Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masini pe benzina usor pretabile ...

Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful
 Realizare comanda pompa submersib...

Covorase scari/trepte

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 

Timisoara: taximetrist loveste pieton si ii este aplicata o corectie

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
125 răspunsuri în acest subiect

#109
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.997
  • Înscris: 09.10.2011

 test_driver, on 14 septembrie 2012 - 19:06, said:

Mai citeste legea extreme... La trecere incetinesti la 30 km/h doar daca cineva intentioeaza sa treaca. In cazul de fata, nu stiu cat de multa vizibilitate avea el, oricum taximteristul mergea destul de incet masina s-a dus sanie vreo 10 metrii maxim, la o masina cu frane bune asta
Daca cineva intentioneaza sa treaca opresti, pietonul nu se alearga pe trecere, si nu se ocoleste.

Limitarea vitezei la 30 la ora survine la toate trecerile de pietoni nesemaforizate!

#110
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Aici nici tu nu ai dreptate 100%. Este adevarat ce spui, dar doar daca drumul are o singura banda pe sens si sunt pietoni pe trotoar care incearca sa traverseze. la 2 benzi nu este limita de 30

#111
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
mai, eu am dreptate de mai multe ori decat crezi tu... din pacate tu crezi, valitudor, ca ai dreptate mult mai des decat ai.

ps: ca niciodata iti dau dreptate ca test driver greseste. desi a calculat bine distanta si viteza. ca si mine. :)

Editat de xtremdriving, 15 septembrie 2012 - 11:06.


#112
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Lasa naratiunea si justifica-ti afirmatiile. In care articol se scrie de obligativitatea soferului de a opri? Eu ti-am argumentat cu citat clar din lege. Astept de la tine mai multe argumente si mai putine povesti :)

#113
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
vine...nu am internet sa stau sa caut...vorbim luni...
nu mai cautati scuze. taxiul nu are nicio scuza. avea 3 semne clare ca trebuie sa opreasca. sau macar din prudenta sa incetineasca sa vada ce se intampla...

ti-am dat link cu un exemplu de articol pe baza caruia cinmeva a primit amenda...

Editat de xtremdriving, 15 septembrie 2012 - 11:20.


#114
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Eu nu caut scuze taximetristului, nu ai inteles ce am spus pana acum? Nu-i nimic, mai repet o data.
Taximetristul este vinovat solitar dpdv legal, femeia accidentata are doar o vina "morala", ca nu stie cum se traverseaza o strada.

In schimb, taximetristul nu poate fi tras la raspundere pentru femeia din stanga, pe aia nu trebuia sa o astepte.

Iar faptul ca un politist a scris un PV aiurea nu reprezinta un argument, din aceasta cauza exista instante, sa se judece acolo.

#115
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.963
  • Înscris: 21.02.2006

 valitudor, on 15 septembrie 2012 - 09:47, said:

Buna dimineata! Care depasire, care zebra?
'neata !
Depasirea celor care stateau asteptand sa treaca tipa;
Zebra pe care trecea tipa.

#116
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 30.01.2006

 ofi_tm, on 15 septembrie 2012 - 08:08, said:

Nu se depaseste pe zebra.

Nu depasteste nimeni acolo Posted Image

 titoo, on 15 septembrie 2012 - 09:33, said:

@test_driver
Deci taximetristul nu e vinovat si vina ii apartine domnisoarei ca a alergat pe trecere. Si tu procedezi la fel ca ala, cand vezi masinile oprite in dreapta si un pieton care fuge pe trecere din stanga? Ma uimesti prin felul in care judeci acest caz si prin concluzia trasa... Si daca fata nu alerga si taximetristul n-ar fi oprit, atunci ar fi fost vinovat ca nu a acordat prioritate pietonului?

Am explicat circumstantele atenuante de la filmuletul respectiv, cei de pe banda 2 au oprit in primul rand pentru Autocarul care facea dreapta, iar toampa a sarit fara sa se uite, iar ceilalti au oprit mergand mult mai incet, taximetristul a fost luat prin surprindere. Si daca ii iau apararea asta nu inseamna ca procedez la fel, desi in videoul respectiv, cred ca oricare dintre voi ar fi patit exact aceeasi chestie. Desi dupa cum spuneam, in realitate poate ca se vedea altceva, iar taximetristul nu se uita, atunci imi cer scuze, dar tind sa cred ca nu este asa.  

Si da, daca fata nu alerga si taximetristul era la o distanta rezonabila, in care putea sa opreasca, atunci trebuia tras la raspundere, insa daca un pieton vine din fundul gradinii si se angajeaza in traversare cand tu esti la 2 metrii de trecere, atunci ce zici? meriti o amenda, sau nu? Daca da, inseamna ca ori nu ai condus niciodata, ori ai avut un bulan imens pana acum de nu ai patito, nu ma refer la situatii periculoase, ci pur si simplu, tu pe banda 2 si un pieton calca pe carosabil cand tu esti aproape pe trecere, A? ce zici?

Pana aici am explicat ce credeam eu pana ieri, de azi insa..:


Acum am verificat si pe codul rutier, intradevar, nu scrie nicaieri despre fuga si neasigurarea pe trecerea de pietoni, deci, baieti ce sa va spun..... sa va fereasca Dumnezeu de Pietoni cu creier de molusca, pentru ca nu mai sunteti acoperiti legal. Iar pentru cei cu creiere de molusca, mult sport la luat avant din fundul curtii si alergat direct in mijlocul strazii pe trecerea de pietoni, se pare ca din 2006 sunte-ti invincibili, si imortali odata ce a-ti calcat pe trecerea de pietoni.


Imi cer scuze, aveti dreptate, datorita noului cod rutier, se pare ca Taximetristul e 100% vinovat, desi nu mi se pare absolut deloc corect. Insa legea e lege, probabil ceva trebuie schimbat sau adaugat pe acolo.


Art.72. - (1) Pietonii sunt obligati sa se deplaseze numai pe trotuar, iar în lipsa acestuia, pe acostamentul din partea stânga a drumului, în directia lor de mers. Când si acostamentul lipseste, pietonii sunt obligati sa circule cât mai aproape de marginea din partea stânga a partii carosabile, în directia lor de mers.
(2) Pietonii au prioritate de trecere fata de conducatorii de vehicule numai atunci când sunt angajati în traversarea drumurilor publice prin locuri special amenajate, marcate si semnalizate corespunzator, ori la culoarea verde a semaforului destinat pietonilor.
(3) Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar în lipsa acestora, în localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic.

(4) Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora sau nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta întreaga raspundere a accidentarii lor, în conditiile în care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector.
(5) Sunt asimilate pietonilor persoanele care conduc un scaun rulant de constructie speciala, cele care conduc vehicule destinate exclusiv tragerii sau împingerii cu mâna, precum si cele care se deplaseaza pe patine sau dispozitive cu role.
(6) Se excepteaza de la respectarea regulilor stabilite pentru pietoni politistul rutier si persoanele care se afla pe platforma drumului public si sunt autorizate, în exercitarea atributiilor de serviciu, sa îndrume sau sa dirijeze circulatia rutiera, în conditiile stabilite prin regulament.
(7) Este interzisa ocuparea trotuarelor cu vehicule imobilizate, iar când aceasta este permisa, conform indicatoarelor sau marcajelor, latimea minima a trotuarului lasat la dispozitia pietonilor trebuie sa fie de cel putin un metru.

Editat de test_driver, 15 septembrie 2012 - 13:32.


#117
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.963
  • Înscris: 21.02.2006

 test_driver, on 15 septembrie 2012 - 13:31, said:

Nu depasteste nimeni acolo Posted Image
Depasire nu inseamna numai in miscare !
Ii depasea pe cei ce asteptau in fata zebrei; el fiind smecher, trece inaintea lor, era sa omoare un om si-si ia o palma; trebuia calcat in picioare de cel cu pantaloni scurti, pentru ca pe viitor sa nu mai aiba sansa de a omora oameni pe zebra.
Cat timp ii ia unui om sa traverseze 2 benzi? Cel mult 10 secunde. Un drum cu taxiul dureaza 15-20 minute. Ar fi intarziat cel mult 10 secunde, Putea intarzia prin puscarie poate ani... si (daca avea) cu constiinta incarcata.

Editat de ofi_tm, 15 septembrie 2012 - 16:01.


#118
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Vad ca nici tu nu prea cunosti legea, din moment ce consideri ca taximetristul ar fi depasit pe cineva...


Quote

ART. 45
(1) Depasirea este manevra prin care un vehicul trece inaintea altui vehicul ori pe langa un obstacol, aflat pe acelasi sens de circulatie, prin schimbarea directiei de mers si iesirea de pe banda de circulatie sau din sirul de vehicule in care s-a aflat initial.

4) Nu constituie depasire, in sensul alin. (1), situatia in care un vehicul circula mai repede pe una dintre benzi decat vehiculele care circula pe alta banda in acelasi sens de circulatie.


#119
ofi_tm

ofi_tm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.963
  • Înscris: 21.02.2006

 valitudor, on 15 septembrie 2012 - 16:11, said:

Vad ca nici tu nu prea cunosti legea, din moment ce consideri ca taximetristul ar fi depasit pe cineva...
http://www.trafictub...rea-de-pietoni/
http://www.trafictub...ecerea-pietoni/
http://www.trafictub...rea-de-pietoni/

Editat de ofi_tm, 15 septembrie 2012 - 22:07.


#120
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 30.01.2006

 ofi_tm, on 15 septembrie 2012 - 21:51, said:

Primul film e clar ca e depasire, la restul nu m-am uitat, dar asta nu inseamna ca taximetristul depasea cand mergea pe banda 2, pe un bulevard cu 2 benzi pe sens. E grele rau de tot.... La primul video, nu depaseste nimeni pe nimei, fiecare se deplaseaza pe banda lui, si toampa sare in drum ca la ma-sa acasa. Asta e tot. aaa, Si un autocar face dreapta.

#121
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006

 valitudor, on 15 septembrie 2012 - 11:50, said:

Eu nu caut scuze taximetristului, nu ai inteles ce am spus pana acum? Nu-i nimic, mai repet o data.
Taximetristul este vinovat solitar dpdv legal, femeia accidentata are doar o vina "morala", ca nu stie cum se traverseaza o strada.

In schimb, taximetristul nu poate fi tras la raspundere pentru femeia din stanga, pe aia nu trebuia sa o astepte.

Iar faptul ca un politist a scris un PV aiurea nu reprezinta un argument, din aceasta cauza exista instante, sa se judece acolo.
ok, hai sa iti explic. pe urma imi spui daca am dreptate sau nu, desi nu astept asta de la tine. din masina se vede intr-un fel. de afara se vede altfel. daca politistul considera ca viteza sau manevra putea pune in pericol viata pietonilor, chiar daca se afla pe refugiu si inca nu a ajuns la el, se agata de articolele de mai sus, respectiv manevrele care pun in pericol pietoni, masini etc sau de articolul care iti impune sa ai o viteza care sa asigure evitarea oricarui pericol, articole care se numesc de impunere. eu consider din filmare ca taxiul a avut o conduita ignoranta fata de toti ceilalti participanti la trafic si in consecinta a meritat. intelegi ca nu trebuie sa te legi strict legal ca daca e pe celalalt sens nu e nevoie sa opresti si ca ( mai ales ca pietonul stanga venea rapid catre trecere) trebuie sa devii prudent si sa incetinesti? ceea ce taxiul nu a facut.

in plus cand taxiul ajunge la trecere pietonul din stanga e deja pe refugiu alergand spre trecere. TREBUIA SA OPREASCA FARA ECHIVOC si pt cel din stanga! incearca sa faci asa sa vina pietonul in fuga care trecere si el find la 2 metri de trecere tu sa nu opresti. pe urma sa imi spui ca te duci in instanta... mai ales ca linkurile alea iti spuneau pozitia finala a politiei fata de eveniment, nu un caschetar scrisese un pv.

Editat de xtremdriving, 16 septembrie 2012 - 10:29.


#122
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Aiurea. Asa se poate invoca acel articol si in cazul in care rulezi cu 60 km/h pe autostrada, iar pe margine un betiv sinucigas se hotaraste sa-ti imbratiseze masina. Ce zici, se incadreaza? Bag seama ca e absolut imposibl sa fii convins ca pana si tu mai poti gresi...

#123
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006
oricine poate gresi. eu nu contest legea. eu iti explic ca prudenta trebuia sa il determine sa franeze si la cel din stanga care venea in fuga si era la mai putin de 2 m de trecere cand el se apropia de ea. Pur si simplu poate isi continua alergarea. nu vorbim de masini oprite pe dreapta sau semnal electronic aprins la semnul de trecere pietoni.
Ca sofer ai obligativitatea sa conduci fara sa pui in pericol vietile altora/ bunurile si ce mai era in lege.Iti doresc succes sa incerci cand e de fata un politist sa faci ca taxiul. vorbim pe urma.

#124
valitudor

valitudor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.924
  • Înscris: 18.10.2003
Aha, o dai la intors acum. Ok, sunt de acord cu tine aici

#125
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.327
  • Înscris: 18.06.2006

 valitudor, on 17 septembrie 2012 - 08:36, said:

Aha, o dai la intors acum. Ok, sunt de acord cu tine aici
la intors cu ce? asta am sustinut de la inceput. sau poate poti demonstra contrariul...

#126
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.800
  • Înscris: 30.01.2006

 Josef_Mengele, on 15 septembrie 2012 - 10:09, said:

\
Daca cineva intentioneaza sa treaca opresti, pietonul nu se alearga pe trecere, si nu se ocoleste.

Limitarea vitezei la 30 la ora survine la toate trecerile de pietoni nesemaforizate!

Daca cineva (pieton) calca pe carosabilopresti, daca este pe trotuar in asteptare reduci la 30 de km./h in oras, si la 50 km/h in afara, cand a pus piciorul pe carosabil, daca pune, opresti, asta la drumurlecu o banda pe sens, la restul, nu ai obligatii de genul, decat sa opresti n cazl in care atinge carosabilul. Si evdent ca daca atinge carosabilul cu 2 metrii in fata ta, nu prea mai ai cum sa opresti.

 xtremdriving, on 17 septembrie 2012 - 09:03, said:

la intors cu ce? asta am sustinut de la inceput. sau poate poti demonstra contrariul...

Cred ca s-a referit atnci cand ai spus ca oricine greseste, probabil ca ar trebuii sa reflectezi mai mult la partea asta oricum. Ai grija, drumuri intinse si bune.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate