Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pasi de urmat in vederea obtinerii certificatului de radioamator

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Chestionar publicare pasi obtinere certificat de radioamator (103 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu deschiderea unui topic cu pasii ce trebuiesc urmati pentru obtinerea certificatului de radioamator?

  1. Voted Da (101 votes [97.12%] - View)

    Percentage of vote: 97.12%

  2. Nu (3 votes [2.88%] - View)

    Percentage of vote: 2.88%

Vote Guests cannot vote

#37
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Multumesc!
Am plecat de la initialele numelui.
Are avantajul ca nu se poate pronunta foarte rapid ceea ce-l face inteligibil.
Eu sunt multumit.

#38
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 07.05.2006
Felicitari. Ce repede s-a rezolvat....

#39
yo9how

yo9how

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 12.01.2009
Cel mai rapid ai fost cu comanda kitului Genesis  G11 ;) Felicitari si pentru acest lucru!
Ps: Ai facut comanda in  Australia sau USA?

#40
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Comanda am facut-o din USA
Am citit si acum cativa ani despre lucrurile realizate de cei de la Genesis si mi-au parut performante.
Am comandat G11+multiband filter. Este un pic de bricolat la ele dar am vazut ca iese lucru serios.
M-am gandit ca mai bine am rabdare si-l construiesc ca apoi cheltuiala in final de aproximativ de 1000 euro (transceiver sdr+placa sunet si placa de baza mini itx) sa poata concura cu succes cu sculele profesionale de 3000 euro.
Vorba romanului "cu incetul se face otetul".
Ca sfat si celorlati viitori radioamatori urmaritiva visul si cu rabdare ca vine si "rasplata".
Eu am albit de atat rabdare :)

#41
recicle_bin

recicle_bin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.10.2007
Felicitari Florin

La sesiunea din Oct am trecut si eu examenul dar nu i-am sunat pentru indicativ. Am sa fac la fel. Eu mi-am cumparat un ic-7100.Din pacate acum stau la bloc iar la toamana ma mut la casa noua. Acolo voi instala si antena ( Dx Engineering). Pina atunci voi sta in 10 m si sau VHF/UHF. Eu am vrut sa cumpar un Flex 3000 dar m-am oprit pentru ca am deja cheluieli serioase cu casa. Eu calateorsesc destul de mult in US si acolo FLEX 5000/3000/1500 sunt foarte populare.   Sunt f curios cum merge acest G11.

73!

#42
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Multumesc!
Am citit in grupul Genesis ca pregatesc un nou transceiver G6 parca cu DSP si fara a fi necesar placa audio si calculator.
Binenteles va fi mai scump decat G11 va all band HF, VHF si UHF de puetere mica dar vor face si amplicator la el.
Si eu astept kitul la G11 sa vad ce poate face dar din ce am citit merita fiecare penny.
Daca esti arondat la regionala Iasi suna si se rezolva. Sunt oameni cumsecade.
Banuiesc ca procedeaza asa deoarece mai elimina din cheltuiala cu posta si nu au personal numeros.

Acum ce sa zic. Am dat anul asta doua examene unul la ANRE si unul la ANCOM.
Cel la ANCOM a fost ok in sensul ca in timpul acordat a fost timp suficient sa resolvi intrebarile si problemele.
La examenul de instalator autorizat ANRE au fost alocate 3 ore in care am avut grila cu 25 de intrebari cu raspunsuri multiple posibile, de calculat o retea de distributie si de proiectat instalatia de utilizare la o vila si bransamentul aferent.
Daca afla patronii ca se poate face aceste lucruri in trei ore ii da afara pe proiectanti deoarece in mod normal le ia cel putin 2 zile sa faca un proiect la o instalatie de utilizare.

Ca sa-ti dai seama ar suna ca si cum s-ar de proiectat la ANCOM un trasceiver multiband la examen cu tot cu pcb.

Nu am inteles deloc de ce inginerii trebuie sa dea examen cu o autoritate a statului din 3 in 3 ani iar avocatii, medicii, cizmarii, zootehnistii, agronomii, etc nu iar ei fac parte din asociatii private care are pe primul plan apararea lor, vezi Consiliul Medicilor,  Baroul, etc.

LE> De fapt totul se face prin recunoasterea celor din breasla ta. Noi am fost recunoscuti de profesorii universitari in urma unui examen  si nu de Minister ca de altfel si cei ce fac parte din autoritate. Ministerul doar emite hartia. Au avut bunul simt in lege ca profesorii sa fie scutiti de examen ei fac doar cerere. Ar fi fost si culmea. Invata oul pe gaina.

Edited by florin.tanasa, 05 December 2013 - 14:04.


#43
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Florine poate "ne fericesti" si pe noi cu o filmare cand iti vine Genesis-ul
MI-ar place sa vad un "Cum sa" in limba romana.
Este foarte interesant si daca vre-odata o sa ma certific si eu o sa iau in calcul unul.
Sa avem pareri de schimbat :)

#44
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Am sa tin cont.
Tu nu uita sa te duci in primavara la examen.
Deocamdata si eu sunt la ascultare, pana vine G11.
Partea nasoala este ca nici nu a plecat.
Ei zic pe site ca-l pun la posta intr-un interval de 3-5 zile de la comanda.

#45
recicle_bin

recicle_bin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.10.2007
Icom-ul meu IC-7100 a venit deschis astfel ca l-am folosit si in CB. Mare diferenta fata de Presidentul meu dar greu de folosit in mobil.Ic-7100 este o statie excelenta dar parca mai mult de birou. Va tebui sa mai astept ceva timp sa ma mut la casa sa pot sa-mi instalez si antena :).
Oricum pt cei care se gindesc sa devina radioamatori sa incerce. examenul nu e foarte greu.Eu recunosc ca m-am reapucat de treba asta ( am mai avut o tentativa cind eram copil) dupa mult timp. Oricum pina cind casa nu e gata nu am ce face doar sa astept si sa ascult.

Voi incerca zilele astea sa sun la ANCOM pentru indicativ.

O seara faina .

73!

#46
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
De astazi am si "documente". Posted Image
Am fost eu rapid cu plata comenzii dar vad ca pana in prezent nu s-au sinchisit sa trimeata kit-ul.
De maine cu email-ul pe ei Posted Image

73!

#47
EnduroMan

EnduroMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 01.01.2009
FELICITARI !!!

#48
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007
Super!!!
Parca si eu sunt emotionat, nu numai tu :)
Daca nu faci film de la despachetare pana la prima alimentare cu curent sa stii ca "blestem"
Si am ochi albastrii.... se leaga deochiul :)

Esti in Suceava ca iti faceam o vizita :)

#49
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007

View PostEnduroMan, on 10 decembrie 2013 - 07:54, said:

FELICITARI !!!
Multumesc!

View Postmandrku, on 10 decembrie 2013 - 09:58, said:

Super!!!
Parca si eu sunt emotionat, nu numai tu Posted Image
Daca nu faci film de la despachetare pana la prima alimentare cu curent sa stii ca "blestem"
Si am ochi albastrii.... se leaga deochiul Posted Image

Esti in Suceava ca iti faceam o vizita Posted Image
Am sa incerc sa fac un film, dispun doar de telefon si tableta ce pot filma, si poate un tutorial in romana cum se transforma aceaste kit-uri intr-un transceiver.
Numai sa apara kit-ul. Acum sunt in cautarea unei placi interne sau externe serioase de sunet minim 24biti/192kHz la un pret cat mai avantajos.
Sunt nascut in Iasi, stau in Suceava si lucrez in Radauti.

#50
recicle_bin

recicle_bin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.10.2007
Salut Florin

Ai vesti vis a vis de G11 ? Intre timp mi-au venit si mie actele de la ANCOM. Din pacate pina la primavara va trebui sa stau in 2 m ca am vecini cu alergii la antene. :(.
Sper ca la primavara sa reusesc sa ma mut la casa si sa rezolv definitiv problema antenelor. :) Intre timp la vizita asta in US am reusit si mi-am cumparat si un Flex 3000 :). ( cado de la Mos Craciun). Am scarificat gardul :) de la casa dar nu m-am putut abtine.
Sper in februarie sa comand si antenele tot din US astfel incit la primavara sa pot sa fiu si eu "on air". Sunt foarte curios de performantele G11-ului.
Sarbatori fericite.

#51
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Tocmai mi-a ajuns avizul de la posta si marti ma duc sa-l ridic. Sper sa nu ma jupuiasca statul cu vamuirea si TVA-ul.
Cred ca radioamatorii sunt singurii "amatori" ce dau examene si se pregatesc, cheltuie ca in final sa ajute comunitatea.
Intre timp Mos Craciun al meu mi-a adus o placa de baza de 3,5" pentru intel core 2 duo ce vreau sa o folosesc cu SDR-ul ca sa-l fac cat de cat mobil.
Placa am prins-o la reducere mare de la 275 euro fara TVA la 60 euro fara TVA.
Am luat-o de aici http://www.itx-france.com/ model LS-373
Ma bucur ca la tine Mosul a fost darnic cu un Flex 3000 :)
Acum pentru antena eu ma gandesc la una magnetic loop ca nu am spatiu nici eu si mai stau si la bloc.
Sarbatori fericite!

LE> Nu vrei sa ne zici si noua indicativul?

#52
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Vezi ca aparatura de radioamator e scutita de vama. Platesti doar TVA-ul...
Sa-i amintesti asta vamesului, in caz ca se face ca uita, :)

#53
florin.tanasa

florin.tanasa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,964
  • Înscris: 20.07.2007
Multumesc!
Ma va cocosa destul si TVA-ul acum depinde ce a scris americanul in factura.
Eu nu stiu cum poate rezista americanii fara TVA iar la europenii le trebuie musai TVA, mai ales ca si numele ei este Taxa pe Valoarea Adaugata.
Culmea este cand statul pune acciza si vrea si TVA pe el. Mintea mea de inginer se blocheaza.

Edited by florin.tanasa, 28 December 2013 - 18:49.


#54
MariusTm29

MariusTm29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.06.2008
pentru ca ei isi tiparesc banii , daca ar fi mers america dupa regulile europei era razboi civil   de mult la ei .


urmareste documentarul = four horsemen =. explica ca intelege si un copil . ai sa ramai mirat ce simpla e povestea.

Edited by MariusTm29, 28 December 2013 - 18:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate