Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

Nu mai invidiati Vestul.

- - - - -
  • Please log in to reply
468 replies to this topic

#109
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 malls, on 22 septembrie 2012 - 23:33, said:

Asta nici eu. Dar nu are legatura cu statutul social al femeii, cu job-uri si alte chestii. Tine strict de mentalitate, de principii...pe care le poti avea si ca ministru si ca femeie casnica.

Ei, pai uite, ca exact la asa ceva se ajunge dupa 30 de ani de civilizatie vestica care se bazeaza pe prezumtia ca femeia si barbatul sunt identici. Sa-ti indoctrineze altii plozii ca parintii sunt prosti, homosexualitatea e darul lui Dumnezeu pentru oameni, skinny jeans te fac sa fii "cool", casatoria e ceva rusinos, femeia fara "cariera" e un rahat in vant si ca o sa-ti gasesti fara nici o problema barbat si la 35 de ani (desiiiigur) .

Edited by Oscilatrix, 22 September 2012 - 23:41.


#110
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

 Oscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 23:29, said:

Nu e vorba numai de ce zice lumea, si si de ce zic revistele, tembelizorul si internetul. Si astea influenteaza enorm, fie ca ne place sa credem sau nu.

Pot să întreb ce reviste, ce emisiuni, ce anume de pe net? Și cine face selecția?
Știu, pot să întreb, asta nu înseamnă că voi primi și răspuns. :P

#111
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
@roua

Romania a avut parte de un alt background si de o mentalitate diferita.Nu exista termen de comparatie cu ce se intampla in Vest.

P.S
Da ai dreptate,nu stim in ce directie ne indreptam.Insa din punctul meu de vedere,ca natiune avem tendinta de a copia/asimila tot ce vedem la ceilalti,insa nu intotdeauna facem diferenta intre ce e bine si ce este rau

Edited by mobilewave, 22 September 2012 - 23:49.


#112
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009

Quote

advertising has us chasing cars and clothes working jobs we hate so we can buy things we don't need
Right?

#113
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

 alex-softpedia, on 22 septembrie 2012 - 23:39, said:

Sigur, in Anglia mai toti fac 800-1300 de lire pe zi muncind 4-5 ore (cum suna asta) doar Romanasii prosti muncesc peste program. Culmea, eu care credeam ca moda asta am imprumutat-o din vest.

Ce exemple speciale imi mai poti da ca sa intretii discutia in parametri de exceptie ?

Nu pe zi, pe lună. Ăia care au venitul ăla pe zi sunt deja foarte bine plătiți.
Și ce zice Judith e real, în domeniul ăsta de Health and Social Care lucrăm noi românii și filipinezii că noi facem overtime, weekend-uri, că vrem să facem bani, să avem o viață mai bună aici.

Edited by Rovgam, 22 September 2012 - 23:51.


#114
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012

 alex-softpedia, on 22 septembrie 2012 - 23:39, said:


Sigur, in Anglia mai toti fac 800-1300 de lire pe zi muncind 4-5 ore (cum suna asta) doar Romanasii prosti muncesc peste program. Culmea, eu care credeam ca moda asta am imprumutat-o din vest.

Ce exemple speciale imi mai poti da ca sa intretii discutia in parametri de exceptie ?
Am zis ca mai toti? Am zis ca-n compania mea, deci se poate. Vorbim de o companie in industria petroliera. Si sunt destule companii de genul si nu doar in industria asta. Oameni tehnici, cercetatori etc. Da, fac banii aia si mult mai multi din diverse bonusuri. Nu trebuie sa lucrezi 18 ore pe zi sa contribui mai mult la compania ta sau la domeniul tau in general ca sa faci o contributie de 100 de ori mai mare decat aia care muncesc 9-10 ore pe zi, in alte domenii, dar iau de 20 de ori mai putin. Intelect versus munca fizica - care nu necesita si intelect (ca-s destule munci fizice unde trebuie sa le combini cu succes pe ambele), daca ar fi s-o reduc la doua chestii atat de simple.

Normal ca is destui sarantoci si morti de foame oriunde te-ai uita, da' tu insinuai ca bani frumosi nu se fac fara sacrificii enorme din punct de vedere al timpului. Eu as zice ca in majoritatea cazurilor, banii putini is aia care se fac cu irosirea timpului.

#115
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 alex-softpedia, on 22 septembrie 2012 - 23:39, said:

Ce exemple speciale imi mai poti da ca sa intretii discutia in parametri de exceptie ?
Mai, sa stii ca aia care muncesc de rup nu-s cei care iau cei mai multi bani.

#116
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

 Oscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 23:39, said:

Ei, pai uite, ca exact la asa ceva se ajunge dupa 30 de ani de civilizatie vestica care se bazeaza pe prezumtia ca femeia si barbatul sunt identici. Sa-ti indoctrineze altii plozii ca parintii sunt prosti, homosexualitatea e darul lui Dumnezeu pentru oameni, skinny jeans te fac sa fii "cool", casatoria e ceva rusinos, femeia fara "cariera" e un rahat in vant si ca o sa-ti gasesti fara nici o problema barbat si la 35 de ani (desiiiigur) .

Haide măi Osci dă-o dracului de istorie, ce 30 de ani de civilizație vestică? Civilizația asta s-a născut cam de la industrializare și nu m-ar mira ca ăia care spun ca planurile erau făcute de la revoluția franceză să aibă dreptate.

#117
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Oscilatrix, on 22 septembrie 2012 - 23:39, said:

Sa-ti indoctrineze altii plozii ca parintii sunt prosti, homosexualitatea e darul lui Dumnezeu pentru oameni, skinny jeans te fac sa fii "cool", casatoria e ceva rusinos, femeia fara "cariera" e un rahat in vant si ca o sa-ti gasesti fara nici o problema barbat si la 35 de ani (desiiiigur) .
Asta cu indoctrinarea prinde la cei ai caror parinti sunt prea prosti ca sa-i educe, iar educatia nu consta in timpul, ca valoare cantitativa, petrecut cu plodul, ci in calitatea lui.

Edited by malls, 22 September 2012 - 23:50.


#118
honeybadger

honeybadger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 29.09.2011

 alex-softpedia, on 22 septembrie 2012 - 23:39, said:

Sigur, in Anglia mai toti fac 800-1300 de lire pe zi muncind 4-5 ore (cum suna asta) doar Romanasii prosti muncesc peste program. Culmea, eu care credeam ca moda asta am imprumutat-o din vest.

Romania n-a imprumutat moda asta din Vest. Cativa romani (Vreo 18 milioane, asa) au pus botul cand le-au spus 5 smecheri ca asa trebuie sa faca, ca asa e si-n Vest. Bine, le-au mai spus si ca trebuie sa fie totul privatizat, ca trebuie sa fie dati oameni afara, ca nu e voie cu sindicate, ca pensiile sunt prea mari, ca n-au nevoie de autostrazi...

Toate astea NU din Vest sunt luate.

 Rovgam, on 22 septembrie 2012 - 23:45, said:

Nu pe zi, pe lună.

Pe zi.

 Rovgam, on 22 septembrie 2012 - 23:45, said:

Ăia care au venitul ăla pe zi sunt deja foarte avuți.

Si pe tine ce te opreste sa-l ai?

#119
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 Rovgam, on 22 septembrie 2012 - 23:45, said:

Nu pe zi, pe lună. Ăia care au venitul ăla pe zi sunt deja foarte avuți.
Și ce zice Judith e real, în domeniul ăsta de Health and Social Care lucrăm noi românii și filipinezii că noi facem overtime, weekend-uri, că vrem să facem bani, să avem o viață mai bună aici.

Ea a spus pe zi, pe luna deja e un mare fass 800-1300 de lire in Anglia.

Una e sa lucrezi voluntar peste program (cazul tau) alta e sa lucrezi de nevoie. Contabilii, functionarii, inginerii, programatorii, etc cand au un proiect important sau sunt presati sa predea ceva intr-un timp mai redus, ce fac ? Statul peste program de nevoie nu l-au inventat Romanii.

Edited by alex-softpedia, 22 September 2012 - 23:57.


#120
honeybadger

honeybadger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 29.09.2011

 alex-softpedia, on 22 septembrie 2012 - 23:50, said:

Statul peste program de nevoie nu l-au inventat Romanii.

Nici Vestul.
Ma rog sa am aici bafta de-a auzi ca-n Romania, prin 2003, "ba o sa lucrezi de Craciun, ca altfel o sa-ti cauti job". Doamne-ajuta, imi iau milionu' peste noapte si mai munceste dracu'.

#121
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

 mobilewave, on 22 septembrie 2012 - 23:43, said:

@roua

Romania a avut parte de un alt background si de o mentalitate diferita.Nu exista termen de comparatie cu ce se intampla in Vest.

P.S
Da ai dreptate,nu stim in ce directie ne indreptam.Insa din punctul meu de vedere,ca natiune avem tendinta de a copia/asimila tot ce vedem la ceilalti,insa nu intotdeauna facem diferenta intre ce e bine si ce este rau

Bineinteles, dar eu nu despre asta discut. Eu discut practic. Care era programul unui copil, a unui prescolar inainte de '89? Lasand la o parte mentalitatea. Exista intr-adevar o anumita psihologie balcanica, sa-i spunem asa. Si ea e tributara comunismului. Sunt de acord.

Edited by roua, 22 September 2012 - 23:54.


#122
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

 honeybadger, on 22 septembrie 2012 - 23:49, said:

Si pe tine ce te opreste sa-l ai?

Am corectat, avuți nu era cuvântul bun.
Ceea ce îmi place mie să fac, fac cu drag, am studiat să fac nu pot profesa așa în Anglia. Și oricum nu s-ar plăti la nivelul ăla. Și oricum am senzația că n-aș vrea să lucrez pentru o companie petrolieră. Pot fi mulțumită și liniștită și cu un venit de 4-5000 de lire în familie pe lună. Este bunăstare suficientă.
Deocamdată poezia nu aduce venituri de genul ăla cam niciunde în lume, dacă nu mă înșel. Iar să scriu proză în engleză încă nu este cazul.

#123
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 10.03.2009

 malls, on 22 septembrie 2012 - 23:46, said:

Mai, sa stii ca aia care muncesc de rup nu-s cei care iau cei mai multi bani.

Salariu minim e vreo 6 lire pe ora, ea imi da exemple de oameni care muncesc 5 ore si primesc 1300 de lire, adica 260 lire pe ora, adica de 44 de ori mai mult. Nu cred ca te discutia se indreapta spre cat castiga niste barosani, sunt oameni care castiga milionul de lire/euro pe an, deci mult mai mult de 260 de lire pe ora, dar ce discutam noi aici, exceptii ? Hai sa ne raportam macar la salariu mediu.

#124
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
@ Rogvam. Nu are nici o treaba ce se intampla acum cu ce s-a intamplat cand a inceput industrializarea. Industrializarea era necesara. Acum se creeaza nevoi pur si simplu din aer. Acum cateva zile ma cruceam cu prietenul meu de o revista care vindea niste chestii atat de absurde si de inutile ca nici nu pot sa-mi aduc aminte ce erau.

 malls, on 22 septembrie 2012 - 23:49, said:

Asta cu indoctrinarea prinde la cei ai caror parinti sunt prea prosti ca sa-i educe, iar educatia nu consta in timpul, ca valoare cantitativa, petrecut cu plodul, ci in calitatea lui.

Asta-i cea mai mare tampenie pe care am auzit-o pe ziua de azi. Consta in la fel de mare masura in timp cat si in calitate. Degeaba ii zici tu 2 ore ce e bine si ce e rau daca 8 ore ii zice cineva altceva.

#125
Rovgam

Rovgam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,880
  • Înscris: 04.03.2012

 alex-softpedia, on 22 septembrie 2012 - 23:50, said:


Ea a spus pe zi, pe luna deja e un mare fass 800-1300 de lire in Anglia.

Una e sa lucrezi voluntar peste program, alta e sa lucrezi de nevoie (cazul tau).

Stai că n-aș muri eu de foame fără să fac overtime. Dar am venit singură aici, a trebuit să fac un colegiu, să-l plătesc pe ăla. Însă cum începe partenerul meu să câștige mai bine, că el are profesie mai bănoasă decât a mea, îmi cam bag și eu picioarele în el overtime. Și o să le explic și ăstora la muncă despre cum nu mă mai lasă partenerul meu să bag atâta overtime și gata. De fapt, a cam început să se termine și la noi că acum sunt angajați suficienți.

#126
honeybadger

honeybadger

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 29.09.2011

 Rovgam, on 22 septembrie 2012 - 23:54, said:

Am corectat, avuți nu era cuvântul bun.
Ceea ce îmi place mie să fac, fac cu drag, am studiat să fac nu pot profesa așa în Anglia. Și oricum nu s-ar plăti la nivelul ăla. Și oricum am senzația că n-aș vrea să lucrez pentru o companie petrolieră. Pot fi mulțumită și liniștită și cu un venit de 4-5000 de lire în familie pe lună. Este bunăstare suficientă.
Deocamdată poezia nu aduce venituri de genul ăla cam niciunde în lume, dacă nu mă înșel. Iar să scriu proză în engleză încă nu este cazul.

Point is...nu te opreste nici dracu' sa-i faci.
Uite, eu nu pot *in conditii normale* (exclud cazurile de bafta tampita - ca se intampla - sau cazurile de "Faci acelasi lucru, dar te detasam in UAE sau Qatar, ca pe-aia n-am chef s-o fac) sa scot 1000 de lire pe zi in domeniul meu. Da' un 300-400 pot. Pentru 1000, ar trebui sa ma apuc sa fac alta facultate, sa trec prin practica necesara, sa imi fac ceva experienta in domeniu...Dupa care, eu sa fiu sanatos, i-as scoate.
Realitatea e ca in conditiile actuale, n-o s-o fac, ca nu-mi permit timpii morti, ca na, sunt roman si-am fost idiot si n-am plecat de-acum 13 ani, cand trebuia (spun asta in ideea in care contul meu din banca ar fi aratat cu totul diferit dupa 10 ani sa zicem, de pus 1000 de lire pe luna la ciorap)

Da' de oprit? Nu ma opreste nimeni.

Edited by honeybadger, 22 September 2012 - 23:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate