Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!
 La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour
 Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6769
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Posti0nut_tt, on 31 iulie 2018 - 16:08, said:

Se prea poate dar am dorit sa ii fac pe plac. Posted Image
Se vede perfect si in modul de baza,sunt o idee(foarte putin) mai accentuate culorile in modul "Foto" si "Cinema".
Culorile sunt mai sterse in mod baza decat in mod adaptiv. Nu mai fi carcotas.

#6770
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
@Extinct, nu inteleg ce vrei sa zici, am inteles ce ai dorit sa spui mai devreme, eu spuneam in "viata reala".

Edited by i0nut_tt, 31 July 2018 - 16:15.


#6771
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Las-o balta, si traieste in viata reala .

#6772
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
OnePlus depășește Samsung și Apple la vânzări telefoane premium în India.

http://www.go4it.ro/...-lume-17376811/

https://www.androida...t-india-890944/

Edited by feribalint, 31 July 2018 - 22:32.


#6773
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Il depaseste nu il depaseste, cineva mi-a raportat comentariul "adresat" lui @vrajitoruldinoz, de ce, de ce?
Nu de alta, dar am dorit sa laud IOS dar din greseala, "am apasat" pe enumerarea perlelor debitate de userul mai sus mentionat.
Pacat, "iesea" o conturare a caracteristicilor acestuia frumoasa.
Dar e bine si asa, spunea mamaia, se fac reporturile, se fac moderarile...:)

#6774
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016
Si uite asa ati mai piredut o zi de munca.
Deci pina la urma cine a invins? :D

#6775
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
A infrant Apple in India, urmata de Samsung... :)
A mai infrant IOS in: Germania, Spania, Franta, Italia, China si multe alte tari.

Edited by i0nut_tt, 31 July 2018 - 22:39.


#6776
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016
Macar ala e un telefon care ofera valoare pentru bani si un pret mic. E in alta categorie.

#6777
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Intre timp, s-au publicat datele financiare ale Apple, cate unitati au vandut, etc.
In ciuda cresterii profitul(determinata de o crestere a vanzarilor de ceasuri si altele gen, de aplicatii) ma mir ca nimeni nu a vazut ca practic vanzarile individuale(global au crescut insesizabil) au scazut fata de anul trecut.

Ce vreau sa zic:

1. Avem Q3 2017 cu vanzari de 40.026 milioane Iphone din care Iphone 7, Iphone 7+ si altele din anii anteriori.

2. Avem Q3 2018 cu vanzari de 41.3 milioane Iphone din care Iphone 8, Iphone 8+ , Iphone X si altele din anii anteriori.

Ori tot ce am scris eu nu inseamna un esec/scadere? Adica  desi ai aportul modelului aniversar sa vinzi la fel? Daca nu exista X care mai erau cifrele?

PS. DA, sunt incasari mai mari in Q3 2018  dar nu datorate vanzarii de smartphone ci vanzarii de wearables, aplicatii/servicii.
Practic CA generata de vanzarea de smartphone in Q3 2018 este mai mica decat cea din Q3 2017 la aproape acelasi numar de unitati vandute.
Intrebarea este: cum poate constitui un succes IphoneX(cu pret mare) in aceste conditii?
Nu mai bine zis Apple a vandut mai multe modele ieftine precum: Iphone 8, Iphone 7, Iphone SE si mai putine "gen" X, 8+?
Ca tot spunea @vrajitoruldinoz ca Samsung vinde mult pentru ca: entrylevel si midlevel.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 06:51.


#6778
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Intre timp, in paradis... intr-o lume alternativa, desigur, deoarece in aceasta: "nimeni nu cumpara Android" :)

Attached Files



#6779
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
E cel mai tare androidul. Ati castigat. Yeeeyyy!

#6780
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Si voi ati infrant :))
Nu este despre iOS vs Android topicul asta, sau cum?

Nu gasesc sursa dar un analist/o publicatie a zis(pana la publicarea datelor) ceva tare: ca poate vanzarile  Iphone au scazut dar Apple a crescut pretul... :))
Adica exact ce isi doreste toata lumea...preturi mari ca si cum rolul presei nu este sa informeze oamenii(sa sustina interesul general) ci sa simpatizeze anumite companii. Genial!
Si care oameni? Nu tot cei care ii citesc si pe ei?

LE: Am gasit.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 07:19.


#6781
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016

View Posti0nut_tt, on 01 august 2018 - 06:23, said:

Intre timp, s-au publicat datele financiare ale Apple, cate unitati au vandut, etc.
In ciuda cresterii profitul(determinata de o crestere a vanzarilor de ceasuri si altele gen, de aplicatii) ma mir ca nimeni nu a vazut ca practic vanzarile individuale(global au crescut insesizabil) au scazut fata de anul trecut.

Ce vreau sa zic:

1. Avem Q3 2017 cu vanzari de 40.026 milioane Iphone din care Iphone 7, Iphone 7+ si altele din anii anteriori.

2. Avem Q3 2018 cu vanzari de 41.3 milioane Iphone din care Iphone 8, Iphone 8+ , Iphone X si altele din anii anteriori.

Ori tot ce am scris eu nu inseamna un esec/scadere? Adica  desi ai aportul modelului aniversar sa vinzi la fel? Daca nu exista X care mai erau cifrele?

PS. DA, sunt incasari mai mari in Q3 2018  dar nu datorate vanzarii de smartphone ci vanzarii de wearables, aplicatii/servicii.
Practic CA generata de vanzarea de smartphone in Q3 2018 este mai mica decat cea din Q3 2017 la aproape acelasi numar de unitati vandute.
Intrebarea este: cum poate constitui un succes IphoneX(cu pret mare) in aceste conditii?
Nu mai bine zis Apple a vandut mai multe modele ieftine precum: Iphone 8, Iphone 7, Iphone SE si mai putine "gen" X, 8+?
Ca tot spunea @vrajitoruldinoz ca Samsung vinde mult pentru ca: entrylevel si midlevel.

Am citeva intrebari:

1. X e un esec si S9 nu-i?
Aha, continuati :D

2.Ia vezi cit % din ce vinde samsung a fost S9/S9+? N-am calculat dar este macar 10%?

3. Iphone 8/7 sint ieftine? pai eu credeam ca apple face numai telefoane prea scumpe care nu merita. M-am linistit daca sint iefine.

#6782
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
@ionut: Ti-am mai spus, dar pricepi greu. Nu am ce sa infrang. Folosesc telefon cu android, dar asta nu inseamna ca il ridic in slavi, ca nu ii vad neajunsurile.

Si ai dreptate, e topic ios vs android, dar tu vorbesti exclusiv despre samsung.

Edited by Paranoir, 01 August 2018 - 07:17.


#6783
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,826
  • Înscris: 21.06.2016

View Posti0nut_tt, on 01 august 2018 - 06:58, said:

Intre timp, in paradis... intr-o lume alternativa, desigur, deoarece in aceasta: "nimeni nu cumpara Android" Posted Image


Nimeni din cunoscutii MEI. Din ai tai or cumpara multi, nu zic.
Apropo, dintre cunoscutii mei sint insi care lucreaza la google si primesc ceva android moaca, plus abonamentul platit. Dar ei nu si nu.

#6784
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postvrajitoruldinoz, on 01 august 2018 - 07:15, said:



Am citeva intrebari:

1. X e un esec si S9 nu-i?
Aha, continuati :D

2.Ia vezi cit % din ce vinde samsung a fost S9/S9+? N-am calculat dar este macar 10%?

3. Iphone 8/7 sint ieftine? pai eu credeam ca apple face numai telefoane prea scumpe care nu merita. M-am linistit daca sint iefine.

Tu compari un model aniversar cu un model non-aniversar. S-au vandut, cred peste 19 milioane de S9/S9+.
Apple a vandut 41.3 de milioane de telefoane din care nu se stie cate 8, 8+, X, 7, 7+, SE poate chiar si 6s(nu stiu daca mai este la vanzare).

In aceste conditii da X a fost esec.
Vorbim de q3 al Apple(la ei anul fiscal este mai intortocheat).

Are si Apple telefoane ieftine(SE, 6S) comparat tot cu Apple(cu pretul telefoanelor sale scumpe), asta am dorit sa spun, dar deviezi.

View PostParanoir, on 01 august 2018 - 07:16, said:

@ionut: Ti-am mai spus, dar pricepi greu. Nu am ce sa infrang. Folosesc telefon cu android, dar asta nu inseamna ca il ridic in slavi, ca nu ii vad neajunsurile.

Si ai dreptate, e topic ios vs android, dar tu vorbesti exclusiv despre samsung.

Nici eu nu ridic in slavi pe nimeni.
Dar este un topic de versus, sa zica oricine ceva adevarat despre Samsung/Android sau Apple/IOS si ii dau dreptate.
Si cum am vorbit numai de Samsung?
Cum Iphone 8 si 8+ sau X sunt fabricate de Samsung ?

Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 07:32.


#6785
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Stai să vezi că nici ediția aniversară Samsung nu va avea vânzările scontate....
În momentul în care pe vânzări telefoane premium Huawei crește, OnePlus crește, Xiaomi crește, este clar că a luat din clientela lui Samsung, LG și Apple

#6786
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Voi nu observați penibilul situației de pe topicul asta?
Este unul, atât, unul... die-hard fan Samsung și toți ceilalți se lupta cu el de parca ar conta.
Pai Samsung poate sa vândă și un singur telefon plin de bug-uri su cu lag la fiecare acțiune și tot va fi cel mai tare.

Deci, da... rame cum am stabilit ultima data :)

*topic citit de câteodată de pe PC cu Windows, alteori de pe PC cu Linux și câteodată de pe mac.
*reply scris de pe iPhone dar câteodată si de pe un android

Edited by ro_explorer, 01 August 2018 - 07:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate