Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Nu mai invidiati Vestul.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
468 răspunsuri în acest subiect

#73
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.383
  • Înscris: 10.03.2009

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 22:45, a scris:

Nici nu mi-am cautat.

Trebuie sa lupti pentru locul femeii in societatea moderna, pentru drepturile ei, sa lupti impotriva discriminarii, tu vrei sa o readuci in obscuritate ?

Ai o teorie interesanta, fara discutie, mai ales daca nu e vorba de o autoironie ci vorbesti serios.

Editat de alex-softpedia, 22 septembrie 2012 - 22:50.


#74
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.326
  • Înscris: 29.08.2009

Vizualizare mesajandu2012, pe 22 septembrie 2012 - 22:46, a scris:

Pai mai bine cauta.
nu-i place munca

#75
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajalex-softpedia, pe 22 septembrie 2012 - 22:49, a scris:

Trebuie sa lupti pentru locul femeii in societatea moderna, pentru drepturile ei, sa lupti impotriva discriminarii, tu vrei sa o readuci in obscuritate ?

Ai o teorie interesanta, fara discutie, mai ales daca nu e vorba de o autoironie ci vorbesti serios.

Majoritatea femeilor din ziua de azi, vor ce au vrut intotdeauna. Un barbat fain si familist si copii bine crescuti. Daca nu vor sa recunoasca sau le-a convins cineva ca vor altceva, e treaba lor.

Vizualizare mesajbilibistrocizel, pe 22 septembrie 2012 - 22:52, a scris:

nu-i place munca

Ca tie ti-o fi placand.

#76
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.880
  • Înscris: 04.03.2012
Eu aș fi crezut că majoritatea oamenilor vor să fie fericiți. Și că nu suntem făcuți în matrițe. :)

#77
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajRovgam, pe 22 septembrie 2012 - 22:56, a scris:

Eu aș fi crezut că majoritatea oamenilor vor să fie fericiți. Și că nu suntem făcuți în matrițe. Posted image

Nu suntem facuti in matrite, dar te asigur ca nu s-a schimbat biologia feminina si aia masculina prea mult de 30 de ani incoace.

#78
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.096
  • Înscris: 28.04.2011

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 22:56, a scris:

Majoritatea femeilor din ziua de azi, vor ce au vrut intotdeauna. Un barbat fain si familist si copii bine crescuti.
Ce-i rau in a vrea, pe langa astea, un job bun care sa-ti permita un trai cel putin decent?

#79
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.383
  • Înscris: 10.03.2009

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 22:53, a scris:


Majoritatea femeilor din ziua de azi, vor ce au vrut intotdeauna. Un barbat fain si familist si copii bine crescuti. Daca nu vor sa recunoasca sau le-a convins cineva ca vor altceva, e treaba lor.

E lasa lasa ca au mai vrut sa si voteze si uite unde am ajuns Posted image

Glumesc desigur.

Au vrut si multe vor in continuare (pe buna dreptate in opinia mea) si o mare libertate de miscare, sa aiba acces la o cariera, la o educatie, nu doar la a avea grija gospodarie. Femeile si-au simtit potentialul si au actionat, pana acum au castigat 44 de premii nobel din totalul de 549 Posted image

ps: Am puseuri de misoginism se pare Posted image paradoxal ma aliez cu Oscilatrix care lupta practic impotriva ei.

#80
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajmalls, pe 22 septembrie 2012 - 23:00, a scris:

Ce-i rau in a vrea, pe langa astea, un job bun care sa-ti permita un trai cel putin decent?

Nu poti sa ai un job bun, copii supravegheati si educati, casa curata, masa pusa, hainele spalate, si sot fericit in acelasi timp. Si daca ai timp in 24 de ore de toate astea, oricum e prea multa munca. Nu stiu despre tine, dar eu nu vreau sa-mi vad sotul adunand sosete de pe jos, frecand toaleta si facand mancare. Mi se pare jenant si nemasculin.

Editat de Oscilatrix, 22 septembrie 2012 - 23:06.


#81
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.880
  • Înscris: 04.03.2012
Rostul femeii e să-i facă pe ceilalți fericiți și ea să fie fericită doar din asta? Iar bărbatul nu poate fi fericit decât dacă-l face femeia fericit?

#82
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajRovgam, pe 22 septembrie 2012 - 23:05, a scris:

Rostul femeii e să-i facă pe ceilalți fericiți și ea să fie fericită doar din asta? Iar bărbatul nu poate fi fericit decât dacă-l face femeia fericit?

A' deci daca sta in cubicle 8 ore pe zi pe langa ce are de facut acasa, e mai fericita? Iar ne intoarcem la "cariera" care te "implineste" si te "defineste" ca persoana? Nu iar, te rog. 2 % din oameni sau nici atat muncesc din pasiune.

Editat de Oscilatrix, 22 septembrie 2012 - 23:09.


#83
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.096
  • Înscris: 28.04.2011

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 23:02, a scris:

Nu poti sa ai un job bun, copii fericit, casa curata, masa pusa, hainele spalate, si sot fericit in acelasi timp. Si daca ai timp in 24 de ore de toate 3, oricum e prea multa munca.
Poti sa ai un job bun, sa castigi mult si sa-ti permiti o menajera care sa se ocupe de treburile casei. In loc sa calci, gatesti, speli, cureti etc, stai frumos la un birou cateva ore, iar cand ajungi acasa nu-ti ramane decat sa faci lectiile cu plodul, sa iesi la film cu iubitul sau sa faci chestii care-ti plac, pentru ca celelale treburi sunt deja rezolvate.

Editat de malls, 22 septembrie 2012 - 23:09.


#84
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajmalls, pe 22 septembrie 2012 - 23:08, a scris:

Poti sa ai un job bun, sa castigi mult si sa-ti permiti o menajera care sa se ocupe de treburile casei. In loc sa calci, gatesti, speli, cureti etc, stai frumos la un birou cateva ore, iar cand ajungi acasa nu-ti ramane decat sa faci lectiile cu plodul, sa iesi la film cu iubitul sau sa faci chestii care-ti plac, pentru ca celelale treburi sunt deja rezolvate.

Ce naiba de rost are sa muncesti ca sa platesti menajera? Si copilu' unde-i intre timp, pe maidan?

Editat de Oscilatrix, 22 septembrie 2012 - 23:11.


#85
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 6.326
  • Înscris: 29.08.2009

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 23:02, a scris:

Nu poti sa ai un job bun, copii supravegheati si educati, casa curata, masa pusa, hainele spalate, si sot fericit in acelasi timp. Si daca ai timp in 24 de ore de toate astea, oricum e prea multa munca. Nu stiu despre tine, dar eu nu vreau sa-mi vad sotul adunand sosete de pe jos, frecand toaleta si facand mancare. Mi se pare jenant si nemasculin.
si eu cand spuneam ca nu iti place munca...

#86
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.674
  • Înscris: 04.12.2008
@Oscilatrix

Care e varsta potrivita pentru a intemeia o familie din punctul tau de vedere?Dupa cum cred ca ai vazut tendinta in vest acum se indeapta spre 30+.Ceea ce e trist de este faptul ca nici la aceasta varsta cand deja majoritatea persoanelor in cauza ajung sa aiba o anumita stabilitate materiala si emotionala,in cazul aparitiei copiilor...de cresterea/educatia lor in multe cazuri  se ocupa bunicii acestora.Asta evident cand acestia sunt prezenti si pot oferi sprijin fizic.Altfel cat sunt mici se apeleaza la solutii gen cresa,bona...etc dupa care atunci cand cresc mai mari,Dumnezeu cu mila... :)

#87
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajmobilewave, pe 22 septembrie 2012 - 23:11, a scris:

@Oscilatrix

Care e varsta potrivita pentru a intemeia o familie din punctul tau de vedere?Dupa cum cred ca ai vazut tendinta in vest acum se indeapta spre 30+.Ceea ce e trist de este faptul ca nici la aceasta varsta cand deja majoritatea persoanelor in cauza ajung sa aiba o anumita stabilitate materiala si emotionala,in cazul aparitiei copiilor...de cresterea/educatia lor in multe cazuri  se ocupa bunicii acestora.Asta evident cand acestia sunt prezenti si pot oferi sprijin fizic.Altfel cat sunt mici se apeleaza la solutii gen cresa,bona...etc dupa care atunci cand cresc mai mari,Dumnezeu cu mila... Posted image

Cu cat stai mai mult singur sau in relatii de pierdut vremea, cu atat te obisnuiesti asa, cu atat aduni traume si "bagaj", cu atat iti scade valoarea pe piata relatiilor (discutabil daca esti barbat), si cu atat mai mult iti scade increderea in sexul opus.

Editat de Oscilatrix, 22 septembrie 2012 - 23:14.


#88
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 3.096
  • Înscris: 28.04.2011

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 23:10, a scris:

Ce naiba de rost are sa muncesti ca sa platesti menajera? Si copilu' unde-i intre timp, pe maidan?
Pai nu dai tot salariul menajerei ca tu sa mori de foame; iti platesti menajera si-ti raman si pentru chestii misto. Copilul...la scoala, unde sa fie? Si inca 2, 3 ore acasa, luand pranzul si odihnindu-se de dupa-amiaza pana ajungi tu.

#89
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.880
  • Înscris: 04.03.2012

Vizualizare mesajOscilatrix, pe 22 septembrie 2012 - 23:07, a scris:

A' deci daca sta in cubicle 8 ore pe zi pe langa ce are de facut acasa, e mai fericita? Iar ne intoarcem la "cariera" care te "implineste" si te "defineste" ca persoana? Nu iar, te rog. 2 % din oameni sau nici atat muncesc din pasiune.

Și bărbatul e fericit dacă stă în cubicle dar are muiere acasă care să-i calce, spele, crească plozii? Asta doar pentru că biologia îi dictează astfel?
Deși, fie vorba între noi, de ce ar funcționa oamenii forever după biologia de când trăiau în peșteri când sunt astăzi cât de departe se putea de viața aia? Că nici în lumea animală femelele nu au drept singură ocupație fătatul și crescutul progeniturilor.

Plus că nu știu unde ai citit tu ceva despre carieră în postările mele.

Editat de Rovgam, 22 septembrie 2012 - 23:17.


#90
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.581
  • Înscris: 30.11.2009

Vizualizare mesajmalls, pe 22 septembrie 2012 - 23:14, a scris:

Pai nu dai tot salariul menajerei ca tu sa mori de foame; iti platesti menajera si-ti raman si pentru chestii misto. Copilul...la scoala, unde sa fie? Si inca 2, 3 ore acasa, luand pranzul si odihnindu-se de dupa-amiaza pana ajungi tu.

Mie mi se pare stupid asemenea stil de viata.

Vizualizare mesajRovgam, pe 22 septembrie 2012 - 23:16, a scris:


Și bărbatul e fericit dacă stă în cubicle dar are muiere acasă care să-i calce, spele, crească plozii? Asta doar pentru că biologia îi dictează astfel?
Deși, fie vorba între noi, de ce ar funcționa oamenii forever după biologia de când trăiau în peșteri când sunt astăzi cât de departe se putea de viața aia? Că nici în lumea animală femelele nu au drept singură ocupație fătatul și crescutul progeniturilor.

Da' e mai fericit daca are muiere obosita, fara chef de sex, si la care se dau altii la munca si care si face urat imediat si nu-i permite lui sa aiba nici o autoritate, ca doar e "egala" ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate