Hurom. Vine cu motor DC. Probabil ca angrenajele nu sunt din plastic.

#44
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010
@geo-b: am vorbit la importator, mi s-a spus imi schimba fara grija sita. Ramane de vazut cum fac sa ajung la ei in Biharia(Baneasa) in orele de program.

@Apanoiu ma bucur ca se poate rezolva! Eu deocamdata nu am avut surprize cu storcatorul ,bine, am stors de cateva ori rodii,mai des morcovi si mere si aproape in fiecare zi portocale! Cu siguranta ca in timp vor aparea pe piata modele de storcatoare cu tehnologii mai bune si mai fiabiale la preturi decente.

#45
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Stiu ca topicul e despre Rohnson, dar pentru ca s-a mai vorbit aici despre storcatoare  necentrifugale la preturi accesibile, revin cu cateva informatii despre Heinner. Intre timp s-a dus, in sensul ca motorul mergea in gol , nu mai angrena axul melcat. L-am trimis in service si acum astept...verdictul.

#46
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Angrenaje de plastic. Cred ca si rhonson are la fel. Am vazut si produse scumpe de pe la americani cu aceeasi problema.
Ieri am primit un colet de pe driedfruits, iar curierul avea in dubita ultimul model de Hurom, acela cu dop. Se pare ca a ajuns si in romania. Sunt curios care este pretul, ca pe ebay costa destul de mult.

#47
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Link producator:
http://www.fsjutian....Show.asp?ID=428

Se pare ca a aparut un model nou, poate o sa il importe Rhonson, arepalnia la intrare, modelul actual low cost este un cosmar in utilizare, mai ales cand storci boabe.

#48
ionuke

ionuke

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.09.2007

 daniella22, on 15 februarie 2013 - 21:22, said:

Nu stiu de ce dar am impresia ca esti acel Ionutz care facea reclama la storcatoarele Hurom,Omega si altele de acest gen vandute la preturi mult prea mari de catre Quark.Poate ma insel insa multe din informatiile pe care le dai sunt cam bizare(gen,mi s-a stricat in 2 luni,etc).Oricum,Quark sa astepte mult si bine sa dau eu 12-15 mil pe storcatoarele lor!Mai bine mananc un fruct si gata.

Cum sa spui una ca asta? Unde am facut reclama? Am spus pur si simplu cum am cantarit eu lucrurile, m-am speriat cand am vazut cat de dese au fost defectiunile aparatului. Faptul ca s-a stricat e un lucru pe care pot sa il dovedesc daca e pana acolo. Pe cartea de garantie a aparatului e notata fiecare interventie. Culmea e ca dupa ce a trecut atata de mult timp m-am mai linistit in legatura cu Rohnson si am ajuns sa il recomand apropiatilor mei. Acum tai morcovii fasii subtiri de tot si merele le tai in 6 (mere mici-medii) si nu am mai intampinat nicio problema. Oricum, pana acum garantia a acoperit toate interventiile (care au ramas 3 la numar), deci macar la capitolul asta sunt linistit.

Nu cred ca ajuta la ceva discreditarea mea pe acest forum, pana la urma nu am facut decat sa imi spun parerea despre un produs pe care il folosesc in mod regulat si la achizitia caruia m-am documentat temeinic sa vad ce este pe piata, motiv pentru care mi-am permis sa vorbesc si despre celelalte. Te rog las-o mai usor cu teoria conspiratiei, influentezi si alti useri si scazi increderea in acet mijloc de comunicare. Motivul pentru care postez pe acest subiect e ca sunt absolut incantat de sucul care iese prin metoda necentrifugala si mi-ar placea sa vad ce pareri mai sunt pe subiect si ca si altii sa afle despre ea pentru ca nu e atat de cunoscuta. Daca este cerere mare pe o piata atunci si oferta va deveni mai rentabila si se va diversifica. Cum ziceam si in primul meu post, as vrea sa vad cat mai multi jucatori pe aceasta scena. Deja vad ca au aparut si la 300 lei cum zicea cineva mai sus.

 aautumnal, on 22 februarie 2013 - 23:18, said:

Stiu ca topicul e despre Rohnson, dar pentru ca s-a mai vorbit aici despre storcatoare  necentrifugale la preturi accesibile, revin cu cateva informatii despre Heinner. Intre timp s-a dus, in sensul ca motorul mergea in gol , nu mai angrena axul melcat. L-am trimis in service si acum astept...verdictul.

Mda, la fel am patit la Rohnson, la service mi-au zis ca trebuie sa tai in fasii subtiri morcovii. Intr-adevar este un sticker pe aparat care arata fasii destul de subtiri ca sugestie de pregatire a morcovilor. Dupa ce revine din garantie iti recomand sa tai mai subtire legumele, chiar daca in felul asta consumi mai mult timp, macar stai linistit ca poti sa folosesti aparatul timp mai indelungat.
Sunt curios daca la fel e si la aparatele scumpe. La fel recomanda producatorul si la ele? Sa fie taiate fasii subtiri legumele? Si inainte sa sara cine stie ce user sa spuna ca fac reclama la aparate scumpe: nu, nu cred ca se justifica sa dai cu 600 de lei in plus doar ca sa nu trebuiasca sa tai atat de subtire legumele.

Edited by ionuke, 28 February 2013 - 23:58.


#49
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Cei 600 de ron ii dai pt a primi un aparat imbunatatit, de generatia a treia sau a patra. Pt un motor cu angrenaj care nu pica. Pt sita care nu pica.

Am fost azi la importator, mi-a fost schimbata sita defectata.
Am ramas placut surprins de amabilitatea importatorului(Vaasilias). Din pacate sita propusa pt inlocuire era putin utilizata si avea defectul si mai accentuat, ceea ce m-a facut sa imi dau seama ca piesa este facuta sa pice....

La sfarsitul garantiei o sa il pun la vanzare ca sa imi cumpar Huromul. Sper sa rezist pana atunci.

Va recomand tuturor sa urmariti canalul de pe youtube "okraw"(john koler) in care te invata cum sa folosesti un storcator. In principiu toate se taie cat mai marunt.

#50
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

 ionuke, on 28 februarie 2013 - 23:57, said:

Cum sa spui una ca asta? Unde am facut reclama? Am spus pur si simplu cum am cantarit eu lucrurile, m-am speriat cand am vazut cat de dese au fost defectiunile aparatului. Faptul ca s-a stricat e un lucru pe care pot sa il dovedesc daca e pana acolo. Pe cartea de garantie a aparatului e notata fiecare interventie. Culmea e ca dupa ce a trecut atata de mult timp m-am mai linistit in legatura cu Rohnson si am ajuns sa il recomand apropiatilor mei. Acum tai morcovii fasii subtiri de tot si merele le tai in 6 (mere mici-medii) si nu am mai intampinat nicio problema. Oricum, pana acum garantia a acoperit toate interventiile (care au ramas 3 la numar), deci macar la capitolul asta sunt linistit.

Nu cred ca ajuta la ceva discreditarea mea pe acest forum, pana la urma nu am facut decat sa imi spun parerea despre un produs pe care il folosesc in mod regulat si la achizitia caruia m-am documentat temeinic sa vad ce este pe piata, motiv pentru care mi-am permis sa vorbesc si despre celelalte. Te rog las-o mai usor cu teoria conspiratiei, influentezi si alti useri si scazi increderea in acet mijloc de comunicare. Motivul pentru care postez pe acest subiect e ca sunt absolut incantat de sucul care iese prin metoda necentrifugala si mi-ar placea sa vad ce pareri mai sunt pe subiect si ca si altii sa afle despre ea pentru ca nu e atat de cunoscuta. Daca este cerere mare pe o piata atunci si oferta va deveni mai rentabila si se va diversifica. Cum ziceam si in primul meu post, as vrea sa vad cat mai multi jucatori pe aceasta scena. Deja vad ca au aparut si la 300 lei cum zicea cineva mai sus.



Mda, la fel am patit la Rohnson, la service mi-au zis ca trebuie sa tai in fasii subtiri morcovii. Intr-adevar este un sticker pe aparat care arata fasii destul de subtiri ca sugestie de pregatire a morcovilor. Dupa ce revine din garantie iti recomand sa tai mai subtire legumele, chiar daca in felul asta consumi mai mult timp, macar stai linistit ca poti sa folosesti aparatul timp mai indelungat.
Sunt curios daca la fel e si la aparatele scumpe. La fel recomanda producatorul si la ele? Sa fie taiate fasii subtiri legumele? Si inainte sa sara cine stie ce user sa spuna ca fac reclama la aparate scumpe: nu, nu cred ca se justifica sa dai cu 600 de lei in plus doar ca sa nu trebuiasca sa tai atat de subtire legumele.
Dar de ce sari asa in sus?las-o mai moale cu reclamele pt Quark.Nu vreau sa influentez pe nimeni.este un subiect deschis de mine si nu-mi place sa fiu manipulata cu reclame ascunse.Cine are bani suficienti,sa va cumpere Hurom-ul!Nu incerc sa te denigrez,a fost o constatare si atat.Deschide si tu alt subiect si fa-ti reclama la produse acolo.

 apanoiu, on 01 martie 2013 - 15:19, said:

Cei 600 de ron ii dai pt a primi un aparat imbunatatit, de generatia a treia sau a patra. Pt un motor cu angrenaj care nu pica. Pt sita care nu pica.

Am fost azi la importator, mi-a fost schimbata sita defectata.
Am ramas placut surprins de amabilitatea importatorului(Vaasilias). Din pacate sita propusa pt inlocuire era putin utilizata si avea defectul si mai accentuat, ceea ce m-a facut sa imi dau seama ca piesa este facuta sa pice....

La sfarsitul garantiei o sa il pun la vanzare ca sa imi cumpar Huromul. Sper sa rezist pana atunci.

Va recomand tuturor sa urmariti canalul de pe youtube "okraw"(john koler) in care te invata cum sa folosesti un storcator. In principiu toate se taie cat mai marunt.
Deschide un subiect despre Hurom in alta parte,te rog!Eu sunt interesata doar de acest Rohnson,nimic altceva.

Edited by daniella22, 04 March 2013 - 17:03.


#51
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Ti se pare ca mesajul meu nu are legatura cu Rhonsonul?
Te rog sa te mai linistesti ca atitudinea aceasta nu face bine Forumului.

Te-ai uitat cu atentie la sita sorcatorului - la imbinarea metal-plastic de langa fantei de ejectare a pulpei? Mi s-a parut ciudat ca si al meu si cel de la service aveau aceeasi problema - sita cracanata in acel loc.
O alta problema este data de capac, ce nu reuseste sa tina bine presat surubul, rezultatul fiind pulpa in exces.

#52
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

 apanoiu, on 05 martie 2013 - 10:04, said:

Ti se pare ca mesajul meu nu are legatura cu Rhonsonul?
Te rog sa te mai linistesti ca atitudinea aceasta nu face bine Forumului.

Te-ai uitat cu atentie la sita sorcatorului - la imbinarea metal-plastic de langa fantei de ejectare a pulpei? Mi s-a parut ciudat ca si al meu si cel de la service aveau aceeasi problema - sita cracanata in acel loc.
O alta problema este data de capac, ce nu reuseste sa tina bine presat surubul, rezultatul fiind pulpa in exces.
Imi pare rau dar eu nu imi permit sa dau zeci de milioane pe alte produse si deocamdata,cel mai ieftin storcator prin presare este acest Rohnson.Si apropo de atitudinea mea,poti sa iti deschizi singur un subiect asemanator si sa scrii acolo daca e ceva ce nu-ti convine pe pagina mea.

#53
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Am vazut ca a aparut si MOULINEX ZU5008.
Nu este pe acelasi principiu?

#54
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 daniella22, on 16 februarie 2013 - 15:10, said:

Un Hurom,de exemplu costa mai mult decat iau salariul pe luna!Iata de ce judec asa "destept".Ma pricepi?12 milioane e mai mult decat iau eu intr-o luna!N-am masina,deci nu-i cheltui pe benzina.Cel mult pe facturi la apa,lumina si gaz.Ma pot lipsi de un Hurom totusi,de celelalte nu.Macar un Rohnson il pot cumpara si in rate ca altfel n-am cum dar un Hurom se cumpara cu banii jos.Deci,sa le tii lectii celor cu bani ca sa-l cumpere.

Un aparat bun ar fi Breville Juice Fountain, mult mai accesibil la pret decat Huronul ala, si oricum, daca vei avea bani sa iti cumperi un Omega, fa-o, fara sa te gandesti, este un Rolls Royce al storcatoarelor, daca ne referim la modelul care il stiu eu, ala stoarce si frunze de salata, sau de spanac, fara exagerare. Un alt storcator care il are o buna prietena a mea, si il are de vreo cativa ani, si ti-l poti permite zic eu, ar fi cel de la Jack la Lane, este un aparat bun, rezistent, si face banii, eu am renuntat la chinezarii, sunt satul de garantie, si sunt satul sa le schimb exact cand se termina garantia, si nu, nu incearca nimeni sa se dea destept, dar suntem prea saraci sa cumparam lucruri ieftine, si eu fac la fel, strang din fund si din dinti si astept, si incerc sa iau aparate scumpe, cu istorie veche, si care sunt sigur ca o sa functioneze ani buni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate