Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Pasi de urmat in vederea obtinerii certificatului de radioamator

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Chestionar publicare pasi obtinere certificat de radioamator (103 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu deschiderea unui topic cu pasii ce trebuiesc urmati pentru obtinerea certificatului de radioamator?

  1. Voted Da (101 votes [97.12%] - View)

    Percentage of vote: 97.12%

  2. Nu (3 votes [2.88%] - View)

    Percentage of vote: 2.88%

Vote Guests cannot vote

#73
vadwiser

vadwiser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.07.2007
Ce mă fac cu subiectele de electronică ? Sunt bâtă :(( Preferam naibii să lase CW

#74
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Ca radioamator poti comunica in fonie nu neaparat CW insa daca nu stii ca impamantarea trebuie sa aiba sub 4 ohm risti sa  devii Silent Key

#75
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Atunci dai examen pentru clasa a III-a restrans, unde nu se da electronica.

#76
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

 Prien, on 25 mai 2014 - 21:16, said:

...
altfel, florin.tanasa, imi pare rau pt dta ca ai platit TVA-ul la vama..
Ideea e ca pe viitor sa ii rogi frumos si elegant pe vanzator sa scrie pe cutie ceva de genul "aparatura pt radioamatorul indicativ-ul dumitale.". Chiar ai un indicativ simpatic..
Eu mi-am luat de pe ebay un analizor si dobitocul a uitat sa treaca asta, asa ca si eu am platit vama
....
Buna @Prien sa inteleg ca daca a scrie "aparatura pt radioamatorul YO8TFF" nu platesc vama ceea ce este corect deoarece aparatura pentru radioamatori are vama zero lei dar eu am platitit TVA la valoarea facturii iar de aceasta nu ne scuteste codul fiscal. Problema nu este plata taxei ci valoarea taxei respective care nu este tocmai mica. Sa platesc 24% la orice marfa cumparata mi se pare exagerat. De fapt cum am zis si pe alte topicuri valoarea impozitelor din europa sunt imense. De exemplu in Romania sa platesti din venituri brute realizate din salariu/salarii aproximativ 57% (aproximativ 33% impozite si taxe pe salariu + TVA 24%) este foarte mult de s-au "crucit" si americanii cand le-am zis cat am dat TVA-ul pe o placa SDR la care mai am de lucrat deoarece nu reusesc sa-mi fac un calibrator S9 stabil pe mai multe benzi.

Edited by florin.tanasa, 29 May 2014 - 15:27.


#77
vadwiser

vadwiser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 10.07.2007
Mandrku, nu protecția muncii, schemele electronice mă omoară. Cum să le învăț pe alea, asta e întrebarea. Nu știam că există cls. III restrâns, poate fi o soluție. Thx!

#78
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Este, este :) Oficial, se spune ca nu ai voie sa lucrezi decat de la statia si in prezenta unui alt radioamator, dar..... ;)

#79
citroed

citroed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 10.05.2009
Mai nou in Italia pot sa dau examenul fara sa am cetatenie.
M-am inscris la un curs de pregatire si sper ca in toamna sa devin I4...
Oare i-mi dau si indicativ românesc?

#80
dresler

dresler

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 26.03.2013
bine de stiut!  nu cred ca au cum sa-ti dea si romanesc.

#81
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Indicativul romanesc ti-l da Ancom-ul. Programezi un mic concediu prin tara in perioada examenelor si-l rezolvi. Posted Image  Usor de spus, putin mai greu de realizat si aici ma refer la prezentarea la examen.

#82
recicle_bin

recicle_bin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.10.2007
Salut

Daca esti prieten cu fizica de clasa 10 a cred si ai un pic de cultura matematica nu ar trebuie sa fie prea greu. Ca idee va trebui sa intelegi ce se intimpla ca sa stii ce formula vei folosi.
Notiunile mele de electronica sunt relativ limitate studiind doar un an in facultate ( DCE - Dispozitive si circuite electronice). Dar pentru ca am terminat Automatica si Calculatoare  am studiat mai mult partea teoretica  aka multa matematica. Eu zic ca un om care a terminat un liceu si are minime inclinatii tehnice va reusi sa treaca un examen ca cel pt III-a.

O zi buna

George

Edited by recicle_bin, 30 May 2014 - 15:45.


#83
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 16.12.2011
Ce pot face sa comand o statie din afara si s-o scutesc de taxe, tva, etc...? E adevarat sau e mit ca aparatura pentru radioamatori e scutita de vama, tva...taxe? Daca e adevarat cum fac dovada? Care sunt pasii de urmat? As dori sa comand ceva mai substantial din zona Hong-Kong .

#84
233at102

233at102

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,680
  • Înscris: 12.07.2008
E scutita de taxe vamale .Dar fiindca vine din afara UE platesti TVA.24%.

#85
bobo28s

bobo28s

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.09.2016
yo9.  Va sualut. Si totusi nu sunt radioamator, inca
Am dat peste o problema care ma chinuie. Am scanat mai bine de 10 zile, 24/24  langa panouril ale romgaz si petrom. Si in vhf si in uhf. Nu cred eu ca ar avea ei frecventele criptate!  Nu am prins nimic. Are cineva vreo idee? Stie cineva frecventele (ma refer la cei care au scanere) se prind in Medias, Ploiesti si Targu Mures. Vreau doar din curiozitate, cand mai ajung pe acolo sa ii ascult putin!  Daca aveti vreo idee, daca trebuie sa fac eu o setare la statie dati-mi ajutor pe facebook : Bobo Leotesci sau la tel 0720050982.    PS. Cel putin 4 posturi erau la mai putin de 1 km de casa!  

#86
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Si cam ce sperai sa auzi?
In fonie vorbesc doar echipele de interventii, daca gasesti frecventele locale, in rest sunt transmisii de date.

Edited by calinkgb, 23 September 2016 - 09:35.


#87
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
O fi trecut si Romgaz cu Petrom pe Tetra.....Posted Image Posted Image

#88
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nici macar.
Transmisii de date - telemetrie - au inclusiv punctele termice...

#89
danono

danono

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 10.12.2005
Romgaz a trecut in VHF analogin DMR, poti decoda cu pluginul dmr pt sdrsharp

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate