Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

SONY RX 100 pe video ( sample si discutii )

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Dupa cum bine stiti, Sony a lansat acest aparat foto compact, unic in clasa lui, adica un senzor enorm de 1" intr-un body infim. Rezolutie 20,2Mpixeli, obiectiv luminos pe wide ( f1.8 ). Iar pe partea de video, ce ne intereseaza pe noi aici, 50p , full HD.

Mi se pare exceptional ca dynamic range si atasez pentru doritori un sample neprocesat in lumina dificila, adica cer de apus luminos si blocuri in contralumina. Am folosit ISO 200 manual, in rest auto ( practic a stat pe 1/50sec si f1.8 )
De asemenea culorile mi se par redate excelent.

Daca va pot ajuta si cu alte sampleuri va stau la dispozitie . Va rog sa specificati in ce conditii ati vrea sa testez.

https://www.wetransf...333ca30f55329eb

Eu personal l-am cumparat pentru foto, pentru RAW la iso 80....400, printuri foarte mari si pentru poze de vacanta.
Dar vad ca e foarte interesant si pe video.

Edited by Mir, 21 September 2012 - 18:40.


#2
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Inițial credeam că vorbești de RX1 și mă pregăteam să te întreb pe cine ai violat ca să-l iei. :)

Arată foarte bine, să te joci cu ea sănătos. Ce m-ar interesa, fiind camera mică, fără stabilizator extern că nu-i relevant, cum arată o filmare în care treci între 2 spații diferite (ex. de înăuntru cu lumină artificială / afară cu lumină mixtă). Sunt interesat de cum își face autocorrectul la wb, culori și expunere.

P.S. Poți să le pui pe youtube sau vimeo as-is, nelistate, cred că e mai ușor și pentru tine.

#3
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Multumesc de urare !

eee...as fi vrut eu RX-1. Alta categorie de pret....alt senzor. Lasa ca e bun 5D 2 inca Posted Image
Maine testez pe lumina cum ai spus tu. Indoor-outdoor

Edited by Mir, 21 September 2012 - 19:08.


#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Azi poți băga mai târziu un test din aceeași poziție pe noapte. De când am văzut ce poate un amărât de telefon am rămas cu sechele...

#5
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Iata. La ora 12.30 noaptea. primul cu ISO 1600 , al doilea cu ISO 800

https://www.wetransf...3ed45da95543746

#6
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Nu trebuia mutat topicul la amatori. Desi este o camera compacta este destinata profesionistilor. Eu momentan nu stiu niciun amator care si-a cumparat asa ceva. pentru amatori, la un asemenea pret iti iei deja un DSLR entry level foarte bun. Nu are rost sa iei o compacta. Acest aparat este destinat celor cu DSLR-uri si alte sisteme foto mari, care stiu ce vor si cauta un aparat "de companie" cat mai aproape de nivelul celui mare la calitate.

Aici este in afara interesului celor care populeaza aria.

Iar la senzor de 1", mai mare decat 99% dintoate camerele video profesionale...cu greu se incadreaza la "amatori" ....

CHiar si pentru videografii profesionisti care lucreaza cu camere serioase, acest RX100 se poate dovedi un companion decent, cu care pote realiza pe loc un video HDR de calitate intr-un eveniment....Ai setari manuale, pana si la ISO, ai focus manual, focus peaking, .....e mult peste orice camera de amatori cu senzor infim de 1/6".....1/4"....1/2.3" ....

Este clar un produs de nisa dedicat profesionistilor, drept camera de vacanta. Este maximum de calitate pentru dimensiunea compacta, pentru un pret mare.

Edited by Mir, 22 September 2012 - 09:43.


#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Sunt destul de bune filmările pe noapte. Ce-aș mai vrea să văd, în ce condiții de lumină vrei tu, cum arată la apertură maximă și o df de eq 135 mm, să zicem. A dracu, încă un pic și pare bună pentru producții mai serioase de yola.

Edited by AlexIP, 24 September 2012 - 03:18.


#8
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
am sa fac , incerc astazi
intre altele, pe site-ul SONY : http://store.sony.co...en/p/DSCRX100/B , in clipul de rpezentare ei zic " compacta PROFESIONALA " ;)

#9
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
Ok, atunci sa ramana profesionala, ce mai conteaza... Desi nu site-ul m-a convins, ei vehiculeaza foarte usor termenul "profesional" atunci cand este vorba de marketing sau un produs din categoria "amatori avansati". Asa au facut si cu ceva timp in urma cand au lansat un alt produs, pe cel putin 3 site-uri au lipit eticheta "professional" atunci cand trebuia folosit butonul "Buy". In fine...

Edited by _DelSte_, 03 October 2012 - 11:42.


#10
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
:) l-am dat inapoi pentru ca a intrat praf pe senzor...ceea ce mi se pare inadmisibil pentru un aparat la care nu poti scoate obiectivul :(
Asa ca a cazut in dizgratie :(
SI nu sunt singurul :( :
http://forums.dprevi...s/post/42322301

#11
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Asa cum am mai zis, nu se vrea sa se echipeze camere profi cu astfel de senzori.Si cand ma gandesc ca mai toti producatorii de top au facut *inflatie* cu camerele lor profi cu 1 1/3 sensor.

#12
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Mir, on 04 octombrie 2012 - 10:20, said:

Posted Image l-am dat inapoi pentru ca a intrat praf pe senzor...ceea ce mi se pare inadmisibil pentru un aparat la care nu poti scoate obiectivul Posted Image
Asa ca a cazut in dizgratie Posted Image
Oh, asta chiar a fost rapid! Chiar ma gindeam sa scot banul dar acum m-am linistit.
No problem, raminem cu colectia de camere din dotare si caram SLR-ul cind trebuie, oricum cine se plinge de dimensiuni nu a vazut un trepied adevarat :-)

#13
_DelSte_

_DelSte_

    Softpedia Grup

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 30.07.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YUvRj9e2o50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate