Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Storcatorul Rohnson R450

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
M-ar interesa si pe mine acest model de storcator.....
Din cate am citit, par sa fi fost ceva probleme.....izolate sper.....
Credeti ca se merita investitia......sau sa merg pe unul centrifugal....la un pret decent   ~250 ron....
Va multumesc.

#20
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010
''@geo-b: nu am simtit sa ma curenteze aparatul meu. poate e vorba de lotul respective?''

Dupa ce am schimbat 2 mi-am spus ca este prea mare ghinionul  asa ca l-am testat pe al 3-lea si in alte prize si se pare ca nu curenteaza ,explicatia fiind ca priza de la bucutarie nu are impamantare. Deci acest tip de storcator are nevoie de priza cu impamantare,vreau sa mentionez ca in aceeasi priza folosesc celelalte aparate electocasnice inclusiv masina de paine si cuptorul de microunde fara nicio problema!

 catalin_barna, on 15 ianuarie 2013 - 08:49, said:

M-ar interesa si pe mine acest model de storcator.....
Din cate am citit, par sa fi fost ceva probleme.....izolate sper.....
Credeti ca se merita investitia......sau sa merg pe unul centrifugal....la un pret decent   ~250 ron....
Va multumesc.
Catalin este indiscutabil in a alege dintr-un centrifugal si unul ca acesta prin presare,densitatea sucului cat si aroma sunt net superioare ,plus ca oxidarea sucului este mult mai mica. Eu zic ca merita sa investesti 600 de lei in acest model Rohnson 450! Singurele mele probleme cu acest model este dupa cum am mentionat mai sus ca ma curenteaza daca il folosesc intr-o priza fara impamantare.

#21
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 08.01.2007
Salut.
Am cumparat si eu acest storcator.
Intradeva, sucul nu se compara cu cel obtinut de la un storcator centrifugal.....
Din 2 kg de portocale iese un litru de suc....din care nu prea apuc sa gust din cauza copiilor.....Posted Image
O singura problema....se preling cateva picaturi de suc pe la garnitura de silicon care probabil nu etanseaza bine.....
Am facut o sesizare pe site-ul de unde l-am cumparat si astept sa ma sune......sper sa nu fie nevoie sa-l trimit inapoi.....am vazut ca este service la mine in oras....poate se rezolva acolo....

#22
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010
Nu este nicio problema cu ''mica scurgere'' pe la garnitura de silicon ! Si la al meu se intampla la fel.

#23
mirceafs

mirceafs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 14.05.2009
Produse similare sunt si Heinner SJ-400S http://www.heinner.r...-legume/sj-400s care costa 300 lei in promotie la Selgros
sau VORTEX VJE-20A1 in oferta Altex la 549 lei. primul este mai patratos si un pic mai mic dar nu cred ca aceasta este un impediment, interesant este ca acesta are 400W putere fata de celelalte produse care au doar 150W. probabil este mai zgomotos. personal am vazut toate 3 produsele pe raft, intradevar Rohnson R450 este poate cea mai fidela copie.
Fratele meu are un Hurom 100, l-am vazut cum functioneaza si chiar el mi-a recomandat Heinnerul pentru ca totusi pretul este de 6 ori mai mic!

Edited by mirceafs, 21 January 2013 - 19:19.


#24
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
.. dar fara sita cu ultem.
Storcatorul pare tot facut de Fagor, dar model mai vechi (2009, fara ultem)

#25
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007

 apanoiu, on 21 ianuarie 2013 - 21:38, said:

.. dar fara sita cu ultem.
Storcatorul pare tot facut de Fagor, dar model mai vechi (2009, fara ultem)

Sa inteleg ca Rohnson-ul are sita cu ultem!?
La Heinner am vazut ca intr-adevar scrie filtru inox.

#26
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
Pe site-ul Fagor asa spune.
Din ultem este inelul acela transparent+ capetele sitei. Sita propriu-zisa este din inox (destul de gros).
La juicebuddy am vazut ca mai apar probleme de calitate referitoare la alinierea in matrita de turnare a sitei...dar pana acum nu au aparut probleme.
Garantia este de 2 ani.

Nu cred ca are rost sa se chinuie careva cu ceva mai ieftin decat juicebuddy, si-asa acest aparat este facut cu multe compromisuri fata de Hurom.

#27
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Si-a luat cineva Heinner SJ-400S? La pretul de 300 ron ma gandesc ca merita chiar daca s-ar putea sa fie ceva mai zgomotos.

#28
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Mi-am luat eu Heinner. Nu sunt multumit, in loc de suc scoate un piure mai subtire.Ma gandesc sa-l trimit inapoi.

Pentru cei care si-au luat Rohnson:
Cum e sucul la consistenta, e gros, subtire.... La Heinner sucul de mere iese putin mai fin decat daca  as fi dat merele prin blender
Multumesc

#29
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Mi-am luat eu..Heinner. Intr-adevar zgomotos, si sucul e un piure mai subtire, adica ''sucul'' de mere merge mancat linistit si cu lingura. Fata de filmuletul de prezentare pe care l-am vazut la Rohnson, de exemplu, sucul asta e muuult mai gros. Cu alte cuvinte cati bani dai cam atata calitate  obtii  sau chiar mai putin. Per ansamblu nu consider ca am facut o achizitie buna. Si cand ma gandesc ca pe unele site-uri ajunge chiar si la 540 ron....

#30
geo-b

geo-b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 16.03.2010
''Mi-am luat eu..Heinner. Intr-adevar zgomotos, si sucul e un piure mai subtire, adica ''sucul'' de mere merge mancat linistit si cu lingura''

La Rohnson sucul are o consistenta ''normala'' este un suc cu pulpa,dar este baubil nu mancabil cu lingurita! :)

#31
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
In aceasta perioada a anului nu gasesti mere proaspete, decat poate aduse de peste mari si tari.
Incearca si tu cu fructe proaspete ( http://www.youtube.c..._1tBAncR6sHBkJg ).
Acestui storcator ii plac combinatiile cu morcovi.
Ce am observat la mine este ca se cam blocheaza cu samburii de la struguri si cu iarba de grau.

#32
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Intre timp am incercat si alte fructe si legume. Se pare ca merele pe care le-am stors prima data erau cam fainoase pentru acest tip de storcator, astazi a iesit sucul mai lichid cu alte mere. Morcovii , portocalele si radacina de patrunjel ies ok. Mi s-a desprins si o perie de silicon care sterge peretii vasului, am bagat-o la loc sper sa nu mai fie probleme. Pana la urma nu e chiar asa tzeapa cum am crezut prima data.

Multumesc pentru link, e foarte util.

#33
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
teapa nu are cum sa fie.
La mine deja se vad primele probleme la Rohnson(Fagor). Sita este cu erori de fabricatie, si deja da semne ca vrea sa cedeze. Se vede in partea de jos, nu la mijloc unde apareau probleme la sitele non ultem.
Mentionez ca de utilizat il utilizez ca la carte, nu il fortez, nu mi s-a blocat niciodata pana acum(sa nu se mai invarta axul).

#34
aautumnal

aautumnal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.01.2007
Apropo de blocatul cu iarba de grau. Am vazut pe site-ul Ligiei Pop un filmulet in care face suc de iarba de grau cu un storcator cu doua axe melcate, am uitat cum se chema, oricum unul bine cotat si in timpul prezentarii i s-a blocat de doua ori,  deci se pare ca e ceva oarecum firesc.

#35
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nCAlygOxllI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se pare ca nu sunt probleme cu Huromul.
Sensibil mai rezistent si mai performant este Green Star Elite. Dezavantaje:pretul si timpul alocat curatarii.

#36
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

 ionuke, on 31 octombrie 2012 - 14:32, said:

Detin de cateva luni storcatorul Rohnson R450. Pot sa spun ca sunt multumit de sucul ce il scoate, insa s-a stricat dupa cam doua luni de folosire. Folosire intensa ce e drept (in timpul verii am bagat in el absolut tot ce aveam fructe prin casa, inclusiv pepene - absolut delicios). Motorul a inceput sa mearga in gol (ma gandesc ca ceva angrenaj intern s-a stricat). L-am dus la service si dupa o saptamana l-am primit inapoi la fel de stricat. L-am mai dus inca o data in service si mi s-a intors dupa mai bine de doua saptamani. Ei spun ca i-au schimbat complet motorul. Mi-au recomandat sa tai morcovii si mai marunt (eu ii taiam in 4 pe lungime). Nu stiu ce sa cred despre asta. Deocamdata functioneaza, nu imi dau seama daca are aceeasi performanta, parca nu mai e la fel. Am reticente in a il recomanda la altcineva, oricat de bun suc face cand functioneaza. Momentan pe piata este acest Rohnson R450 si Zelmer JP 1500 ca si concurenta pentru mai scumpele Hurom si Omega VRT. Despre Zelmer care e cu 300 de lei mai scump, nu stiu nimic, decat cateva reviewuri scurte de la cumparatori multumiti, dar parca m-as orienta spre el la urmatoarea achizitie (vreau sa cumpar si pentru ai mei). Oricum Zelmerul nu e extrem de departe ca pret fata de Hurom sau Omega VRT (care vine cu 10 ani garantie pentru piese si motor).
Mi-ar placea sa vad mai mult jucatori pe aceasta piata.

Nu stiu de ce dar am impresia ca esti acel Ionutz care facea reclama la storcatoarele Hurom,Omega si altele de acest gen vandute la preturi mult prea mari de catre Quark.Poate ma insel insa multe din informatiile pe care le dai sunt cam bizare(gen,mi s-a stricat in 2 luni,etc).Oricum,Quark sa astepte mult si bine sa dau eu 12-15 mil pe storcatoarele lor!Mai bine mananc un fruct si gata.

 apanoiu, on 10 februarie 2013 - 08:11, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nCAlygOxllI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se pare ca nu sunt probleme cu Huromul.
Sensibil mai rezistent si mai performant este Green Star Elite. Dezavantaje:pretul si timpul alocat curatarii.

Ambele sunt prea scumpe pentru salariile romanilor de rand.Pe ce lume traiti?

 aautumnal, on 06 februarie 2013 - 18:18, said:

Mi-am luat eu..Heinner. Intr-adevar zgomotos, si sucul e un piure mai subtire, adica ''sucul'' de mere merge mancat linistit si cu lingura. Fata de filmuletul de prezentare pe care l-am vazut la Rohnson, de exemplu, sucul asta e muuult mai gros. Cu alte cuvinte cati bani dai cam atata calitate  obtii  sau chiar mai putin. Per ansamblu nu consider ca am facut o achizitie buna. Si cand ma gandesc ca pe unele site-uri ajunge chiar si la 540 ron....

Pune si tu un filmulet sa-l auzim cum huruie.Oare ne da afara din casa, ca un storcator centrifugal?

 catalin_barna, on 15 ianuarie 2013 - 08:49, said:

M-ar interesa si pe mine acest model de storcator.....
Din cate am citit, par sa fi fost ceva probleme.....izolate sper.....
Credeti ca se merita investitia......sau sa merg pe unul centrifugal....la un pret decent   ~250 ron....
Va multumesc.

Iti zic eu ca merita mai mult asta cu ax melcat decat unul centrifugal!Eu am deja un Zelmer centrifugal dar nu-mi place deloc zgomotul infernal,motiv pentru care zace in debara acoperit de praf.Plus ca iese si putin suc din cantitatea destul de mare de fructe pe care o pun.

 aautumnal, on 06 februarie 2013 - 17:35, said:

Mi-am luat eu Heinner. Nu sunt multumit, in loc de suc scoate un piure mai subtire.Ma gandesc sa-l trimit inapoi.

Pentru cei care si-au luat Rohnson:
Cum e sucul la consistenta, e gros, subtire.... La Heinner sucul de mere iese putin mai fin decat daca  as fi dat merele prin blender
Multumesc

Pai e mai bine asa,mai gros.E cu mult mai hranitor!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate